Sıcak Yaz Günlerinde İzleyenleri Titretecek Kış Temalı Filmler

5 dk okuma süresi


2
13 Paylaşım, 2 puan

Yaz mevsiminin kendini iyice hissettirdiği şu günlerde serinletici olan her şeye ihtiyacımız var. Lezzetli bir dondurma, püfür püfür bir klima ve tabii ki yaz akşamlarının vazgeçilmezi filmler kurtarıcı olabiliyor. Özellikle muhteşem senaryosu, ünlü oyuncuları ve etkileyici atmosferi ile izleyenleri etkisi altına alan kış temalı filmler, hem yazın sıcağını unutturuyor hem de kışı ne kadar özlediğimizi hatırlatıyor. Biz de dergiCE ekibi olarak sizlere sıcak yaz günlerinde izleyenleri titretecek kış temalı filmler listesi hazırladık. İyi seyirler!

1. Diriliş – 8.0 IMDb

Sıcak Yaz Günlerinde İzleyenleri Titretecek Kış Temalı Filmler

Leonardo DiCaprio ve Tom Hardy gibi usta isimlerin yer aldığı Diriliş filmi 19. yüzyıl Amerika’sının gerilimini ve gizemini izleyicilerle paylaşıyor. Film, İskoç kökenli avcı Hugh Glass’ın, Dakota bölgesinde av esnasında ölümcül bir yara alması ve korkunç soğukta ekibi tarafından ölüme terk edilmesi üzerine sürdürdüğü yaşam mücadelesini ele alıyor. Glass, hem bilgisi hem de oğlunu öldüren Fitzgerald’a karşı duyduğu intikam arzusu sayesinde yaşama tutunmayı başarır. DiCaprio’ya yıllardır beklediği Oscar ödülünü getiren film, yayınlandığı günden beri muhteşem bir yankı uyandırmıştır. Fakat filmin bazı sahneleri hayvan saldırıları, cinayetler ve tecavüz gibi unsurlar barındırdığı için tepki toplamıştır.

2. Gri Kurt – 6.8 IMDb

Ünlü senarist ve yönetmen Joe Carnahan’a son filmi olan Gri Kurt’ta, Kimliksiz filmi ile tanıdığımız Liam Neeson eşlik ediyor. Birlikte çalışmayı seven ikili, izleyenlere harika bir aksiyon ve gerilimin yanı sıra karakterlerin muhteşem psikolojik analizlerini de sunuyor. Filmdeki olaylar, Alaska’da petrol sondajında çalışmak üzere görevlendirilen özel ekibin uçağının düşmesiyle başlıyor. Ekibin lideri Ottway ve diğerleri kendilerini bir anda Alaska’nın soğuğunda ve ıssızlığında buluyor. Ekip hem hayatta kalabilmek için hem de bölgedeki aç kurtlara yem olmamak için mücadele etmek zorunda. Asla aksiyonu düşmeyen bir yapım, izlerken siz de Alaska’nın soğuğu altında titriyorsunuz, ne olacağı ise asla belli değil.

3. Yarından Sonra – 6.4 IMDb

Sıcak Yaz Günlerinde İzleyenleri Titretecek Kış Temalı Filmler

Yönetmen Roland Emmerich’ten harika bir aksiyon ve gerilim filmi daha, Yarından Sonra. Başrollerinde Jake Gyllenhaal ve Emmy Rossum’un olduğu film tipik kıyamet senaryolarından oldukça farklı. Bu kez tüm dünya aynı anda fakat farklı şekillerde yıkıma sürükleniyor. Film, iklim bilimci Jack Hall’ın Antartika’da kopan büyük bir parça buzulu fark etmesiyle başlıyor. O andan itibaren tüm dünya tepetaklak dönüyor, yazın kar yağmaya kışın çiçek açmaya başlıyor. New York, Tokyo, Yeni Delhi hepsi farklı bir felaketle dünyadan silinmeye başlıyor. O sırada Hall, oğlunu kurtarmak için tam anlamıyla doğayla mücadele ediyor. Görsel efekleriyle seyircilerden tam not alan film, ince detaylarıyla kendine hayran bırakıyor.

4. 12. Adam – 7.4 IMDb

Eksi derecelerin altındaki Norveç soğuğunda Nazilerin eline düşen 12 askerin gerçek yaşam öyküsünü anlatan Norveç yapımı film vizyona girdiği günden beri ilgiyi üzerine topluyor. Film, 2. Dünya Savaşı esnasında Alman işgali altında kalan Norveç’i kurtarmak için İngiltere tarafından özel olarak görevlendirilen 12 askerin gerçekten yaşanmış mücadelelerini anlatıyor. Norveç’e ulaşan askerlerin işleri yolunda gitmiyor ve Nazilerin eline düşüyorlar ama sadece bir asker hayatta kalıyor. Hayatta kalan tek askerin umudu ve cesareti, 60 gün boyunca açlık, kaçarken aldığı silah yarası ve soğuğa karşı verdiği mücadele izleyicileri dehşete düşürecek cinsten. Film açıkça gösterilen işkence sahneleri sebebiyle bazı kesimler tarafından olumsuz yorumlar alıyor.

5. Kuzey Yamacı – 7.4 IMDb

Sıcak Yaz Günlerinde İzleyenleri Titretecek Kış Temalı Filmler

Bir diğer Nazi karşıtı film ise Almanya, İsviçre ve Avusturya ortak yapımı ödüllü film Kuzey Yamacı. Ünlü Alman yönetmen Philipp Stölzi’nin aynı zamanda senaristliğini yaptığı film 1936’da Nazilerin hüküm sürdüğü dönemde tırmanış sevdalısı bir grup dağcının İşviçre’nin meşhur Eiger Dağı’na tırmanma hayalleri kurmasıyla başlıyor. Zirveye ulaşma ve kendini ispatlama duygusuyla hareket eden dağcılar bir anda kendilerini zamana ve doğaya karşı olan bir mücadelenin içinde bulurlar. Aşkın ve mücadelenin gerçek bir öyküye dayanıyor olması filmde dramatik bir yankı oluşturuyor. Film, gerçekçilik konusunda eleştirmenleri ikiye bölüyor.

6. Dünyanın Sonuna Kadar – 6.7 IMDb

2018 yılında vizyona giren film yazar ve yönetmen Youyin Wu’nun aynı adlı kitabından uyarlanmıştır ve Güney Kutbu’nda çekilmiştir. Birbirine aşık iki kişinin uçağının Antartika’ya düşmesinin üzerine başlayan yaşam mücadelelerini anlatan film, izleyicileri sıcak yaz günlerinde izleyenleri titretecek kış temalı filmler listemizin aynı zamanda belki de en romantik filmi.Çift korkunç bir soğukla mücadele ederken aynı zamanda da hayata tutunmaya çalışıyor ve ikisinin de birbirlerini bırakmaya niyeti yok. Film, insanların doğa ve kaderle baş başa kalınca aslında onların karşısında ne kadar güçsüz olduğunu seyirciye aktarıyor. Dram ve romantik tarzda filmleri sevmeyen izleyicileri bile derinden etkileyebilecek bir yapım.

7. Nefret Sekizlisi – 7.8 IMDb

Quentin Tarantino’nun filmografisindeki 8. film The Hateful Eight, Amerikan İç Savaşı’nın yaşandığı dönemlerde geçiyor. Başrollerde Samuel L. Jackson, Channing Tatum ve daha birçok ünlü isim var. Film, 8 kişinin ani bir kar fırtınası yüzünden bir kulübeye sığınmalarıyla başlıyor. İçlerinde kanun kaçakçısı ve ödül avcısı gibi farklı karakterlerin bulunduğu 8 kişi ve onların gizli sırları hayatta kalmayı hepsi için zorlaştırıyor. Tarantino gerilim dolu 3 saat boyunca izleyicilerden kim güvenilir kim haksız saklıyor. Film, bazı kesimler tarafından zor ve anlaşılması güç denilse de Tarantino tutkunlarını oldukça memnun eden bir yapım. Yanlış anlaşılmaya oldukça müsait olan film, Tarantino’nun kendine has üslubunu içeren kült bir yapım.

8. Kış Uykusu – 8.1 IMDb

Sıcak yaz günlerinde izleyenleri titretecek kış temalı filmler listemize Nuri Bilge Ceylan tarafından yönetilmiş Türk yapımı bir film ile devam edelim. Başrolünde usta isim Haluk Bilginer’in bulunduğu film, 2014 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülü kazanmıştır. Baş karakter Aydın, emekli bir tiyatrocudur. Babasını kaybettikten sonra Kapadokya’ya kendisine miras kalan oteli işletmek için geri döner. Sıkıştırılmış ve kendisiyle çatışma halinde olan Aydın üzerinde çalıştığı tiyatro kitabını bir türlü bitiremez. Kendisini hayatındaki iki kadının da çatışmaları ve kavgalarının ortasında bulunan Aydın, ne kadar kaçıp gitme istese de bir türlü başaramaz. Ceylan, Aydın karakterini yaratırken Dostoyevski’den esinlenmiştir.

9. Donmuş Irmak – 7.1 IMDb

Yönetmen koltuğuna ilk kez oturan Courtney Hunt’un Oscar’a aday olmuş filmi insanlık dramının gerçekçi bir dille anlatıldığı bir suç filmidir. Kanada-Amerika sınırında yaşayan iki kadın, yaşamlarını sürdürebilmek için yaşa dışı göçmen taşıyorlar. Fakat, Noel’e günler kala bu kadınların kullandıkları sınır yolu buzlarla kaplanıyor. Eski bir kamyonetle göçenleri taşıyan kadınlar, her seferinde bu son sefer deseler de işler onların planladıkları gibi gitmiyor ve kendilerini tekrar başladıkları yerde buluyorlar. Hunt, biri beyaz biri kızılderili iki umutsuz kadının ve yaşa dışı göçmenlerin kısıtlı, belirsizliklerle dolu ve insanlık dışı yaşamlarına ve kaderlerine ışık tutuyor.

10. Kutup Macerası – 7.3 IMDb

Sıcak Yaz Günlerinde İzleyenleri Titretecek Kış Temalı Filmler

Paul Walker’ın başrolünde olduğu ve gerçek bir olaydan yola çıkan film, konusuyla yürekleri ısıtıyor. Disney yapımı film Antartika’da -25 derece soğukta çekiliyor. Baş karakter Jerry, bir kurtarma ekibinin lideridir. Olaylar kurtarma ekibinin ölümcül bir kaza geçirmesiyle başlıyor. Ekibin yaşamlarını kurtarmak için tek yolu, dost bildikleri 8 sibirya kurdunu arkalarında bırakmaktır. Ekip, köpekleri geri dönmek üzere bir bölgede zincirliyor ve bir nevi kaderlerine terk ediyor. Fakat sadece Jerry, dostlarını düşünüyor ve onları kurtarmak geri dönüş mücadelesi gösteriyor. İzleyiciler film boyunca Jerry’nin ve 8 sibirya kurdunun bir araya gelme mücadelesine tanıklık ediyor. Mutlu sonları seven Disney, gerçek olaydan biraz sapsa da sonunda Jerry ile dostlarını tekrar kavuşturuyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!