Netflix Hakkında Bilinmeyen Şaşırtıcı Gerçekler

3 dk okuma süresi


6
11 Paylaşım, 6 puan

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz Netflix, ABD kökenli film ve dizi üreten bir kuruluş. Reed Hastings ve Marc Randolph tarafından Kaliforniya’da geliştirildi. 1997’de kurulan Netflix şirketi, dizi ve filmleri bugün 190’dan fazla ülkede seyrediliyor. Türkiye’de de dizi çekmeye başlayan Netflix’in ülkemizdeki abone sayısı 1 milyonu aştı. Eğlence sektörünün yeni devi haline gelen bu şirketin az bilinen, ilginç yanları da var. Gelin Netflix hakkında bilinmeyen şaşırtıcı gerçekler nelermiş, birlikte bakalım.

1. Bir Film İçin 2 Dakika Düşünüyoruz

Netflix Hakkında Bilinmeyen Şaşırtıcı Gerçekler

Netflix çalışanları, izleyicilerin bir filmi seçmek için iki dakika harcadıklarını düşünüyor. Dizi ve film öneri sistemlerini geliştirmek için her yıl 150 milyon harcayan şirket, bizim sevebileceğimiz içerikleri önümüze çıkarmaya çalışıyor. Kullanıcıların da bir içeriği izlemeye başlamadan önce iki dakika harcadıkları belirtiliyor.

2. Netflix Aşkınızın Bir Sebebi Olabilir

2015 yılında Texas Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, durmadan Netflix dizi ve filmlerini izleyenler depresyondan ya da yalnızlıktan muzdarip olduğu öne sürüldü. Hâlihazırda depresyonda olanların da bu dönemde dizi ve film izleme alışkanlıklarının arttığı söyleniyor. Fakat araştırmanın içimizi rahatlatacak kısmı şu ki araştırmayı yapanlar, yalnızca 300 kişi üzerinde çalışmış ve ‘aşırı bir şekilde Netflix’e maruz kalmayı’ sadece iki bölüm izlemekle sınırlandırmışlar.

3. Dizi İzlemeyi Bırakanlar Tayfası

Netflix Hakkında Bilinmeyen Şaşırtıcı Gerçekler

İnsanları Netflix izlemekten vazgeçiren tek şey, çok nadir gerçekleşen astronomik olaylar olsa gerek. 2017 Ağustos ayında gerçekleşen güneş tutulmasında Netflix reytinglerinin %10 düştüğü belirtildi. Hatta şirket de bu isyanını Twitter’dan duyurmuştu. Fakat böyle bir düşüş ilk defa yaşanmıyordu. 2014 yılında oynanan Super Bowl turnuvası boyunca ABD’de abonelerin %20’si Netflix’i izlemeyi bırakmıştı.

4. Çiftler Birbirini Aldatıyor

Netflix hakkında pek bilinmeyen gerçekler arasında bağımlısı olan çiftlerden yarısının, şaşırtıcı bir şekilde birbirini aldattığı ortaya çıktı. Şirketin verilerine göre Netflix’i birlikte izleyen çiftlerin %46’sı, film ve dizileri eşi yanında değilken izlemiş. Bu aldatmaların çoğu, sitenin ulaşılabilir olmasından kaynaklansa gerek, eşlerden biri iş seyahatine çıkınca, işe gidince veya uykuya dalınca gerçekleştiği öne çıkıyor. Aldattıkları diziler de; Narcos, Black Mirror, Orange Is The New Black ve Haus of Cards ve benzeri.

5. Netflix’te Her Film Bulunmuyor

Netflix Hakkında Bilinmeyen Şaşırtıcı Gerçekler

Netflix dizi ve filmleri çok kaliteli olsalar bile kullanıcılar bazen platformda, klasik haline gelmiş ödüllü filmleri de izlemek istiyor. 125 milyon saat boyunca izlenebilecek içerik olmasına rağmen aradığınız filmleri bulmakta zorlanabilirsiniz. Şirket kendi dizi ve filmleri için milyarlarca dolar harcamakta. Fakat yapımcılığını üstlenmediği işleri bünyesine çok fazla dahil etmemeyi tercih ediyor. Netflix, bugün içeriklerin yarısının kendi katkılarıyla çekilenlerden oluşmasını istiyor.

6. Aynı Film Defalarca İzlenebiliyor

En favori filminizi düşünün. O filmi en fazla kaç defa seyredersiniz? Cevabın 352 olma ihtimali çok düşük. Fakat bir kullanıcı, Madagaskar 3 filmini Netflix’te tam 352 defa izlemiş. Neredeyse yılın tüm günleri! Bunun üzerine Netflix, kullanıcının kimliğini deşifre etmemiş olsa bile film izlemeye yeni bir yaklaşımla ele almaya başlıyor.

7. Anında Diğer Bölüme Geçilebiliyor

Netflix Hakkında Bilinmeyen Şaşırtıcı Gerçekler

Tüketim çılgınlığı, dizi ve film sektörünü de vurmuş durumda. Netflix kullanıcılarının %70’i izledikleri dizinin bölümünün bitmesinden hemen sonra diğer bölüme atlıyor. Bir oturuşta birden fazla bölümü tüketmek çok yaygın. Amerika’da bu binge watching olarak adlandırılıyor. Bunun bir nedeni de sistemin, izlediğiniz dizinin bir sonraki bölümünü 10 saniye içinde açması. Yani siz isteseniz de istemeseniz de kendinizi bir anda yeni bölümün içinde buluyorsunuz. Netflix’in neden bu kadar çok dizi ve film çektiğinin sebebi açık.

8. Netflix İlişkilerinizi Etkileyebilir

Partnerinizden habersiz Netflix izlemek ilişkinizi etkileyebilir. Fakat tek başına Netflix bağımlılığınızın da seks hayatınıza zararları olabilir. Cambridge Üniversitesi profesörü David Spiegelhalter’a göre çiftler, 90’lı yıllara nazaran daha az seks yapmakta. Bu çıkarımın dayandığı nokta ise yine çiftlerin uyuyana dek Netflix gibi TV şovlarını izlemesi. Devamlı Netflix izleyen çiftlerin, geriye yapacak neyi kalır ki?

9. Evde Netflix İçin Çalışabilirsiniz

Bazı insanların hayali homeoffice olarak evden çalışmaktır. Netflix’te de evden çalışan birçok kişi mevcut. Üstelik bu kişilerin yaptığı şey sadece dizi ve filmleri izlemek. Fakat bu iş göründüğü kadar kolay değil. İzlenen içerikler hakkında bilgi toplamak, yapımları kategorize etmek, uygun şekilde etiketlemek gerekiyor. Bunlar da saatlerce sürebilecek görevler. Zaten şirketin bu iş için seçtikleri kişiler alanında uzman ve eğitimli insanlardan oluşuyor.

10. İlk Adı Kibble

Netflix Hakkında Bilinmeyen Şaşırtıcı Gerçekler

Bir şirket için isim seçmek zordur. Netflix kurucuları da zorlanmış olacak ki Directpix, Replay, Luna gibi isimleri düşünmüşler. Hatta ilk zamanlar, kalıcı bir isim buluncaya dek kuruculardan Marc Randolph’un köpeğinin adını ve aynı zamanda bir köpek maması markası olan Kibble’ı kullanmışlar. Daha sonraları internet anlamına gelen net ve Amerikan halkının günlük konuşma dilinde filmler anlamına gelen flicks kelimesinden netflix ismi türetilmiş.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
3
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
5
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!