Okurken Bunalacaksınız: Klostrofobi Hakkında 10 Bilgi

3 dk okuma süresi


1
12 Paylaşım, 1 puan

Klostrofobi, diğer adıyla kapalı alan korkusu kişinin sosyal hayatını zedeleyen psikolojik bir rahatsızlıktır. Klostrofobi hastaları küçük, karanlık ve kapalı alanlara girdiklerinde nefes alamayacaklarını düşünürler. Bu tür ortamlarda genellikle yoğun şekilde kaygı hissederler ve kriz yaşayabilirler. Bu yaygın ve ilginç rahatsızlığın nedenleri ve etkilerini sizler için hazırladığımız “Okurken Bunalacaksınız: Klostrofobi Hakkında 10 Bilgi” listesinde bulabilirsiniz. Keyifli okumalar!

1. Klostrofobi Çocukluk Dönemine Dayanıyor Olabilir

Okurken Bunalacaksınız: Klostrofobi Hakkında 10 Bilgi

Klostrofobinin belirgin bir nedeni bulunmamaktadır. Ancak çocukluk dönemi korkularının travmaya dönüştüğü ve yeni bir korku yarattığı düşünülüyor. Klostrofobi, geçmişte yaşanan kötü bir olaya verilen bir tepki olarak da ortaya çıkabiliyor. Çocukluğunda veya ergenliğinde kötü muameleye maruz kalmış, örneğin cezalandırılmak için bir odaya hapsedilmiş veya uzun süre karanlık ve küçük bir yerde beklemek zorunda kalmış kişilerin ilerleyen yaşlarda klostrofobiye sahip olması daha olası.

2. Klostrofobinin Psikolojik Belirtileri

Klostrofobinin psikolojik belirtileri çoğunlukla bir yerlerde mahsur kalmak veya diri diri gömülmek gibi kötücül düşünceler, ölüm kaygısı, bulunulan ortamdan uzaklaşma isteği, zihnin gerçekle hayali ayırt edememesi gibi durumlar şeklinde kendini belli etmektedir. Bu tür düşünceler sonucu kişi panik atak yaşamaya başlar.

3. Klostrofobinin Fizyolojik Belirtileri

Okurken Bunalacaksınız: Klostrofobi Hakkında 10 Bilgi

Biliyoruz, okurken bunalacaksınız dedik, ancak klostrofobi hakkında bilgi sahibi olduğunuzda pek çok sorun ortadan kalkmış olacak. Klostrofobi belirtisi olarak, nefes almada güçlük, boğulma hissi, titreme, terleme, mide bulantısı, karın ağrısı, çarpıntı, kulak çınlaması ve baygınlık şeklinde özetleyebiliriz.

4. Klostrofobinin Hayatı Zorlayan Yönleri

Bir klostrofobi hastası çoğunlukla asansöre binemez. Tren, uçak gibi araçlarla seyahat etmekten, tünellere girmekten kaçınır. Penceresiz bir odada veya soyunma kabininde bulunmanın da onlar için zor olduğunu belirtelim. Aynı zamanda MR çektirmek için kapsüle girmekten, hatta döner kapılardan geçmekten de korktuklarını söyleyebiliriz.

5. Kıyafet Seçerken Bile Zorlanabilirler

Evet, kıyafet seçimi bile bir klostrofobi hastası için önemli bir etken olabiliyor. Örneğin boğazlı kazak veya gömlek giymek, kravat takmak, vücudu genel olarak sıkan ve kısıtlayan kıyafetler giymek klostrofobiye sahip birini zor durumda bırakabilir.

6. Klostrofobinin Tedavisi Mümkün

Okurken Bunalacaksınız: Klostrofobi Hakkında 10 Bilgi

Klostrofobinin de diğer pek çok fobide olduğu gibi tedavi yöntemi var. Bilişsel davranışçı terapi, psikoterapi yöntemleri arasında soruna yönelik en başarılı tedavi şekli. Duygu ve düşüncelerin davranışa yönelik temeline inilerek sorunun kaynağı bulunur. Kişinin korkularıyla yüzleşmeye açık olması, kendini güvende hissetmesi ve kontrol altında tutabilmesi başarılı bir sonuç için en önemli etkenlerdir. Bunun yanı sıra bazı vakalarda ilaç tedavisi de uygulanabilmektedir.

7. Korkunun Üzerine Gitmek Doğru Mu?

Eğer klostrofobi kişinin hayatını gerçek anlamda zorluyorsa ve ileri düzeydeyse korkuyu yenmek için kesinlikle tek başına hareket edilmemelidir. Bir uzman yardımıyla ve küçük alıştırmalarla başlayarak kapalı alan korkusunu yenebilmek mümkün. Basitten zora doğru ilerleyen planlı bir tedavi süreci klostrofobi hastalığı için çok daha etkin olacaktır. Nefes ve gevşeme egzersizleri genelde başlangıç seviyede uygun olmaktadır. Tedavi süreci ilerledikçe uzman, hastadan en çok korktuğu yerlerde bulunmasını isteyebilir. Ancak tekrar söyleyelim, bunlar planlı ve aşamalı süreçlerdir.

8. Sanal Gerçeklik Terapisi

Okurken Bunalacaksınız: Klostrofobi Hakkında 10 Bilgi

Kaygı bozukluğu, fobi gibi durumlar için kullanılan ve yeni bir yöntem olan sanal gerçeklik terapisi, kişiyi kontrollü ve aşamalı olarak sahip olduğu korkuya maruz bırakır. Doktor gözetiminde uygulanan bu yöntemle kişi üç boyutlu bir gözlük takıyor ve korktuğu durumu gerçekmiş gibi deneyimliyor. Vücuduna takılan sensörler sayesinde gördükleri ve fizyolojisindeki değişim iki boyutlu olarak bilgisayar ortamına aktarılıyor. Böylelikle anksiyete düzeyi doktor tarafından rahatlıkla anlaşılabiliyor. Kimi uzmanlar korkularla yüzleşmekte sanal gerçeklik terapisinin daha güvenli bir yöntem olduğunu söylüyor.

9. Klostrofobi Genetik Mi?

Son zamanlarda yapılan araştırmalar klostrofobi hastalarının daha küçük bir amigdalaya sahip olduklarını göstermektedir. Amigdala beyinde bellek, korku ve karar verme gibi unsurların merkezidir. Buna dayanarak klostrofobinin bir yönüyle genetik olduğunu söyleyebiliriz.

10. Klostrofobi Hastalarına Küçük Öneriler

Okurken Bunalacaksınız: Klostrofobi Hakkında 10 Bilgi

Olumsuz düşüncelerin sizi bunaltmaması için bu durumu tetikleyen ortamlardan mümkün olduğunca kaçının, mecbur olduğunuz durumlarda ise bunun geçici olduğunu kendinize telkin edin. Trafikte bir kaygı veya atak başladığını hissettiğinizde arabanızı kenara çekin ve bu durum geçene kadar bekleyin. Zihninizi meşgul tutacak eylemlere yönelin. Nefes egzersizi yapın. Kendi kendinize görselleştirme çalışmaları yaparak sevdiğiniz şeyler üzerinden hayal kurmayı deneyin. Zihninizi ve bedeninizi rahatlatmak için yogaya başlayabilirsiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak