Sağlıklı Bir Yaşam İçin Beslenme Tavsiyeleri

5 dk okuma süresi


9
11 Paylaşım, 9 puan

Beslenme stiliniz hayatınızın her şeyini etkileyen önemli noktalardan biridir. Sağlıklı bir hayat stiline sahip olmak için her Pazartesi yeni bir diyete başlamanıza gerek yoktur. Yani modaya uygun diyetler ve egzersizler çözüm değildir. Çünkü bu şeyler sürdürülebilir değildir. Kalıcı sonuçlar yaratmak istiyorsanız vücudunuzu dönüştürmek ve yenilemek için yaşam stilinizi değiştirmelisiniz. Ayrıca daha fazla enerji veya güç yaratmak için farklı yöntemlere başvurmanıza gerek yok. Yapmanız ve yapmamanız gerekenleri öğrendikten sonra aşağıdaki maddeleri uygulamalısınız. Daha sağlıklı bir yaşam için uygulayabileceğiniz beslenme tavsiyeleri sayesinde bedeninizin ve zihninizin zamanla değiştiğine şahit olun!

1. Program Oluşturun

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Beslenme Tavsiyeleri

Düzenli kalmanın ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmenin en iyi yollarından biri program oluşturmaktır. Önemli görevlerin üstesinden gelmenizi sağlamak için oluşturduğunuz programınız sizi zinde tutacaktır. Gün boyunca her görevi nasıl tamamlayacağınızı ve sağlıklı yaşam tarzı aktivitelerinizi nerede yapabileceğinizi belirleyebilirsiniz. Ayrıca sağlıklı bir hayat stili herkes için farklı bir şey ifade eder. Çünkü herkesin günlük rutinleri birbirinden çok farklıdır. Bu nedenle kalıp diyetlerden uzaklaşmalısınız. Kendinize uygun bir program oluşturmalısınız. Sizin için ideal sağlıklı yaşam stilini bulmak için bir terzi gibi hayatınıza sağlıklı yaşamı yerleştirmelisiniz.

2. Öğün Atlamayın

Daha sağlıklı bir yaşama sahip olmak için beslenme tavsiyeleri arasında öğün atlamamak yer alır. Öğün atlandığında iki öğün arasındaki süre uzadığı için acıkma durumu da oldukça fazla olur. Bunun sonucundaysa ihtiyacınızdan fazla besin tüketmeniz gibi bir durum ortaya çıkar. Öğün atlayarak veya az yiyerek kilo verilebileceğini düşünmek yanlıştır. Hatta öğün atlamamanın tam tersi bir etkisi vardır. Bu nedenle öğünlerinizi bir düzene oturtmalısınız. Düzgün bir şekilde planlanan öğünlerinizle sağlıklı beslenmeniz mümkündür. İyi planlanmış öğünlerle kan şekerinizi dengede tutabilirsiniz. Böylece gereksiz acıkmaların önüne geçmiş olursunuz.

3. Çeşitliliğinizi Artırın

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Beslenme Tavsiyeleri

Düzene oturttuğunuz beslenme rutininizde mümkün olduğu kadar çok çeşitli beslenmeye özen göstermelisiniz. Her gün beslenme planınız içerisinde tüm besin gruplarına yer vermeye çalışmalısınız. Süt, et, sebze, meyve ve tahıl gibi ürünleri öğünlerinizde dengeli bir şekilde almalısınız. Bu besinlerin hepsinden bir öğünde tüketemeseniz de gün içerisinde farklı öğünlerde almaya çalışabilirsiniz. Düzenleyeceğiniz programınızda öğünlerinize bu besinleri eşit bir şekilde dağıtabilirsiniz. Çeşitliliğin artmasıyla ara öğünlerde abur cubur yeme isteğinizi azaltmış olursunuz. Aynı zamanda besin çeşitliliğini sağladığınız öğünleriniz sayesinde kan şekerinizi de dengeli tutarsınız.

4. Bol Su İçin

Bol su içmek, yetişkin bir insan vücudunun %60’ı su olduğu için göz ardı edilemeyecek bir şeydir. Beyin ile kalp %73 sudan oluşur ve akciğerlerin yaklaşık %83’ü sudan oluşur. Basitçe söylemek gerekirse susuz çalışırsınız, çok önemli yeri olan bu yakıt olmadan etkili bir şekilde hayatınızı sürdüremezsiniz. Su olmadan vücudunuz daha dirençsiz olur. Aynı zamanda hastalıklara karşı daha savunmasız kalır. Suyunuzun kalitesi de oldukça önemlidir. Bu yüzden doğal su kaynaklarını iyi araştırarak vücudunuza en iyi suyun girdiğine emin olmalısınız. Eğer gününüzün çoğunu dışarıda geçiriyorsanız çantanızın içine, eğer masa başındaysanız hemen yanınıza bir şişe su koymayı unutmayın.

5. Hazır Gıdalardan Uzak Durun

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Beslenme Tavsiyeleri

Abur cuburlar fazla miktarda yağ içerdiği için sağlığa zararlıdır. Hazır yiyecekler fark edilmese de aslında ağırlardır. Tatlılar ve diğer hazır gıdalar fazla miktarda enerji içerir. Ayrıca hazır gıdalar hem kilo aldırıcı hem de hastalıklara yatkınlığı arttırıcıdır. Bu nedenle bu yiyeceklere kısıtlamalar getirmek sağlıklı beslenmeniz için yapabilecekleriniz arasındadır. Katkı ve koruyucu içeren gıdalar da sağlığınız açısından tehlike barındırmaktadır. Ayrıca uzun süre hazır gıdaların tüketilmesi kanser gibi kötü hastalıklara zemin hazırlar. Hazır gıdalar gençlerden yaşlılara kadar her bedende zararlı etkiler bırakır. Bu nedenle olabildiğince hazır gıdalardan uzak durarak sağlığınızı koruyabilirsiniz.

6. Yağ Tüketimini Azaltın

Her gün düzenli olarak uyguladığınız beslenme planınızda yağ tüketimini aza indirmeye çalışmalısınız. Özellikle margarin gibi katı yağlardan uzak durmalısınız. Besinlerinizi hazırlarken daha çok bitkisel sıvı yağları tercih etmelisiniz. Ayrıca bir günde en fazla 3 yemek kaşığı sıvı yağ kullanmaya dikkat etmelisiniz. Yemeklerinizi pişirme türünüz daha sağlıklı bir yaşam için yapabileceklerinizden sayılan beslenme tavsiyeleri arasındadır. Bol yağ kullanılarak yapılan pişirme türü kızartma yerine fırında hazırlayacağınız yiyecekleriniz daha sağlıklı olacaktır. Izgara haşlama veya buhar da kullanabileceğiniz pişirme yöntemleri arasındadır.

7. Lifli Beslenin

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Beslenme Tavsiyeleri

Beslenme planınızı hazırlarken tüketeceğiniz gıdaların içeriğine de dikkat etmelisiniz. Karbonhidrat kaynağının türüne ve miktarı sağlığınız açısından önemlidir. Bu nedenle sağlıklı karbonhidratları kullanmalısınız. Saf şeker kaynakları ve rafine unlu besinler yerine tokluk hissini arttıran, kabızlığı engelleyen ve kilo kontrolünü kolaylaştıran kuru baklagilleri tercih etmelisiniz. Nohut, mercimek, barbunya gibi lifli tahılları öğünlerinize dahil etmelisiniz. Bunların yanı sıra öğünlerinizde taze ve kuru meyveleri ve sebzeleri tercih etmelisiniz. Çünkü lifli gıdalar bağırsakları rahatlatma özellikleri sayesinde sindirim sistemini korur.

8. Sebze ve Meyve Tüketin

Sebze ve meyveler yapıları gereği sağlık dostudurlar. Bol su içeren meyve ve sebzeler vitamin ve mineral açısından da oldukça zengindirler. Aynı zamanda az kalorili de olan meyve ve sebzeler sağlıklı bir beslenme rutini oluşturmanız için öncelikleriniz arasında yer almalıdır. Meyve ve sebzeler kilo kontrolüne yardımcı olurken sizi birçok hastalıktan da koruyacaktır. Her birinin farklı faydaları bulunan meyve sebzeler genel olarak kanser, kalp-damar hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığın oluşmasını önlemektedir. Meyve ve sebze tüketirken dikkat etmeniz gereken bir nokta vardır. Bu da tüketeceğiniz besinin zamanında yetiştirilmiş olması gerektiğidir.

9. Alkol ve Sigaradan Uzak Durun

Sağlıklı bir yaşam için uygulamanız gereken birtakım beslenme tavsiyeleri vardır. Bunların en önemlilerinden biri alkol ve sigara alışkanlıklarını durdurmaktır. Sağlıklı beslenmek için her şeyi yapıyorsanız ama alkol ve sigara alışkanlığını durduramıyorsanız yaptıklarınızın pek bir faydasını göremezsiniz. Alkol ve sigara birçok sağlık sorununun sebebi olarak görülürken aynı zamanda bozuk bir cildin de nedenidir. Kırışıklık oluşumunu artıran bu alışkanlık yorgun bir cilde sahip olmanıza neden olur. Sağlıklı bir yaşam içinde alkol ve sigara düşünülemez. Bu nedenle uzak durulması gerekir. Sağlıklı beslenme programınızın tam işleyebilmesi için alkol ve sigarayı bırakmalısınız.

10. Uykunuza Önem Verin

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Beslenme Tavsiyeleri

Araştırmalara göre iyileşme ve onarımın çoğunlukla uyku süresinde gerçekleştiği görülmektedir. Bu sadece vücudunuzun kaslarının iyileşmesi değil beynin iyileşmesi ve onarımıdır da. Bunu akılda tutarak her gece yeterli uyku almak ön planda olmalıdır. Düzgün uyku almazsanız vücudunuz ve beyniniz tam kapasite ile çalışamaz. Bu da karar verme sürecinizin tehlikeye gireceği anlamına gelir. Eğer her gece uyumak için belirli bir saate vücudunuzu alıştırırsanız bir süre sonra fark etmeden o saatte kendinizi yorganın altında bulacaksınızdır. Vücudunuzun da dinlenmesi gerektiğini unutmayarak her gün yeterli miktarda bu ihtiyacınızı karşılamaya dikkat etmelisiniz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
10
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!