Netflix Hakkında Bilinmeyen En Şaşırtıcı Gerçekler

5 dk okuma süresi


8
11 Paylaşım, 8 puan

Nisan 2022’de Netflix Türkiye’nin yayınladığı bir istatistiğe göre ülkemizdeki abone sayısı 3,5 milyonu aşıyor. Yani Netflix Türkiye’de hızla gündem ve talep oluşturabilecek kadar yaygın kullanılan bir platform konumunda. Tabi ki Netflix’in bu başarısı olağanüstü bir hızda yeni içerik üreterek menüsünü güncel tutabilmesi. Gittiği her ülkede yerel sanatçılarla çalışarak ulusal filmler, diziler ve belgesel filmleri üretmesi de bu başarıya inanılmaz bir ivme kazandırıyor. Ancak bu büyük yatırım akışının dışında da platformun kitlelerde bağımlılık yapacak düzeyde sevilmesini sağlayacak bazı özellikleri var. Sizler için Netflix hakkında bilinmeyen en şaşırtıcı ve ilginç gerçekler üzerine bir içerik hazırladık. Keyifli keşifler dileriz.

1. Orijinal İçerikler

Netflix Hakkında Bilinmeyen En Şaşırtıcı Gerçekler

Netflix’in orijinal içeriklere ayırdığı olağanüstü bütçe bazı ülkelerin uzay ajansı harcamalarını ikiye katlayabilecek kadar büyük. Netflix’in araştırmalarının en temelinde şu bilgi bulunuyor: insanlar eski popüler film ve dizilerin bir arada sunulduğu için veya uzun soluklu diziler için değil, yeni ve özgün içerik için Netflix’e geliyorlar ve Netflix’te kalmaya devam ediyorlar. Dolayısıyla bu kavram bir anahtar kelime olarak platformun alacağı her kararın merkezinde bulunuyor. Netflix bu ihtiyacı karşılamak için orijinal yapımlara 2017 yılında 10 milyar dolar, 2018 yılında 12 milyar dolar ve 2019 yılında 15 milyar dolar harcamış. Toplamda 20.000 saati aşan 1000’den fazla orijinal içerik platformda izleyiciyle buluşmayı bekliyor.

2. Binge Watching

Netflix hakkında bilinmeyen en şaşırtıcı ve sıra dışı gerçekler arasında binge watching yapan izleyiciler ilk sıralarda yer alıyor. Binge Watching, bir oturuşta bir dizinin bütün bölümlerini veya büyük bir kısmını kapsayacak şekilde arka arkaya izleme eylemine deniyor. Türkçeye çevirmek istersek izleme maratonu da diyebiliriz. Netflix’te içerikleri binge watching ile hızla tüketen kullanıcılar o kadar yaygın ki, toplam izleyicilerin neredeyse %80’ini oluşturuyorlar. Netflix tam da bu ihtiyacı karşılamak için uzun soluklu diziler yerine, 1 veya 2 sezondan oluşan kısa diziler üretmeyi tercih ediyor. Böylece kullanıcılar bir oturuşta bir diziyi bitirip başka bir günde yeni bir dizi için heyecanlanarak platformu kullanmaya devam ediyorlar.

3. Depresyon Araştırması

Netflix Hakkında Bilinmeyen En Şaşırtıcı Gerçekler

2015 yılında Texas Üniversitesi’nde binge watching kavramı ile ruhsal hastalıkların arasında bir bağlantı bulmak için öğrencilerden seçilmiş 316 kişi üzerinde bir detaylı ve kapsamlı araştırma yürütülmüş. Araştırmanın sonuçlarına göre, Netflix dizilerini binge watching ile kısa sürede bitiren kişiler arasında teşhisi konmuş depresyon, oto-kontrol sorunları ve sosyal iletişim sorunları ile birlikte gelen yalnızlık vakalarının yaygın olduğu görülmüş. Araştırmaya göre binge watchinge yatkın olmak bu sorunların artarak devam etmesine veya ortaya çıkmasına sebep oluyormuş. Öte yandan üniversite binge watching tanımını yalnızca bir dizinin iki bölümünü arka arkaya izlemek olarak kabul ederek minimal bir çıtayla sınırlandırmış.

4. Kullanım İstatistikleri

Netflix abonelerinin %23’ü platformda her gün mutlaka en az bir içerik tüketiyor. Bir abonenin küresel çapta haftalık içerik tüketme süresi ise 6-7 saat arasında değişkenlik göstererek seyrediyor. Neftlix’in abonelerinin tamamı her hafta toplamda 1 milyar saatten daha fazla içerik tüketiyor. Bu da Netflix’in tüm gezegendeki internet bant-genişliğinin %15’ini kullanan tek bir yapı haline gelmesine sebep oluyor. Bu istatistikler Netflix’i Youtube’un önüne geçirerek dünyadaki en çok tüketim saatine sahip olan platform ilan ediyor. Netflix’in abonelerinin çoğunluğu ABD ve Kanada’da bulunan bir DVD kiralama servisi 2022 itibariyle halen bulunuyor ve bu hizmete abone olan kullanıcı sayısı 2,7 milyon civarında.

5. Abonelerin Sadakati

Netflix Hakkında Bilinmeyen En Şaşırtıcı Gerçekler

Netflix’in küresel etkisini anlamak ve anlatmak için tüm dünyayı ilgilendiren büyük olaylar ve geniş çaplı genelleyici istatistiklerden yararlanmak gerekiyor. Netflix’in izlenme istatistikleri son derece tutarlı, yani her an belirli düzeyde insan belirli bir miktarda içerik tüketiyor ve bu istatistik yalnızca çok büyük etkinlikler ve olaylarda sekteye uğruyor. Örneğin 2017 yılında izlenme oranlarında düşüş yaşanan tek ay ağustos ayı olmuş. Toplam izlenmede yaşanan %10 düşüşün sebebi ise yerkürenin pek çok noktasından görülebilecek bir Güneş tutulmasıymış. Başka bir düşüş istatistiği ise ABD’deki en büyük spor olayı olan 2014 Super Bowl turnuvasında gerçekleşmiş. Netflix turnuva boyunca %20 daha az izlenmiş.

6. Netflix Rekorları

Netflix hakkında bilinmeyen en şaşırtıcı rekorlarla ilgili şimdi anlatacağımız gerçekler sizi fazlasıyla şaşırtacak. 2017 yılında 2012 yılı yapımı Madagascar 3: Avrupa’nın En Çok Arananları isimli animasyon filmi Avustralyalı bir kullanıcı tamı tamına 352 kez izlemiş. Film 1 saat 35 dakika olduğuna göre, bu kullanıcının filme ayırdığı toplam zaman 557 saat, 3 buçuk hafta veya 23 güne denk geliyor. Başka bir rekor ise İrlanda’dan geliyor. İrlanda diğer tüm ülkeleri geride bırakarak en kapsamlı Netflix kütüphanesine sahip olan ülke. 2022 yılı itibariyle 5500’den fazla farklı içeriğe sahip olan Netflix İrlanda kütüphanesi bu rekoru korumak için üretilen içeriklerin tamamını bünyesinde barındırmaya devam edecek.

7. Ödül Törenleri

Netflix Hakkında Bilinmeyen En Şaşırtıcı Gerçekler

Netflix özellikle uluslararası popülerliğini kazanmaya başladığı ilk yıllarda sinema yazarları ve film eleştirmenleri tarafından agresif ve küçümseyici bir yaklaşımla eleştiriliyordu. Çok fazla içerik üretmenin içerik kalitesini düşürdüğü, tamamıyla ticari yaklaşımlarla kararlar alan bir tüketim politikasının nitelikli içeriklere zarar verebileceği rahatsızlığının en temel kaynağı Netflix olmuştu. Platformun bu iğnelemelere cevabı büyük yönetmenlerin ve senaristlerin projelerine büyüt bütçelerle destek vererek hem film hem de dizi ödüllerine darbe vurması oldu. Alfonso Cuaron’un Roma filmiyle 2019 yılında 3 Oscar kazanarak akıllara kazanan Netflix, toplamda 430 adaylıktan 70 ödülle döndü.

8. Öneri Motoru

Netflix, kullanıcılarının tercihlerine göre yeni içerik önerileri sunan meşhur algoritmasını geliştirmek için her yıl yaklaşık 150 milyon dolar araştırma geliştirme harcaması yaparak bu konuda platformlar arasında zirveye oynuyor. Algoritmanın başarısı ise kullanıcıların bir içerikten diğerine geçmeden önce öneriler arasındaki bekleme-düşünme süresiyle ölçülüyor. Platformun yakaladığı kullanıcıların içerikler arası ortalama karar verme süresi ise 2 dakika. Netflix bu başarısını öne çıkararak içerik öneri motorlarının rahatlıkla 1 milyar dolar değerinde olduğunu iddia ediyor. Netflix CPO’su Niel Hunt algoritmanın şirketin başarısında şirketin kendisinin de sandığından daha fazla etkisi olduğunu öne sürüyor.

9. Netflix Çorapları

Netflix hakkında hiç bilinmeyen en şaşırtıcı gerçekler arasında Netflix çorapları belki de en komik olanlarından biri. Netflix ile anlaşmalı olan bir şirket, Kuzey Amerika (ABD, Kanada ve Meksika) ile sınırlı olmak üzere ismini Netflix Çorabı koydukları bir ürünü piyasaya sürdüler. Bu çoraplar Netflix uygulamasına giriş yapmanızla birlikte çalışır hale geliyor ve platformda içerik tükettiğiniz süre boyunca nabzınızı ölçüyorlar. Eğer olur da izlerken uyuyakalırsanız çoraplar bunu nabzınızdan anlıyor ve izlediğiniz programı nabzınızın düştüğünü tespit ettiği anda durdurarak uygulamayı kapatıyor. Eğer uygulamasından ayarlarsanız çoraplar siz uyandığınızda tekrar çalışır hale gelerek Netflix’i ve içeriğinizi kaldığınız yerden yeniden başlatıyorlar.

10. Netflix Aldatanları

Netflix Hakkında Bilinmeyen En Şaşırtıcı Gerçekler

Netflix’in istatistiklerine göre, birlikte dizilere veya seri içeriklere başlayan çiftlerin büyük bir oranı diziyi veya içeriği aynı anda bitiremiyor. Çünkü partnerlerden biri mutlaka diziyi yalnız izleyerek partnerinin ilerlemesinin önüne geçiyor. Netflix araştırmalarına göre aldatanlarının oranı neredeyse %50 civarlarında. Bu aldatmaların çoğu partnerlerden biri iş seyahatine çıkınca, işe gidince ve uykuya dalınca gerçekleşiyor. En çok aldatmanın yaşandığı Netflix dizileri ise Narcos, Black Mirror, Orange is the New Black ve House of Cards olmuş. Her birinin fazlasıyla sürükleyici diziler olması şaşırtıcı değil. Netflix hakkında bilinmeyen en şaşırtıcı bilgiler ve gerçekler arasında Netflix aldatanları oldukça komik.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
3
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
5
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!