Sosyal Medyanın Öncüsü Facebook Hakkında Her Şey

3 dk okuma süresi


5
11 Paylaşım, 5 puan

2004 yılında Harvard öğrencisi Mark Zuckerberg ve arkadaşları tarafından kampüs içinde sosyalleşmek amacıyla kurulan Facebook, günümüzde sosyal medyanın öncüsü konumuna geldi. Bu başarısının yanında skandallarıyla ve karmaşık yapısıyla da dikkatleri çeken sosyal medya ağı, günümüzde dünyanın en çok tıklanan iki sitesinden biri haline geldi. İşte bilinmeyen yönleriyle sosyal medyanın öncüsü Facebook hakkında bilmeniz gereken her şey…

1. Rengi Neden Mavi?

Sosyal Medyanın Öncüsü Facebook Hakkında Her Şey

Facebook, logo olarak mavi zemin üzerine küçük bir f harfi kullanıyor. Sitenin tema renginin ve logosunun mavi olmasının sebebi ise kurucusu Mark Zuckerberg’in renk körü olmasıyla alakalı. Sosyal medyanın öncüsü Facebook hakkında belki de her insanın duyduğunda “yok artık” diyeceği en tuhaf şey bu. En net seçebildiği renk mavi olan Zuckerberg, bu sebepten sitesinin de tema rengini mavi seçmiştir.

2. Facebook Sizi Takip Ediyor

Facebook, kullanıcıların çıkış yaptıktan sonra hangi sitelerde gezindiklerini takip eden bir sisteme sahip. Facebook pixel uygulamasını kullanan kişi hakkında bilgi sahibi olabiliyor ve ona göre reklam algoritması çıkarabiliyor. Burada yaptığı büyük bir hata yüzünden ilk ortaya çıktığında kişi haklarının ihlali olarak görüldü ve Facebook büyük bir tazminat ödemeyle karşı karşıya kaldı.

3. 50 Milyon Ölü Hesap

Sosyal Medyanın Öncüsü Facebook Hakkında Her Şey

Facebook kullanan yaklaşık 50 milyon kişinin bugün hayatta olmadığı tahmin ediliyor. Hala açık olan bu hesapları ziyaret etmeniz mümkün. 21. yüzyılın ortalarına doğru bu sayının güncel Facebook kullanıcılarının yarısı olacağı tahmin ediliyor. Bunun yanında Facebook, sizin ölümünüzden sonra hesabınızı kime miras bırakacağınızı ayarlayan bir siteme de sahip. Verdiğiniz komutlarla hesabı bırakacağınız kişiyi seçtikten sonra, onun her şey hakkında söz sahibi olmasını sağlayabiliyorsunuz.

4. Zuckerberg’i Engelleyememek

Facebook’u sosyal medyanın öncüsü haline getiren Mark Zuckerberg’in hesabını engellemek isteseydiniz, önceki güncellemelere kadar bunu gerçekleştiremiyordunuz. Sistemin korumaya aldığı tek hesap Zuckerberg’ti. Kurucusunun hesabını engelleyemediğiniz gibi şikayet de edemiyordunuz. Ancak Facebook’a gelen son güncellemeler ile bu iki olay tabu olmaktan çıktı.

5. Çin’de Facebook Yasak

Sosyal Medyanın Öncüsü Facebook Hakkında Her Şey

Hükümet yetkilileri dışında Facebook kullanımının kısıtlı olduğu Çin’de, Facebook’un yanı sıra Google ve Twitter gibi sitelerin de erişimi kısıtlı. Bu engellemeler, halk tarafından etki altına almaya çalışma çabası olarak görülüyor. Ancak bu yasaklamaya rağmen 120 milyona yakın kullanıcısı olan sosyal medya sitesine Çin vatandaşları, VPN aracılığıyla bağlanarak giriş yapabiliyorlar.

6. Facebook ve Al Pacino İlişkisi

Henüz sosyal medyanın bir numaralısı olmadan önce Facebook, Harvard Üniversitesi’nde öğrencilerin kaynaşmasını sağlayan bir uygulamaydı. Bu uygulamanın ilk sürümünde giriş yaparken log in bölümünün üstündeki insan silueti dikkat çekiyordu. İşte o yüz, ünlü oyuncu Al Pacino’nun ta kendisiydi. Facebook’un popüler olmasıyla daha fazla kitleye hitap etmek için Al Pacino’nun görseli ortadan kalktı.

7. İkinci Mesaj Kutusu

Sosyal Medyanın Öncüsü Facebook Hakkında Her Şey

Facebook’ta hiçbir bağlantınızın olmadığı ve tanımadığınız kişilerin sizinle irtibata geçmek için attıkları mesajlarını göremiyorsunuz. Bu yazışmaları görmek için Messenger uygulmasından ayarlar bölümüne gelip, mesaj istekleri diyerek daha önce görmediğiniz ikincil mesajlara ulaşabilirsiniz. Bu durum, Facebook Messenger uygulamasının yaygınlaşması için izlediği strateji olarak görülüyor.

8. Hesabını Fotoğrafınla Açma

Facebook hesabınıza her defasında şifrenizle girmek yerine dilerseniz kendi profil fotoğrafınızla girebilir, böylelikle zamandan tasarruf ederek daha rahat bir sosyal medya deneyimi sağlayabilirsiniz. Ancak bu şekilde yaptığınızda dikkatli olmanızda fayda var. Bilgisayarınızın herkes tarafından ulaşılabilir olması ve windows giriş parolanızın olmaması sizi hezeyana uğratabilir.

9. Veri Skandalı

Daha önce belirttiğimiz gibi Facebook kullanıcılarının bilgilerini ve diğer verileri saklıyordu. Ancak Facebook, Cambridge Analytica şirketiyle yaptığı gizli anlaşma sonucu bu verileri sattığı ortaya çıktı. Skandalın ortaya çıkmasının ardından Mark Zuckerberg ve bazı Facebook yöneticileri hâkim karşısına çıktı. Sosyal medyanın öncüsü Facebook 5 milyarlık bir cezaya mahkûm edildi.

10. Hacklenme

Sosyal Medyanın Öncüsü Facebook Hakkında Her Şey

Getirdiği yeniliklerle sosyal medyanın öncüsü haline gelen Facebook, ekibinde yazılım ve bilgisayar mühendisleri olmasına rağmen diğer popüler uygulamalar gibi hackerlarla başı zaman zaman derde giriyor. Günde ortalama 600 bin hack denemesi ve bunun yanında yapılan DDoS saldırıları ile Facebook’un çökertilmesi söz konusu olabiliyor. Bizden söylemesi, siz siz olun şifrelerinizi kolay kolay bulunamayacak şekilde ayarlayın.

11. Yazdığınız Şeyler Silinmiyor

Evet doğru. Facebook’ta düşüncelerinizi durum olarak paylaştığınız, ancak daha sonra sildiğiniz durumların saklandığını duymuşsunuzdur. Ayrıca durum çubuğuna yazdığınız ve sonrasında silip paylaşmaktan vazgeçtiğiniz durumlar bile silinmeyip, sistem ara belleğine kaydediliyor. Dolayısıyla her şey kayıt altında olurken, site sizi sizden daha iyi tanıyor diyebiliriz. Bakarsınız ileri de yeni bir uygulama çıkarırken bu verileri kullanacaktır, kim bilir!

12. Arkadaşlıktan Çıkarma Cinayetleri

Sosyal Medyanın Öncüsü Facebook Hakkında Her Şey

Sosyal medya devi Facebook’ta görüşlerinden hoşlanmadığınız arkadaşlarınızı listenizden silerken iki kere düşünmek isteyebilirsiniz. Çünkü Facebook’ta bazı kullanıcılar, sırf arkadaşlarını listelerinden çıkardılar diye, çıkardıkları kişiler tarafından cinayete kurban gitti. Aynı zamanda Facebook yüzünden dolandırılmak, başkası tarafından aldatılmak gibi farklı sebeplerden dolayı cinayetler işlendiği kayıtlara geçti.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!