Sağlıklı Bir Şekilde En Hızlı Kilo Alma Yöntemleri

7 dk okuma süresi


2
11 Paylaşım, 2 puan

Kilo vermek özellikle kişinin vücut direncini sağlaması açısından oldukça önemlidir. Çok kilolu olmak kadar, aşırı zayıflık birçok sağlık problemine yol açabilir. Bunun yaşanmaması için günlük yaşantınızda yediğiniz yiyeceklere dikkat etmeli ve sporu hayatınızın merkezine koymalısınız. Kilo almakta zorluk yaşıyorsanız, buna uygun diyet programlarına başvurabilirsiniz. Kilo almanıza engel bir durum yoksa, sağlıklı bir plan oluşturmanız işe yarayacaktır. Sağlıklı ve en hızlı bir şekilde kilo alma yöntemleri mevcuttur. Bu yöntemleri uygularken kimi kuralları da ihmal etmemelisiniz. Aşırı yağlı besinler tüketmek veya geceleyin karbonhidrat ağırlıklı beslenmek gibi kulaktan dolma bilgileri asla dikkate almayın. İdeal kiloya ulaşmak için bu tarz sağlıksız yöntemleri uygulamak size zarar verebilir. Sizler için derlediğimiz bu içeriğimizde, hızlı kilo alma yöntemlerini sıraladık. Şimdiden iyi okumalar!

1. Protein Tüketin

Sağlıklı Bir Şekilde En Hızlı Kilo Alma Yöntemleri

Sağlıklı bir şekilde kilo almak için protein almak oldukça önem taşır. Yeterli miktarda protein alırsanız vücudunuz daha sağlıklı bir şekilde gelişme gösterir. Protein içerikli gıdalar vücut ağırlığınızda değişim yaratması açısından son derece değerlidir. Kilo almak istiyorsanız vücut ağılığınızın kilogramı başına 1,5 – 2 gram protein tüketmeniz gerekir. Bu tür gıdalar arasında yumurta, süt, et veya baklagiller yer almaktadır. Whey adı verilen peynir altı suyu gibi protein takviyelerine önem vererek diyet uygulayabilirsiniz. Yüksek miktarda alınan protein, kalorilerin neredeyse çoğunu kaslara dönüştürür. Günlük hayatta harcadığımız kalorilerin yerini doldurmak için bu tarz besinlere ihtiyaç duyarız. Bunların yanında aldığımız besinlere de dikkat etmeliyiz. Sağlıklı bir şekilde kilo alma yöntemleri arasında yer alan protein tüketimi en hızlı sonucu elde etmenizi sağlar.

2. Su Tüketimini Arttırın

Su içmek genellikle kilo vermek isteyenlerin başvuracağı bir yöntemdir. Buna göre yemeklerden önce içilen su iştahı kapatmakta ve kişinin daha az yemek yemesini sağlamaktadır. Bir insan günlük 2-3 litre arası su içmeyi ihmal etmemelidir. Bu aynı şekilde kilo almak isteyenler için de geçerlidir. Su, metabolizmayı hızlandırıp zayıflamanızı sağlasa da kilo almak isteyenler kesinlikle bundan uzaklaşmamalılar. Çünkü su içmek sağlıklı bir şekilde kilo almanıza yardımcı olan bir unsurdur. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, su tüketimini doğru yer ve zamanda yapmanızdır. Eğer yemeklerden önce içilen su iştahınızı kapatıyorsa, bu uygulamayı yemeklerden sonrasına bırakın. Dikkat edildiği sürece su tüketmek, kilo almanız için fayda sağlar. Su tüketiminde yapacağınız değişiklik işe yarayabilir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki su yerine süt içmek sağlıklı kilo almanızda önemlidir.

3. Egzersiz Yapın

Sağlıklı Bir Şekilde En Hızlı Kilo Alma Yöntemleri

Sağlıklı bir şekilde kilo almak istiyorsanız sporu hayatınızın merkezine koymalısınız. Spor, vücuttaki kas miktarını etkileyeceği için iştahınızı daha çok arttıracak ve kalori ihtiyacınızı tetikleyecektir. Kas kütleniz arttıkça açlık ihtiyacınız da aynı doğrultuda artacaktır. Bununla birlikte yüksek derecede karbonhidrat ve protein ağırlıklı besinler tüketmek, kilo almanızda etkendir. Yürüyüş yapmak veya ağırlık kaldırmak gibi yönelebileceğiniz birçok egzersiz mevcuttur. Sevdiğiniz sporla ilgilenmek sizin için hem eğlenceli olacak hem de sağlıklı bir vücuda kavuşmanızı sağlayacaktır. Kilo alırken aynı zamanda kas geliştirmek istiyorsanız, karbonhidrat tozlarını deneyebilirsiniz. Özellikle spor ile beraber alınan karbonhidrat tozları yüksek miktarda fayda sağlayacaktır. Tükettiğin besinlere dikkat ettiğin müddetçe yapacağınız egzersiz sizin uygun koşullar altında kilo almanıza yardımcı olacaktır.

4. Karbonhidrat Tüketimine Önem Verin

En hızlı kilo alma yöntemleri arasında yer alan karbonhidrat tüketimi, büyük bir enerji kaynağıdır. Ancak burada dikkat etmemiz gereken, sağlıklı karbonhidrat tüketmektir. Kepekli tahılları ve nişasta ağırlıklı tam tahılları tüketmek, son derece faydalıdır. Nişasta özellikle zengin bir karbonhidrat kaynağı olması sebebiyle kilo alımında işe yarayacaktır. Patates gibi besinlerde yüksek miktarda nişasta bulunmaktadır. Karbonhidrat alımında patatesin yeri oldukça değerlidir. Onun yanı sıra fasulye ve mercimek kaliteli karbonhidratları içerisinde bulundurur. Bitki bazlı protein de içeren bu besinleri diyet listenize ekleyebilirsiniz. Düzenli bir şekilde meyve tüketmek de karbonhidrat alımında ön planda yer almaktadır. Lif kaynağı olan meyveler, mineral bakımından da oldukça zengindir. Sağlıklı kilo alma diyetinde ön planda yer alan karbonhidratlar, yeterli düzeyde tüketilmelidir.

5. Daha Çok Sıvı Tüketin

Sağlıklı Bir Şekilde En Hızlı Kilo Alma Yöntemleri

Kilo alımında sıvı takviyesi de oldukça işe yarayan bir yöntemdir. Kilo almak isteyenler sıvı tüketiminde dikkatli olmalıdır. Bu durumda sıvı tüketimi iştahı kesebildiği için yemekten önce veya yemekle beraber almamalısınız. Özellikle yemekten önce içilen su midenizi doldurabilir ve yeterli kalori almanızı zorlaştırabilir. Bol protein içermesi açısından süt içebilirsiniz. Susuzluğunuzu gidermek için tam yağlı süt içerek kalori almanızı kolaylaştırabilirsiniz. Sıvı tüketiminde özellikle uzak durmanız gereken bazı içecekler vardır. Çok sık kahve ve çay tüketmek vücudunuzdaki bazı minerallerin sindirilmesini zorlaştırır. Bu da vücudunuzun mineral ihtiyacını karşılamanıza engel olur. Belirli karışımlar yaparak bunu dengeleyebilirsiniz. Eğer bu konuda yeterince bilgiye sahip değilseniz bir diyetisyenden yardım almayı ihmal etmeyin. Sıvı tüketiminin miktarı oldukça önemlidir.

6. Kuruyemiş Deneyin

Sağlıklı ve en hızlı bir şekilde kilo alma yöntemleri arasında yer alan kuruyemişler mutlaka tüketilmelidir. Enerji içeriği yüksek besinler arasında yer alan kuruyemişler, sürekli yanınızda bulunması gereken atıştırmalıklardır. Bu besinler hacim açısından küçük olsa da enerji bakımından yüksektir. Bu tür enerji verici yiyecekleri hemen her gün bir avuç alarak tüketmek işe yarayacaktır. Fındık, fıstık, badem ve ceviz gibi kuruyemişler yağ ve lif bakımından zengindir. Yeterli düzeyde kullanımında kilo almaya yardımcı olan bu besinleri ara öğünlerde tüketebilirsiniz. Sağlıklı yağlar içeren kuruyemişler yüksek kalori içerdiği için tüketmenizde bir sakınca yok. Bunların yanı sıra fıstık ezmesini de denemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca doğal pekmez, bal gibi şeker içeren besinleri belirli bir sınır doğrultusunda kullanabilirsiniz. Bunları uygulamanız probleminize çözüm olacaktır.

7. Yo-Yo Diyetini Uygulayın

Sağlıklı Bir Şekilde En Hızlı Kilo Alma Yöntemleri

En iyi kilo alma yöntemleri arasında yer alan Yo-Yo, sıklıkla başvurulan bir diyet şeklidir. Bu diyet uzun vadede işe yaramamakla beraber, farklı dönemlerde kısıtlı ve aşırı yemek yemeden oluşur. Bilinçli hareket edildiğinde işe yarayan bu yöntem, dikkatsiz olunduğunda metabolizmanın sarsılmasına neden olabilir. Vücudu şaşırtarak kilo almayı amaçlayan bu yöntemde, günlük kalori miktarınızın daha aşağısında yiyecek tüketirsiniz. Tam tersi olarak düşük kalorili besinler tüketmenizin hemen ardından miktarı arttırarak kilo almanızı sağlayabilirsiniz. Bu yöntemi kilolu olup da zayıflamak isteyenler kullandığında, vücutları daha çok kilo almaya hazır durumda olur. Çünkü bu yöntem kişinin iştahını açabilmektedir. Kilo verirken vücut kas ve yağ kütlesini yitirir. Böylece vücut adeta şok edici bir durumla karşılaşır ve kendisini kontrol edemez. Kilo almak isteyenler için bu yöntem oldukça idealdir.

8. Bitkisel Yağ Alımına Özen Gösterin

Sağlıklı yağlar kullanmak kilo almanıza yardımcı olur. Bu durumda tereyağ gibi hayvansal yağlar sağlık açısından zararlıdır. Bitkisel yağlar ise hayvansal yağlara oranla daha az tehlike barındırmaktadır. Mısırözü yağı, ayçiçeği ve zeytinyağı sağlığınız açısından tehlike barındırmamakla beraber, doğru kullanımda kilo almanıza yardımcı olur. Zeytinyağı gibi doğal içerikleri yemeklerinizde ve salatanızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. İştah arttırıcı özelliği olan balık yağı da mutlaka tüketilmesi gerekir. Bitkisel yağları kullanırken doğru kullanmayı bilmek de son derece önemlidir. Ayçiçeği yağı gibi bitkisel yağlar fazla ısıtıldığında insan sağlığına zarar verebilmektedir. Zeytinyağı bu tür yağlara oranla daha sağlıklıdır. Yetişkin bir birey için günlük alınması gereken zeytinyağı miktarı bir çorba kaşığıdır. Kilo almak isteyenler için bu durum değişmekle birlikte düzenli kullanımına dikkat edilmelidir.

9. Enerji Veren Besinlere Odaklanın

Günlük alınan besinlerin değerlerine dikkat etmelisiniz. Metabolizmayı yavaşlatarak kilo almaya yardımcı olan C vitaminli besinleri tercih edebilirsiniz. Demir, çinko içerikli besinleri de ek gıda takviyesi arasında bulundurmayı unutmayın. Enerji içerikli besinler arasında yer alan sütlü tatlılar da diğerlerine nazaran kilo almanız noktasında yardımcı olabilir. Bunların yanında, fıstık ezmesi, bitter çikolata, tam yağlı süt ve yoğurt tüketimini arttırabilirsiniz. Meyve ve sebzeleri de ihmal etmemelisiniz. Özellikle muz, incir ve kavunun kalorisi diğerlerine göre daha yüksektir. Bunların dışında sebzeleri de deneyebilirsiniz. Kilo almanıza yardımcı olan bu besinler her zaman tercih edilebilir. Kilo alımında kişinin boy, beden yapısı gibi özelliklerin değişiklik gösterdiği bilinmektedir. Bu doğrultuda kişinin beden yapısına göre diyet uygulaması ve bunun için bir diyetisyene başvurması işe yarayacaktır.

10. Çorba İçmeyin

Sağlıklı Bir Şekilde En Hızlı Kilo Alma Yöntemleri

Kilo alma konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer durum yiyeceklerdeki kontrolü ele geçirmektir. Çorba içtiğinizde çabucak doyabilir ve yemek yemenizin önüne geçebilirsiniz. Kilo vermek isteyenler için oldukça işe yarasa da aynı şeyi zayıf olanlar için söylemeyeceğiz. Çorbalar düşük kalori içerdiğinden dolayı kişi kilo almak için diğer besinleri tüketemez. Bu sebeple çorba tüketimini azaltmalı ve yüksek kalori içeren besinlere daha fazla önem vermelisiniz. Kilo almaya yardımcı olan baharat ve soslar, sizin daha fazla yemek yemenizi sağlar. Yemeklerinize yeterli miktarda katacağınız baharat ve çeşniler sizin onları yerken daha çok zevk duymanızda yardımcıdır. Kilo almaya çalışırken aceleci davranmamanız gerektiğini bilmelisiniz. Sabırlı olmayı ve sağlıklı bir vücut elde etmek için çaba harcamayı unutmamalısınız. Buna gönülden inandığınız müddetçe çabanız güzel sonuçlanacaktır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!