Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin 4 Basit Maske

3 dk okuma süresi


4
10 Paylaşım, 4 puan

Yaşımız kaç olursa olsun, cildimiz bazen bize kötü oyunlar oynar. Hayatımızın bir döneminde cildimizi istila eden ergenlik sivilceleri bir zaman sonra bizi terk edip gider ama o siyah noktalar… Sözü fazla uzatmayacağım! Dünya kadar para verip, çeşit çeşit ürün almak yerine, evinizde kimyasal olmadan uygulayabileceğiniz 4 etkili maskeyi inceleyeceğiz.

Maskeleri uygulamaya başlamadan önce tavsiye edebileceğimiz etkili bir hazırlık uygulaması tarifi ile başlayalım! Eğer cildinizi hiç temizlemediyseniz, buhar uygulaması ile başlayabilirsiniz. Bu en derin tedavi çeşitlerinden biridir. Siyah noktadan kurtulmak için mükemmel bir yardımcıdır. Önemle hatırlatmak isteriz ki, bunu haftada birden fazla yapmanız gerekmez. Çünkü, fazlası cildinize zararlı olabilir. Ayrıca sağlık problemi olmayan kişiler için önerdiğimiz bir uygulamadır.

Buhar Uygulaması

Buhar Uygulaması

Küçük bir tencerede suyu kaynatıp içine papatyaları atın ve kapağı kapatın ocaktan alın. Başınıza kapatabileceğiniz bir havlu alın. Tencerenin kapağını açın ve yüzünüzü buhara tutacak şekilde havluyu başınıza kapatın. Nefesinizi kontrol etmek için ağız kısmınızı açık bırakacak şekilde havluyu ayarlayın. Bu şekilde 10/15 dakika bekleyin. Süre bitince yüzünüzü temiz havlu ile kurutup uygulamak için hazırladığınız maskeyi sürebilirsiniz.

1. Karbonat ve Limon Maskesi

Karbonat ve Limon Maskesi

Krem kıvamı alıncaya kadar limon suyunu ekleyip karıştırın. Yaptığınız karışımı yüzünüzün her kısmına 4 dakika boyunca yumuşak dairesel hareketlerle uygulamalısınız. Bu, cildinizi kirden ve yüzünüzdeki ölü deri hücrelerinden kurtaracaktır.

2. Yumurta Akı Maskesi

Yumurta Akı Maskesi

İlk olarak yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Ilık su, gözeneklerin açılmasında etkili olur. Dolayısıyla siyah noktaların çıkmasını kolaylaştırır. Cildinizin tamamen yağdan arındırılması önemlidir, böylece yumurta beyazı siyah noktalara kolayca yapışabilir.

Dairesel hareketlerle yüzünüze yumurta akını sürün. Ya da yalnızca siyah noktalardan kurtulmak istediğiniz alanlara sürebilirsiniz. Daha sonra yumurta akını sürdüğünüz bölgeye bir kağıt havlu koyun. Ardından, kağıt havlunun üzerine bir kat daha yumurta akı sürün. Kağıt havlu tamamen ıslanmalı. Kağıt havluyu kuruyana kadar bekleyin. Sonra, yavaşça kağıt havluyu kaldırın. Bu sihir gibidir, kuruyan kağıt havluya yapışmış bir sürü siyah noktayı görebilirsiniz.

3. Limon Maskesi

Limon Maskesi

Limonun içindeki sitrik asit, gözeneklerinizdeki yağı ve siyah noktaları yok eder. Limonun yarısını cildinizde ihtiyacınız olan bölgeye ovalayarak uygulayın ve beş dakika kadar bekleyin, ardından su ile durulayın.

NOT: Eğer cildiniz hassas bir yapıya sahipse limonu su ile karıştırmalısınız. Limon suyu tek başına kullanıldığında cildinize sert bir etki verebilir. Bu yüzden su ile karıştırarak kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle hassas bir cildiniz varsa. Yalnız kullanacağınız suyun çeşme suyu değil, hazır sulardan olmasına özen gösteriniz. Ph değeri açısından cildinize uyumlu su kullanmak daha iyi olacaktır. Siyah lekelerden kurtulmak için etkili bir uygulamadır.

  • Limon Maskesinin Hazırlanışı
    Karışımı, yüzünüze, pamuk yardımı ile sürün. Bu işlemi birkaç defa tekrarlayın. 20 dakika beklettikten sonra, önce ılık sonra soğuk su ile yıkayın. Yıkarken kesinlikle sabun kullanmayın. Sadece su ile yıkayın. Bu uygulamayı her gün 1 kere yapmanız mümkündür.
  • Limon Maskeleri İçin Önemli Uyarılar
    Göz çevresi oldukça hassas ve ince bir deriye sahip olduğu için, limon suyu içeren uygulamaları göz altına ve çevresine uygulamayınız. Limon suyu içeren kürleri uyguladıktan sonra güneş ışığına çıkmayınız. En doğru uygulama zaman gecedir.

4. Yulaf Unu Maskesi

Yulaf Unu Maskesi

Yulaf unu/ezmesi  içerdiği saponinler dokusu sayesinde  ölü cilt hücrelerini etkin bir şekilde ovarak temizleyen mükemmel bir temizleyicidir. Ayrıca, Anti-inflamatuar yapısı, akne, sivilce izleri ve koyu renk lekelerin giderilmesine yardımcı olur. Yulaf ununun diğer bir özelliği de, cildinizdeki yağ içeriğini dengeleyebilmesidir, Bundan dolayı hem yağlı hem de kuru cilt türleri için faydalıdır. Yulaf ununun tüm bu özellikleri, hem ciltteki lekeler hem de siyah noktalar için evde yapabileceğiniz muhteşem bir uygulama olacaktır.

  • Yulaf Unu Maskesinin Hazırlanışı
    Unu ve zerdeçalı bir kasede karıştırın. Krem kıvamını alacak şekilde üzerine yavaşça yeşilçaydan ekleyin. İyice karıştırın. Maskeyi yüzünüze uygulayın ve kuruyana kadar bekleyin. Ilık su ile iyice yıkayın. Yulaf maskesini haftada 2 kere uygulayabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak