Okuma Hızını Artırmak İçin Yapılması Gerekenler

5 dk okuma süresi


7
13 Paylaşım, 7 puan

Son teslim tarihi yaklaşan bir ödeviniz ya da ertesi güne yetiştirmeniz gereken bir evrak işiniz mi var? Belki yapacak sayfalarca okumanız birikti, belki de aylardır beklediğiniz kitabı bir oturuşta bitirmek istiyorsunuz. İster kendi kişisel nedenleriniz için ister iş için olsun, hızlı okuma becerisi size zaman kazandıracaktır. Okuma hızını artırmak için mutlaka yapılması gerekenler sayesinde, siz de kendinizi geliştirebilirsiniz. Keyifli okumalar…

1. İç Sesinizi Susturun

Okuma Hızını Artırmak İçin Yapılması Gerekenler

Önünüzde açık olan bir şeyleri okurken kendi kendinize konuşmanız, çok şaşırtıcı değildir. Birçok okur kendi kendine konuşur. Bu, okurken kafanızdaki kelimeleri söyleme sürecidir ve okuma hızınızı artırabilmenizin önündeki en büyük engeldir. Yani okurken kafanızın içinde sesler duyuyorsanız endişelenmeyin. Çünkü ilk başta okumanız öğretildiğinde, size her şeyi seslendirmeniz ve yüksek sesle okumanız öğretildi. Bu konuda yeterince yetkin olduğunuzda, öğretmeniniz kelimeleri kafanızda söylemeye başlamanızı sağladı. Alışkanlık bu şekilde ortaya çıktı ve çoğu insan bu şekilde okumaya devam ediyor. Yani okuma hızınızı artırmak istiyorsanız, üstesinden gelmeyi öğrenmeniz gereken ilk şey budur.

2. Sözcükleri Parçalayın

Kelime parçalama, kendi kendine konuşmayı ortadan kaldırma fikriyle yakından paraleldir. Bu, aynı anda birden fazla kelime okuma eylemidir ve daha hızlı okumanın anahtarıdır. Her bir kelimeyi bir seferde okumak ve tek bir makaleyi kaçırmamak için eğitilmiş olsak bile, bir kişi bir seferde birkaç kelime alabilir. Bu yüzden tek bakışta üç kelimeyi okumaya odaklanın. Bir bakışta üç kelimeyi okumaya odaklanın. Tüm metin sayfasını ne kadar hızlı tamamladığınızı not ederek sayfada bu şekilde devam edin. Hala okuduklarınızı işleyebilir ve anlayabilirsiniz, ancak bunu yapmak için çok daha az zaman harcarsınız.

3. Sözcükleri Tekrar Okumayın

Okuma Hızını Artırmak İçin Yapılması Gerekenler

Sıradan bir insanın gözlerini okurken izlerseniz, sürekli hareket ettiğini görürsünüz. Olması gerektiği gibi sadece ileri geri düzgün bir şekilde akmazlar. Bunun nedeni, ortalama bir insanın daha önce okudukları kelimeler üzerinde geri dönme eğiliminde olmasıdır. Bu, okuma hızınızı artırabilmenizi engelleyen bir şeydir. Bunu büyük olasılıkla yaptığınızın farkında bile olmadan yaparsınız, bu da bırakması biraz zor bir alışkanlık haline getirir. Durmadan veya geri gitmeden parmağınızı sayfada ileri geri hareket ettirin. Parmağınız metinde ilerlemeye devam ederken kelimeleri takip etmeye devam edin. Sona geldiğinizde, okuduklarınızı düşünün. Tek bir kelime üzerinde bile geriye gitmeden yine de okuduklarınızı hatırladıklarınızı fark edeceksiniz.

4. Telefonunuzu Kaldırın

Okuma hızını artırmak için yapmanız gereken en önemli şeylerden biri dikkat dağıtıcı tüm elektronikleri kaldırmaktır. Tabii tabletinizden bir şeyler okuyorsanız bunu yapmak daha zor olabilir. Fakat fiziksel bir kitabı elinizde tutuyorsanız elektroniklerden olabildiğince kaçınmalısınız. Telefonunuza gelen bilgiler sizin dikkatinizi dağıtarak okuma hızınızı yavaşlatabilir. Uçak moduna alsanız bile eliniz her an sosyal medya hesaplarınıza gidebilir. Bu yüzden müzik dinlemediğiniz sürece elektroniklere ara vermeye çalışın. Okuma hızınız bölünmediği için daha seri bir şekilde okuduğunuzu hissedeceksiniz.

5. Bir Zamanlayıcı Kullanın

Okuma Hızını Artırmak İçin Yapılması Gerekenler

Eğer okuma hızınızı rekor bir şekilde artırmak istiyorsanız, bunun üzerine giderek çalışmalısınız. Bunun için tek yapmanız gereken zamanlayıcı ayarlamak. Örneğin 1 ya da 5 dakikalık zamanlayıcılar ayarlayabilirsiniz. Normal okuma hızınızda okuyarak zamanlayıcı süresince ne kadar okuduğunuza göz gezdirin. Bunu gün içinde sık sık tekrarlayarak zamanlayıcı kapandığında okuduğunuz sayfa ya da cümle sayısını not etmelisiniz. Bunu sürekli yaptığınızda, her seferinde bir önceki sayınızı geçtiğinizi fark edeceksiniz. Kendinize günlük ya da haftalık bir hedef belirleyin. Hedefe ulaştığınızda ise kendinizi ödüllendirmekten çekinmeyin! Bunu isterseniz bir oyun ya da kendinizle yaptığınız bir yarışma haline getirerek kısa sürede okuma hızını artırabilirsiniz.

6. Hedef Belirleyin

Kendinizi sorumlu tutmak, okumalarınıza ve zamanlayıcı testlerinize bağlı kalmanızı daha iyi sağlayacaktır. Kendinize her gün her hafta ya da her ay okumak için belirli sayıda sayfa hedefi verin ve buna bağlı kalın. Bu, her gün belirli bir süreyi okumaya ayırmanızı sağlayacaktır. İsterseniz telefonunuza bir alarm kurarak kendinize okumanız gerektiğini hatırlatabilirsiniz. Ya da masanızın önüne kocaman bir not yazarak günün hangi saatini bu aktiviteye ayıracağınızı yazarsınız. İsterseniz de bir yakınınızla beraber hedef belirleyip aranızda tatlı bir rekabet sağlayabilirsiniz. Böylece bu hedefe ulaşmak artık sizin için daha önemli bir konuma gelecektir.

7. Rutin Haline Getirin

Okuma Hızını Artırmak İçin Yapılması Gerekenler

Herhangi bir profesyonel, sanatçı veya çalışmalarını düzenli olarak uygular. Bu da onları, bir konuda mükemmelleştirir. Bir okuyucu da hızını artırmak için aynı şeyi yapmalıdır. Ne kadar çok okursanız, o kadar çok o konuda daha iyi olacaksınız. Okumada ne kadar iyiyseniz, okuma hızınızı o kadar artıracaksınız. Okuma hızını artırmak için yapılması gerekenler arasında rutin edinmek çok kritiktir. Eğer bir önceki maddede belirtildiği gibi kendinize bir hedef belirlerseniz, okumayı rutin haline getirerek günlük hayatınızın bir parçasına koymak daha rahat olacaktır. Böylece her gün en az birkaç sayfa okuyarak hızınızı artıracaksınız. Tek bir şeyi okumaya bağlı kalmayın. Kendiniz için bir sürü seçenek yaratmaya çalışın.

8. Bir İşaretleyici Kullanın

Okurken gözünüzün sayfa boyunca kaydığını ve kaydığını görüyor musunuz? Problem değil. Her satırın altına bir dizin kartı yerleştirin ve okurken aşağı kaydırın. Bu, gözlerinizi etrafta gezdirmek ve hiçbir şey almamak yerine, her seferinde bir satır okumaya devam etmenizi sağlayacaktır. Bazen hepimiz heyecanlı bir kitap okurken bölüm sonuna bir an önce gelmek isteyebiliriz. Sadece bu yüzden bazı okurlar, bir kitabın son sayfasını okurken ellerini işaretleyici olarak kullanıp sonu kapatırlar. Satırları bitirdikçe ellerini biraz daha aşağı kaydırırlar. Siz de aynı yöntemi elinizdeki materyali hızlı okumak için kullanabilirsiniz.

9. Kelime Hazinenizi Geliştirin

Eğer herhangi bir şey okurken karşınıza bilmediğiniz bir kelime çıkarsa ne yaparsınız? Bu kelimeyi cümleden çıkartmaya mı çalışırsınız yoksa kitabınızı bir kenara bırakıp internete kelimeyi mi yazarsınız? Ne yaparsanız yapın, bu sizin gecikmenizi sağlayarak okuma hızınızı düşürecektir. Bu şekilde kendinizi epey yavaşlatırsınız. Eğer kelime dağarcığınızı geliştirmeye çalışırsanız, bu sorunla karşılaşmasınız. Çünkü daha fazla kelime biliyor olacaksınız. Repertuarınıza ne kadar çok kelime eklerseniz o kadar hızlı okursunuz. Ne kadar hızlı okursanız, o kadar çok okuyabilirsiniz. Bu çok açık bir denklem gibi görünebilir, ancak uygulamadıkça bir işe yaramaz.

10. Ana Hatlara Bakın

Okuma Hızını Artırmak İçin Yapılması Gerekenler

Belki de bir sınava ya da mülakata gireceksiniz ve elinizdekileri acilen okumanız gerekiyor. Gerçek bir zaman sıkıntısı içindeyseniz ve acilen bir şeyler okumanız gerektiğinde, derin bir nefes alın ve sakinleşin. Kitabı açın ve tüm ana noktaları okumak için biraz zaman ayırın. İçindekileri okuyun. Altyazıları okuyun. Diyagramların altındaki açıklamaları okuyun. Hızla göz gezdirerek, okuduğunuz şey hakkında genel bir bilgi edinin. Ardından, her ana bölümün ilk paragrafını okuyun. Sonunu okuyun. Ortayı okuyun. Bunu kafanızda düşünün ve bir araya getirin. Böylece bilgilerinizi daha iyi saklayacak ve okumanızı daha hızlı yapacaksınız.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
9
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!