Marilyn Monroe‘nun Işıltılı Yaşamıyla İlgili Detaylar

4 dk okuma süresi


19
15 Paylaşım, 19 puan

Marilyn Monroe, ismini duyduğumuzda aklımızda hızla beliren ikonikleşmiş bir siluetten çok daha fazlasını temsil etmektedir. 1 Haziran 1926 yılında Los Angeles, California’da dünyaya gelmiş ve pek çok tatsız olaylarla karşılaşmasına rağmen kariyer basamaklarını hırsla ve tutkuyla tırmanmıştır. Işıltılı yaşamıyla herkesi kendisine çeken Marilyn Monroe‘nun serüveniyle ilgili detaylar oldukça ilgi çekicidir. Hem efsanevi bir oyuncu hem de muazzam bir model olan Marilyn Monroe hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için listemizin tadını çıkarabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz.

1. Koruyucu Aile

Marilyn Monroe‘nun Işıltılı Yaşamıyla İlgili Detaylar

Işıltılı yaşamıyla herkesin dikkatini bir şekilde çekmiş olan Marilyn Monroe’nun hayat serüveniyle ilgili detaylar arasında belki de en çarpıcı olanı, Monroe’nun koruyucu aile tarafından büyütülmüş olması. Güzel Marilyn ne yazık ki ailesiyle büyüyemedi çünkü annesi zihinsel olarak birtakım rahatsızlıklarla boğuşuyordu. Bu nedenle Monroe’nun annesi, zamanın pek çok kısmını akıl hastanelerinde geçirmek durumunda kalıyordu. Koruyucu annesi Ida ve koruyucu babası olan Albert ile altı ay yaşadıktan ve bu süre zarfında sadece hafta sonları görüştükten sonra 1934’te kendisine küçük bir ev satın alan Marilyn Monroe; zarif hayatını kurmaya o dönemde başlamış oldu.

2. Kekemelik Sorunu

Hepimiz onun güzelliğine hayran olsak ve yaşamına özensek bile, herkes gibi Marilyn Monroe’nun da hayatında fiziksel sorunlar vardı. Örneğin, kekemelik problemi çekiyordu. Ancak bu rahatsızlığın oldukça üzücü bir nedeni var. Monroe, ailesel olarak yaşadığı zorluk neticesinde bir dönem kalmak zorunda olduğu koruyucu ailesinin yanında cinsel istismara uğramıştı. Bu tatsız deneyimden sonra ruh hali beklenildiği gibi karamsar bir hale büründü. Öyle ki psikolojik durumu dışa yansıma olarak kekemelik problemini beraberinde getirdi. Marilyn Monroe’nun zorlu yaşamından kaçmak için tercih ettiği yol oyunculuk oldu. Çünkü gerçeklikten uzaklaşabildiği tek yerdi.

3. Evlilik Nedeni

Marilyn Monroe‘nun Işıltılı Yaşamıyla İlgili Detaylar

Marilyn Monroe’nun dışardan bakıldığında ışıltılı ancak içeride pek çok gerçek barındıran yaşamıyla ilgili detaylar arasında, yine üzücü bir gerçek bulunuyor. Çocukluk ve ergenlik dönemlerini koruyucu ailelerle geçiren güzel yıldızın evlilik nedeni de aynı sebepten ötürü. Monreu’nun birlikte yaşadığı koruyucu ailesi Batı Virginia’ya taşınma planları yapıyormuş. Bu yüzden tekrar evlatlık olarak gitmek istemeyen Marilyn, aralarında dört yaş fark bulunan James Doughert ile evlenmeyi tercih etmiş. Pek de uzun sayılamayacak bu evlilik dört yıl sürmüş ve daha sonra Monreu ve Dougherty yollarını anlaşamadıkları için ayırmayı tercih etmişler.

4. Balayından Feragat Edişi

İkinci Dünya Savaşı sırasında moral ve motivasyona ihtiyacı olan askerlerin ilk yardımcısı olan Marlene Dietrich gibi Marilyn Monroe da savaş sırasında askerleri eğlendirmeyi tercih eden isimlerden birisidir. Hatta bu süre zarfında askeri insansız hava araçları yapan bir fabrikada ikinci evliliğini yapmış olarak çalışan genç bir eşti. Dönem içerisinde askerlere ilham olacak neden arayan bir fotoğrafçı, Marilyn Monroe’yu fark etti ve Kore’deki birliklere gönderilmek üzere bazı fotoğraflarını çekti. Bu yüzden kariyer basamaklarının başlangıç noktası ordu yayınları olan Marilyn, ikinci kocasıyla balayı sırasında gelen tekli üzerine tatilini kesip gösteri yapmayı kabul etti.

5. Çalışma Hayatı

Marilyn Monroe‘nun Işıltılı Yaşamıyla İlgili Detaylar

Pek çok ünlü oyuncunun kaprislerini ve tuhaf isteklerini duymuşuzdur. Marilyn Monroe’da çalışma hayatında özellikle kariyer zirvesinde birlikte çalışılması zor bir insanmış. Onunla yakın çalışan kişiler Monroe’nin tahmin edilemeyecek birisi olduğunu belirtmişler. Çekimlere geç kalan ve zaman zaman repliklerini unutmayı alışkanlık haline getiren Marilyn, çalıştığı kişilerin onu beklemesini sağlarken; gecikmeleri ve unutkanlığı yapımcılara binlerce dolara mal olmuş. Öyle ki yapımdan kovulan Marilyn Monroe, aynı davranışları sergilediği için başka bir sete dahil olamadı. Hollywood’un içerisinde başarılı olmasına rağmen oyunculuk koçunun onayı olmadan rollere dahil olamadı.

6. Kitap Aşkı

Sarışınların genelde tabiri caizse aptal oldukları yönünde genel bir kanı var. Ancak Marilyn sarışın güzel olarak okumaya ve kitaplara aşıktı. Genelde insanlar onun okumayı sevdiğinden habersizdi. Monroe hayatı boyunca dört yüzden fazla kitaptan oluşan bir dizi kütüphaneye sahipti. Hatta her kitap özenle seçilmişti. Favori yazarlarına örnek olarak F.Scott Fitzgerald, John Steinbeck ve Tennessee Williams verilebilir. Genel olarak fotoğraf çektirmeyi seven Monroe, kitaplarıyla birlikteyken de poz vermeye bayılırdı. Bir sayfayı inceler ve beğendiyse o kitabı satın alırdı. Raflarında bulunan kitaplar farklı türler ve ilk baskılardan oluşuyordu.

7. Estetik Geçmişi

Marilyn Monroe‘nun Işıltılı Yaşamıyla İlgili Detaylar

İlerleyen dönemlerde kendisini hiçliğin ortasına doğru götürecek olan Marilyn Monroe, 1950’de tamamen tanınan bir şöhret haline gelmişti. Şöhretin getirdiği güzellik algısı nedeniyle, menajeri rehberliğinde ön dişlerini fotoğraflarda daha az gözükmesi için değiştirmiş, zaten bembeyaz olan teninin hormon kremi kullanarak daha da beyazlaştırmayı kabul etmişti. Bunların yanı sıra iki ağır estetik ameliyat olmayı da kabul eden Marilyn, burun ve çene operasyonları da geçirmişti. Çoğu prosedür iyi bir şekilde sonuçlandı. Ancak ameliyatların bir yan etkisi olarak yüzünün her yerinde çıkan sarı tüylerle baş etmek zorunda kaldı.

8. İsim Değişikliği

Dış dünyaya ışıltılı bir hevesle yaşamıyla ilgili detaylar sunan Marilyn Monroe hakkında bilinen bir diğer yanlış bilgi ise isminin aslında Marilyn Monroe olmamasıdır. Hepimiz onu bu isimle tanısak da gerçek ismi Norma Jeane Baker‘dır. İlk defa oyunculuk sözleşmesi imzaladığı 20th Century Fox ile isim değişikliğini düşünmeye başlamıştı. Sahnede daha hızlı ve etkili bir şekilde yükselebilmesi için etkileyici bir sahne adı arayışına girmişti. Stüdyo yöneticisi Ben Lyon, dönemin ünlü aktristi Marilyn Miller’dan sonra isim olarak Marilyn’i önerdi. Genç yıldızın annesinin soyadı olarak Monroe’yu ortaya atmasıyla Marilyn Monroe, Hollywood geçidine doğmuş oldu.

9. Kariyerinin Başlangıcı

Dönemin parlayan birçok yıldızına ev sahipliği yapan 20th Century Fox yapımcıları, Marilyn Monroe’yu gelecek vadeden parlak bir yıldız olarak sunabilmek için etkili bir başlangıç hikayesi sunmayı planladılar. Neticesinde Monroe, “bebek bakıcılığı yaparken keşfedilmiş olan genç ve güzel bir yetim” olarak Hollywood dünyasına tanıtıldı. Ancak gerçekte Marilyn önüne çıkan fırsatları en iyi şekilde değerlendirerek, onlar için savaştı. Film endüstrisini her yönüyle tanımak ve bilmek istiyordu. Öyle ki Sarah Churchwell’in belirtiğine göre; Marilyn erkeklerin onu bulmasını beklemek yerine, stüdyonun kapısını yumruklayıp, kendini fark ettirip, film işine girmiş.

10. Ölümünün Gizemi

Marilyn Monroe‘nun Işıltılı Yaşamıyla İlgili Detaylar

Takvimler 1950 yıllarına geldiğinde Marilyn Monroe’nun sağlığı kötüye gitmeye, psikolojisi ise bozulmaya başladı. Geceleri uyuyamamaktan şikayetçi olan Marilyn, kendisini uyuşturucuya yöneltti. 1962 yılın 5 Ağustos gününde, evinde ölü olarak bulunan aktrisin ölüm nedeni “akut barbirürat zehirlenmesi” olarak belirlendi ve muhtemel intihar olarak kayıtlara işlendi. Ancak buna inanmayan pek çok dedektif bu ölümün bir cinayet vakası olduğunu belirterek, davayı irdeledi. Marilyn Monroe’nun ölümü hakkında ortaya atılan CIA ve mafya suç örgütlerinden kaynaklanan teorilerin yanı sıra John ve Robert Kennedy’nin de vakaya karışmış olduğu öne sürüldü.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
20
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
8
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!