Minimum Malzeme Kullanarak Sevdikleriniz İçin Yapabileceğiniz Hediyeler

5 dk okuma süresi


63
14 Paylaşım, 63 puan

İnsan doğası gereği yalnız kalamayan bir varlıktır. Bundan dolayı hayat denen bu zaman diliminde yaşadığı olumlu, olumsuz birçok olayı sevdiği insanlarla paylaşma gereği duyar. Bazen altından tek başına kalkamayacağı yükler omuzlarına bindiğinde, çevresindeki insanların ona yardım etmesi, bir nebze de olsa sıkıntılı zamanları kolay atlatmasını sağlar ve daha önemlisi yalnız olmadığını bilmek kendini güvende hissettirir. Bu yüzden bugün, yanınızda duran, canınız sıkkın olduğunda yüzünüzü güldüren, yeri geldiğinde sizinle birlikte ağlarken, yeri geldiğinde sizinle gülen, her heyecanınıza ortak olan yakınlarınızı mutlu edecek; minimum malzeme kullanarak sevdikleriniz için yapabileceğiniz hediyeler listesi sıraladık. Keyifli okumalar!

1. Düş Kapanı

Minimum Malzeme Kullanarak Sevdikleriniz İçin Yapabileceğiniz Hediyeler

Bir Kızılderili inancına göre düş kapanları kötü rüyaları yakalayıp, kullanan kişiyi ona zarar verebilecek ruhlardan koruyarak, daha konforlu bir uyku sağlar. Etkili olması için kullanan kişinin başucuna asılan bu rüya kapanlarının, orta kısımlarında bulunan ağ benzeri yapının, kâbusların kişiye ulaşmasını engellediği düşünülür. Bu kapanlar, evde minimum malzeme kullanarak değerli sevdikleriniz için kolayca yapabileceğiniz hediyeler arasında ilk sırada gelir. Elinizde bulunması gereken malzemeler, istediğiniz boyutta bir adet kasnak, uygun kalınlıkta makrome ipi ve biraz da hayal gücü! Başta, başlangıç düğümü, ters başlangıç düğümü, kare düğüm, burgu düğümü öğrenmek üzere birçok farklı düğüm tekniği ile ortaya çok hoş görüntüler çıkarabilirsiniz.

2. İşlemeli Tuval

Eğlendiğiniz anları ölümsüzleştirmek üzere çektiğiniz fotoğrafları, yakınlarınıza hediye etmek üzere bastırmanız kadar değerli bir hediye yoktur. Bugün ise bu fotoğrafları çok daha yaratıcı bir hale nasıl getirebileceğinizi öğreneceksiniz. İlk iş olarak tuvale işlemek istediğiniz fotoğrafı yazıcıdan çıkartmalısınız. Çıkarttığınız bu fotoğraftaki genel hatları bir kalem yardımı ile noktalar halinde işaretledikten sonra tuvale sabitlemelisiniz. Belirttiğiniz noktaları iğne yardımı ile tuvale geçiriniz. Şimdi ise sıra işleme kısmında! İstediğiniz ip boyutuna göre dikiş ipi, tülbent ipi veya pamuk ip kullanarak fotoğrafınızı tuval üzerine geçirebilirsiniz.

3. Kil Duvar Süsü

Minimum Malzeme Kullanarak Sevdikleriniz İçin Yapabileceğiniz Hediyeler

Farklı kullanım alanlarına göre çeşitli türleri olabilen kil, dekorasyon ürünü yapımında da rahatça kullanılabilen ve ortaya çok hoş şeyler çıkmasını sağlayan bir malzemedir. Ev ortamında yapılan küçük aksesuarlar için hava ile kuruyan kil tercih edilerek daha iyi sonuç alınabilir ve yapılabilecek bu dekor ürünlerinden birisi de duvar süsleridir. Çabuk kuruma özelliğiyle bilinen kili öncelikle su ile yumuşatarak, tepsi üzerinde oklava yardımı ile açtıktan sonra istediğiniz boyutu elde edebilmeniz için kalıp kullanarak şekillerinizi çıkartınız. Ebeşuar ve fırça yardımı ile pürüzlü kısımları düzelttikten sonra 2-3 günlük kuruma sürecine bırakabilirsiniz. Kuruyan kalıplarınızı akrilik boyalarla rengârenk boyayıp, farklı tasarımlar ortaya çıkartabilirsiniz.

4. Kil Küllük

Hava ile kuruyan kil kullanarak, evde yapabileceğiniz bir başka dekorasyon ürünü ise küllüktür. Su ile yumuşattığınız kil parçasını, tepsi üzerinde eşit bir şekilde açtıktan sonra; ağzı düz bir kâse ile küllüğün alt tabanını oluşturacak olan parçayı çıkartınız. Geriye kalan kil parçalarını birleştirip, silindir hale getirerek, küllüğün tabanını sarınız. Sardığınız bu parçayı su ve ebeşuar yardımı ile kolayca küllüğün alt tabanına yapıştırabilirsiniz. Son olarak fırça ile pürüzleri düzeltip 4-5 günlük kuruma süreci için zarar görmeyeceği bir yer kaldırınız. Kuruma işlemi tamamlandıktan sonra ise yine akrilik boyalarla dilediğiniz biçimde renklendirebilir, akrilik vernikle daha parlak bir görüntü elde edebilirsiniz.

5. Mors Alfabeli Bileklik

Minimum Malzeme Kullanarak Sevdikleriniz İçin Yapabileceğiniz Hediyeler

1835 yılında oluşturulan Mors Alfabesi uzun ve kısa işaretler ile bu işaretlere denk gelen ses veya ışıkları kullanarak karşı tarafa bilgi aktarma yöntemidir. Bu yöntemi kullanarak siz de sevdiğiniz insanlara güzel ve anlamlı mesajlar iletebilirsiniz. Bilekliği oluşturmak için gereken malzemeler az, bilekliğin değeri ise manevi yönden oldukça yüksektir. Tek ihtiyacınız olan bileklik yapımı için kullanılan paraşüt ipi ve Mors Alfabesi’ndeki nokta ve çizgilere denk gelecek olan minik nokta boncuklar ve uzun silindir boncuklardır. Boncuklarla dilediğiniz mesajı ipe dizdikten sonra farklı düğüm teknikleriyle daha da yaratıcı hale getirebilirsiniz.

6. Renkli Bez Çantalar

Ev ortamında, minimum malzeme ile sevdikleriniz için keyif alarak yapabileceğiniz hediyeler arasında rengârenk bez çantalardır. Elinizde bulunması gereken malzemeler, birçok yerden temin edebileceğiniz düz, bez çantalar, yıkandığında kumaştan çıkmaması için kullanılan özel kumaş boyaları ve isteğe bağlı olarak bez çantanın üzerinde çalışacağınız tasarım için örnek bir kalıp. Çanta üzerine istediğiniz şekli 2B kalem ile çizdikten sonra fırça yardımı ile kumaş boyasını rahatça uygulayabilir, isterseniz patates baskısı da yapabilirsiniz. Boya işlemini tamamladıktan sonra zarar görmeyecek bir alanda kurumaya bırakabilirsiniz.

7. Tasarım Çerçeve

Minimum Malzeme Kullanarak Sevdikleriniz İçin Yapabileceğiniz Hediyeler

Sevdiklerinizle beraber olan fotoğraflarınızı evinizin duvarlarında sergilemenize yarayan renkli çerçeveleri, farklı dekorasyon ürünleri yaratmak için de kullanabilirsiniz. Bunlardan birisi de dilediğiniz tasarımları çerçevenin camına çizerek, boyayıp sevdiklerinize hediye edebileceğiniz tasarım çerçevelerdir. Gerekli olan malzemeler ise, bir adet çerçeve, istediğiniz tasarımın yazıcı çıktısı, cam kalemi ve akrilik boyalardır. Dikkatlice çerçevesinden ayırdığınız camı, tasarım çıktısının üzerine yerleştirdikten sonra cam kalemlerinden yardım alarak kalıbını çıkartınız. Cam üzerine geçirdiğiniz tasarımı, akrilik boyalarla renklendirerek, sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

8. Halat Saksılık

Evlerde estetik ve ferah bir görünüm elde etmek için kullanılabilen, güzel görüntüleriyle insanın içini rahatlatırken, bakımlarını yaparken hoşça vakit geçirebileceğiniz ev bitkilerinizi daha şık bir hale getirebilirsiniz. Bunu başarmak için ihtiyacınız olan malzemeler ise gerçekten çok az. Elinizde bulunması gerekenler sadece bir sıcak silikon ve silikon tabancası, sıcak silikonla temas ettiğinde erimeyeceğinden emin olduğunuz bir sepet ve halat! Bu üç malzemeyi temin ettikten sonra yapmanız gereken ise fazlasıyla basit. Seçtiğiniz sepetin etrafını sıcak silikon yardımı ile halat iple çevreleyerek saksılarınızı çok daha şık bir hale getirebilir, bunları sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

9. Renkli Bardaklar

Her evde bulunan malzemelerle yapılabilecek bir başka tasarım olan renkli bardaklar, siz değerli okuyucularımız ve sevdikleriniz için çok hoş bir hediye olma potansiyeline sahiptir. Gerekli olan malzemeler ise çok azdır. Tek ihtiyacınız olan kullanım alanına göre değişim gösterebilecek istediğiniz şekilde bir bardak ve renkli cam kalemleri. Sevdiklerinizle aranızda olan özel anları bardağın etrafına resmederek veya bunları birkaç kelimeyle yazarak, renkli ve bir o kadar da eğlenceli bir bardak tasarımı elde edebilir ve bunları özel günlerde sevdiğiniz insanlara hediye edebilirsiniz. Bu şekilde eşsiz bir hediye ortaya koyabilirsiniz.

10. Notlarla Süslenmiş Kitap

Minimum Malzeme Kullanarak Sevdikleriniz İçin Yapabileceğiniz Hediyeler

Bir insana verilebilecek en güzel hediyelerden biri kitaptır. İçinde geçen tek bir cümle, okuyucunun hayata olan bakış açısını değiştirme potansiyeline sahip olabilir. En iyi arkadaşlarımızdan biri olan değerli kitaplarımızı sevdiğimiz insanlarla paylaşabiliriz. Bunun için yapabileceğiniz en hoş şey ise, kitabı okurken karşılaşacağı, arkadaşlığınızı anlatan minik not kartları ve elbette ki sevdiğiniz fotoğraflarınızdır. Sizi anlattığını düşündüğünüz satırlara kendi imzanızı taşıyan tatlı notları eklemeniz, kitabı okudukları zaman sevdikleriniz için de hoş bir sürpriz olacaktır. Bu şekilde kendilerini, hediye ettiğiniz kitap ile daha çok özdeşleştirebilir, onunla güzel bir bağ kurabilirler.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!