Popüler Masalların Tüyler Ürperten Orijinal Versiyonları

5 dk okuma süresi


17
13 Paylaşım, 17 puan

Masallar özellikle çocukların vazgeçilmezidir. Dinledikçe hayal dünyaları gelişir, kendilerini masal karakterlerinin yerine koyar, bıkmadan bu karakterlerin başına gelenleri dinlemek isterler. Modern zaman masalları çoğunlukla mutlu sonla bittiği için dinleyene mutluluk hissi verir ancak bir de bu meşhur masalların şu anki hallerinden oldukça farklı versiyonları var ki değil çocuklar, yetişkinler için bile oldukça rahatsız edici boyutta. Popüler masalların tüyler ürperten orijinal versiyonları hakkındaki yazımız sizleri biraz şaşırtabilir, gelin beraber inceleyelim.

1. Pamuk Prenses

Popüler Masalların Tüyler Ürperten Orijinal Versiyonları

Güzeller güzeli bir genç kız olan Pamuk Prenses’in Disney versiyonundaki hikayesini hepimiz biliyoruzdur; üvey annesi olan kötü kraliçe güzelliğini kıskandığı için Pamuk Prenses’e eziyet eder, hatta ölmesini ister. Grimm Kardeşler tarafından 1812 yılında kaleme alınan versiyonunda ise durumlar biraz farklıdır. Pamuk Prenses’i kıskanan ve öldürmek isteyen kötü kraliçe üvey anne değil, Pamuk Prenses’in bizzat biyolojik annedir. Masalın sonunda ise onu kurtaran prensle evlenen Pamuk Prenses, kötü kraliçeden acımasız bir intikam alır. Düğünlerine davet ettikleri kötü kraliçeye kızgın demirden yapılmış ayakkabıları verir ve ölene kadar bu ayakkabılarla dans etmeye zorlar.

2. Pinokyo

Bilindiği üzere masal, yaşlı ve yalnız Gepetto ustanın sihirli bir odun parçasıyla yaptığı kuklanın gerçek bir çocuğa dönüşmesiyle başlar. Modern versiyonunda da söz dinlemeyen, başına buyruk ve aksi bir çocuktur Pinokyo ancak 1883 yılında yayınlanan Pinokyo Maceraları adlı romanda gerçek anlamda kötü bir karakterdir. Henüz yapım aşamasındayken bile yaşlı marangozu tekmelemeye başlar, bittiğinde onunla dalga geçer, peruğunu çalar ve kaçar. Ardından polis Pinokyo’yu bulur ve çocuğa kötü muamele yaptığını düşündüğü marangozu hapse atar. Pinokyo ise eve geri döner ve yüz yıldır yaşayan cırcır böceğini öldürür. Masalın sonunda ise Pinokyo, düşmanları tarafından ağaca asılarak öldürülür.

3. Külkedisi

Popüler Masalların Tüyler Ürperten Orijinal Versiyonları

Üvey anne ve üvey kardeşleri tarafından eziyet gören Külkedisi’nin, Grimm Kardeşler versiyonunda sanıldığı kadar merhametli olmadığını görüyoruz. Bu versiyonda prensesini bulmak isteyen prensin elinde dolaştırdığı ayakkabıya ayağını sığdırmak için topuklarını keser üvey kız kardeşler. Ancak Külkedisi’nin güvercinleri prense kandırıldığının haberini uçurur. Sonunda Külkedisi ve prens kavuşur ve onlar için mutlu son olur ancak üvey kardeşlerin gözleri güvercinler tarafından oyulur ve hayatları boyunca kör kalırlar. Popüler masalların tüyler ürperten orijinal versiyonları içinde gaddarlığa göz yummasıyla Külkedisi öne çıkanlar arasında.

4. Kırmızı Başlıklı Kız

Annesi tarafından yabancılarla konuşmaması konusunda tembihlenen Kırmızı Şapkalı Kız modern versiyonda, büyükannesiyle beraber avcı tarafından kurtarılıyor. Maalesef 1697 tarihinde Charles Perrault tarafından kaleme alınan versiyonunda Kırmızı Başlıklı Kız o kadar şanslı değil. Orijinal halinde ne onu ve büyükannesini kurtaracak bir avcı vardır ne de büyükannesinin organlarının vahşice parçalanmasına engel olacak herhangi başka biri. Kurt büyükannesinin dişlerinin olduğu kavanozda pirinç olduğunu söyler ve Kırmızı Başlıklı Kız’dan yemesini ister. Hikayenin sonunda büyükannesi gibi Kırmızı Başlıklı Kız da kurt tarafından vahşice yenir.

5. Kurbağa Prens

Popüler Masalların Tüyler Ürperten Orijinal Versiyonları

Popüler bir diğer masal olan Kurbağa Prens’te, prenses altından olan topunu bir kuyuya düşürür ve bunun üzerine orada bulunan kurbağa ona yardımcı olacağını ama bunun karşılığında prensesin yakın arkadaşı olmasını istediğini söyler. Prenses topunu kurtarmak için kurbağanın teklifini tiksinse de kabul eder ancak gönülsüzdür. Bilinen farklı versiyonlarında bu teklifin öpücük olduğu söylenir, bilinmeyen versiyonlarında ise kurbağanın isteği cinsel birlikteliktir. Kurbağa sürekli prensesin peşindedir ve isteklerini yapması için baskı kurar sonunda prenses sinirlenir ve onu duvara fırlatır o sırada kurbağa, prense dönüşür. Prensi gören prenses aşık olur ve hikayenin sonunda evlenirler.

6. Peter Pan

Herkesin bildiği üzere Peter Pan büyümeyi reddeden ve anı yaşayan bir çocuktur. Beraberindeki Kayıp Çocuklarla Korsan Hook’a meydan okurlar ve maceralar birbirini kovalar ancak 1911 yılında romana dönüştürülen orijinal versiyonunda durumlar yine karışıktır. Romanda Peter Pan’a eşlik eden Kayıp Çocuklar’ın çok büyürlerse öldürüleceği iması yapılır. Nitekim Neverland adındaki küçük adada kalan çocukların büyümeleri sadece yavaşlar, büyümeye devam eden çocukların Peter Pan tarafından zarar göreceği söylenir. Daima çocuk kalma konusunda takıntılı olan Peter Pan’ı anlatan masal, popüler masalların tüyler ürperten orijinal versiyonları arasında en dikkat çekicilerindendir.

7. Uyuyan Güzel

Popüler Masalların Tüyler Ürperten Orijinal Versiyonları

Uyuyan Güzel masalında bilindiği üzere prensesin eline kıymık batar ve uzun yıllar boyu uyumakla lanetlenir. Orijinalinde de buraya kadar aynıdır ancak Uyuyan Güzel’i uyandıran kral, masalın modern versiyonundaki kadar masum değildir. Kral, Uyuyan Güzel uyurken onunla cinsel birlikteliğe girer ve hala bilinci yerinde değilken ikiz bebekler doğurur. Bebeklerden biri prensesin parmağını emerken kıymık çıkar ve Uyuyan Güzel uyanır. Masalın modern versiyonundan bir diğer farkı da kralın zaten evli olmasıdır. Kralın karısı ikizleri öğrenince bebeklerin aşçılar tarafından öldürülüp pişirilmesini ister. Daha sonra kral karısının planını öğrenir ve kadının yakılarak öldürülmesini emreder.

8. Hansel ile Gretel

Hansel ve Gretel fakir bir ailenin çocuklarıdır ve ailesi onları ormana terk ederler. Ormanda ilerlerken şekerden yapılma bir ev fark ederler. Bu ev kötü bir cadının çocukları yemek amacıyla onların dikkatini çekmek için yapılmıştır. Kardeşler cadının eline düşer. Hansel’i yemek için kafese kapatır, Gretel’i hizmetçi yapar. Buraya kadar modern versiyonuyla aynı olsa da çocuklar kötü cadının elinden kurtulmak için başka bir kurbanın kemiğini kullanırlar. Cadı Hansel’i yemeye hazırlaması için Gretel’e fırının ısındığı kontrol etmesini isteğinde ise bir şekilde cadıyı fırına atarlar ve onu öldürürler. Başka bir versiyonda ise cadı yerine şeytan vardır ve çocuklar şeytanın boğazını keserler.

9. Küçük Deniz Kızı

Christian Andersen tarafından 1837 yılında kaleme alınan versiyonunda deniz kızlarının ruhları olmadığı için öldükten sonra köpüğe dönüşeceklerini öğrenince insan ruhuna sahip olmak ister. Günün birinde bir prensle tanışır, prens Küçük Deniz Kızı’nın dans edişini sever ancak insan bacakları deniz kızının her adımında derin acılar çekmesine neden olur. Üstüne bir de prens başkasıyla evlenmeye karar verir. Daha önce prens başkasıyla evlenirse deniz kızının öleceği konusunda onu uyaran büyücü, bir bıçakla prensi öldürürse köpüğe dönüşmeyeceğini söyler. Tam prensi öldürecekken vazgeçen Küçük Deniz Kızı bu nedenle ölür ve deniz köpüğüne dönüşür. Yazar daha sonra masala mutlu son ekler ve fedakarlığı için Küçük Deniz Kızı’na ölümsüzlük verilir.

10. Fareli Köyün Kavalcısı

Popüler Masalların Tüyler Ürperten Orijinal Versiyonları

Fare istilasına uğrayan bir köyde köylüler bu duruma bir çözüm bulamaz ve bir gün kaval çalan bir adam gelir ve onları bu sıkıntıdan kurtaracağını söyler. Bunun üzerine belediye başkanı ve köylüler, kavalcıyla yüklü miktar para karşılığında anlaşma yapar. Kavalını çalarak fareleri köyün dışındaki bir nehre götürür ve boğulmalarını sağlar. Bu durum üzerine belediye başkanı yapılan anlaşmaya uymayarak tüm miktarı ödemeyi reddeder. Modern versiyonunda masalda burada kavalcı çocukları müziğiyle peşine takar ve onları parayı alana kadar rehin tutar ancak orijinal halinde sinirlenen adam kaval çalarak peşinden sürüklediği çocukları aynı farelere yaptığı gibi nehre götürür ve boğar. Fareli Köyün Kavalcısı, popüler masalların tüyler ürperten orijinal versiyonları içinde en korkunç olanlarındandır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!