Tıpta Uzmanlık Sınavında En Çok Tercih Edilen Bölümler

1 dk okuma süresi


7
13 Paylaşım, 7 puan

Bugün günlerden 14 Mart hekimlerimizin bayramı olan Tıp Bayramı. Bu özel günde hekimlerimizin uzman doktor olmak için girdikleri sınavı ve sınav sonucunda son yıllarda en çok tercih edilen tıp bölümlerini araştırdık. Öncelikle TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı), tıp öğrencilerinin mezun olduktan sonra girdiği ve yönetmelikte belirtilen meslek dallarını sınav sonucuna göre seçip Uzman Doktor unvanı aldıkları bir sınavdır. Sınav her yıl ilkbahar ve sonbahar döneminde yapılmaktadır. Bu sınavı kazanan öğrenciler asistan (araştırma görevlisi) olarak göreve başlarlar ve tüzükte belirtilen eğitim süresini doldurduktan sonra da bu bölümden mezun olur ve Uzman Doktor unvanını kazanarak göreve başlarlar. Son yıllarda TUS da tıp öğrencileri tarafından en popüler 5 bölümü sizler için araştırdık ve listeledik. Hep birlikte inceleyelim!

1. Deri ve Zührevi Hastalıklar

Deri, saç, tırnak, vücut ve Zührevi Hastalıkların (cinsel yolla bulaşan hastalıklar) tanı ve tedavisi ile ilgilenir.

2. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Doğumsal yada sonradan gerçekleşen anomalilerin, fonksiyon ve şekil bozukluklarının düzeltilmesi  için çalışan bir cerrahi daldır.

3. Radyoloji

Ultrason, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme, mamografi, X ışını vb. gibi yöntemleri kullanarak Hastalıklarda tanı ve tedavi amacında kullanılan bir bölümdür.

4. Radyasyon Onkolojisi

Yüksek enerjili radyasyondan yararlanılarak kanser veya kanser dışı hastalıkların tedavisini, radyasyonun etkilerini, tümörlerin davranışlarını inceleyen ve bu konularda eğitim & araştırma yaparak tedavi uygulayan bir bölümdür.

5. Göz Hastalıkları

Göz hastalıkları, çevresel ya da genetik faktörlere bağlı olarak gelişen ve çeşitli görme problemlerine yol açabilen fiziksel rahatsızlıkların tanı ve tedavilerini içren bir bölümdür.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!