Ölümleriyle Türkiye’yi Yasa Boğan Ünlü İsimler

4 dk okuma süresi


6
14 Paylaşım, 6 puan

Bazı isimler vardır; hiç tanımadan sadece oyunculuklarıyla çok severiz, benimseriz onları. Çocukluğumuzdan, gençliğimizden hatta ihtiyarlıktan kesitler sunarlar bizlere. Her ne kadar bu isimleri kaybetmek bir parçamızı kaybetmişcesine üzüntü yaratsa da onlar gönlümüzde yaşamaya devam ediyor. İşte saygı, sevgi ve tebessümle hatırlayacağımız Türk sinema ve tiyatrosunda ölümleriyle tüm Türkiye’yi yasa boğan ünlü isimler!

1. Kemal Sunal

Ölümleriyle Türkiye’yi Yasa Boğan Ünlü İsimler

Mimikleri ve gülüşüyle hafızamıza kazınan, yaşlanmayan adam Kemal Sunal. 3 Temmuz 2000’de film çekimi için bindiği Trabzon uçağında geçirdiği kalp krizi nedeniyle 56 yaşında kaybettik büyük ustayı. Hababam Sınıfı serisi, Süt Kardeşler, Davaro, Sakar Şakir, Çöpçüler Kralı, Kapıcılar Kralı gibi defalarca izlemekten sıkılmayacağımız filmlerden tanıdık. Komik olaylarda gülmeyi doruklarda yaşatmakla kalmayıp, üzücü olaylarda bile müthiş oyunculuğuyla bize tebessüm ettirdi. Şüphesiz ki ölümleriyle Türkiye’yi yasa boğan ünlü isimler arasında ilk akla gelenlerden biri.

2. Tarık Akan

Yeşilçam’ın yakışıklı oyuncusu Damat Ferit. 16 Eylül 2016 tarihinde akciğer kanseri nedeniyle 66 yaşında kaybettiğimiz Tarık Akan’ın ölümü hepimizin içinden bir parça koparmıştı. Asıl adı olan Tahsin Tarık Üregül, 1971 yılında çekilen ilk Yeşilçam filmi Solan Bir Yaprak Gibi’den sonra sahne adını Tarık Akan olarak kullanmaya başladı. Sev Kardeşim, Canım Kardeşim, Yalancı Yarim, Mavi Boncuk, Ah Nerede, Ateş Böceği, Hababam Sınıfı gibi birçok filmle gönlümüzde taht kurdu.

3. Halit Akçatepe

Ölümleriyle Türkiye’yi Yasa Boğan Ünlü İsimler

Türk sinemasına adını Güdük Necmi tiplemesiyle yazdıran efsane oyuncu. 31 Mart 2017 tarihinde 79 yaşında kalp ve solunum yetmezliğiyle hayata veda eden Halit Akçatepe, güleryüzü ve eğlenceli tiplemeleriyle unutulmayanlar arasında. Usta oyuncunun babası Sıtkı Akçatepe ve annesi Leman Akçatepe de Türk sinemasının bilindik isimlerinden. Güdük Necmi olarak akıllara kazınan Halit Akçatepe bir röportajında; Hababam Sınıfı’nın yazarı Rıfat Ilgaz’ın aslında kendisini oynadığını, ortaokul lisede Rıfat Ilgaz’ın boyu uzun olmadığı için kendisine Güdük lakabının takıldığını da belirtmişti.

4. Münir Özkul

Hem gerçek bir eğitimci Mahmut Hoca, nam-ı diğer Kel Mahmut; hem de zalimin karşısındaki dik duruşuyla Yaşar Usta’mız oldu Münir Özkul. 5 Ocak 2018 tarihinde 92 yaşında hayatını kaybeden usta oyuncu otoriter ancak sevecen duruşu ile hepimizde hayranlık uyandırmıştır. Adile Naşit ile bir çift olarak akla gelen oyuncu, Yeşilçam filmlerinin yanında tiyatro oyunlarıyla da sahnelerde yer etmiştir.

5. Ayşen Gruda

Doğum adı Ayşen Erman, Türk sinemasındaki lakabı ise Domates Güzeli olan olan Ayşen Gruda, birçok Yeşilçam filmi ile gönlümüze taht kurdu. Maalesef 23 Ocak 2019’da pankreas kanseri nedeniyle 74 yaşında aramızdan ayrıldı. Rollerinde kullandığı gerzek kelimesi de kendisinin kullanımıyla geri zekalı kelimesinin kısaltılmışı olarak dilimize geçmiştir. Ayrıca “kendimi intihar ediciim” repliğini de bizlere kazandırmış, bizleri kahkahalara boğmuş usta oyuncunun ölümü hepimizi yasa boğmuştur.

6. Zeki Alasya

Ölümleriyle Türkiye’yi Yasa Boğan Ünlü İsimler

Bir elmanın iki yarısı olarak zihnimizde yer eden Metin Akpınar’ın diğer yarısı. 8 Mayıs 2015 tarihinde karaciğer yetmezliği nedeniyle 72 yaşında hayata veda eden Zeki Alasya, ölümleriyle Türkiye’yi yasa boğan ünlü isimler arasında. Tiyatro oyunları ve Türk sineması filmleriyle bildiğimiz Zeki Alasya, kendi de oynadığı birçok filminde yönetmenlik ve senaryo yazarlığı da yapmıştır. Bütün bunlarla birlikte Kültür Bakanlığı tarafından 1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

7. Yıldız Kenter

Büyük bir aşkla bağlı olduğu tiyatro ile hayatını öğrenmeye ve öğretmeye adamış mükemmel kadın. 17 Kasım 2019’da 91 yaşında dünyadan kaydı bu güzel Yıldız. Oynadığı birçok oyunda En İyi Kadın Oyuncu ödülünü almakla birlikte, tiyatroya katkılarından dolayı Onur ödülüne de layık görülmüştür. Kardeşi Müşfik Kenter ve eşi Şükran Güngör ile Kent Oyuncuları topluluğunu kurmuş ve oyunculuk metotları üzerine çeşitli çalışmalar yapmıştır. Birçok tiyatrocunun rehberi olan Yıldız Kenter, Devlet Sanatçısı unvanının yanında UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi olarak da seçilmiştir.

8. Levent Kırca

Ölümleriyle Türkiye’yi Yasa Boğan Ünlü İsimler

Tabir-i caizse insanları güldürürken düşündüren Türk tiyatrocu, oyuncu ve komedyen. Hepimizin bildiği Olacak O Kadar programı ile aklımıza kazınmıştır. 12 Ekim 2015’te 65 yaşında karaciğer kanseri nedeniyle yaşamını yitirdi. Alkolik replikleri ve tespitleriyle seneler geçse de unutulmayacak, Maraba Televole denilince kulaklarda kendisinin sesi yankılanacak oyuncu, ölümleriyle Türkiye’yi yasa boğan ünlü isimler arasında yer etmiştir.

9. Çolpan İlhan

Asaletin vücut bulmuş hali; Atilla İlhan’ın kardeşi, Sadri Alışık’ın karısı, Kerem Alışık’ın annesi Çolpan İlhan. 25 Temmuz 2014 tarihinde geçirdiği kalp krizi nedeniyle 77 yaşında aramızdan ayrılan oyuncu, diğer Yeşilçam oyuncularından ayrı olarak, birbirinden çok farklı rolleri kabul ederek o rollerin de hakkını vermekteydi. Bu nedenle karakter oyuncusu sıfatıyla bilinmeye başlamıştı. Daha ileri yaşlarında oynadığı Tatlı Hayat dizisindeki Feraye rolü ile de hala gönlümüzde ayrı bir yerde bulunmakta.

10. Erdal Tosun

Ölümleriyle Türkiye’yi Yasa Boğan Ünlü İsimler

Bir Demet Tiyatro ile büyük ölçüde tanıdığımız; bulunduğu roller ve kullandığı repliklerle zihnimize kazınmış usta oyuncu. 30 Kasım 2016’da geçirdiği trafik kazası ile 53 yaşında trajik bir şekilde hayata veda etti. Hem özel hem devlet tiyatrolarında yer alan Erdal Tosun’u Vizontele, Organize İşler, Gora gibi çeşitli filmlerle birlikte TV dizilerinde de sıkça gördük. Ölümüyle birlikte de oldukça gündeme gelen “Bir ara çok konuştum, hiç faydasını görmedim; bıraktım.” repliği akıllarda kalmaya devam ediyor.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç