Size Yeni Kapılar Açacak Olan 10 Sihirli Sözcük

4 dk okuma süresi


6
11 Paylaşım, 6 puan

Ağzımızdan çıkan her bir kelime karşımızdaki kişilerle olan iletişimimizi doğrudan etkilemektedir. Sözcükleri kullanış biçimlerimiz ve beden hareketlerimiz sosyal ortamlarda kendimizi ele vermektedir. Düzgün bir dil kullanımı ve doğru sözcük seçimleri ile sağlıklı bir iletişim sağlamak oldukça mümkün görünmektedir. Davranış biçimlerimizle birleşen konuşma yapımız, hayatımızda yeni kariyer imkânları ve şans yaratacak kapılar açmaktadır. Tüm okuyucularımız için size yeni kapılar açacak olan en etkili 10 sihirli sözcük içeriğini derledik. Herkese şanslı günler dileriz!

1. Başla!

Size Yeni Kapılar Açacak Olan 10 Sihirli Sözcük

Yüzyıllardır ortalarda gezinen ve kulaklarımıza pelesenk olmuş bir sözcük kümesi bulunmaktadır. Bu sözcük grubunu hiç şüphesiz, “başlamak bitirmenin yarısıdır” cümlesi oluşturmaktadır. Alışılagelmiş olan bu kalıbın doğruluğu çoğu kez tecrübeyle sabit bir şekilde ispatlanmıştır. Sonucunu ümitle hayal ettiğimiz bir işe bir an önce başlarsak, en zor ve en önemli adımı gerçekleştirmiş oluruz. Ortaya koyduğumuz ilk ürün, işin devamını getirecek niteliktedir. Dolayısıyla kendimizi motive etmek için her zaman “Başla!” komutunu vermeli ve zaman kaybetmeden harekete geçmeliyiz.

2. Planla!

İşimizi kararlaştırıp cesaretimizi topladıktan sonra dıştan gelen sesler bizleri “Planla!” şeklinde uyarmaktadır. Amacımız doğrultusunda işimize başladıktan sonra ilk kapı yavaş yavaş ve ağır ağır açılmaktadır. Sırada işleri yoluna koymak, yani planlamak vardır. Düzgün bir çizelge oluşturup günlerimizi ve saatlerimi düzenli bir biçimde not edersek, her şey kolaylıkla ilerleyecektir. Planlı ve programlı davranmak bizlere çoğu zaman başarının yanında bozulmayan bir istikrar da getirecektir. Belli bir süre sonra planlama eylemi alışkanlığa dönüşecek ve huylarımıza bir yenisi eklenmiş olacaktır.

3. Araştır!

Size Yeni Kapılar Açacak Olan 10 Sihirli Sözcük

Size birbirinden yeni kapılar açacak olan 10 sihirli sözcük içeriğimizin üçüncü maddesini araştırma yapmanın önemi almaktadır. Çoğu zaman gözden kaçırdığımız en önemli husus derinlemesine araştırma yapmaktır. Fırsatları kaçırmamak ve şansın kapımızı çalmasını istiyorsak enine boyuna yapılan bir araştırma, bizim için uygulanması gereken ilk yöntem olacaktır. Başladığımız ve sonrasında ise planladığımız bir işi, teyit etmek ve onaylatmak amacıyla yanlış bilgilerden arındırmamız gerekir. Aksi halde hatalı bilgi, en korkunç sorunu teşkil edecek ve sürekli ayağımıza dolanan bir engel olup çıkacaktır.

4. Öğren!

Öğrenmenin ve öğretmenin hiçbir zaman belirli bir yaşı olmamıştır. İnsan, yaşadığı müddetçe bilgiye aç bir varlık olarak, gördüğü ve duyduğu her yeni şeyi kendince süzgecinden geçirerek belleğine atmaktadır. Öğrenmek, araştırmadan sonraki basamak olarak kapılarımızı aralayan sihirli sözcüklerin en önemlilerinden biridir. Çoğumuzun kulağına küçüklüğünden beri öğrenmenin, eğitimin ve öğretimin ne denli mühim olduğu çalınmıştır. Başlayan, planlayan ve araştıran bir birey, öğrenmeye hiçbir zaman doymamaktadır.

5. Odaklan!

Size Yeni Kapılar Açacak Olan 10 Sihirli Sözcük

Pek çok insanın problem yaşadığı en can sıkıcı konulardan biri odaklanma sorunudur. Odaklanmak dikkatin bir yerde toplanmasını ve konsantre olmayı gerektirmektedir. Başarılı bir iş meydana getirebilmek ve kapıları aralamak için en doğru basamaklardan biri elbette odaklanma aktivitesidir. Küçükken başladığımız ilkokuldaki öğretmenimiz, devamında gelen eğitim hayatımızda karşılaştığımız eğitimciler ve akademik yaşamla sonlanan bir kariyerdeki yöneticilerimiz, bize her daim odaklanmanın öneminden bahsetmektedir.

6. Çabala!

Başarılı bir sonuca ulaşmak için yeteri kadar efor ve emek sarf etmemiz maalesef günümüz dünyası için kaçınılmaz bir mihenk taşıdır. İlk beş maddede bahsedilen tüm adımları uyguladıktan sonra artık üretim aşamasına geçilmekte ve ortaya koyduğumuz materyaller dünyaya sunulmaktadır. Buradan sonra en zorlu işlemler baş göstermektedir. Ne kadar çok çaba gösterir ve mücadele verirsek o denli yoruluruz ancak hediyelerine de hemen kavuşuruz. Düzgün ve istikrarlı bir çalışma programı sayesinde verdiğiniz çabalar sonucunda şans yüzümüze her zaman gülecektir.

7. Pes Etme!

Size Yeni Kapılar Açacak Olan 10 Sihirli Sözcük

Size birden çok yeni kapılar açacak olan enteresan 10 sihirli sözcük içeriğimizin yedinci sırasında vazgeçmemek ilkesi yer almaktadır. Hayatımız boyunca çeşitli zorluklarla karşılaşırız ve kimi zaman bu engelleri aşamayarak kaçmayı, kimi zaman ise karşısında dimdik durarak savaşmayı seçeriz. Pes etmemek ve sonuna kadar mücadele etmek hem kendimize olan güvenimizi hem de çabalarımız sonucunda elde edeceklerimizi bizlere müjdelemektedir. Hayatta şansı yakalamak istiyorsak vazgeçmemeli ve kolayca pes etmemeliyiz.

8. Güven!

Güven karşılıklı ilişkiler açısından en önemli hususlardan biridir. Her türlü sosyal etkileşim alanı içerisinde güven duygusu daha huzurlu bir ortamın oluşmasını sağlamaktadır. Karşımızdakine güvenmekten önce kendimize güvenir ve inanırsak diğer insanlara da bu duyguları hissetmemiz daha kolay olacaktır. Yeteri kadar özgüven ve kendini tanıma bilinci, yollarımızdaki engebeleri aşacaktır. Güven duygusu ile birlikte hareket edersek daha emin adımlarla yürür ve amacımızı şaşmadan ilerleriz. Dolayısıyla etkili ve sağlıklı bir etkileşimin ilk basamağını oluşturan güven, kapıları açmada altın bir kilit rolünü üstlenmektedir.

9. Hedefle!

Herkesin kendine göre belirlediği belli amaçları ve hedefleri bulunmaktadır. Belirlenen bu hedeflere ulaşmak için de plan yapılır, araştırılır, harekete geçilir ve çabalanır. Hedeflerimizi ulaşabileceğimiz kadar yakından belirtip ardından ise giderek eskileri tamamladıkça yenilerini daha uzak ve ulaşılması güç amaçlar olarak belirleyebiliriz. İstediğimizi almak için kendimize “hedefinden şaşma” mottosu ile birlikte eşlik ederken, basamakları sağlam bir şekilde atabilmek için, tüm sihirli sözcükleri harmonik bir şekilde zihnimize kazıyabiliriz.

10. Devam Et!

Size Yeni Kapılar Açacak Olan 10 Sihirli Sözcük

Listemizin son maddesinde kendisiyle ironik bir başlık olan “devam et” butonu yer almaktadır. Kırmızı büyük bir düğmenin üstüne tıklayıp “başlat”ı harekete geçirerek uzun bir metni hep beraber inceledik. Tüm bu adımları gerçekleştirdikten sonra kapılarımızın hayat boyu yüzümüze kapanmaması için çabalarımızı sonuna kadar sürdürmeliyiz. İşimizi bitirsek bile bir yenisini bulup üretmeye devam etmeliyiz. Bırakmamalı, pes etmemeli ve ömrümüzün sonuna değin çabalamaktan vazgeçmemeliyiz. Başla, planla, araştır, öğren, odaklan, çabala, pes etme, güven ve hedefle komutlarını sırasıyla gerçekleştirdikten sonra da finali beklemek yerine daima devam etmeliyiz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!