Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Anime Çizgi Film

5 dk okuma süresi


34
16 Paylaşım, 34 puan

Film ve diziler hepimiz için büyük bir tutku. Komedi, dram, romantik, korku ya da fantastik… Animasyonlar, diziler ve filmler de kurgusu, görselliği ve müzikleriyle Asya ülkelerinde yükselişe geçmiş, sonrasında ise tüm dünyada sevilmeye başlamıştır. Animasyon filmlerinin böylesine rağbet görmesi de anime sektörünü ortaya çıkarmış ve dünyanın dört bir yanından herkesi etkilemiştir. Azımsanmayacak bir seyirci kitlesine sahip olan anime çizgi filmler, her yaştan insanın izleyebileceği türden geliştirilmiş durumda. Biz de sizler için mutlaka izlemeniz gereken 10 anime çizgi film listesi hazırladık. Şimdiden iyi seyirler!

1. Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Anime Çizgi Film

Bilim kurgu severlerin bayılacağı Fullmetal Alchemist: Brotherhood, simyacı bir baba tarafından terkedilen Edward Edric ve Alphonse Edric adlı iki küçük kardeşin terk edilmesi ile başlar. Annelerinin tek başına büyüttüğü Edward ve Alphonse, babalarının kitaplarını okuyarak tıpkı babaları gibi simyacı olurlar. Annelerinin ölümünden sonra annelerini canlandırmak için simyayı en iyi şekilde öğrenen iki kardeş, annelerini geri getirmek için var güçleriyle çalışırlar. Simyanın ana kuralı reaksiyona girenler ve çıkanların eşit olmasıdır. Bu yüzden annelerini geri getirmek isteyen iki kardeşten biri bacağını diğeri ise bedenini kaybeder. Anne canlanır ancak insan görünümünde olmaması ise Edward ve Alphonse için hayal kırıklığı olur. Edric kardeşlerin serüveninin anlatıldığı anime, IMDb puanı 9.1 olan animeye, fantastik, bilim kurgu seven herkes bayılacak.

2. Steins;Gate

2011 yılında çıkan bilim kurgu türünün şahane örneği Steins;Gate, mutlaka izlemeniz gereken anime çizgi film listesinde kesinlikle ilk 10 içine girebilecek nitelikte. Okabe Rintarou adlı bir bilim insanı kız arkadaşı Mayuri Shiina ile Akihabara’da gittikleri zaman yolculuğuyla alakalı konferansta 18 yaşındaki genç akademisyen Makise Kurisu ile tanışır. Olaylar, konferans bittikten sonra Okabe’nin bina içinde dolaşırken duyduğu bir çığlık üzerine yöneldiği yerde Makise Kurisu’nun cansız bedeniyle karşılaşması ile değişir. 24 bölümlük anime 8.8 IMDb puanı ile en sevilen animeler listesindedir. Üstelik sadece konu işleyişi değil; müzikleriyle de ses getiren Steins;Gate, ilk bölümünden itibaren bilim kurgu anime severlerin beğenisini kazanmıştır.

3. My Hero Academia

Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Anime Çizgi Film

Etrafına ışık saçan bir bebeğin doğmasıyla her şey değişmeye başlamıştı. Özel yeteneklerle doğan bu çocuğun özelliklerinin, daha sonra nüfusun %80’inde görülmeye başlamasıyla yeni bir nesil ortaya çıkmıştır. Özel güç sahibi olmanın normal hale gelmesi ile suç oranlarında da artış meydana gelmiştir. Bu karmaşaya çözüm olmak adına barış sembolü olarak ortaya çıkan All Might ile birlikte kahramanlık eğitimi artmış ve bir meslek haline gelmiştir. Baş karakter Midoriya da kahramanlık eğitimini alarak süper kahraman olmak ister. İdolü All Might olan Midoriya, özel güçleri olmayan bir çocuktur. Fantastik ve komedi türünde son derece başarılı olan orijinal ismiyle “Boku No Hero Academia” 2014 yılında yayımlanmaya başlamıştır ve 8.5 IMDb puanına sahiptir.

4. Death Note

Tsugumi Ohba’nın yaratıcı kalemi ve Takeshi Obata’nın başarılı çizimlerinin birleşmesiyle ortaya çıkan bu bu anime, bizce 10 numara konuya sahip ve mutlaka izlemeniz gereken çizgi film  listesinde önemli bir yere sahip. İlk çıkışı dergi olan Death Note, çok sevilmesinin ardından ekranlara taşınmıştır. İki zeki karakterin akıl oyunlarını anlatan anime, finale kadar koruduğu gerilim ve merak ile izleyiciyi ekrana kilitlemeyi başarmıştır. Light Yagami ve L karakterlerinin birbirini alt etmek için yaptığı dahice çalışmaları anlatan Death Note, diğer animelere göre daha kısa yapısıyla final yaptıktan sonra izleyicinin tadı damağında kalmıştır. Ancak yayımlanmasının üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala adından söz ettirmeyi başarmıştır. 9.0 IMDb puanına sahip Death Note, izleyen herkesin hayran kaldığı bir yapımdır.

5. Black Clover

Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Anime Çizgi Film

Aynı gün yetimhaneye terk edilen Asta ve Yuno, yakın arkadaş olur ve ikisi de ileride büyü imparatoru olmak isterler. Büyü imparatoru olmak için ellerine büyü kitaplarını alırlar ve çalışmalara başlarlar. Aktif ve hareketli bir çocuk olan Asta, büyü konusunda bir türlü ilerleyemez bu yüzden kendini fiziksel anlamda geliştirir. Fiziksel anlamda güç elde eden Asta’nın amacı büyü imparatoru olup küçüklüğünden beri aşık olduğu rahibe ile evlenmektir. Yuno, küçüklüğünde hasta, ağlak ve durgun bir çocuk olmuştur. Ancak kendini büyü anlamında geliştirmiştir ve büyü yeteneğiyle herkesi etkiler. Büyü İmparatoru olma yolunda ilerleyen iki gencin serüvenlerini anlatan, 7.92 IMDb puanı olan Black Clover, gerek konusu gerek müzikleriyle izleyicinin kalbini fethetmiştir.

6. The Seven Deadly Sins

Netflix içeriği olan 2017 yapımı; The Seven Deadly Sins, insan ve insan dışı varlıkların birlikte yaşadığı Liones Krallığı’nın koruyucu kutsal şövalyelerinin aralarından bazı şövalyelerin ihanetine uğramasını anlatır. Şövalyeleri katleden, kendine Nanatzu no Taizai yani The Seven Deadly Sins adını veren bir gruptur. Şövalyelerin katliamının üzerinden 10 yıl geçer ve Liones kralı hastalanır. Kralın hastalığını fırsat bilen kutsal şövalyeler ülkeyi zalimce yönetmeye başlar. Kralın çok sevdiği kızı Elizabeth de krallığı geri almak için The Seven Deadly Sins’i bulmaya çalışır. Sevilen konusu, müzikleri ve başarılı çizimleriyle Netflix’te büyük ses getirmştir. Aksiyon ve macera konulu, 8.2 IMDb puanına sahip The Seven Deadly Sins izleyen herkesi ekrana kilitlemeyi başarmıştır.

7. Great Teacher Onizuka

Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Anime Çizgi Film

Zar zor girebildiği okuldan yine güçlükle mezun olarak diplomasını alan, eski bir çete üyesi olan Eikichi Onizuka’nın tek hedefi “En iyi öğretmen olmak”tır. Eğitim, okul hayatı ve aksiyon konulu anime severlerin bayılacağı Great Teacher Onizuka, 10 üstünden 7.8 IMDb puanıyla mutlaka izlemeniz gereken bir çizgi film. 22 yaşındaki stajyer öğretmen Onizuka, işe başladığı ilk okulda yaşadığı kötü tecrübe yüzünden kendini yollara vurur. Ancak okul müdürüne kendisini sevdirdiğinin farkında olmayan Onizuka, müdürün çağrısı gereği okuluna geri döner ve Onizuka’nın öğrencileriyle maceraları başlar. Ülkemizin sevilen lise dizisi “Hayat Bilgisi” ile olan benzerliğiyle de bizden parçalar görebilmek mümkün.

8. Shokugeki no Souma

2015 yılının Nisan ayında hayatımıza giren Shokugeki no Souma, muhteşem görselleriyle hepimizin beğenisini kazanmıştır. Genel teması yemek savaşları üzerine kurulmuş olan anime, alışılmış çizgi film kültüründen farklı oluşu, 10 numara konusu ve eğlenceli karakterleriyle mutlaka izlemeniz gereken bir yapıt. Baş karakter Yukihira, küçüklüğünden beri aşçılık yapmaktadır. Amacı akademide zirveye oturmak olan Yukihira’nın işi, düşündüğünden zor olacaktır. Yukihira’nın babası, oğlunun başarılı bir aşçı olması için onu dünyanın en saygın aşçılık okulu olan Totsuki Akademisi’ne gönderir. Yukihira’nın macerasını anlatan anime, 8.2 IMDb puanıyla son derece popüler. Her yaşa uygun görselleri ve müzikleri ile izleyen herkesin takdirini kazanan bu yapıtı izlemelisiniz. Söz veriyoruz; pişman olmayacaksınız!

9. Mirai Nikki

Psikolojik gerilim konusunun işlendiği Mirai Nikki, kısa süreli oluşuyla anime severleri üzmüş olsa da birbirinden güzel 26 bölümüyle herkesi kendine hayran bırakmıştır. Mirai Nikki, genellikle yalnızlıktan hoşlanan, mütemadiyen cep telefonundan günlük yazan, tüm zamanını hayali, zaman tanrısı olan arkadaşı Deus ile harcayan Yuki’yi konu almaktadır. Konuşmaktan hoşlanmayan, içine kapanık, karakterli Yuki, bir sabah uyanır ve yazdığı günlüğün geleceği gösterdiğini fark eder. İlk etapta buna inanmayan Yuki, günlüğünde yazanların yaşandığını fark eder. Bir başka günlük yazarının onu öldürmek istemesiyle, kendisi gibi olan günlük yazarlarını farkeden Yuki için olaylar değişmeye başlar. 7.6 IMDb puanına sahip animeyi izledikten sonra boşluğa düşmeniz söz konusu, bilginize.

10. Slam Dunk

Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Anime Çizgi Film

Mutlaka izlemeniz gereken Slam Dunk, orta okulda 5 değil 10 değil tam 50 kıza çıkma teklifi edip reddedilen Hanamichi Sakuragi’yi konu alan okul, komedi ve spor konularını işleyen anime çizgi film olarak 1993 yılında yapılmıştır. Lisede çıkma teklifi ettiği son kızın da basketbol kulübünden birine aşık olması ve onu reddetmesiyle Hanamichi’nin basketbol kelimesine bile tahammülü kalmaz. Sürekli kavga eden, 4 arkadaşıyla birlikte üyesi olduğu çete “basketbol” kelimesini duydukları anda bile kavga çıkarmaya başlar. Ancak gösterişli fiziğiyle dikkat çeken Hanamichi’nin basketbolcu sanılmasıyla Hanamichi için olayların seyri değişir. 105 bölüme sahip Slam Dunk çıkışının üzerinden geçen bunca yıla rağmen 8.7 IMDb puanına sahip, izleyici kitlesini kaybetmemiş bir eserdir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!