Mizofoni Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

2 dk okuma süresi


3
11 Paylaşım, 3 puan

Neredeyse hepimiz ağız şapırdatan insanlardan rahatsız oluyoruz. Peki hepimiz mizofoni hastası mıyız? Yanıt kesinlikle hayır. Mizofoni hastaları sadece ağız şapırdatmadan rahatsız olmazlar. Çeşitli seslerden ileri seviyede rahatsız olur ve bu yüzden sosyal yaşamlarını kolayca sürdüremezler. Çoğu mizofoni hastasının tanımladığı kadarıyla bu şekilde yaşamak bazen kabus gibidir. dergiCE olarak sizin için mizofoni hakkında bilmeniz gereken 10 şey listesini sıraladık. İyi okumalar!

1. Mizofoni Nedir?

mizofoni hakkında bilmeniz gereken 10 şey

Mizofoni, misofobi ya da misofonya tekrarlayan belirli bir sesten aşırı rahatsızlık duyma ve bundan nefret etmeye yol açan, toplumda sık karşılaşılan psikolojik bir hastalıktır. Kişi kendisi için rahatsız edici seslere anormal tepkiler geliştirir. Bu terimi Pawel ve Margaret Jastreboff bulmuştur.

2. Mizofoninin Nedenleri

mizofoni hakkında bilmeniz gereken 10 şey

Hastalığın neden kaynaklandığı henüz tam olarak bulunamıyor. Fakat belirtilerinin arasında obsesif kompulsif bozukluk (takıntı), anksiyete bozukluğu (kaygı) veya tourette sendromunun (istemsiz hareketlerde bulunma) olduğu bilinmektedir.

3. Mizofoni Belirtileri

mizofoni hakkında bilmeniz gereken 10 şey

Kişi, diş fırçalama, ağız şapırdatma, nefes alma, konuşma, sakız çiğneme, öksürük vb. gibi sıradan seslerden aşırı derecede rahatsızlık duyar ve bu sesler karşısında öfkelenir. Kişiler rahatsızlık duyduğu seslere otonomik yanıtlar verir. Yani kalp atışları hızlanır, solunum artar, göz bebekleri büyür.  Bu anormal belirtiler kişide mizofoni hastalığının olduğu ihtimalini güçlendirir.

4. Mizofoninin Tanı Kriterleri

mizofoni hakkında bilmeniz gereken 10 şey

Mizofoninin bazı tanı kriterleri vardır. Kişiler bu seslere verdikleri tepkinin anormal olduğunu bilir. Kaygı, panik, öfke, nefret, saldırgan davranış gözlemlenir. Kaçma ve kaçınma davranışı görülür. Bunlar kişinin sosyal yaşamını olumsuz etkiler. Özellikle kulak çınlamasıyla karıştırılmaması gereklidir. Kısaca mizofoni hakkında bilmeniz gereken 10 şey arasında en önemli bilgi, kişinin yaptığı davranışın farkında olmasıdır.

5. Mizofoni ve Hiperakuzi Arasındaki Fark Nedir?

Hiperakuzide farklı şiddet ve frekanslardaki seslerden rahatsızlık duyulur. Mizofoni ise belirli sesler için spesifiktir ve tepki sesin şiddetine göre artış göstermez. Mizofonide ses şiddeti etkili değildir. Genellikle tekrarlayan, düşük şiddetli seslere tepki verilir.

6. Mizofoni ve Fonofobi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Mizofonide sesten rahatsız olma durumu görülür. Fonofobide ise belli bir sese karşı fobi geliştirilir. Kişi ‘’o’’ sesten korkar. Örneğin fonofobisi olan bir kişi, gök gürültüsünden korkarken mizofonisi olan bir kişi bundan korkmaz ama hafif ve yumuşak bir sesten rahatsız olabilir.

7. Sosyal Hayata Etkileri

Mizofonisi olan kişiler kaygı ve kaçınma davranışı sergiler. Kişiler bazı seslerden aşırı rahatsızlık duyduğu için dışarı çıkmakta bile sorun yaşayabilir. Örneğin yemek yediğiniz arkadaşınız ağzını şapırdatıyorsa ona patlamanız ve kavga çıkması an meselesidir.

8. Mizofoninin Ardındaki Nörolojik Sebep Nedir?

İngiltere’de Newcastle Üniversitesindeki araştırmacılar mizofonisi olan kişilerde tetikleyici seslerin beynin çeşitli bölgelerinde (frontal lob ve adular korteks de dahil) artmış aktivite ile doğrusal ilişki gösterdiğini keşfetti. Tedavisi çok zor olan mizofoni hastalığı için araştırmalar sınırlı da olsa devam ediyor.

9. Ses Hassasiyetini Yönetmek İçin Ne Yapılabilir?

Sesler sizin için katlanılamayacak seviyeye geldiğinde mutlaka bir psikiyatra veya psikoloğa başvurmalısınız. Bunun yanı sıra sesleri bastırmak için kulaklık kullanılabilir fakat hayat bu şekilde geçmez. Yorgunluk halinde mizofoni artar. Bu yüzden stresi azaltmak için meditasyon yapabilir, bolca dinlenebilirsiniz.

10. Mizofoninin Tedavisi

mizofoni hakkında bilmeniz gereken 10 şey

Mizofoniye depresyon ve kaygı bozukluğu eşlik edebilir. Böyle bir durumda antidepresanlar tedaviye eşlik edebilir. Obsesif kompulsif bozuklukta (OKB) en etkin terapi yöntemi olan davranışçı terapi uygulanabilir. Dikkat değiştirme teknikleri de faydalı olabilir. Nefes egzersizleri ve uyku da etkili yöntemlerdendir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak