Şehir Şehir Güney Kore Gezi Rehberi

5 dk okuma süresi


17
12 Paylaşım, 17 puan

Güney Kore, Uzak Doğu’da tatil yapmak isteyenler için en güzel yerlerdendir. Mimari yapıları, kültürleri ve yemekleri ile büyük ilgi çeken bir ülkedir. Kalabalık ve hareketli bir ülke olan Güney Kore, gelişen ekonomisi ve antik kültürü ile gezilmesi gereken muhteşem güzellikleri bulundurur. Bu yerleri görmeye Seul’den başlayarak Busan, Daegu, Chuncheon ve Jeju Adası ile devam edip, Güney Kore ülkesini şehir şehir keşfederek gezi rehberi yardımıyla keyifli bir seyahate dönüştürebilirsiniz.

1. Seul

Şehir Şehir Güney Kore Gezi Rehberi

Güney Kore’nin başkenti ve en büyük şehri Seul’dur. Kore tarihinde yıllar boyu başkent olan Seul bundan dolayı derin bir tarihe sahiptir. Kent parkları, kültürel simgeleri ve tasarımlarıyla ziyaretçilerini büyüleyen bir şehirdir. Hangang Nehri bu şehri ikiye ayırmıştır. Şehrin iki tarafı da pek çok güzelliğe ev sahipliği yapar. Tarihi yapısı bozulmadan modernleşen ve gelişen bu şehirde görülmesi gereken pek çok yer vardır. Gyeongkokgung Sarayı, Namsan Park, Seul Kulesi, Kore Savaş Anıt Müzesi gibi yerlerin yanı sıra tapınakları ve alışveriş caddeleri ile oldukça popüler bir şehirdir. Budist tapınakları, mimarisi, kültürü ve tarihi ile kesinlikle görülmesi gerekir.

2. Busan

Busan şehri doğal güzellikleri, etkileyici plajları ve kaplıcalarıyla ön plana çıkan bir şehirdir. Kore Savaşı sırasında Kuzey Koreliler tarafından ele geçirilemeyen tek büyük şehirdir. Haeundae Plajı pek çok ziyaretçinin uğrak noktasıdır. Şehir hayatı ve alışveriş merkezleri ile çok hareketli bir yerdir. Geceyi geçirmek için Gwangandaegyo köprüsü, şehrin tadını çıkarmak için vazgeçilmez bir mekândır. Yerel mutfağın tadına varılabilecek mekânları ve eşsiz sokakları bulunan Gamcheon Kültür Köyü ise ziyaretçilerine daima açıktır. Beomeosa Tapınağı ve Dongnaeeupsong Kalesi şehrin hem kültürel hem de tarihsel anlamdaki en büyük hazinelerindendir.

3. Gyeongju

Şehir Şehir Güney Kore Gezi Rehberi

Şehir şehir Güney Kore gezi rehberi listemizde sıra Gyeongju şehrindedir. Bir zamanlar Silla krallığının başkentidir ve Silla mirasının 1000 yılı aşkın tarihi buradadır. Güney Kore’nin en eski ve güzel tapınaklarından olan Bulguksa bu şehirdedir. Uzak Doğu’nun en eski gözlemevleri burada bulunur. Kutsal Namsan Dağı eteklerinde pek çok tapınak yer alırken Güney Kore’de Budizm öncesi dini inanç izlerinin bulunabileceği yerler de vardır. Bu tarih kokan şehirde kraliyet mezarları da ziyaret edilebilir. Gyeongju Ulusal Müzesi’nde ise 1600’den fazlar eser bulunur. UNESCO’nun dünya kültür mirası listesinde yer alan bu şehri tarihe ilgisi olan herkes görmelidir.

4. Incheon

Koreliler için ekonomik ve tarihi açıdan önemli bir yerdir. Renkli gece hayatıyla da bilinen Incheon şehri gezilip görülmesi gereken eşsiz bir şehirdir. Deniz ve havayolu taşımacılığı ile Güney Kore’nin önde gelen bir şehridir. Yeongjong adası ve Ganghwa adası gibi bir kaç turistik ada Incheon şehri sınırları içindedir. Bupyeong, Arts Center, Chinatown ve Jeondeungsa gibi birçok alan ziyaret edilerek Güney Kore keşfedilebilir. Renkli, canlı ve enerji dolu bir şehir olan Icnheon’da doğayla iç içe olunabilecek bir yer olan Songdo Central Park bulunur. Tarihi Gwangseongbo Kalesi ise sevenleri için muazzam bir mekândır.

5. Gwangju

Şehir Şehir Güney Kore Gezi Rehberi

Güney Kore gezi rehberi listesinde şehir şehir gezilecek yerlerden sırada gelişen bir gençlik ve sanat kültürüne sahip olan Gwangju var. Çok sayıda sanat galerisinin bulunduğu bir şehirdir. Eğlence sektörü ülkede belli bir üne sahiptir. Mutfağı ile de oldukça ünlü bir yerdir. Sajik Park, Gwangju Halk Müzesi, Mudeungsan Dağı Ulusal Parkı, Gwangju Sanat Müzesi ve Jeungsimsa Tapınağı bu şehirde görülmesi gereken bazı önemli turistik mekânlardır. Kore, Japon işgali altındayken bu işgale en büyük başkaldıranlardan olmuştur. Sürekli gelişen bir şehir olan Gwangju şehri ülkedeki en büyük otobüs terminallerine sahiptir.

6. Daegu

Güney Kore’yi şehir şehir gezerken Daegu göz ardı edilemez. Donghwasa gibi büyük dini tapınakların bulunduğu barışçıl, rahat ve alışkanlıklarına sahip çıkan bir şehirdir. Her yönü ile bambaşka olan bu şehir ‘Renkli Daegu’ olarak da anılır. Ayrıca ülkenin eğitim şehri olarak da bilinir. Şehrin nemli iklimi, kaliteli elma üretmek için idealdir. Bu sebeple ‘Elma Şehri’ olarak da tanınır. Çok fazla yabancı öğrencinin bulunduğu bu şehir eğlence mekânları ve restoranlarıyla da ünlüdür. Geniş bir festival yelpazesine sahip olan bu şehirde yılın belirli zamanlarında büyük kutlamalar gerçekleşir. Yani herhangi bir zamanda Daegu sokaklarını rengarenk görmek mümkündür.

7. Suwon

Şehir Şehir Güney Kore Gezi Rehberi

Tarihi şehir duvarlarıyla da bilinen bir şehirdir. Güney Kore’de surları olan tek şehirdir. Tarih boyunca pek çok olay görüp geçiren Suwon, küçük bir yerleşimden büyük bir sanayi ve kültür merkezi haline gelmiştir. Suwon, geleneksel mimariyle çevrelenmiş modern bir şehirdir. Kent pazarlarında Suwon halkının günlük yaşantısı arasında eski kralların yaşadığı saraylar da görülür. Hwaseong Haenggung Sarayı birçok kralın rahatlamak için gittiği geçici bir saraydı. Burada Uzak Doğu sanatının büyüleyici mirası görülür. Rengarenk manzaralarıyla Gwanggyosan Dağı, Paldalmun Kalesi, Suwon Hwaseong Müzesi, Manseok Parkı, ve Gwanggyo Gölü Parkı gibi turistik yerleri gezilecek yerler listesine eklenebilir.

8. Andong

Andong Hahoe Köyü mutlaka gezilmesi gereken bir yerdir. Joseon Hanedanlığı’nın ilk kurulduğu yıllara ait bir köydür. Günlük yaşantılarında yöresel kıyafetlerle gezen Andong Hahoe halkı geleneksel yaşamı benimsemiştir. Turistler tarafından oldukça ilgi gösterilen bu yerde Kore gelenekleri yaşatılmaya devam etmektedir. Andong, birçok tarihi yapıta da ev sahipliği yapar. Çevredeki tarım alanları için bir pazar merkezi görevindedir. Konfüçyüsçülük’ün tüm Kore’ye yayıldığı yerdir. Kültürel bir merkez olan Andong, bir gezi rehberi listesinde yani şehir şehir Güney Kore turunda mutlaka görülmesi gereken bir noktadır.

9. Chuncheon

Çok sayıda doğal güzelliğe ev sahipliği yapar. Göller, parklar ve nehirlerle çevrili bir yerdir. Namiseom Adası, Cheongyeong Barajı’nın inşasından sonra oluşan bir adadır ve Chuncheona’a yarım saatlik bir mesafededir. Kestane ve kavak ağaçları ile çevrili bir adadır. Uiam Barajı’nın inşasından sonra oluşan Jungdo Adasının Chuncheon’a olan uzaklığı 1,5 kilometredir. Kamp severlerin uğrak noktası olan bu adada piknik yapmak çok keyiflidir. Soyang Nehri’nin güneyinde bulunan Bong Ui Dağı doğa yürüyüşü hayranlarını beklemektedir. Cheongpyeong Gölü’nde ise çeşitli su aktiviteleri yapabilir veya sıcak günlerde serinlemek için gidilebilir.

10. Jeju Adası

Şehir Şehir Güney Kore Gezi Rehberi

Güney Kore’nin en güney noktasına yakın bir yerde bulunan Jeju Adası ülkenin en büyük adasıdır. Ayrıca Güney Kore’nin en yüksek dağı olan Hallasan Dağı burada bulunur. Hallasan, dağ yürüyüşleri ve mükemmel manzarası ile turistlerin uğrak noktasıdır. Sakin zaman geçirmek için çok uygun bir yerdir. Hallasan Dağı’nın zirvesinde sönmüş bir volkanın krater gölü yer almaktadır. Cheonjiyeon Şelalesi bu adanın en önemli turistik noktalarından birisidir. Muhteşem plajların da bulunduğu Jeju Adası, Güney Kore seyahatinde mutlaka gezilip görülmesi gereken bir yerdir. Botanik bahçeleri, kumsalları, lav mağaraları ile birçok halk köyünün nefis güzellikleri Jeju Adası’nda keşfedilebilir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
23
Beğen
Mutlu Mutlu
23
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
24
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
3
Komik
İlginç İlginç
5
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!