Pozitif Düşünmenizi Sağlayacak 10 Basit Yöntem

5 dk okuma süresi


8
11 Paylaşım, 8 puan

Hayatın tadını çıkarmamıza engel olan durumlar neticesinde olumsuzluğa kapılabiliyoruz. Problemler ve sıkıntılar nedeniyle kendimize olan pozitif yaklaşımımız körelebiliyor. Ancak yaşamak için tek fırsatımız var. Bu yaşamı olabildiğince mutlu ve verimli geçirmek için çabalamalıyız. Haliyle tüm sorunlar bir günde çözülemeyebilir. Ancak bu sorunların, pozitif bir insan olmanızın önüne engel teşkil edip etmeyeceği size bağlı. Daha pozitif düşünmenizi sağlayacak oldukça basit 10 yöntem ile hayatınızdaki olumsuzlukları aşmanıza yardımcı olmak istedik. Keyifli okumalar dileriz!

1. Düşüncelerinizi Yönetin

Pozitif Düşünmenizi Sağlayacak 10 Basit Yöntem

En basit 10 yöntem ile pozitif düşünmenizi sağlayacak ve bakış açınızı değiştirecek maddeler olacaksa, ilk önce düşüncelerimiz söz konusu olmalıdır. Ne kadar kötü bir gün geçirmiş olursak olalım, düşüncelerimizi biz yönetiyoruz. Hayatımızın her noktasında iyi olamayabiliriz ancak pozitif düşünmek bizim elimizde. Gün içerisinde, herhangi bir sohbet arasında dert yakınmak, olumsuz düşüncelerden bahsetmek veya kendi hayatınızı kötülemek yerine; bu sorunların aslında küçücük şeyler olduğunu düşünerek daha pozitif düşünme yolunda ilk adımı atabilirsiniz. Unutmayalım ki, düşüncelerimiz tamamen bizlere özgüdür. Düşüncelerimizin kontrolü ve sorumlulukları bizim elimizde.

2. Olumlu Bilgilere Hafızanızda Yer Verin

Yapılan araştırmalara göre, beynimiz özellikle kullandığımız kelimeleri daha bağlantılı ve daha erişilebilir kılıyor. Bu nedenle hafızanıza daha fazla olumlu kelime ekleyerek, daha pozitif düşünme yolunda ikinci adımınızı atabilirsiniz. Ezberlediğiniz olumlu sözcükler sayesinde, hafızanızdan bir kelime bulmak istediğinizde, pozitif olanlar daha çabuk öne çıkar. Burada dikkat edilmesi gereken hangi kelimelerin sizin üzerinizde daha çok etkisi olduğunu ve daha iyi hissettirdiğini bulmaktır. Hangi kelimeler size daha pozitif hissettiriyor veya hangi kelimeler ile daha olumlu bir havaya büründüğünüzü düşünüyorsanız, bu kelimeleri bir kâğıda yazın ve onları sık sık tekrarlayın.

3. Kendi Değerinizi Fark Edin

Pozitif Düşünmenizi Sağlayacak 10 Basit Yöntem

Hepimiz hayatta pek çok problem ve üzücü hadise ile karşılaşıyoruz. Bu olaylarla beraber, gelecek yaşantımız hakkında kaygı ve endişe duyabiliyoruz. Ancak fark edilmeli ki ilerleyen zamanlarda ne yaşarsak yaşayalım bizler kaçınılmaz olarak kendimiz için en değerliyiz. İleriye yönelik bir hedef noktanız varsa kendinizden hiçbir zaman şüphe etmeyin. Gitmek istediğiniz o yolun sonuna bir gün varacaksınız. Yolda giderken kendi değerinizi fark edin ve kendinizin en büyük destekçisi olun. Kendinize pozitif yaklaşın ve şunu söyleyin; “Evet gelecek belirsizliklerle dolu ama kendime güveniyorum. Karşıma çıkan her zorluğu aşabilecek kadar güçlüyüm!” Kendiniz için kıymetli olduğunuzu bilin!

4. Sabit Düşünceli Olmaktan Vazgeçin

Bir olay veya düşüncede, sadece tek yönden düşünmek oldukça tehlikelidir. Bu durum pozitif düşünmenizi sağlayacak en etkili 10 yöntem içerisinde değinilmesi gereken bir konudur. Sadece siyah ve sadece beyaz olarak düşünmek, önyargı oluşturur ve hakkında düşündüğümüz durumun diğer boyutlarını görmemizi engeller. Örneğin, bir ders hakkında oldukça yetersiz olduğunuzu düşünüyorsunuz ve bu yüzden sınava girmek istemiyorsunuz. Siyah veya beyaz olmak dışında, duruma dışardan baktığınızda gri bir yol olarak şunu düşünebilirsiniz; “Eğitimleri tamamlarsam her şeyin daha iyisini sınavda yapabilirim.” Bu gibi cümleler ile hem daha pozitif hem de daha sorumluluk sahibi olursunuz.

5. Farkındalığınızı Arttırın

Pozitif Düşünmenizi Sağlayacak 10 Basit Yöntem

Hayatınız boyunca yaptığınız eylemlerin farkında olun. Onları siz yaptınız ve bunu düşünmek sizi daha olumlu olmaya itecektir. Eğer yaşantınızda stabil bir birey olursanız şartlanmış olarak her gün aynı şeyleri yaşarsınız. Rutine binmiş bir hayatta, günlük olaylarda olan neşeyi ve mutluluğu görmek oldukça zordur. Oysa sürdürdüğünüz hayatın farkında olarak, yaptığınız tercihlere ve aktivitelere odaklanırsanız; hayatınız üzerinde daha fazla söz sahibi olursunuz. Farkındalığı artırmak için gün içerisinde isterseniz kısa kısa meditasyonlar yapabilir veya sadece durup derin bir nefes alarak zihninizi dinlendirebilirsiniz. Aldığınız her nefes ile farkındalık oluşturabilirsiniz.

6. Yaratıcı Yönlerinizi Açığa Çıkartın

Sesinizin kötü olduğunu, resim yeteneğinizin iyi olmadığını veya taklit yeteneğinden oldukça uzak olduğunuzu düşünüyor olabilirsiniz. Ya da tam tersi olarak saydıklarımız arasında pek çok konuda başarılısınız. Ancak her iki durumda da neden kendinizi daha fazla keşfetmek istemeyesiniz? Belki de daha önce hiç deneyimlemediğiniz bir şeyde oldukça başarılısınız. Yaratıcılık sizlere orijinal bakış açıları, farklı perspektifler katar. Bunlarsa daha pozitif düşünmek için gerekli etmenlerdir. İki unsur birleşerek sizi daha olumlu bir birey haline getirir. Bu nedenle kendinizi ve yeteneklerinizi keşfedin. Denemediğiniz bir şeyleri denemekten korkmayın. Korku, pozitif düşüncenin en büyük baltalayıcısıdır.

7. Çevrenizdeki Olumsuz İnsanlardan Uzaklaşın

Pozitif Düşünmenizi Sağlayacak 10 Basit Yöntem

Yaşımız kaç olursa olsun, hepimiz etrafımızdaki insanlardan etkileniriz. Yakınımızda tuttuğumuz insanlar ile hayatımızı şekillendiririz. Bu insanlar bir durum hakkında ne kadar pozitif düşünüyorlarsa bizlerde o durum hakkında hemen hemen o kadar pozitif düşünürüz. Eğer çevrenizdeki bir insanın olumsuzluk yönünde eğilimi olduğunu düşünüyorsanız, kendinize bir sınır çekin. O sınırı sadece size iyi geldiğini düşündüğünüz ve hayatı pozitif yaşadığını bildiğiniz insanlar geçebilsin. İnanın enerjiniz ve motivasyonunuz bu yöntemle daha da artacak. Eğer olumsuz kişilerden kaçamıyorsanız da onların sizleri hayal kırıklığına maruz bırakmasına izin vermemeyi öğrenin ve ilişkilerinizi daha sınırlı yaşayın.

8. Eğlenmeyi İhmal Etmeyin

Gülmek kendiniz için yapabileceğiniz en güzel şeylerden birisidir. Günlük işler ve ev yaşantınızın dışında da eğlenmeye zaman ayırın. Eğlenceye düzenli olarak vakit ayıran insanlar daha pozitif düşünmeye meyillidir. Çünkü eğlenceli bir zaman geçirildiğinde, zor işler ve sıkıcı zorluklar ortan kaybolur. Eğlenceli aktivitelerden en çok hangisini seviyorsanız onu ihmal etmeyin. Örneğin; size iyi gelen ve sizi güldüren arkadaşlarınızı arayın, kendinize komik bir film seçin ve mısırınızı alıp filminizi izleyin. Komik aktiviteler moralinizi düzeltir ve sisli düşüncelerinizden sizi uzaklaştırır. Böylece daha mutlu hissedersiniz ve hayata dair daha pozitif bakış açıları kazanırsınız.

9. Başarılarınızla Gurur Duyun

Kimi zaman çevremizdekilerin başarılarını kutlamak bizler için daha kolaydır. Kendi başarılarımızı küçük görmek ve kendimizi takdir etmekten kaçarak başarılarımızı taçlandırmaktan geri duruyoruz. Başarılarınızın boyutu ne olursa olsun ister basit bir yemek yapmak, isterse oldukça prestijli bir iş kurmak olsun kendinizle gurur duyun. Başarılarınızı küçümsemeyin. Sadece şanlı olduğunuz için veya destek aldığınız için başarılı değilsiniz. Yaptığınız şeyde gerçekten “iyi” olduğunuz için başarılısınız. Bırakın başarı duygunuz, pozitif düşüncelerinizi beslesin. Hayatınızın tümünde aldığınız küçük veya büyük bütün galibiyetler kutlanmayı hak eder. Onları ve çabalarınızı görmezden gelmeyin.

10. Hayatı Seyrine Bırakın

Pozitif Düşünmenizi Sağlayacak 10 Basit Yöntem

Daha pozitif düşünmenizi sağlayacak ve basit olan 10 yöntem içerisinde, son maddemizde hayatınızı olduğu şekilde kabullenmek var. Bazen her şey istediğiniz veya planladığınız gibi gitmeyebilir. Buna karşılık olarak hayatınızda plansız bir şekilde gelişen olaylara verdiğiniz tepkiler sizin elinizde. Gitmeyi çok istediğiniz bir piknik gününde yağan yağmura şikayetçi olup olmamak size bağlı. Yağmura aldırış etmeden yağmurlu bir günde dans etmek veya yağan yağmuru izlemek, plansızlığın içerisinden çıkarabileceğiniz bazı planlardır. Hayatınızı seyrine bırakın, o bir şekilde düzene girecektir. Bütün süreçte onunla kaybolmaktansa, ondan keyif alıp mutlu ve pozitif olmaya bakın.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!