Saç Dökülmesine Karşı 10 Etkili Yöntem

3 dk okuma süresi


10
12 Paylaşım, 10 puan

Güzelliğin en önemli etkenlerinden biri bakımlı saçlardır. Fakat stres, kimyasal ürünler, kötü hava şartları, dengesiz beslenme, sıcak işlem uygulanması ve daha bir çok neden saçların dökülmesine sebep olmaktadır. Saç dökülmesi başa çıkılması gereken önemli bir sorundur ve saç dökülmesine karşı alınabilecek bir çok yöntem vardır. Ancak bu yöntemi saçınızın dökülme nedenine bağlı olarak seçmelisiniz. İşte sizler için hazırladığımız saç dökülmesine karşı 10 etkili yöntem listesi.

1. Saçın Yıkanması

Saç Dökülmesine Karşı 10 Etkili Yöntem

Bilinenin aksine saçları her gün yıkamak yarardan çok zarar vermektedir. Saçlar iki ya da üç günde bir yıkanmalıdır. Bu yıkama aralığı saç derisini temiz tutmak ve saç dökülmesine karşı koruyucu olabilmek için yeterlidir. Saç yıkama aralığının yanında şampuan seçimi de oldukça önemlidir. Saçları 5.5 pH aralığına sahip hafif bir şampuanla yıkamak önemlidir. Kısa saçın temiz olması saç dökülmesine karşı 10 etkili yöntem arasında en önemlisi.

2. Saç Derisi Bakımı

Doğru şampuanı seçmek ilk ve en önemli adım olsa da saça doğru bir şekilde uygulamak da oldukça önemlidir. Şampuanı saçlara sert hareketlerle hatta tırnaklarını dikerek uygulamak oldukça yanlış bir davranıştır. Şampuan saçlara nazik ve dairesel hareketlerle masaj yapılarak uygulanmalıdır. Bu işlemle saç derinize zarar vermez ve saç derisinde kan akışını hızlandırırsınız.

3. Saçları Doğru Şekilde Taramak

Saçların en savunmasız olduğu an ıslak oldukları zamandır. Bu sebeple özellikle saçlar ıslakken saçlar özenli ve dikkatli bir şekilde taranmalıdır. Islak saçlar, saçın zarar görmeye en açık hali olduğundan kolay tarama sağlayan bir bakım ürünü kullanılarak kalın dişli tarak ile taranmalıdır. Bu sayede saç tellerinde oluşan kopmanın önüne geçmiş oluruz.

4. Saç Şekillendirme

Hemen hemen her gün maşa, düzleştirici ve sprey gibi kimyasallar kullanmak saç dökülmesine sebep olan etkenlerdendir. Özellikle kadınlarda saç dökülmesinin sebebi ısıyla şekillendirmedir. Engel olmak amacıyla ısı ile şekillendirmek yerine saçlar kendi haline bırakılmalıdır ve şekillendirici ürünler çok sık ve aşırı şekilde kullanılmamalıdır.

5. Yağlı Tohumlar

Saç dökülmesine karşı kullanılan çözümlerden biri de yağlı tohumlar. Çinko minerali saç köklerini uyarır ve hücre yenilenmesini aktif hale getirir. Özellikle çinko kaynağı olan tohumların başında badem gelir. Saç dökülmeniz bir metabolizma hastalığından kaynaklanmıyorsa her gün bir avuç kadar badem başta olmak üzere fındık, fıstık ve ceviz tüketmek günlük çinko ihtiyacınızı karşılar.

6. Kına Yakmak

Hintli kadınların uzun, gür ve güzel saçları herkesin dikkatini çekmiştir bu güçlü saçların sebebi Hindistan’da yetişen bir bitkidir. Hindistan’da yetişen kına bitkisinin saç güçleştirici etkisi inanılmazdır. Kına, saç millerinin kırılmasını engelleyerek saçların daha parlak ve güçlü görünmesini sağlar. Bu sebeple kına özlü saç bakım ürünleri kullanmaya özen gösterin.

7. Yonca Suyu

Yıllardan beri kullanılan doğal yöntemlerden biridir yonca suyu. Saç incelmesini önlemede, saç köklerini beslemede ve özellikle dökülmüş bölgelerde yeni saçların çıkmasında önemli bir yöntemdir. Havuç suyu ile birlikte kullanılan yonca suyu hem serinletici hem de bir vitamin içeceği olarak kullanılmaktadır.

8. Hindistan Cevizi Sütü

Saçları besleyici, güçlendirici ve gençleştirici bir etkiye sahip olan hindistan cevizi sütü bir ilaçtır. Geceleri saç derinize masaj olarak uyguladığınız hindistan cevizi sütünü sabaha kadar bekletin. Az bir miktar uygulamaya ve taze olduğunu emin olun. Yapmış olduğumuz bu işlem saçlarınızın daha parlak ve yumuşak olmasını da sağlayacaktır.

9. Soğan Maskesi

Saç Dökülmesine Karşı 10 Etkili Yöntem

Soğan, kükürt içerikli bir sebzedir ve saç çıkarmada etkili bir yöntemdir. Saçlarınızı yıkamadan önce bir miktar soğan suyunu saç derinize masaj yaparak uygulayın. Düzenli uygulandığı takdirde soğan maskesi saç foliküllerini güçlendirerek yeni ve güçlü saçların çıkmasına yardımcı olur.

10. Zeytinyağı

Saç Dökülmesine Karşı 10 Etkili Yöntem

Saçları kuru olmasından ve kuruluğa bağlı gelişen kırılmalardan korumak için zeytinyağı kullanılabilir. Genetik olarak oluşan saç dökülmesinin yavaşlatılmasında da zeytinyağı kullanılmaktadır. Saçlar yıkanmadan uygulanan zeytinyağı saça doğrudan uygulanır ve saçta yarım saat bekletilir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!