Tarihte Adı Unutulmuş Gizli Kahramanlar

3 dk okuma süresi


9
14 Paylaşım, 9 puan

Dünyanın tereke defteri olan tarihin sayfalarında kimilerine yüzlerce sayfa kimilerine ise birkaç satır yer verilir. Bunun müsebbibi taraflı tarihçilik ve popülerizm. En hassas okumaların tarih biliminde yapılması bizce aşikardır çünkü doğruyu, yansız bir şekilde bilmek kökleri eskilere dayanan insanlığın doğal hakkıdır. Tarih kendini yazadururken, sizler için tarihte adı unutulmuş ve değeri bilinmeyen gizli kahramanlar yazısını kaleme aldık.

1. William Herschel

Tarihte Adı Unutulmuş Gizli Kahramanlar

Bilim insanı, müzisyen Herschel’in meziyetlerini saymakla bitiremeyiz. Kendi çabalarıyla kendisi için ürettiği teleskobunun başından günlerce ayrılmadan uzayda tanımlanabilen cisim sayısını, kendi zamanına kadar keşfedilen gök cismi sayısının iki katından fazlasını keşfetmiştir. Güneşin galaksimizin merkezinde olduğunu söyleyen ilk kişidir. Bunun da kalmayıp her bir rengin ısısı olduğu şüphesine kapılarak kızılötesi ışının da kaşifi olmuştur.

2. Lumiere Kardeşler

Çağımızın en büyük endüstrilerinden biri olan sinemanın mucitleridir. Bu iki kardeş elbette görüntü kaydeden ayaklı kutunun bugünlere gelebileceğini tahmin etmemiştir. Ancak “Trenin Gara Girişi” filmi, belki de döneminin en devrimci buluşuydu. Yanılmıyorsak hiçbir buluş bu kadar kısa sürede bu kadar geniş kitleye ulaşmadı. Bugün sinemada kullanılmaya devam edilen birçok sinematografik tekniğin sahibi gene Fransız kardeşlerdir.

3. Atahualpa

İnka İmparatorluğunun en bahtsız ve yaşamı trajik olan imparatorudur. Çok genç yaşta hanedanlığıyla taht mücadelesine girişen Atahualpa, mücadeleden başarıyla çıkıp imparatorluğun on üçüncü ve aynı zamanda en son imparatoru olur. İnka’ya en gösterişli ve rahat dönemini yaşatırken Pizzaro isimli bir İspanyol denizci tarafından pusuya düşürülerek öldürülür. Üstelik Pizzaro, Atahualpa’yı yalnızca otuz üç askeriyle yenmiştir. (Atahualpa’nın otuz bine yakın askerinin olduğu söylenir.)

4. Takiyüddin

Tarihte Adı Unutulmuş Gizli Kahramanlar

İstanbul’un Osmanlı zamanında ilk ve tek rasathanesi kuran bilim insanıdır. Astronomiye ve matematiğe olan merakı döneminin önemli bilim adamlarından biri haline getirmiştir onu. Ne yazık ki Kopernik ve Brahe kadar şanslı değildi çünkü Takiyüddin’in kurduğu rasathane yedi yıl faaliyet gösterebilmiş ve ne yazık ki III. Murat devrindeki şeyhülislamın fetvasıyla topa tutularak yıkılmıştır. Takiyüddin, Kopernik’in bahsetmediği trigonometriden bahsetmek bir kenara tanımını çıkarmış çalışmalarında da kullanmıştır. Ayrıca sinüs ve tanjant tabloları da hazırlamıştır. Rasathanesi faaliyet girdikten bir yıl sonra bir kuyruklu yıldızı tespit etmiş, bu tespiti cümle aleme duyurmuş ve İstanbul’u o yıllarda astronomi için uğrak bir yer haline getirmiştir. Dediğimiz gibi ne yazık ki bu durum uzun sürmemiştir.

5. Clair Cameron Patterson

Tarihte Adı Unutulmuş Gizli Kahramanlar

Mazot kullanımı neticesinde soluduğumuz oksijendeki kurşun miktarının gün geçtikçe arttığını keşfeden ve insan hayatına ciddi zararlı olduğunu kamuoyuna duyuran Amerikalı bilim insanıdır. Patterson Amerika’da başlattığı çalışmalarını Kuzey ve Güney Kutupları’na yayarak genişletir. Şehirleşme oranının yüksek olduğu yerleşim yerlerinde havadaki kurşun miktarının insan hayatını tehlikeye atacak derecede yüksek olduğunu yazdığı makalelerle tüm dünyada ses getirir. Ancak kalantor petrol şirketleri Patterson’un çalışmalarını engeller ve hatta profesörlük yaptığı üniversiteden kovdururlar. Dünya’nın sahip çıkmadığı profesör, hayata gözlerini yumduğunda etrafında kendisine destek olacak kimsecikler yoktu.

6. Vikingli Komutan Rus

Birçok komutanın hedefi dünyaya hükmeden tek lider olmaktır. Kuzeyli komutan Rus’un da hedefi bu doğrultuda olmakla beraber asıl ulaşmak istediği ülkü Konstantinapolis’tir. İlk hedefi olan Kiev’i fethetmiş, Karadeniz üzerinden Konstatin’e ulaşmaya çalışmış; bunda nihayete ulaşamamıştır. Bugün Kiev’in kurtuluşu olarak kabul edilen gün, Komutan Rus’un Kiev’i fethettiği gündür. Bugünkü Rusya’nın etnik temellerini atan komutanın toprakları olduğunu belirtmek için fethettiği topraklara “Russian (Rus’un yeri)” adı verilmiştir. Sizlere de tanıdık geldi mi?

7. İbn-i Heysem

Tarihte Adı Unutulmuş Gizli Kahramanlar

Bugün kullanılan kamera ve fotoğraf makinelerinin babasıdır. 11. yüzyılda Mısır, İran çevresinde yaşamıştır. Tarihte adı unutulmuş gizli kahramanlar listemizden bir diğeri İbn-i Heysem, optiğin babası adıyla anılır ve karanlık odanın mucididir. Mısır Piramitlerinin karşısına ufak bir deliğin haricinde hiç ışık giremeyecek bir çadır kurar. Güneş doğduğu vakit piramitlere çarparak çadırın içerisine giren ışık, piramitlerin görüntüsünü ters bir şekilde çadıra yansıtır. Deliği küçülttükçe piramitin görüntüsü netleşir, büyüttükçe netlik azalır. Bu olay, bugünkü fotoğraf makinelerindeki diyafram aralığının bulunduğu olaydır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

Yorum bırak