Saçlarını Boyamak İsteyenler İçin Evde Doğal Saç Boyama Önerileri

7 dk okuma süresi


1
13 Paylaşım, 1 puan

Kişisel temizlik, ev temizliği, kozmetik gibi pek çok alanda kimyasal ürünler kullanmak durumunda kaldığımız günümüzde, şehir hayatının ve güzellik algısının değişimiyle beraber doğal ürünlerden de gittikçe uzaklaşmaya başladık. Estetik anlamda güzel görünmek veya beyazlarımızı kapatmak için, birçoğumuz saçlarımızı boyamak zorunda hissediyoruz. Bu köşemizde, kimyasal boyalara alternatif olarak kullanılması amacıyla, saçlarını boyamak isteyenler için evde doğal saç boyama önerileri başlığı altında, sizlerle bazı tarifler paylaşmak istedik. Yazımızın ilk maddesinde bahsettiğimiz doğal saç bazını, diğer maddelerde yer verdiğimiz renk boya karışımları ile birlikte kullanarak homojen karışım sağlayabilir. Açık tonlarda renkler elde etmek isterseniz, ikinci maddedeki saç rengi açma karışımını, diğer maddelerdeki doğal boya karışımlarından herhangi birine ekleyerek uygulayabilirsiniz. Şimdiden doğal saçlarınızın ışıldayan renklerini kutluyor, keyifli okumalar diliyoruz!

1. Doğal Oksidan/Baz

Saçlarını boyamak isteyenler için evde doğal saç boyama önerileri

Normal boyalarda hem saç rengini açmak hem de boyayı saça en güzel ve eşit şekilde yaymak için oksidan kremi kullanmamız gerekir. Doğal boyalarda da, rengi saça eşit ve düzgün bir şekilde yayabilmemiz için baz olarak kullanacağımız bir karışım hazırlamamız en mantıklı girişim olacaktır. Bazın oksidandan tek farkı, saç rengini açmamasıdır. Boya malzemesi için hazırladığımız asıl boya karışımının saçta kuruyup yer yer farklı renkler oluşturmaması önemlidir. Bunu engellemek için kullanacağımız saç bazını hazırlamak ise oldukça basit. 2 yemek kaşığı siyah çayın üstüne 1 fincan sıcak su döküp demlenmesini bekleyin ve çayın rengi suya iyice çıktığında süzün. 1 çay kaşığı üzüm sirkesi, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı yoğurdu da süzdüğünüz çayın suyu ile karıştırın. Doğal saç bazını hazır ettikten sonra, yazımızın devamında verdiğimiz tariflerden istediğiniz rengi seçerek hazırlayın ve baz ile karıştırarak uygulayın.

2. Saç Rengini Açma

İlk maddede verdiğimiz baz tarifi, normal oksidanlardan farklı olarak; saç rengini açmadan yalnızca doğal boya karışımının saça eşit dağılmasına yardımcı olmaktadır. Ancak, saç rengini koyu bulup aynı zamanda saç rengini açarak farklı renkte boyamak isteyenler olabilir. O zaman renk açma için vereceğimiz bu tarifi baz ve farklı renkteki doğal boya karışımına ekleyebilirler. Saçları boyamadan, sadece kendi doğal saç renklerini açmak isteyenler, bu tarifi sade bir şekilde uygulayarak saç renklerini açabilirler. Saç renginizi doğal yöntemlerle açmak için yarım bardak limon suyu (uzun/gür saçlar için 1 bardak), 10 adet poşet papatya çayı, 2.5 su bardağı kaynar su ve 5 yemek kaşığı eritilmiş hindistan cevizi yağını karıştırın. Saçlarını boyamak isteyenler için evde doğal saç boyama önerileri içerisinde bulunan bu tarifi, saç rengi açma özelliği bulunan kimyasal oksidan niyetine kullanabilirsiniz. En az 30 dakika, en fazla 45 dakika olacak şekilde saçınızda bekletip durulayın.

3. Saçtaki Beyazları Kapama

Saçlarını boyamak isteyenler için evde doğal saç boyama önerileri

Bazen doğal saç rengimizi kendimize çok yakıştırdığımız halde veya doğal saç rengimizi kullanmayı tercih ettiğimiz halde; yaşla birlikte diplerden doğru gelen beyazlar, saçlarımızı boyamak zorunda olduğumuz gerçeğini gösterir. Kimyasal boyalardan uzak durmaya niyetliyseniz ya da uygun bir doğal tarif hala bulamadıysanız, tarifi biz veriyoruz! 1 adet soğan ve 5 diş sarımsağı iyice ezin veya mutfak robotundan kremsi bir hal alana kadar geçirin. Bu karışımın üzerine 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 adet yumurta sarısı ekleyerek iyice karıştırın. Bu karışımı, eğer sadece diplerde yoğun beyazlık varsa doğal saç bazı kullanmadan diplere; bütün saçta varsa biraz doğal saç bazı karıştırarak tüm saçınıza uygulayın. 30 dakika bekledikten sonra yıkayın. Haftada bir kez uygularsanız etkisi daha çabuk görülecektir. Soğan ve sarımsak; beyaz saçları, işlemden sonraki birkaç günlük zaman içerisinde doğal rengine çevirmektedir.

4. Sarı ve Açık Kahve Tonları

Saç renginizi sarı tonlarında açarak, altta bulunan doğal saç renginize göre, açık kahve veya sarı renkler elde edebilirsiniz. Eğer siyah veya koyu kahverengi saçlarınız varsa, ilk denemede saç rengi daha çok açık kahveye dönecek; eğer doğal saç renginiz açık kestane ya da kahverengi tonlarındaysa, o zaman da sarı tonlara bürünecektir. Koyu renk saçları olup da hemen sarı saçlara kavuşmak istiyorsanız, boya karışımını ikinci maddede verdiğimiz saç rengi açma tarifi ile birleştirerek daha açık tonlarda bir renk elde edebilirsiniz. Sarı renkte doğal boya oluşturmak için 1 su bardağı kurutulmuş papatya ile 1 su bardağı suyu tencerede 15 dakika kaynatın. Soğuyunca, tercihe göre doğal bazla veya saç açma karışımıyla birleştirerek saçlarınıza yedirin; sonrasında en az yarım saat güneşte bekleyin. Saçı açmadan uyguladığınızda, iki haftada bir bu karışımı uygulayarak saçlarınızın her seferinde daha sarı olmasını sağlayabilirsiniz.

5. Kahverengi Tonlar

Saçlarını boyamak isteyenler için evde doğal saç boyama önerileri

Bu kadar rengin içerisinde belki de en çok tercih edilecek olan renk, kahverengi olacaktır. Kahverengi; asil, sıcak ve parlak bir renktir. Eğer doğal bir ışıltı ve sıcaklık aranıyorsa, saçlarda çoğu zaman kahverengi tonları tercih edilmektedir. Evde en doğal malzemelerle, saçlarınızı kahvenin en güzel tonlarına kavuşturabilir ve bunu yaparken saçlarınızı güçlendirebilirsiniz. 1 su bardağı ada çayını, küçük bir sos tenceresine su ekleyerek 30 dakika kaynatın. Aynı miktarda su ile 1 su bardağı karanfili de 30 dakika süreyle kaynatın. Her ikisini de süzün ve sularını soğuduktan sonra başka bir kapta birleştirin. Karışım içerisine, boya kıvamına gelene kadar doğal kına ekleyin. Rengin eşit yayılabilmesi için, ilk maddede belirttiğimiz doğal saç bazı karışımıyla birlikte saça uygulayın. Koyu bir renk elde etmek istiyorsanız 1 saat, normal veya daha açık bir renk elde etmek istiyorsanız yarım saat kadar bekleyip saçınızı yıkayın ve durulayın.

6. Kestane Tonları

Saçlarını boyamak isteyenler için evde doğal saç boyama önerileri başlığı altında kestane rengi; diğerlerine göre daha fazla malzeme gerektirse de, genelde evde her zaman bulunan malzemelerden yapılmaktadır. Hem diğerlerinden farklı, hem de oldukça doğal bir renk olmasıyla öne çıkan kestane rengi için doğal bir boya hazırlamak aslında hiç de zor değil. Yarım tatlı kaşığı tarçın, yarım limonun suyu, yarım tatlı kaşığı kahve, yarım çay bardağı siyah çay, yarım su bardağı ceviz yaprağı suyu ve 4 kaşık kınayı tahta bir kaşıkla ezerek iyice birbirine karıştırın. Ortaya çıkan doğal saç boyasını, ilk maddede belirttiğimiz doğal saç bazı ile birleştirin ve karışımı saçlarınıza eşit bir şekilde yedirin. Boyama işlemi bittikten sonra bir saat bekleyin ve saçlarınızı yıkayın. Siyaha yakın bir kestane istiyorsanız, bu tarifi olduğu gibi uygulayın; eğer daha açık bir kestane rengi istiyorsanız, belirttiğimiz limon ve kına miktarının yarısını kullanın.

7. Soğuk Kızıl Tonlar

Saçlarını boyamak isteyenler için evde doğal saç boyama önerileri

Kızıl renk doğal saç boyası, sanılanın aksine yalnızca hint kınası ile elde edilmez. Kızılın birçok tonu vardır, bunlardan son zamanlarda en popüler olanı ise soğuk tonlardaki moda rengi kızıllardır. Bu tarz renkler, doğal yöntemlerle elde edilemeyeceği düşünüldüğünden; insanlar yeterince araştırmadan direk olarak kimyasal boyalara yönelmektedir. Ancak, bu renkleri doğal yöntemlerle de elde edebilirsiniz. Bunun için; bir adet mor soğan, bir adet şalgam, bir adet nar ve bir adet pancarı ayrı ayrı yarım su bardağı suda haşlayın. Her birinden bir kahve fincanı olacak şekilde soğan suyu, şalgam suyu, nar suyu ve pancar suyunu geniş bir kaba alın ve 1 tatlı kaşığı üzüm sirkesi, 1 çorba kaşığı yoğurt ve 1 çorba kaşığı zeytinyağını da üzerine ekleyin. İçine alabildiği kadar kına ekleyip, sürülebilecek boya kıvamına gelene kadar karıştırın. Karışımı ocakta biraz ısıttıktan sonra baz ile birlikte saçınıza yedirin ve 3-4 saat saçınızda beklettikten sonra yıkayın.

8. Sıcak Kızıl Tonlar

Soğuk tonlarda kızıl yerine, daha sıcak tonlarda bir kızıl elde etmek istiyorsanız; bunun için de tamamen farklı malzemelerle, farklı sonuçlara imza atabilirsiniz. Saçlarını boyamak isteyenler için evde doğal saç boyama önerileri içerisindeki bu maddede, soğuk kızılda olduğu gibi hint kınasından tamamen farklı malzemeler kullanarak sıcak tonlarda güzel bir kızıl elde edebilirsiniz. Bu rengi elde etmek için; bol miktarda domates suyuna, amber çiçeğini kaynatarak elde ettiğiniz çayı bir miktar ilave edip, biraz da ezilmiş pancar ekleyin. Eğer kızıl tonunun daha koyu ve tok olmasını isterseniz, amber çiçeği suyunu daha fazla ekleyebilir; daha açık bir renk isterseniz miktarını azaltabilirsiniz. Ayrıca pancarın miktarını arttırarak daha mor tonlarda sıcak bir kızıl elde edebilirsiniz. Hazırladığınız karışımı, doğal baz ile karıştırarak 3-4 saat saçınızda bekletin ve saç renginin daha çok ortaya çıkması için durularken suyun içerisine bir miktar üzüm sirkesi ekleyin.

9. Bakır Tonları

Birçoğumuzun Hürrem’de görüp özendiği, ancak tonunu bir türlü tutturamadığı bakır rengi saçlar için size özel bir tarifimiz olacak. Turuncuyu andırmasından dolayı bakır rengi, tüm diğer renklerden oldukça farklıdır. Ancak, doğal olarak elde edilmesi zordur veya buna dair fazla bir tarif verilmemektedir. Eğer siz de bakır tutkunuysanız ve bunu doğal yollardan uygulamak istiyorsanız, en doğal tarifi sizlerle burada paylaşacağız. Bakır saç rengi elde etmek için; yarım fincan sıcak suya 1 tutam safranı atıp yarım saat bekletin. Beklettiğiniz suyu süzerek, geniş bir kaba alın ve üzerine 3 yemek kaşığı kına, 1 yemek kaşığı zerdeçal, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin ve iyice karıştırın. Karışımı doğal baz ile birlikte saçınızda 4 saat bekletin ve sonra yıkayıp durulayın. Bakır tonları en çabuk akan renklerden olduğu için, rengi kalıcı kılmak adına birkaç defa haftada 1 kez uygulayın. Daha sonrasında ren oturacak ve ayda bir kez boyamanız yeterli olacaktır.

10. Siyah Tonlar

Saçlarını boyamak isteyenler için evde doğal saç boyama önerileri

Kimyasal boyalar içerisinde saçı en çok yıpratanın siyah renkler olduğu söylenir. Siz de hem siyah bir renge sahip olmak, hem de bunu doğal yöntemlerle halletmek istiyorsanız işte tarifimiz! Öncelikle 1 adet patlıcanın kabuklarını soyup 1 litre suya atın ve kaynatın. Su kaynamaya başlayınca içine 1 adet kabuk tarçın ve birkaç adet karanfil ilave edip yarım saat daha kaynamaya bırakın. Daha sonra, kaynayan karışımın altını kapatıp içerisine 1 yemek kaşığı siyah çay, 1 yemek kaşığı adaçayı, 1 yemek kaşığı kına taşı, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı sirke ve 7-8 yemek kaşığı kına ekleyin. Su eğer yetersiz kalır ve malzemeler çok katılaşırsa, kremsi dokuyu elde edene kadar biraz kaynamış su ekleyin. Karışımın üzerini streç film ve havluyla iyice kapatarak, 2 saat kadar bekletin. Karışımı saçınıza dipten uca iyice yedirin ve 3-4 saat bekledikten sonra durulayın. Simsiyah bir renk isterseniz, karışımı saçınızda en az 6 saat kadar bekletmelisiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
İlginç İlginç
3
İlginç
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!