Okuma Hızını Arttırmak İçin Yapılması Gerekenler

2 dk okuma süresi


5
13 Paylaşım, 5 puan

Hızlı okuma, anlama oranınızı ve düşünmenizi hızlandırarak belli bir miktarda zihnimizden akan kelime sayısının artırılması anlamına gelir. Okuma hızını arttırmak için birtakım koşulların yerine getirilmesi gerekir. İşte hızlı okumanız için alınması gereken önlemler!

1. Okumaya odaklanın!

Okuma Hızını Artırmak İçin Yapılması Gerekenler

İlk önce sadece okuma işine odaklanmanız gerektiğini belirtelim. Konsantrasyon dağılırsa, okuma hızı da düşer. Hatta okumaktan sıkılıp, kitabı dahi bırakabilirsiniz. Aklınızdaki tüm sorunları bir kenara bırakıp, okuma işine kendinizi vermelisiniz.

2. Uyarıcıları ortadan kaldırın!

Uyarıcıları ortadan kaldırın!

Kitap okurken bulunduğunuz ortam çok önemlidir. Okuduğunuz yerde zihninizi uyaran biblo, resim gibi ne varsa kaldırın. Sizi yavaşlatacak, sizin gözünüze takılacak her şey aslında bir uyarandır.

3. Amacınızı netleştirin!

Okuma Hızını Artırmak İçin Yapılması Gerekenler

Okuduğunuz şeydeki asıl amacınızı belirleyin. Çünkü çalışmanız gereken bir çalışma metni ile keyifle okuyacağınız bir roman aynı şekilde olmaz. Kısaca amacınızı önceden netleştirir iseniz, yaptığınız işe bir tık daha fazla odaklanmış olursunuz.

4. Hızlı okuma çalışmaları yapın!

Hızlı okuma çalışmaları yapın!

Her şeyin hazır olmasına rağmen halen yavaş okuyorsanız, o halde göz egzersizler yapabilirsiniz. Egzersizler yaparak okuma hızını arttırmak için kendinizi geliştirebilirsiniz. Günlük düzenli olarak göz egzersizleri yaptıkça okuma hızınızın net bir şekilde arttığını fark edeceksiniz.

5. Göz kaslarınızı geliştirin!

Göz kaslarınızı geliştirin!

Günlük yaşantımızda bilgisayar, televizyon gibi göz kaslarımızı tembelleştiren birçok sebep vardır. Çünkü dikkat ederseniz hep aynı noktaya bakıyoruz ve gözü kaslarımız tembelleşiyor. Göz tembelliğinden kurtulmak için göz kaslarımızı geliştirmek gerekiyor. Odanın içinde sağ ve solda 2 farklı nokta seçerek, kafamızı oynatmadan gözlerimizi sağ sola oynatabiliriz. Günde 10-15 dk bu şekilde yaparak göz kaslarımızı geliştirebiliriz.

6. Görme alanınızı genişletin!

Okuma Hızını Artırmak İçin Yapılması Gerekenler

Görme alanımız aslında 3 – 4 cm civarındadır. Yani baktığımız noktanın 3 ile 4 cm’lik bölgesini net bir şekilde görürüz. Bu alanı genişletmeniz, göz egzersizleri yapmanız ile mümkündür. Hızlı okuma egzersizleri yapmanız, görme alanınızı genişletecek ve saniye de okuduğunuzu anlama oranını arttıracaktır.

7. Göz egzersizleri yapın!

Okuma Hızını Artırmak İçin Yapılması Gerekenler

Diyelim elinizde bir kitap var, bu kitabın bir sayfasında hayali 2 sütun varmış gibi düşünün! İlk başlarda sözcüklere odaklanmak yerine sadece bu hayali sütunlarda gözünüzü sağ sola oynatın. Bunun içinde bir asedat kağıdının üzerine keçeli kalem ile çizgiler çizebilirsiniz. Zamanla görme alanınız genişleyecek ve arkadaki kelimelerden 2 iken 3 kelime görmeye başlayacaksınız. Ve bu hızlı okumayı arttırmak için hazırladığımız göz egzersizleri programını dikkate alarak uyguladığınızda, okuma hızınızın sürekli arttığını fark edeceksiniz.


Yorum bırak