Reyting Rekortmeni Dizi Masumlar Apartmanı’na Dair Her Şey

5 dk okuma süresi


15
11 Paylaşım, 15 puan

Masumlar Apartmanı dizisi için TRT’nin dizi sektörüne damga vuran projesi desek yanlış olmaz. İlk bölümü 15 Eylül 2020 tarihinde yayınlanmış, yönetmenlik koltuğunda Çağrı Vila Lostuvalı ve Çiğdem Bozali’nin olduğu, dram türündeki bu dizi, her kesimden insanın soluksuz izlediği ve beğeniyle takip ettiği bir dizi haline geldi. Dizi, başarılı yazar Gülseren Budaycıoğlu’nun Madalyonun İçi adlı romanından esinlenilerek hazırlanmıştır. Başrollerini Birkan Sokullu, Farah Zeynep Abdullah, Ezgi Mola ve Merve Dizdar’ın paylaştığı reyting rekortmeni dizi Masumlar Apartmanı’na dair her şey derlemesini sizler için hazırladık. Bu psikolojik, dram türündeki diziyi çok seveceksiniz. İyi okumalar dileriz!

1. Gülseren Budaycıoğlu Etkisi

Reyting Rekortmeni Dizi Masumlar Apartmanı'na Dair Her Şey

Dizi aslında bir roman uyarlaması fakat içerikte birçok değişiklik yapılmış durumda. Psikiyatr ve aynı zamanda yazar olan Gülseren Budaycıoğlu, son yıllarda uyarlama yöntemi ile dizi sektörüne kazandırılan birçok eserin sahibidir. Daha önce İstanbullu Gelin dizisinde kullanılan Budaycıoğlu’nun romanları şuanda da Doğduğun Ev Kaderindir, Kırmızı Oda dizilerine ilham kaynağı olmuştur. Kendi psikiyatrlık deneyimlerini yansıttığı kitapları insanları konusu ve anlatımıyla hemen içerisine alır. Başarılı yazarın Madalyonun İçi adlı eserinden esinlenen Masumlar Apartmanı dizisi ise tam anlamıyla izleyiciyi ekran başına kilitlemektedir. Gülseren Budaycıoğlu’nun hakkını da teslim etmek gerekir.

2. Dizinin Orijinal Konusu

Dizinin orijinal hikâyesinde başkahraman Neriman karakteridir. Han ve İnci asıl hikâyede bulunmamaktadır. Neriman, ablaları Safiye, Gülben ve babası ile beraber yaşamaktadır. Babaları çok sakin ve hiçbir şeye karışmaz, eşi ve çocuklarıyla ilgilenmez. Anneleri ise aşırı titiz ve despot bir karakterdir. Eşine bir erkek çocuk veremediği için çocukları ve kendisini sevmediğini düşünür. Bu nedenle doğurduğu dört kız çocuğu bakımsızlıktan ölür. Kızlar aşırı takıntılı ve titiz olmakla beraber Gülben, küçükken annesi cinsel organını yaktığı için korkudan altına kaçırmaktadır. Neriman psikolojik olarak daha iyi durumdadır. Neriman’ın ısrarıyla Gülben psikiyatra gitmeye başlar ve olaylar gelişir.

3. Masumlar Apartmanı

Reyting Rekortmeni Dizi Masumlar Apartmanı'na Dair Her Şey

Korumacı dedesi ve erkek kardeşi ile yaşayan İnci’nin hayatı, yaptığı bir kazadan dolayı tamamen değişir. İnci’nin yaşadığı kazada sonucunda onu Han ve büyük sırlarla dolu ailesi beklemektedir. Safiye, Gülben ve Neriman, yaşamları takıntılarla dolu üç kız kardeştir. Babalarının rahatsızlığından dolayı ailenin yükünü üstlenen Han ise içinde bulunduğu bu ailenin gerçek dünyayla arasındaki tek bağlantıdır. Han’ın tek amacı iş ve ev arasında bu aileyi ayakta tutmaktır fakat onun dünyası İnci’yi gördüğü ilk anda değişir. Geçmiş yaşantıları dolayısıyla travmalarla dolu bir hayata sahip olan Derenoğlu ailesi İnci’nin hayatlarına dâhil olmasıyla farklı bir boyut kazanır.

4. Yılların Eskitemediği Aşıklar

Yılların eskitemediği âşıklar derken elbette Safiye ve Naci’den bahsediyoruz. Gençliklerinin ilk zamanlarında okul arkadaşı olan Safiye ve Naci birbirlerine âşıktırlar. Safiye’nin annesi onu erkeklerle mesafeli olması konusunda sürekli sıkıştırmasından ve çok şiddetli bir şekilde tepki vermesinden dolayı yarım kalan aşkları yıllar sonra tekrardan alevlenir. Naci, Safiye’nin apartmanının karşısındaki otel odasına taşınır ve her fırsatta ona yaklaşmaya çalışır. Naci bir evlilik yapmıştır ve bir de kızı vardır. Safiye, Naci’nin ona yaklaşmasına izin vermez fakat hislerine engel olması çok kolay değildir. Herkesten saklamaya çalıştığı bir hastalıkla pençeleşen Naci’nin Safiye’ye karşı da işi oldukça zordur.

5. İnci ve Han

Reyting Rekortmeni Dizi Masumlar Apartmanı'na Dair Her Şey

Dizinin başrollerini paylaşan ikili bir trafik kazasında tanışır ve hızlı bir kararla evlilik yaparlar. Han için bu evlilik çok zordur çünkü ailesinin tüm yükü onun sırtındadır ve ailesini bırakmaya cesaret edemez. Han çocukluğunda yaşadığı travmalardan dolayı geceleri çöp toplama gibi bir alışkanlığa sahiptir. Yatılı okulda kaldığı zamanlarda öğretmenlerinden birisini takıntı haline getirmiş olan Han, şiddet eğilimli yapısıyla dikkat çekmektedir. İnci ise tüm olanlardan habersiz Han ile olan evliliğini sürdürmeye, Han ve kardeşlerine yardım etmeye çalışmaktadır. İnci’yi bu yolda birçok sıkıntının beklediği aşinadır ama o çok sevdiği eşi için sıkıntılara göğüs germeye çalışmaktadır.

6. Hasibe ve Hikmet

Hasibe ve Hikmet karakterleri belki de dizinin kurgusunda ve konusunda en büyük pay sahibi olan ikilidir. Hikmet genç yaşta iş hayatına girmiş ve yoğun çalışan birisidir. Hasibe’den önce bir evlilik yapmış ve oğlu ile eşini kaybetmiştir. Sonrasında Hasibe ile evlenen Hikmet eski eşini ve oğlunu unutamaz. Bu yüzden Hasibe çok zor günler geçirir. Bu zor günlerin acısını çocuklarından çıkarır ve onlara çok kötü davranır. Hikmet’e kendisini göstermeye, ilgisini çekmeye çalışsa da başaramaz. Çocukları üzerinde aşırı baskı kuran Hasibe, çocukları üzerinde ileriki yaşamlarında üzerlerinden atamayacakları izler bırakır. Ebeveynlerin çocuk üzerindeki etkisini gözler önüne sererler.

7. Dizinin Psikolojik Yönü

Reyting Rekortmeni Dizi Masumlar Apartmanı'na Dair Her Şey

Reyting rekortmeni dizi Masumlar Apartmanı’na dair her şey demişken dizinin psikolojik yönünden bahsetmeden olmazdı. Dizide çoğu sahne insanlar tarafından çok abartılı bulunabiliyor. İnsanların, “bu kadar da olmaz” şeklinde yorumlarına rastlayabiliyoruz. Dizide geçen rahatsızlıkların çok daha şiddetlilerini ve fazlasını yaşayan insanlar var. Üstelik bu rahatsızlıklardan bir anda kurtulmak neredeyse imkânsız. Hatta uzun süre tedavi görmelerine rağmen iyileşemeyen ve ömürlerini bu şekilde sürdürmek zorunda kalan insanların sayısı hiçte az değil. Hastalıklarını kabullenemeyen ve toplum baskısı sebebiyle tedaviyi reddeden çok sayıda insan vardır.

8. Anne Mitini Yıkan Dizi

Dizi, çoğu yönden eleştirilip sevilse de bir konuda hakkında dikkat çekici bir yargıyı ortaya koyuyor. Özellikle Türkiye toplumunda bulunan “kutsal anne” miti yıkılıyor. Sevgileri ya da sevgisizlikleri sebebiyle çocuklarının hayatını alt üst eden anneler, dizinin en önemli mesajlarından biri. Dizinin bu kadar sevilmesinin sebebi belki de çocuklarının hayatını mahveden annelerin de olduğu gerçeğini haykırmasıdır. Psikologlar özellikle annenin baskıcı ve sert olduğu ortamda yetişen çocukların travmalarla dolu olduğunu belirtmektedirler. Baskıcı anne profilinin çocukların gelecekteki en büyük ruhsal sorunlarının kaynağını oluşturduğu herkesçe kabul edilen bir gerçektir.

9. Gülben ve Neriman

Neriman lise son sınıftaki en küçük kardeştir. Annenin gazabından en az etkilenen kişidir. Bu nedenle ablaları Safiye ve Gülben kadar sorunlu bir kişiliğe sahip değildir. Ancak yaşadığı stres vücudunda bazı problemlere yol açar. Gülben çocukken annesinden çok şiddet görmüştür. Onu annesinin elinden kurtaran ise hep ablası Safiye olmuştur. Bu nedenle safiye onun için bir abladan çok anne figürünü de karşılar. Yaşadıklarından ötürü geceleri altına kaçırır ve biriktirme hastalıkları olduğu için kirli çarşafları atmaz, boş bir dairede saklarlar. Esat karakterine karşılıksız bir sevgi duyar. Yaşadıkları tüm problemlerin özünde sevgisizlik olduğu söylenebilir. Busıkıntılarla boğuşan Gülben’in işi de oldukça zordur.

10. Obsesif Kompulsif Bozukluk

Reyting Rekortmeni Dizi Masumlar Apartmanı'na Dair Her Şey

Reyting rekortmeni dizi Masumlar Apartmanı’na dair her şey derlemesinde obsesif kompulsif bozukluk ile alakalı bilinmeyenleri de sizlerle paylaşmak istedik. Dizide Safiye karakterinin temizlikle alakalı takıntıları aslında günlük hayatta çok sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık, obsesif kompulsif bozukluk olarak tanımlanır. Safiye’nin sürekli temizlik yapar ve temizlik krizlerine girer. Bu rahatsızlık farklı hastalıklara neden olabilecek temel bir sağlık sorunu olarak tanımlanmaktadır. Bu rahatsızlığın dizide konu olarak işlenmesi, farkındalık oluşturmak adına büyük bir önem taşımaktadır. Dizide en belirgin rahatsızlık Safiye’nin bu takıntılı yapısı olarak göze çarpmaktadır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!