Sabahları Aç Karnına Su İçmenin 10 Faydası

5 dk okuma süresi


5
14 Paylaşım, 5 puan

Düzenli olarak su içmek genel sağlığınıza fayda sağlar ve vücudunuzdaki çeşitli sorunlardan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Vücudunuzun yüzde 70’i sudan oluşur ve düzenli vücut fonksiyonları için kendinizi nemli tutmak çok önemlidir. İster sabahın erken saatlerinde ister yoğun bir egzersiz seansından sonra, aç karnına su içmek sizi sağlıklı tutacaktır. Su olmadan vücut daha sonraları sağlık sorunları yaşayabilir. Sabahları aç karnına su içmenin 10 mucizevi faydası ile siz de sağlığınızı koruyabilirsiniz!

1. Metabolizmayı Hızlandırır

Sabahları Aç Karnına Su İçmenin 10 Faydası

Diyet yapıyorsanız aç karnına su içmek, metabolizma hızınızı neredeyse yüzde 30 artırmaya yardımcı olabileceğinden diyetinizi hızlandırabilir. Bu yüzden sabah kalkar kalmaz çayı ya da kahveyi listenizden eleyin. Uyanır uyanmaz ilk yapmanız gereken şey kendinize büyük bir bardak su koyup o metabolizmayı hızlandırmak olmalı. Metabolizmanın hızlandırılması, yiyeceklerin daha hızlı sindirilmesine yardımcı olur ve bu, uzun vadede kilo vermeye yardımcı olur. En iyi sonuç için günde en az üç litre su içmek her zaman tercih edilir. Bu yüzden su içmek konusunda kendinize ekstra cömert davranın.

2. Bağışıklığınızı Güçlendirir

Suyun birçok yararı olduğuna inanmak zor değil. Vücudumuzun düzgün bir şekilde fonksiyon göstermesi için suya ihtiyacımız var. Bu yüzden suyun bağışıklığı güçlendirdiğini okuduğunuz zaman başınızı aşağı yukarı sallayarak onaylıyor olabilirsiniz. Suyun genel sağlığımız ve zindelik için gerekli olduğunun bu noktada hepimiz biliyoruz. Ayrıca bilmemiz gereken şey, vücuttaki sıvı dengesini korumak için suyun gerekli olduğudur. Aç karnına düzenli olarak su içmeyi alışkanlık haline getirmek bağışıklık sistemimiz için faydalı olabilir (ve olacaktır da). Bu, enfeksiyonlarla savaşmanıza yardımcı olabilir.

3. Bağırsaklarınızı Temizler

Sabahları Aç Karnına Su İçmenin 10 Faydası

Aç karnına su içmek sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olabilir. Çok su içtiğinizde, bağırsaklarınızı boşaltma ihtiyacı hissedersiniz. Bu yüzden ofis işlerinde çalışan (ya da okula giden insanlar) evde çalışan ya da okuyan insanlar kadar rahatça su tüketmemek isteyebilir. Bu tamamen haklı bir nedendir. Ancak herhangi bir neden düzenli su içmenizin önüne geçmemeli. Aç karna içtiğiniz bir bardak su, bağırsaklarınıza çok faydalıdır. Bunu günlük olarak uygulamak, düzenli bağırsak hareketlerine yardımcı olabilir ve ayrıca vücudunuzdaki atıklardan düzenli olarak kurtulmaya da katkıda bulunur.

4. Vücuttan Toksinlerin Atılmasını Sağlar

Ne zaman su içip kendinize küçük bir iyilik yapsanız, bağırsaklarınızı çalıştırırsınız. Ne zaman tüm vücudunuza yeterli kadar su giderse, bu suyun bir kısmını vücudunuzdan atmak için ufak bir molaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Sürekli ihtiyaç molası vermeniz canınızı sıkmasın. Çünkü bu sayede sıvı haldeki toksinleri dışarı atarsınız. Bu roket bilimi değildir, ne kadar çok su içerseniz o kadar sık ihtiyaç molası verme isteğiniz olur. Bu şekilde de vücudunuzu temizlersiniz ve toksinlerden arındırırsınız. Vücudunu şişmiş halde görünce morali bozulanlar için bunun bir artı puanı daha vardır: şişkinliği önlemeye yardımcı olur!

5. Migren Ataklarını Önler

Sabahları Aç Karnına Su İçmenin 10 Faydası

İnsanların sık sık baş ağrısı ve migren ataklarından muzdarip olmasının başlıca nedenlerinden biri vücuttaki su eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Eğer bir gün ansız bir baş ağrısı çekerseniz nedenlerini düşünmeden önce kendinize tek bir soru sormalısınız. Bugün yeterince su içtim mi? Cevap hayır ise suçlu uykusuzluk ya da stres değildir. Dehidrasyon baş ağrısının temel nedenidir ve özellikle aç karnına sık aralıklarla su içmek baş ağrılarından doğal olarak kurtulmaya yardımcı olabilir. Sadece bu değil, aynı zamanda yeterli su içmek de ağız veya diş problemlerini uzak tutmaya yardımcı olur.

6. Kilo Kaybına Yardımcı Olur

Eğer bir diyet programındaysanız suyun önemini çoktan öğrenmiş olmalısınız. Tüm diyetisyenlerin, antrenörlerin ve hatta doktorların anlaştığı tek bir konu olsaydı bu suyun sağlığınıza ne kadar faydalı olduğu olurdu. Bu yüzden eğer kilo vermek gibi bir derdiniz varsa, aç karna içeceğiniz suların en yakın arkadaşınız olduğunu çoktan biliyorsunuz demektir. Diyet yaparken daha fazla su içmek, suyun hiç kalorisi olmadığı için hızlı kilo vermenize yardımcı olabilir ve sık aralıklarla içmek midenizi dolu tutmanıza yardımcı olur. Bol su içmek metabolizmayı hızlandırdığı için kalorileri daha hızlı yakmaya yardımcı olur.

7. Aç Hissetmenizi Sağlar

Sabahları Aç Karnına Su İçmenin 10 Faydası

Su içmekle ilgili bir sürü şehir efsanesi duymuş olabilirsiniz. Fakat sanıldığının aksine su, uzun soluklu olarak sizi tok tutmaz. Karnınızda daha büyük bir yer kapladığı için size anlık tokluk hissini verse de uzun soluklu böyle bir etkisi yoktur. Aksine, özellikle sabahları eğer bir şeyler yemekte zorlanıyorsanız su içmeyi deneyebilirsiniz. Su içmek, bağırsaklarınızı düzenli olarak temizlemeye yardımcı olduğu gibi, sabahları acıkmanızı da sağlayarak kahvaltınızı zamanında yapmanızı sağlar. Bu yüzden kahvaltı ile arası olmayan herkes gibi, size de tavsiye edebileceğimiz en güzel şey sabah aç karna su içmek olur.

8. Cildi Temizler

Pürüzsüz ve parlak bir cilde sahip olmanın en kolay yolu bol su içmektir. Bolca su içtiğiniz zaman sivilcelerinizin bile azaldığını gözlemleyebilirsiniz. Kullandığınız kremlerdense bu etkinin su sayesinde olduğuna inanmak zor olsa da imkânsız değil. Çünkü su, doğadaki en mucizevi ilaçtır. Lekeler ve yüzünüzde oluşan siyah ya da beyaz noktalar genellikle vücuttaki toksinlerin birikmesinden kaynaklanır. Su, bu istenmeyen toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olabilir. Düzenli bağırsak hareketleri de temiz ve berrak bir cilde ulaşmaya yardımcı olur. Aç karnına su içmek süreci hızlandırmaya yardımcı olabilir.

9. Enerjiyi Artırmada Yardımcı Olur

Sabahınıza başlarken kendinizi halsiz, miskin ve yorgun hissedebilirsiniz. Özellikle de susuz kalmışsanız. Bir bardak su, enerjinizin depolanmasına yardımcı olabilir. Sabahları aç karnına su içmenin 10 faydası arasında en çok işinize yarayacak maddelerden biri belki de budur. Uykulu veya halsiz hissediyorsanız, aç karnına su içmek sizi anında aktif hissettirebilir. Bu hareketiniz, kırmızı kan hücrelerini daha hızlı büyümeleri için uyarır, bu da daha fazla oksijen ve enerji sağlar. Yani kolunuzu bile kaldırmak istemediğiniz anlarda çikolatalı barlarınızdan önce suya bir şans vermelisiniz.

10. Kolonu Temizler

Sabahları Aç Karnına Su İçmenin 10 Faydası

Aç karnına bir bardak su içmek, biriken pisliklerden ve kirden kurtulmaya yardımcı olabilir ve besinlerin daha hızlı emilmesini sağlar. Bu, daha sağlıklı bir kolon ve genel olarak sağlıklı bir vücut ile sonuçlanır. Eğer kolon sağlığınızı önemsiyorsanız, bolca su içmek hedeflerinizden biri olmalı. Sabahları aç karnına su içmenin 10 faydası saymakla bitmeyecek olsa da aç ya da tok vücudunuza su sokmak asıl hedefiniz olmalı. Düzenli su içmek size daha sağlıklı bir hayat için büyük ölçüde yardımcı olur ve çözüm bulamadığınız bazı şikayetlerinizi mucizevi bir şekilde dindirebilir. Bu yüzden su içmeyi ihmal etmeyin!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!