Salgın Kısıtlamalarında Kişisel Gelişim Sağlamak İsteyenlere Tavsiyeler

5 dk okuma süresi


14
14 Paylaşım, 14 puan

Özellikle salgın dönemlerinde hepimiz kendi sağlığımız ve toplum sağlığı için evlerimizde vakit geçirmek durumundayız. Çoğumuza göre bu durum oldukça can sıkıcıdır. Ancak hayat devam ediyor ve en kötü zamanlarımızı bile mümkün olduğunca faydalı geçirmek bizi hem mental açıdan geliştirecek hem de daha donanımlı bireyler yapacaktır. Bilginin ve gelişimin sınırı yoktur. Bu yüzden kişisel gelişimimizi sürekli devam ettirmeli ve yeniliklere kapılar açmamız gerek. Krizi fırsata çevirmek için bundan daha iyi bir zaman olamaz. Bu sebeple biz de salgın kısıtlamalarında kişisel olarak gelişim sağlamak isteyenlere özel tavsiyeler listesini hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Kitap Okuyun

Salgın Kısıtlamalarında Kişisel Gelişim Sağlamak İsteyenlere Tavsiyeler

Araştırmak ve yeni şeyler öğrenmek başka dünyalara kapılar açmak demektir! Kitap okumanın birçok faydası vardır. Özellikle kişisel gelişimimiz için oldukça yararlı olan kitaplar bizi daha entel bireyler yapar, kelime dağarcığımızı genişletir, yeni şeyler öğrenmemizi sağlar ve gündelik hayatın karmaşasından bir parça uzaklaştırarak rahatlatır. Bilginin ve gelişimin başrollerinden biridir. Herkesin mutlaka okumayı sevdiği bir kitap türü vardır. Önemli olan okuma alışkanlığını yakalamak ve günde 10 sayfa bile olsa okumaktır. Başladığınız zaman hayatınızın daha kaliteli olmaya başladığını hissedeceksiniz.

2. Kendinizi Sorgulayın

Bir insanın kendini tanıması son derece önemli bir durumdur. Neyi sevmediğinizi ya da neler yapmaktan hoşlandığınızı dürüstçe kabul etmek kendinizi tanımanızın en önemli adımlarından biridir. Büyük çoğunluğumuz başkalarının istekleri ve arzuları doğrultusunda hayatımıza yön veriyor olabiliriz. Zaman içinde bu durum bizleri olumsuz etkiler. Öncelikle potansiyelimizi ortaya çıkarmak ve neyi iyi yapabileceğimizi görmek hedeflerimize ulaşmamızı sağlar. Hedefimize ulaşıp bir işi başardığımızda da alacağımız haz ve tat da paha biçilemez olur bizler için. Bu nedenle hedeflerimizi ve isteklerimizi kendimizi tanıyarak belirlemeli ve başarı potansiyelimizi arttırmalıyız.

3. Spor Yapın

Salgın Kısıtlamalarında Kişisel Gelişim Sağlamak İsteyenlere Tavsiyeler

Başarılı ve saygınlığı olan kişilerin hayat felsefelerinden biri olan güne erken başlamak ve spor yapmak, bireylerin hayat kalitesini arttıran durumlardan bir tanesidir. Evde bile olsanız ufak egzersizler yaparak vücudunuzu geliştirebilir ve şekillendirebilirsiniz. Aynı zamanda her gün yaptığınız spor günlük işlerinizi maksimum verimle gerçekleştirmenizi sağlar. Dengeli ve sağlıklı beslenerek de hem uyku kalitenizi arttırır hem de vücudunuzu daha verimli kullanabilirsiniz. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Sağlıklı bir akıl için sağlıklı bir vücut olmazsa olmaz bir durumdur. Spor yapmak bu zor zamanlarda yeni şeyler denemek için daha fazla isteğe sahip olmanıza yardımcı olur.

4. Yeni Hobiler Edinin

Şu zamanki toplumlarda hemen herkesin hobisi bulunur. Bir konuda ne kadar uzmanlaşırsak o uzman olduğumuz konu ya da iş bir süre sonra sıradanlaşır ve monotonlaşır. Daha sonra ise beynimiz uzman olduğumuz konu hakkında daha fazla bilgi almak istemez. Ancak bilgi sonsuz bir kaynaktır. Çevremizde yüz binlerce olay gelişir. Yeni şeyler öğrenerek yaşamak hayattan daha fazla zevk almamızı sağlar. Üstelik bu yeni şeyler sadece başarı getirecek şeyler olmak zorunda bile değildir. Yüzmek, resim çizmek, müzik enstrümanı çalmak gibi hobiler bile kişisel gelişimimize büyük şeyler katar.

5. Kötü Alışkanlıklarınızdan Kurtulun

Salgın Kısıtlamalarında Kişisel Gelişim Sağlamak İsteyenlere Tavsiyeler

Kimileri aşırı derecede sigara tüketir kimileri de çok geç yatıp, çok geç kalkar. Kişilere göre bu durum normal sayılsa da genel olarak bakıldığında tüm bunlar birer kötü alışkanlıklardır. Bu kötü alışkanlıklar zaman içinde iyice artarsa bu durum kendi kişisel gelişiminizi durdurur ve olumsuz etkiler. Tüm bunlar hayatın belli noktalarında önemli olacağı için kısa sürede bu alışkanlıklardan kurtulmak gerekir. Sürekli geç kalmak, aşırı alkol tüketmek, geç yemek gibi durumlar özellikle bu zamanlarda yaşam kalitesini azaltır. Bu nedenle de bu öneri salgın kısıtlamalarında kişisel gelişim sağlamak isteyenlere özel tavsiyeler arasındadır.

6. Hatalarınızdan Ders Çıkarın

İnsanların en çok yaptığı şeylerden biri de hata yapmaktır. Hata yapmak insana özgü bir durum olduğu için son derece doğaldır. Geçmişlerimiz yaptığımız hatalarla dolu olabilir ancak önemli olan yaptığımız şeylerden ders çıkarmak, motivasyonumuzun, enerjimizin azalmasına izin vermemek ve aynı hataları tekrarlamamaktır. Her hata bir ders niteliğindedir bizim için. Bu sebeple bir an önce dersimizi alıp geçmişe takılmamamız gerekir. Olan olmuştur ve zaman makinesi olmadığı sürece geçmiş için yapılacak pek bir şey yoktur. Ancak gelecek hâlâ elimizdedir ve vereceğimiz kararlara göre şekillenir.

7. Televizyondan Uzak Durun

Salgın Kısıtlamalarında Kişisel Gelişim Sağlamak İsteyenlere Tavsiyeler

Günümüz dünyasında televizyonda yayınlanan içerikler ne yazık ki kişilerin gelişimi için oldukça zararlı. Yayınlanan çoğu program veya reklam sadece kâr amaçlı hazırlanan önemsiz ve bilinçsizce tasarlanan programlardır. Bu önemsiz içeriklerin de izleyicilere yansıdığı düşünüldüğünde hem fiziksel hem de mental zararların olması kaçınılmaz olur. Tüm bunlar nedeniyle bu alışkanlığa sahip kişiler zamanlarını daha yararlı işler için harcamalılar. Yapılan araştırmalara göre uzun süre televizyon izleyen kişiler izlemeyi bırakınca veya eskiye göre çok daha azaltınca hayat kalitelerinin arttığını ifade etmişlerdir. Kısaca televizyon başında mümkün olduğunca az vakit geçirmek kişisel gelişim için destekleyici olacaktır.

8. İnterneti Keşfedin

Yaşadığımız modern zamanda bilgiye erişmenin en kolay ve hızlı yolu internettir. Özellikle salgın kısıtlamalarında kişisel açıdan gelişim sağlamak isteyenlere tavsiyeler arasındaki internet dünyası ucu bucağı belli olmayan bir okyanus gibidir. Kişisel gelişiminizi destekleyecek ve arttıracak onlarca blog, yazı, video gibi kaynaklarla yeni şeyler öğrenebilirsiniz. Bazı durumlarda kişiler nereden başlayacağını bilemez. Tam da bu sebeple kişisel gelişiminize katkı sağlayacak içeriklere internetin yararlı yüzü sayesinde ulaşabilirsiniz. Yeni beceriler kazanmak ancak nasıl yapılacağını bilemeyenlerin uğrayacağı adreslerden biridir internet dünyası.

9. Profesyonel Destek Alın

Kişisel gelişiminiz için tek başınıza bir şeyler yapmanız harika. Ancak kimi durumlarda bu gelişimi daha da ileriye taşımak isteyenler mutlaka vardır. Daha profesyonel ve hızlı bir şekilde yol almak isteyen kişiler bu durumlarda profesyonel destek alabilirler. Birçok özel kuruluşun veya kişilerin verdiği eğitimlere online olmak üzere bile katılmak size büyük yararlar getirecektir. Bu işe başlamak için büyük bir çoğunluğu ücretsiz olan dünyaca ünlü kişisel gelişim uzmanlarının yayınladığı videoları izleyebilirsiniz. Dahası eğitimler sonunda alacağınızı sertifikalar da ileriki hayatınızda işiniz yoksa iş teklifleri varsa ise terfi bile getirebilir.

10. Asla Vazgeçmeyin

Salgın Kısıtlamalarında Kişisel Gelişim Sağlamak İsteyenlere Tavsiyeler

Yeni şeyler öğrenmek veya alışkanlıklardan bir anda kurtulmak başlarda oldukça zordur. Bu periyotta karşımıza tabii ki zorluklar ve aksilikler çıkacaktır. Ancak ne olursa olsun pes etmemek gerekir. Çünkü vazgeçmek o zamana kadar yapılan her şeyin boşa gitmesi demektir. Bu sebeple hangi zorlukla karşılaşılırsa karşılaşılsın sorunların gelip geçici olacağı inancına sahip olmak gerekir. Çünkü bu yolda pes etmeyip engelleri aşmak kişisel gelişim açısından inanılmaz derecede önemlidir. Salgın kısıtlamalarında kişisel gelişimini ihmâl etmek istemeyenlere tavsiyeler içindeki vazgeçmeme dürtüsü yolu yarıladığınızın göstergesidir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!