Şener Şen’in Canlandırdığı Unutulmayan Film Karakterleri

5 dk okuma süresi


4
15 Paylaşım, 4 puan

1941 yılında Adana’da dünyaya gelen Şener Şen (asıl adı ile Ali Haydar Şen) sanat yaşamına İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrolarında sahneye çıkarak başladı. Her ne kadar kariyerinin ilk yıllarında babası Ali Şen gibi sinema oyuncusu olmak istememiş olsa da ilerleyen yıllarda tiyatrodan yeterince maddi kazanç elde edememesi sebebi ile sinema yolculuğuna başlamıştır. Sinemaya adım attığı ilk yıllarda oynadığı küçük rollerle yeteneklerini ve çalışkanlığını ispatlayarak zaman içinde birbirinden kaliteli sinema filmlerinde kilit rollere ulaşmayı başardı. Ulusal bir efsane olmayı başaran usta sanatçı Şener Şen’in canlandırdığı performanslarıyla unutulmayan film karakterleri listemizi sizler için derledik. Sanatla kalın!

1. Badi Ekrem

Şener Şen’in Canlandırdığı Unutulmayan Film Karakterleri

Ertem Eğilmez’in yönetmenliğinde ilk filmi 1975 yılında gösterime giren Hababam Sınıfı film serisinin 2. filmi olan “Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı” filminde Şener Şen’in canlandırdığı “Badi Ekrem” karakteri, oyuncunun kariyerinde dönüm noktası olmakla beraber oynadığı onlarca rol arasından unutulmayan film karakterleri arasında yer almıştır. Filmde lisede hırçın bir beden öğretmenine hayat veren Şener Şen’in özellikle usta oyuncu Kemal Sunal ile olan sahneleri seyircileri her izleyişlerinde tekrar tekrar güldürmeyi başarmıştır. Serinin devam filmleri olan “Hababam Sınıfı Tatilde” ve “Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor” filmlerinde de aynı karakter ile daha uzun süre yer almıştır.

2. Vecihi

Kadrosunda Adile Naşit, Münir Özkul, Ayşen Gruda, Halit Akçatepe gibi birbirinden usta sanatçıların yer aldığı 1977 yapımı Neşeli Günler’de “Vecihi” karakterine hayat veren Şener Şen, hiç şüphesiz filmde yer alan en ikonik karakterdir. Vecihi karakteri Türkiye’nin ilk uçak tasarımcısı ve üreticisi olan, savaş pilotu olarak da gösterdiği üstün başarılarla İstiklal Madalyası’na layık görülen Vecihi Hoşgör’den ilham alınarak kurgulanmıştır. Filmde Yaşar Usta’dan işittiği tüm azarlara rağmen büyük aşkı Fikret’e sevgisini evlerinin üstünden uçakla geçerken karanfil atarak gösteren Vecihi, usta sanatçı Şener Şen’in üstünden yıllar geçse de kendisini tekrar tekrar izleten en unutulmaz film karakterleri arasına girerek Türk sinema tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır.

3. Şakir

Şener Şen’in Canlandırdığı Unutulmayan Film Karakterleri

“Şakir” karakteri, 1982 yılında gösterime giren Çiçek Abbas’ta Şener Şen’in canlandırdığı ve sinema-film tarihinin unutulmayan karakterleri arasındadır. Sahtekâr bir minibüs şoförünü canlandıran Şener Şen’in kendisi gibi usta bir oyuncu olan İlyas Salman ile başrolü paylaştığı filmde ikilinin aşık atışması sahnesi pek çok izleyici tarafından ezberlenmiştir. Kırmızı deri ceketi ve başındaki kasketi ile bu karakter Türk sinemasında ayrı bir yere sahip olan karakterlerden biridir. Şener Şen artık daha fazla uyanık, kurnaz, dolandırıcı gibi rollerde oynamak yerine saf, temiz kalpli, halkın içinden adam rollerini oynamak istediğinden bu filmde ilk başlarda yer almak istemese de filmin yönetmeni Sinan Çetin tarafından başrol olarak oynamaya ikna edilmiştir.

4. Ali Rıza Bey

Namuslu isimli filmde büyük sanatçı Şener Şen’in canlandırdığı “Ali Rıza Bey” karakteri ile en unutulmaz film karakterleri arasına girmesinin yanı sıra, sanatçının küçük roller ve figüran karakterlerin ardından elde ettiği ilk başrol şansı olmasıyla da sanatçının biyografisinde öne çıkmaktadır. 1984 yılında vizyona giren film, o güne kadar sahtekâr, üçkağıtçı gibi tiplemelerle seyirci karşısına sıklıkla çıkan Şener Şen’in tamamen dürüst olmaya çalışan ancak yanlış anlaşılmalar sonucu dolandırıcı sanıldığı için birden çevresi tarafından değer görmemeye başlayan ana karakter Ali Rıza Bey’e hayat verdiği ilginç bir hikâyeyi anlatmaktadır. Filmde sıkça geçen “namussuz namuslu” repliği hala izleyenlerin hafızalarında yer almaktadır.

5. Züğürt Ağa

Şener Şen’in Canlandırdığı Unutulmayan Film Karakterleri

Senaryosu başarılı yönetmen ve senarist Yavuz Turgul tarafından kaleme alınan 1985 yapımı filmde “Ağa” rolünü oynayan Şener Şen’in en sevilen filmlerinden olan “Züğürt Ağa”, sanatçının kariyerindeki en önemli performanslarından birini içermektedir. Filmde bir köyde yaşanan zorlu bir kuraklık sonrası köy halkının ağanın ürünlerini çalıp satması ile hem köylülerinden hem de malından olan bir köy ağasının İstanbul’a göç ettikten sonraki hayatta kalma ve adapte olma mücadelesinin hikayesini anlatmaktadır. Köy sahnelerinin Şanlıurfa’da çekildiği filmde, sanatçı köyden kente göç eden iyi niyetli bir köy ağasının şehir yaşamına uyum sağlamakta çektiği zorlukları başarıyla aktararak hem filmin hem de karakterin akıllara kazınmasını sağlamıştır.

6. Lütfü

1939 yılında Nazım Hikmet tarafından aynı isimle yazılan senaryodan minimal değişikliklerle uyarlanıp çekilen 1976 yapımı Tosun Paşa, Yeşilçam sineması için bir kilometre taşı olarak kabul görmektedir. Filmde Şener Şen “Lütfü” karakterini canlandırmıştır. 19. yüzyılda Osmanlı döneminde geçen filmde Yeşil Vadi isimli bir bölge için Seferoğulları ve Tellioğulları ailelerinin birbirleriyle girdikleri hak iddia etme mücadelesini özgün bir hikaye anlatma diliyle anlatan film, Lütfü’nün evde uşak olan Şaban’ı (Kemal Sunal) Tosun Paşa olarak tanıtmasından sonra yaşanan komik, absürt ve sıra dışı olayları akıcı bir dille anlatmaktadır. Filmin hikayesi İskenderiye’de geçmektedir, ancak filmin tüm sahneleri İstanbul’da çekilmiştir.

7. İbrahim

Şener Şen’in Canlandırdığı Unutulmayan Film Karakterleri

Şener Şen’in baş rolde olduğu “Çıplak Vatandaş” isimli diğerlerine kıyasla nispeten daha az bilinen bu filmde usta sanatçı, Türk sinemasında en unutulmaz film karakterleri arasında yer alan, memur maaşı ile geçimini sağlayamadığı için bunalıma giren “İbrahim” karakterine hayat vermektedir. Dürüst ve çalışkan bir yaşam sürerek elde edemediği ekonomik şartları çıplak bir şekilde yolda koşturması ve hemen ardından medyaya düşmesi ile sansasyon yaratarak kazanan orta gelirli bir memuru canlandıran sanatçının toplumsal ve sosyal eleştirel filmlerinden sadece biridir. Geçim sıkıntısı temalı 1985 yılı yapımı film izleyicilerin aklında hala sanatçının başarılı ve son derece inandırıcı performansı ile yer almaktadır.

8. Mesudiyeli Mesut

Kartal Tibet tarafından yönetilen 1986 yılı yapımı Milyarder’de tren istasyonu amiri “Mesudiyeli Mesut” karakteriyle muazzam ve eşsiz bir performansın altına imza atan Şener Şen, bu filminde Adile Naşit, Münir Özkul, Tuluğ Çizgen gibi ulusal çapta ismini duyurmuş yetenekler ile birlikte çalışmıştır. Gerçek istasyon şeflerine ait eşyaların kullanıldığı filmde, olabildiğince doğal yapıya bağlı kalınmaya gayret edilmiştir. Şener Şen bu filmde kendi halinde sıradan bir hayat sürerken piyangodan büyük ikramiyeyi kazanması ile birlikte hayatı değişen şanslı bir memuru canlandırmıştır. Piyangodan kazanılan paranın istasyon amirinin eline bile geçmeden nasıl insanın hayatını değiştirebileceği en isabetli ve vurucu şekli ile aktarılmıştır.

9. Zabıta Şakir

İstanbul’da Beyoğlu-Cihangir’de çekilen 1977 yılı yapımları arasında komedi türündeki Çöpçüler Kralı’nda Şener Şen “Zabıta Amiri Şakir” rolü ile seyircinin karşısına bir kez daha çıkmıştır. Mahallenin çöpçüsü Apti (Kemal Sunal) üzerinde görevinin kendisine verdiği tüm yetkileri zorlayıcı bir biçimde kullanan acımasız ve zorba bir zabıta amirini canlandırdığı bu rolle Şener Şen, 15. Antalya Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü kazanarak başarılarla dolu kariyerini bir adım daha öteye taşımıştır. Zabıta Şakir’in özellikle annesi ile yaşadığı komik ve sürükleyici sahneleri her seferinde seyircileri güldürerek akıllara kazınmayı başarmıştır. Şakir’in evinin yer aldığı apartman hala eski yapısını koruyarak Güneşli Sokak’ta bulunmaktadır.

10. Serkomiser Ziver

Şener Şen’in Canlandırdığı Unutulmayan Film Karakterleri

Başarılı sanatçı ve yazar Turgut Özakman tarafından kaleme alınan “Bir Şehnaz Oyun” adlı tiyatro oyunundan değiştirilip uyarlanarak sinemaya aktarılan “Şekerpare” isimli filmde Şener Şen, çevre esnafları tehdit ederek yüksek haraç ödemeye mecbur bırakan ve bu sebeple de yaşadığı semtte hiç sevilmediği gibi korku da duyulan kurnaz “Serkomiser Ziver” rolünü başarıyla üstlenmiştir. Komedi türündeki film 1983 yılında tüm ülkede aynı anda sinemalarda vizyona girmiştir. Osmanlı döneminde İstanbul’da Galata’da geçen ve çekilen filmde yetenekli oyuncu başrolü İlyas Salman (Cumali) ve Yaprak Özdemiroğlu (Şekerpare) gibi büyük isimler ile paylaşarak filmografisine ikonik bir eser daha eklemeyi başarmıştır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!