Microsoft’un Kurucusu Bill Gates Hakkında Bilinmesi Gerekenler

5 dk okuma süresi


9
12 Paylaşım, 9 puan

Dünyanın en zengin isimleri arasında, ilk sıralarda yer alan Bill Gates’i tanımayan yoktur. Küçük yaşlardan itibaren bilgisayara olan merakı ve tutkusu, onu büyük bir üne kavuşturmuştur. Çığır açan buluşlara, projelere imza atan Bill Gates’in aynı zamanda bir yazar olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Hayır kurumlarına yaptığı yardımlarla da dikkat çeken Bill Gates, yoksulluk gibi sosyal sorunlara da el atmıştır. Microsoft’un kurucusu olan girişimci Bill Gates hakkında bilinmesi gerekenler, bunlarla da sınırlı değildir. Bill Gates’e ilişkin belki daha önce duymadığınız bu bilgileri okuyunca siz de şaşıracaksınız. Şimdiden iyi okumalar!

1. İlk Bilgisayar Programını Lisede Yazmıştır

Microsoft’un Kurucusu Bill Gates Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bilgisayarla oldukça erken yaşlarda tanışan Bill Gates, o dönemin bilgisayarına sahip sayılı kişilerden birisiydi. Avukat bir baba ve öğretmen anneye sahip Bill Gates, onların desteği ile birlikte hazırlık okulunda eğitim görmeye devam etmiştir. Lise yıllarında öğrenciliğini sürdürürken bilgisayar programlamaya başlamıştır. Bilgisayar programlamaya olan tutkusu ilk o yıllarda başlamıştır. Microsoft kurucu ortağı olan en yakın arkadaşı Paul Allen ile de bu okulda tanışmıştır. Bill Gates ilk bilgisayar yazılım programını 13 yaşında oluşturmuştur. Üç taş oyunu olarak bilinen oyun programı, küçük yaşındaki bir genç için oldukça büyük bir başarıdır.

2. İki Defa Tutuklanmıştır

Microsoft’un kurucusu olan Bill Gates hakkında iki kez tutuklanma kararının çıkıldığı da bilinmesi gerekenler arasında yer alır. Küçük yaşlardan itibaren hız tutkusu ile birçok trafik kurallarını ihlal etmesi, onu bu duruma sürüklemiştir. Bill Gates genç yaşlarda New Mexico’da aşırı hız yapma ve ehliyetsiz araba kullanma gerekçesiyle tutuklanmıştır. Aynı nedenden ötürü ki kez üst üste tutuklanan girişimci Bill Gates, otorite sorunu ile de gündeme gelmiştir. Microsoft’un kurucu Bill Gates’in üzerindeki bu tutuklanma kararı, sonraki yıllarda pahalıya patlamış olabilir. Ancak tüm bunlar, onun daha sonra araba kullanmasına engel olmamıştır.

3. Harvard Üniversitesi’ndeki Hukuk Eğitimini Bırakmıştır

Microsoft’un Kurucusu Bill Gates Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Başarılı isim Bill Gates, babasının yolundan gitme amacıyla 1973 yılında Harvard Üniversitesi’nde hukuk eğitimine başlamıştır. 1977 yılında ise hukuk eğitimini tamamlamayıp yarıda bırakmış ve bilgisayar yazılımına daha çok yönelmiştir. O zamanlar en büyük hedefi, kişisel bilgisayarların her eve ve ofise girmesiydi. Bu gerekçeyle en yakın arkadaşı Paul Allen ile birlikte bir hedef belirleyip bunun üzerinde çalışmalar yapmıştır. Böylece yazılım programı kurmaya karar veren iki arkadaş 1975 yılında Microsoft şirketini kurmuştur. Bill Gates buna karar verdiği yıllarda eğitiminin ikinci yılı olmasına rağmen, okulu yarıda bırakıp hayalini gerçekleştirmiştir.

4. Eşi ile İşyerinde Tanışmıştır

Microsoft’un kurucusu Bill Gates hakkında bilinmesi gerekenler arasında, eşi ile işyerinde tanışması yer alır. Duke Üniversitesi’nden mezun olan Bill Gates’in eşi Melinda, Microsoft’ta çalışmaya başlamış. İşe alınmasıyla patronların gözüne giren Melinda, satış toplantısında Microsoft’un kurucusu Bill Gates ile tanışmıştır. Bill Gates o sıralarda satış ve pazarlama müdürü olarak görev yapmaktadır. O günden sonra birlikteliğe başlayan çift, bir süre aralarındaki ilişkiyi saklamışlardır. Ünlü çift, nişanlanma kararı ile birlikte ilişkilerini herkese duyurmuştur. 1993’te nişanlanan çift, bir sonraki sene evliliğe adım atmıştır. 26 yıldır evli olan çiftin üç çocuğu vardır.

5. Eşiyle Beraber Yardım Vakfı Kurmuştur

Microsoft’un Kurucusu Bill Gates Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Birçok konuda hayır iş yapan Bill Gates, eşi ile birlikte Bill ve Melinda Yardım Vakfı’nı kurmuştur. 1999 yılında kurdukları bu yardım vakfında birçok konuda yardım sağlanmıştır. ABD’deki kütüphaneleri finanse etmek dışında, yoksullukla savaşan ülkelerde tarımsal kalkınmayı sağlamış ve sürdürülebilir mahsulleri teşvik çalışmaları yapmıştır. Bu yardım vakfı aynı zamanda Tüberküloz, AIDS gibi hastalıklarla mücadele etmek amacıyla büyük kampanyalara imza atmıştır. Yardım kampanyaları, milyarlarca dolar değerindeki bir imza kampanyası olarak bilinmektedir. 43 milyar dolarlık Bill ve Melinda Vakfı, dünyada en büyük yardım vakıflarından birisi olmuştur.

6. Şeref Şövalyesi Unvanı Almıştır

Okulu yarıda bırakan Bill Gates, üstün başarısı sayesinde Harvard diploması almaya hak kazanmıştır. Birçok onursal diplomaya sahip Bill Gates, sadece bunlarla da kalmamış ve Kraliçe Elizabeth tarafından şeref unvanı almaya hak kazanmıştır. Eşi ile beraber Buckingham Sarayı’ndaki törende Kraliçe ile tanışmıştır. İngiltere Kraliçesi Elizabeth onun yardım kampanyaları ve üstün başarılarına destek verdiği için, 2005 yılında bu ödülü ona layık görmüştür. Bill Gates aynı zamanda, Hindistan’da Padma Brushan ödülüne, Meksika’dan Aztek Kartalı plaketine ve Amerika’nın İzcileri Gümüş Buffalo ödülüne sahip olmayı başarmıştır.

7. Tam Bir Kitap Kurdudur

Microsoft’un Kurucusu Bill Gates Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Son derece yoğun bir programı olan Bill Gates, buna rağmen kitap okumak için zaman ayırmayı başarmaktadır. Her yıl yaklaşık 50 kitap okuyabilen Bill Gates, haftada bir kitap okumuştur. Bu da onu başarılı kılan diğer bir özelliğidir. Birçok kitap önerisi de sunan Bill Gates, blog sayfasında bunları paylaşmıştır. Özellikle son zamanların büyük problemi olan pandemi ve ırkçılık üzerine önerdiği kitaplar da mevcuttur. Kendi kütüphanesinin tavanında, Muhteşem Gatsby kitabındaki sevdiği bir alıntıya da yer vermiştir. Kitap kurdu olması yanında iyi bir yazar olmayı başaran Bill Gates, birçok kitap yazmış ve kalıcılığı yakalamıştır.

8. Büyük Miktarda Bağış Yapmıştır

Yardım vakfı ile birçok kampanyaya imza atan Bill Gates, çok daha fazlası için çalışmıştır. 2017 yılına kadar yaptıkları yüksek miktardaki bağış ile ses getiren ünlü girişimci, yardım kuruluşlarına büyük bir katkı sağlamıştır. Bill Gates, David Rockefeller’in de onların hayır işinde büyük katkısı olduğunu söylemiştir. Ölümünden sonra servetinin neredeyse yarısını hayır kurumlarına vermeyi de düşünmektedir. Onun bu ‘Teminat Verme’ sözü, Elon Mask gibi önemli isimlerin aynı sözü vermesinde de bir ikna girişimi olmuştur. Bill Gates’in aşırı hayırsever olma durumunun genlerinden geldiğini söyleyebiliriz. Annesi de geçmiş yıllarda birçok hayır kurumunda çalışmıştır.

9. Tekelleşme Suçu Nedeniyle Davalık Olmuştur

Microsoft’un kurucusu olan Bill Gates hakkında çıkarılan tekelleşme suçu bilinmesi gerekenler arasında yer almaktadır. Birçok yardım kampanyasına imza atan bu isim, iş dünyasındaki eleştirileri üzerinden atamamıştır. Mahkemenin çıkardığı bu davada, Microsoft’un diğer şirketleri yok sayarak anti-tekel yasaları ihlal ettiği öne sürüldü. Şirket aleyhine açılan bu dava, Bill Gates’in hissedarı olan bu firmayı zor durumda bırakmıştır. Bu davanın ardından, şirket tarafından yeni önlemler alınabileceği öne sürülmüştür. Bill Gates, bu duruma uzlaşmacı yaklaşarak çözüm aradı. Bu kararın ardından borsa hisseleri de düşüşe geçti.

10. Çocuklarına Servetinin Küçük Bir Kısmını Bırakacak

Microsoft’un Kurucusu Bill Gates Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bunu okuduğunuzda muhtemelen siz de şaşıracaksınız ancak Bill Gates, servetinin yalnızca küçük bir kısmını çocuklarına bırakmayı düşünmektedir. 100 milyar doların üzerinde olan servetine rağmen, üç çocuğuna 10 milyon dolar miras bırakacağını söylemiştir. Bunu planlayarak da aslında onlara büyük bir iyilik yaptığını düşünmektedir. Çocuklarının iyi bir eğitim alması için çaba harcayan Bill Gates, onların kendi kariyerine odaklanmasını istemektedir. Hayırsever olan Bill Gates, böylece servetinin çoğunu hayır kurumlarına bırakmayı düşünmektedir. Bu da Microsoft’un kurucusu Bill Gates hakkında çok bilinmeyen ve bilinmesi gerekenler arasında yer almaktadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!