Süper Karakterler Evreni Supernatural Dizisi Hakkında Bilinmeyenler

5 dk okuma süresi


3
12 Paylaşım, 3 puan

2005 yılında gösterime giren Supernatural dizisi 2020 yılında ekranlara veda etti. Fantastik, korku, gerilim ve dramı içinde bulunduran dizi tüm dünyada yoğun ilgi gördü. Başrollerini Jensen Ackles ve Jared Padalecki’nin paylaştığı dizinin başlarda sadece 3 sezon sürmesi planlanmıştı. Ancak 15 sezon süren bu dizi, sinema tarihinin en uzun soluklu dizilerinden biri oldu. 1967 model Impala, yaratıklar ve onları avlayan kardeşler, şeytanlar ve meleklerle dolu süper karakterler evreni ve en geniş fan kitlesine sahip Supernatural dizisi hakkında bilinmeyenler listesini sizler için derledik. Keyifli okumalar!

1. Jensen ve Jared Birlikte Yaşadılar

Süper Karakterler Evreni Supernatural Dizisi Hakkında Bilinmeyenler

Jensen Ackles (Dean) ve Jared Padalecki (Sam) evlenmeden önce bir dönem birlikte yaşadılar. Tıpkı dizideki Sam ve Dean karakterleri gibi aynı odayı paylaştılar. Gerçek hayatta da birbirlerini kardeşten öte tanımlıyorlardı. Hatta Jensen, Sam’in ölüm sahnelerinde gerçekten kardeşi ölüyormuş gibi üzüldüğünü belirtti. Set dışında da birbiriyle çok iyi anlaşan ikili boş zamanlarında birlikte dışarıda vakit geçirip evde sabaha kadar gitar çaldıklarını röportajlarında ifade ettiler. Dostluklarının bu denli kuvvetli olması ve dayanışma içinde olmalarının başarılarında büyük bir payı oldu. Tanıştıkları günden beri düğünleri ve çocuklarının doğumu gibi daha birçok günde birbirlerinin yanında oldular. Ayrıca iki oyuncunun eşleri de birbirleriyle yakın arkadaş. Dizi bitse bile dostluklarının ebedi olduğunu hâlâ görebilirsiniz.

2. Setteki İkonik Eşyalar Kayboldu

Dean Winchester’ın ikonik kahverengi deri ceketini biliyorsunuz. Dean karakterinin ilk olarak pilot bölümde görülen deri ceketi 5. sezona kadar üzerindeydi. Ceket kendisine babası John Winchester’dan miras kalmıştı. Hatta ceket Dean’in süper kahraman kıyafeti gibi düşünülmekteydi. Sonraki sezonlarda Dean artık ceketi giymiyordu. Çünkü ikonik deri ceketle birlikte setteki birçok eşya bir anda kaybolmuştu. Dean’in kahverengi deri ceketi, Bobby’nin şapkası ve Castiel’in trençkotu gibi pek çok ikonik eşya çalınmıştır. Bu yüzden Castiel karakteri dizi boyunca üç farklı trençkot giymek zorunda kaldı. İkonik eşyaların kaybolmasının sebebi oyuncular Los Angeles’ta çekimdeyken Vancouver’daki Supernatural stüdyosu gardıroplarından çalınmasıydı.

3. Castiel’in Kıyafeti Çizgi Romandan Esinlenildi

Süper Karakterler Evreni Supernatural Dizisi Hakkında Bilinmeyenler

Süper karakterler evreni olan Supernatural dizisi hakkında bilinmeyenler listesinde yer alan bir diğer bilgi ise Castiel karakterine ait. Misha Collins başta iblis rolü için diziye başvurmuştu ancak melek rolünü alarak dizide yer aldı. Trençkot, koyu takım elbise, beyaz gömlek ve kravat ile Castiel karakteri özdeşleşmişti. Misha Collins’in canlandırdığı Castiel karakterinin kıyafeti DC çizgi roman karakteri John Constantine’den esinlenerek kullanılmıştır. İki karakterinde benzer görünümleri Supernatural hayran kitlesi ile Hellblazer hayran kitlesinin tartışmalarına yol açtı. 2014 yılında NBC’nin Constantine dizisinin yayınlanmasıyla birlikte izleyiciler ikiye bölünmüştür. Bu kıyafet Castiel’e mi yoksa John’a mı daha çok yakışıyordu?

4. Oyuncuların Aile Üyeleri Dizide Rol Aldı

Supernatural oyuncularının aileleri de dizinin bazı bölümlerinde yer aldılar. Jensen Ackles‘in babası 6. sezonda haber spikerini seslendirdi. Ayrıca 8. sezonun bir bölümünde Dedektif Pike rolünü canlandırdı. Jensen Ackles’in kız kardeşi de 2. sezonda ve 7. sezonda olmak üzere iki bölümde rol aldı. Jensen’in annesi Donna bir bölümde figüran olarak sette bulunmuştur. Ackles’in eşi Daneel Harris 13. sezonda dizide rol almaya başladı. Dannel’in erkek kardeşi ve yeğeni de bir bölümde şeytanlardan biri olarak dizide yer aldı. Jared Padalecki’nin eşi de dizide Ruby rolünü canlandırdı. Hatta dizide Sam karakteriyle Ruby’nin evlenmesi planlanmıştır. Ancak ikili gerçek hayatta nişanlanınca iptal edilmiştir.

5. Karakterlerin Ad ve Soyadları Değiştirildi

Süper Karakterler Evreni Supernatural Dizisi Hakkında Bilinmeyenler

Dean ve Sam karakterlerinin soyadlarının aslında Winchester değil Harrison olması planlanıyordu. Fakat gerçek hayatta Kansas’ta yaşayan Dean Harrison dolayı iptal edildi. Çünkü dizide dahi olsa birinin ismini alıp kullanmak yasadışıydı. Ardından avukatların önerisiyle Winchester soyadı kullanılmaya başlandı. Dean ve Sam’ın babasını canlandıran John karakterinin de aslında Jack olarak isimlendirilmesi planlanmıştı ancak o da gerçek hayatta var olan Jack Winchester’dan dolayı değiştirildi. Bobby Singer karakterinin soyadının da aslında Manner olması planlanıyordu fakat Dakota’da yaşayan Bobby Manner’dan dolayı iptal oldu. Bobby Singer soyadını yapımcı Robert Singer’dan aldı.

6. John Aslında Tek Bölümde Yer Alıyordu

John Winchester’ın sadece ismi değil senaryodaki yeri de değiştirilmiştir. Dean ve Sam’in babası John Winchester’ın aslında senaryoda tek bölümde yer alması planlanmıştır. John karakterini canlandıran Jeffrey Morgan sadece bir bölümde rol alacağını düşünmüştür. Ancak daha sonra planlar değişti ve birden fazla bölümde yer aldı. İlk bölümün sonunda Sam’in sevgilisi Jess tavana asılı halde bulunmuştur. Sonrasında ateşler içinde yanarak can vermiştir. Aslında asıl senaryoda tavana asılı halde bulunması gereken Jess değil John Winchester’ın ta kendisiydi. Daha sonra bu senaryo Sam’in babası ile aynı kaderi paylaşarak Dean ile avcılığa başlamasına sebep olması için değiştirilmiştir. Jess’in ölümüyle birlikte aile işi olan avcılığa Sam’de katılmıştır.

7. Farklı Diziler Aynı Lokasyonu Paylaştı

Süper Karakterler Evreni Supernatural Dizisi Hakkında Bilinmeyenler

Supernatural dizisinin Lawrence, Kansas gibi birçok mekânda geçtiğini biliyorsunuz. En çok kullanılan çekim yerlerinden biri de Vancouver. Vancouver’da pek çok sahnenin tanıdık gelmesinin sebebi farklı dizilerinde aynı yerde çekilmiş olmasındandır. X-Files, Psych, iZombie, Stargate SG-1, Smallville, The 4400 ve Dark Angel’ın çekim sahnelerinden bazıları da buralarda çekilmiştir. Burnaby Hastanesi, Riverview Hastanesi, Cleveland Barajı gibi birçok mekân diziler için benzersiz bir ortam sağlamıştır. Hatta Smallville dizisi ile Supernatural dizinin birleşik tek bir bölümünün çekilmesi planlanmıştır. Winchester kardeşler Smallville’den Tom Welling’i Süpermen lanetinden kurtaracakları bir senaryo ortaya konmuştur. Ancak beğenilmediği için iptal edilmiştir.

8. En Fazla Karakteri Collins Canlandırdı

Süper karakter evreni Supernatural dizisi hakkında bilinmeyenlerden bir diğeri de Misha Collins’in Castiel dahil olmak üzere birden fazla karakteri canlandırmasıdır. “Human Castiel, Lucifer, Jimmy Novak, Leviathan Castiel, EndVerse Castiel, Crazy Castiel, God Castiel ve Angel Castiel” olarak süper karakter evreninde en çok karakteri canlandırma onuruna sahip oldu. Collins’den sonra en fazla karakter canlandıranlardan biri de Jared Padalecki’dir. Jared Padalecki “Sam, Lucifer, Gadreel, Leviathan Sam, Souless Sam, Shapeshifter Sam ve Meg” karakterlerini canlandırdı. Dizide en az karakter canlandıran ise Jensen Ackles’dir. Dean, Leviathan Dean, Shapeshifter Dean ve Demon Dean karakterlerini canlandırdı.

9. Sirenler İsimlerini Disney’den Aldı

Dizide çok fazla dikkat çekmemiş olsa da Siren olarak adlandırılan yaratıklar isimlerini Disney Prenseslerinden aldılar. Disney prensesleri aklınıza geldiğinde karşınızda daha güzel yaratıklar görmek isteyebilirsiniz fakat bu yaratıklar oldukça korkunç görünüşlüydü. Sirenler 4. sezonun iki bölümünde yer aldılar. Ardından 5. ve 7. sezonda da Sirenlerden sadece bahsedilmiştir. İsimleri sırasıyla Belle, Jasmine, Ariel ve Aurora’ydı. Şekil değiştirme yetenekleri ile insanları etkileyip telepati yoluyla zaaflarını öğrenerek bunları kullanabiliyorlardı. Kurbanlarını büyüleyerek kendilerine bağlayan ve istediklerini yaptıran Sirenler neredeyse Dean ve Sam’in birbirlerine zarar vermelerini sebep olacaktı. Böylelikle süper karakterler evreni yaratıkları olan “Sirenler” Supernatural dizisi hakkında bilinmeyenler listesinde yerini aldı.

10. Enkaza Dönen Arabalarda Sette Kullanıldı

Süper Karakterler Evreni Supernatural Dizisi Hakkında Bilinmeyenler

Eğer Supernatural dizisi hayranıysanız Impala sizin içinde oldukça değerlidir. Impala’ların yüzde sekseninin Supernatural dizisine ait olduğunu biliyorsunuz. Supernatural’da seri boyunca 8 farklı Impala kullanılmıştır. Dizide Dean karakterinin her şeyden çok önem verdiği arabasının başına bir sürü şey geldi. Birçok Impala dizide zarar görerek hurdaya döndü. Araba direktörü Jeff Budnick, enkaza dönen arabaları sakladıklarını belirtti. Dizideki hurdalık sahnelerine dikkatli bakıldığında Impala’ya ait kapı veya kaput gibi görebileceğiniz pek çok enkaz parçasını yerleştirdiğini de belirtti. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nin her yerinde sıklıkla kullanılan 1967 model Impala en az kilometreye sahip olan Impala idi.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!