Şarkılara İlham Olmuş En İyi Bestelenmiş Şiirler

5 dk okuma süresi


13
47 Paylaşım, 13 puan

Bazı şairler mısralarıyla sadece gönüllere değil kulaklara da hitap ederler. Adeta ruhumuzu kuşatırlar. Dinlemeyi çok sevdiğimiz bazı şarkıların aslında çok yakından tanıdığınız şairlerin eseri olduğunu öğrendiğimizde şaşırırız. Ünlü şairlerin ağzından dökülen bu sözler, hem şiir haliyle hem de bestelenmiş haliyle ruhumuza dokunur. En iyi besteleriyle bu şiirler bizi kimi zaman eskilere götürerek nostaljik bir havaya sokarlar. Sizler için bambaşka havaya girmenizi sağlayacak, şarkılara ilham olmuş ve en iyi bestelenmiş şiirler listesi hazırladık. Keyifli dinlemeler!

1. Ağustos Çıkmazı

Bazen notalar ruhumuzun derinliklerinde gezer ve bize hiç kimsenin yakın olamayacağı kadar yakın olur. Herkesin bir şarkısı vardır; Kendini anlatan, kendini yansıtan. Atilla İlhan’ın kaleme aldığı Ağustos Çıkmazı şiiri de bir yaşanmışlığın eseridir. Ağustos Çıkmazı, Attila İlhan tarafından kaleme alınmış güzel bir şiir olmasının yanı sıra 2005 yılında Yaşar tarafından bestelenmiş olmasıyla da önemlidir. Şarkıcı Yaşar’ın yorumu ile buluşunca unutulmayacak müthiş bir esere dönüşmüştür. “Beni koyup koyup gitme, n’olursun, Durduğun yerde dur, Kendini martılarla bir tutma, Senin kanatların yok, Düşersin yorulursun.” diyen şiir, bestelenerek daha anlamlı hale gelmiştir.

2. Sessiz Gemi

Yahya Kemal’in Sessiz Gemi şiirini bilmeyen yoktur. Bu şiir ölümü bir mısrada bile geçirmeyen ancak her mısrada onu hissettiren bir şiirdir. “Artık demir almak günü gelmişse zamandan, Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan, Hiç yolcusu yokmuş gibi alır yol, Sallanmaz o kalkışta ne mendil ne de bir kol.” Sözlerin derinliği ruhumuza işlerken bir de sanatçı Hümeyra’nın yorumu ile dinlemek apayrı keyif verici. Hümeyra tarafından 70’li yıllarda söylenen bu şarkı, dinleyicilerde güzel tepkiler almıştır. Bunun ardından Moğollar, Sertap Erener ve Yaşar da şarkıyı seslendirenler arasına girmiştir. En iyi bestelenmiş şiirler arasında yer alan Sessiz gemi şarkılara ilham olmuş duygularıyla da ruha dokunuyor.

3. Şinanay

1989 yılına damga vuran bu şarkıyı genellikle Sezen Aksu’nun şarkısı olarak bilinir. Bestesini ise Onno Tunç yapmıştır. Oysaki bu şarkının çok daha geniş bir mazisi vardır. Notalarla birleşen ve dilden dile dolaşan bu sözler aslında Melih Cevdet Anday’a ait bir şiirdir. “Ada vapuru yandan çarklı, Bayraklar donanmış cafcaflı, Simitçi, kahveci, gazozcu, Şinanay da şinanay.” sözleri yer alan şiirde Melih Cevdet Anday, gözlemlerine yer vermiştir. Bestenin nakarat kısmı ilk defa Dario Moreno tarafından kullanılan şiir, kimilerine göre anlamsız sözlerden oluşsa da bestelenmiş haliyle kulağa hoş gelmeye başlıyor. Şiirin kelime yapısı göz önüne alındığında hareketli bir kafiyeye sahiptir. Bu nedenle bestelenmiş halinin hareketli oluşu da abes kaçmamaktadır.

4. Olmasa Mektubun

Murathan Mungan’ını kaleme aldığı “Olmasa Mektubun” adlı şiir 1984 yılında Yeni Türkü tarafından yorumlanmıştır. Mektup yazmayı her ne kadar çoktan unutulmuş olsa da türkü dinlemenin yerinin bir ayrı olduğu bu devirde oldukça sevilen bir şarkıdır. Usta yorumcunun sesinden, usta şairin kaleminden çıkan ve tecrübe ile harmanlanan bu eser oldukça değerlidir. Şiir, “Olmasa mektubun yazdıkların olmasa, Kim inanır senle ayrıldığımıza, Sanma unutulur kalp ağrısı zamanla, Her şeyi unutarak yaşanır sanma.” sözlerine sahiptir. Bestesi Manos Loyzos tarafından yapılan şiir, müzik ile harmanlanınca duygusunu hissetmemek imkansız oluyor.

5. Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz

Bu şarkıyı ilk defa Edip Akbayram 1991 yılında “Hava Nasıl Oralarda” adlı albümünde seslendirmiştir. Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz şarkısının asıl söz yazarı Sabahattin Ali’dir. Edip Akbayram’ın şiirdeki ahengi sevmesiyle birlikte mısralar notalara çevrilmiş, gönüllerde taht kurmuştur. Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz şarkısı ve sözleri günümüzde de popülerliğini halen korumaktadır. Öyle ki aynı isimle bir televizyon dizisi bile çekilmiştir. Sabahattin Ali’nin Sinop Cezaevi’ndeyken yazdığı sözler şöyledir: “Çok zamanlar çektim kahrı zindanı, Bize de mesken oldu Sinop’un hanı, Firar etmeyilen buldum amanı, Eşkıya dünyaya hükümdar olmaz.”

6. Artık Sen De Herkes Gibisin

Rock müziğin üstadı Cem Karaca’nın yorumladığı “Bence Artık Sende Herkes Gibisin” şarkısı aslında müthiş bir şiirdir. Bu şiirin asıl sahibi tek dize ile duygu yoğunluğu yaşatan şiir üstadı Nazım Hikmet’tir. Edebiyatın gücü ile rock müziğin buluşması dinleyenleri kendine hayran bırakmıştır. Dinleyiciler tarafından sevilmesinin ardından şarkıyı Funda Arar da yorumlamıştır. “Büsbütün unuttum seni eminim, Maziye karıştı şimdi yeminim, Kalbimde senin için yok bile kinim, Bence artık sen de şimdi herkes gibisin.” Şiir sözleriyle bizi derinden etkilerken Cem Karaca’nın kendine has sesiyle birleşince büsbütün farklı bir havaya sokuyor. Vazgeçilen bir kişiye söylenen sözler herkesin hayatında bir kez olsun dinlemesi gereken bir şarkıdır.

7. Sultan-ı Yegah

Atilla İlhan’ın Sultan-ı Yegah şiiri ahengi ve manası ile okuyan herkesi büyüleyecek niteliktedir. Bu nedenle şiir sadece mısralarda kalmamış notalarla da renklendirilmiştir. İlk olarak şiiri, şarkı olarak yorumlayan Nur Yoldaş’tır. Yalnız 24 Mart 2018’de Mor ve Ötesi grubu yeniden seslendirmiş olup, şiire farklı bir soluk getirerek gençlerin beğenisini yeniden toplamıştır. “Şamdanları donanınca eski zaman sevdalarının, Başlar ay doğarken saltanatı sultan-ı yegâhın, Nemli yumuşaklığı tende denizden gelen âhın, Gizemli kanatları ruhta ölüm karanlığının.” Atilla İlhan Ankara’dayken yazdığı şiirin, dönem eleştirisinden ibaret olduğunu sonraki röportajlarında iletmiştir.

8. Hani Benim Gençliğim

“Hani Benim Gençliğim” şiiri 1987 yılında Ahmet Kaya tarafından seslendirilmiştir. Seslendirildiği ilk yıldan bu yana şarkıya gösterilen ilgi hiç eksilmeden devam etmiştir. Ahmet Kaya’nın eşsiz yorumu ile müzik dünyasına kavuşan sözler aslında bir şiirin parçasıdır. Bu şiirin söz sahibi ise Yusuf Hayaloğlu’dur. “Hani benim sevincim nerde, Bilyelerim, topacım, Kiraz ağacında yırtılan gömleğim, Çaldılar çocukluğumu habersiz, Penceresiz kaldım anne, Uçurtmam tel örgülere takıldı, Hani benim gençliğim nerde?” Şiirin sözlerinden yazarın çocukluk yıllarını anlattığı anlaşılır. Çocukluk döneminin olması gerektiği gibi yaşayamayan şair dizelerinde nedenini sorgular.

9. Kaldırımlar

Necip Fazıl Kısakürek’in usta kaleminden çıkan hüzünlü mısralar, Funda Arar’ın sesiyle canlandırılmıştır. Funda Arar, parçayı 2000 yılında yeniden yorumlamış ve dinleyenlerin sevgisini kazanmıştır. Aykut Kuşkaya tarafından da seslendirilen şiir, yalnızlığı en iyi anlatan eserlerden biridir. Necip Fazıl’ın 20’li yaşlarındayken yazdığı şiirinin sözleri şöyledir: Sokaktayım, kimsesiz bir sokak ortasında, Yürüyorum, arkama bakmadan yürüyorum, Yolumun karanlığa saplanan noktasında, Sanki beni bekleyen bir hayal görüyorum. Umut ve gençlik heyecanını hissettiğimiz şiir, sözleriyle bize şairin ruh halini hissettirir. Bestesiyle ve Funda Arar’ın hisli sesiyle hisler desteklenir.

10. Dedikodu

Dedikodu, Garip akımının en büyük isimlerinden olan Orhan Veli Kanık’ın halk diliyle yazmış olduğu şiiridir. Söz yapısıyla neşeli bir şiir olan Dedikodu, kafiyenin olmadığı bir şiirdir. Bestelenmesi zor olmasına rağmen şiir, başarılı bir şekilde bestelenmiştir. Bestesi Sezen Aksu’ya ait olan şarkıyı Levent Yüksel seslendirmiştir. “Güya bir de Galata’ya dadanmışız, Kafaları çekip çekip, Orada alıyormuşuz soluğu, Geç bunları, anam babam, geç, Geç bunları bir kalem; Bilirim ben yaptığımı.” sözleri şiirin kendisi gibi hareketli bir şekilde bestelenmiştir. Levent Yüksel’in neşeli sesiyle canlanan Dedikodu şiiri, gününüzü güzel geçirmenizi sağlar. Şarkılara ilham olmuş olan Orhan Veli eseri, en iyi bestelenmiş şiirler arasındadır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
43
Beğen
Mutlu Mutlu
25
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
18
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
4
Olamaz
Kızgın Kızgın
6
Kızgın
Komik Komik
3
Komik
İlginç İlginç
5
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!