Konfor Alanından Çıkmanızı Sağlayacak 10 Altın Öneri

5 dk okuma süresi


14
11 Paylaşım, 14 puan

Konfor alanı, kişinin güvende ve rahat hissetmek adına kendi etrafına ördüğü görünmez duvarlardır. Bu sadece fiziksel bir alan değildir, bir durum veya ruh hali de konfor alanı olabilir. Kişi bu alanda kaldığı sürece herhangi bir riskle karşılaşmayacağını, her şeyin yolunda olduğunu düşünür; değişime ve yeniliğe kapalıdır. Konfor alanının içerisinde bulunan birey, kendini güvende hisseder fakat gittikçe körelmeye başlar ve monotonluğun etkisi altına girer. Bunun farkında olsa bile duvarlarını yıkamayabilir. Çünkü bu alanın dışarısı belirsiz ve risklidir. Çıkışa giden yol ise cesaret ve kararlılık gerektirir. Bu sınırlarda kalmanın aslında daha riskli olduğunun farkındaysanız ve konfor alanından ayrılmak istiyorsanız, oradan çıkmanızı sağlayacak bu 10 altın öneri ile yolunuzu çizebilirsiniz.

1. Konfor Alanlarınızı Belirleyin

Konfor Alanından Çıkmanızı Sağlayacak 10 Altın Öneri

Farkındalık önemlidir. Bazen adım atamamanın sebebi, değişim ihtiyacının fark edilmemiş olmasıdır. Bu bağlamda kendinizi nerede veya ne şekilde güvende ve rahat hissettiğinizi, memnun olmadığınız konuları ya da yapmak isteyip yapmadıklarınızı ve de bunların güvende hissetmeniz ile olan ilgisini düşünmelisiniz. Yaptıklarınız sizin için anlam ifade ediyor mu, istekleriniz ve hedefleriniz ile örtüşüyor mu, yaptıklarınız dışında yapmadıklarınız neler bunları sorgulamalısınız. Diyelim ki işiniz sizi pek mutlu etmiyor fakat iyi bir kazancınız var ve bu işten bir türlü ayrılamıyorsunuz çünkü yeni bir iş bulmanın zor olduğunu düşünüyorsunuz. Bu durum, işinizin sizin konfor alanınız olduğunu göstermektedir.

2. Korkularınızı Kabul Edin

Konfor alanınızı keşfettikten sonra, bu alanı gerçekten neden aşamadığınızı bulmalısınız. Endişelerinizin, korkularınızın neler olduğunu bilmeli ve bunları kabul etmelisiniz. Kaynağı net bir şekilde görebilmek, bu süreçteki önemli noktalardandır. Örneğin; yeni insanlarla tanışmaktan çekiniyor çünkü iletişim yeteneğinizin yeterli olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda, bu konuda neden zayıf olduğunuzu sorgulamalısınız. Sohbet açmakta güçlük çekiyor, göz teması kurmaktan rahatsız oluyor veya kalabalık ortamları sevmiyor olabilirsiniz. Korkularınızı biliyor ve kabulleniyorsanız, onların üstesinden gelmek çok daha kolay olacaktır.

3. Küçük Adımlarla Başlayın

Konfor Alanından Çıkmanızı Sağlayacak 10 Altın Öneri

Sizi adım atmaktan alıkoyan sebepleri bulduysanız, onları aşmanın zamanı gelmiş demektir. Konfor alanınızın dışına çıkmak için acele etmeniz gerekmez. Küçük ve sağlam adımlar atarak başlayabilirsiniz. Mesela topluluk önünde konuşmaktan çekiniyorsanız, birden yüzlerce kişinin önüne çıkmanıza gerek yoktur. Bu, korkunuzun artmasına neden olabilir. Önce küçük gruplar önünde konuşmaya başlayabilir ve sonrasında sayıyı azar azar artırabilirsiniz. Ayrıca spesifik düşünmeden, hayatınızda farklılık yaratmak adına basit ama yeni şeyler deneyebilirsiniz. Mesela evinize kullanmadığınız bir yoldan gidebilir veya daha önce denemediğiniz bir yemeği yapabilirsiniz.

4. Bahanelerinizden Güçlü Olun

Konfor alanınızın dışına çıkmakta kararlı olmalısınız. Bahaneler sizi durdurmak için elinden geleni yapacaktır. Bu noktada konfor alanına kalıcı olarak geri dönmemek için çaba göstermeli, kararlılığınızı ortaya koymalısınız. Eğer geri adım atarsanız, süreçte aksama meydana gelir ve kendinize olan güveniniz azalabilir. Örneğin uzun bir zaman spora başlamak istemiş ve sonunda bir adım atarak spor salonuna kaydolmuş olabilirsiniz. Eğer bir süre sonra yorgunluğu bahane ederek gitmemeye başlarsanız veya sonra giderim diye sürekli ertelerseniz, istikrarınız bozulur ve hedefinizden uzaklaşırsınız. Bu süreçte sabır ve motivasyon önemlidir, kendinizi cesaretlendirmelisiniz.

5. Zorlukların Üzerine Gidin

Konfor Alanından Çıkmanızı Sağlayacak 10 Altın Öneri

Yenilgilerden korkmak, kişiyi konfor alanının içine çeker. Kendinizi yenilediğiniz bu süreçte siz de bazı zorluklarla karşılaşabilir, yenilgiler yaşayabilirsiniz. Burada kilit nokta, bu zorluklara olan bakış açınızdır. Eğer onları yolunuzda aşılamayacak bir engel olarak görür ve onların sizi olumsuz etkilemesine izin verirseniz, pes etmiş olursunuz. Eğer her zorluğun veya yenilginin size yeni bir şey öğrettiğini, sizi hedefinize yaklaştırdığını fark ederseniz başarıya ulaşmanız kaçınılmaz olacaktır. Burada panik olmak yerine, edindiğiniz tecrübenin tadını çıkarmaya odaklanmalısınız. Başarısızlıklarla gelişmeyi öğrendiğinizde hiçbir engel sizi durduramayacaktır.

6. Kazanacaklarınızı Düşünün

Hayatınızda kalıcı bir değişiklik yapmak istiyorsanız, adımlarınızda sürekliliği sağlamanız gerekir. Eğer vazgeçmeyi düşünürseniz, aklınıza kazanacaklarınızı getirin. Hedefinize ulaşmayı mı yoksa pişman olmayı mı tercih edersiniz bunun üzerine düşünün. Konfor alanının içinde kalmak, onun dışına çıkmaktan daha risklidir. Bu yüzden çekeceğiniz tüm sıkıntıların buna değeceğini her seferinde kendinize hatırlatmalısınız. Dönüşümün bir anda gerçekleşmeyeceğinin farkındalığıyla, motivasyonunuzu artıracak yollar bulabilirsiniz. Örneğin sizi motive eden bir sözü telefon duvar kağıdı yapabilir ve her baktığınızda doğru yolda olduğunuzu hatırlayabilirsiniz.

7. Cesaretlendiren Çevre Oluşturun

Konfor Alanından Çıkmanızı Sağlayacak 10 Altın Öneri

İçinde bulunduğunuz çevreden ister istemez etkilenirsiniz. Yakın çevreniz ile yaptığınız paylaşımların, atacağınız adımlara etkisi olabilmektedir. Bu sebeple etrafınızda yeniliği ve gelişimi seven, sizi destekleyen ve cesaretlendiren insanların olmasına dikkat etmelisiniz. Yerinde duran kişiler, sizin hareket etmenizi de engelleyecektir. Yeni insanlarla tanışarak güzel ilişkiler kurabilir ayrıca yeni bakış açıları kazanabilirsiniz. Her yeni insan yeni bir kapı demektir. Hayatınızı pozitif yönde etkileyecek kapılar açmaya özen göstermelisiniz. Bu, 10 altın öneri arasında konfor alanından çıkmanızı ve hedefe ulaşmanızı sağlayacak en etkili maddelerdendir.

8. Hayatınızın Direksiyonunu Alın

Hayatınızı yönetmesi gereken kişi sizsiniz. Bu sebeple yeni bir adım atarken, başkalarının ne düşündüğüyle ilgili soru işaretlerini bir kenara bırakmalısınız. Bir konu hakkında fikir alışverişi yapmak faydalı olabilir fakat sizin hayatınızda son karar yine size ait olmalıdır. Herkesin düşüncesinin aynı olması gerekmediği gibi, sizin için neyin gerçekten iyi olacağını en iyi siz bilebilirsiniz. Bunları göz önünde bulundurarak, başkalarını değil kendinizi memnun etmeye çabalamalısınız ve kimsenin sizi hedefinizden uzaklaştırmasına izin vermemelisiniz. Eleştiren de olacaktır destek olan da. Aldığınız kararların sonucu iyi veya kötü olabilir, önemli ve güzel olan nokta kendi yolunuzdan gitmenizdir.

9. Başkalarıyla Değil Kendinizle Yarışın

Her insan kendi kişiliği, yeteneği ve koşulları doğrultusunda kendi hayatını yaratır. Bu sebeple herkes kendi hayatına kattıklarına odaklanmalıdır. Siz de öncelikle kendi hayatınızdan sorumlu olduğunuzu unutmamalısınız. Kendi gelişiminize odaklanarak daha kolay motive olduğunuzu ve yaptıklarınızdan daha çok keyif aldığınızı fark edebilirsiniz. Bu sebeple sadece kendinizle yarışmalısınız. Bununla birlikte başkalarıyla yarışmak yerine onların başarılarından ilham alarak gelişiminizi ilerletebilirsiniz. 10 maddelik listemizdeki bu altın öneri de oldukça dikkate değerdir çünkü kendinizin en iyi hali olmaya çalışmak, konfor alanından çıkmanızı sağlayacak en önemli konulardan biridir.

10. Denge Kurun

Konfor Alanından Çıkmanızı Sağlayacak 10 Altın Öneri

Konfor alanına kalıcı olarak dönüş yapmamakla birlikte, bazen orada bulunmanız size iyi gelecektir. Bu, her durum için geçerli olmayabilir ama örneğin; evde hiçbir şey yapmadan oturmak size rahat hissettiriyor olabilir fakat monotonluktan kurtulmak için etkinliklere katılmaya, yeni insanlar tanımaya karar vermiş olabilirsiniz. Bu, evde hiç vakit geçirmemeniz gerektiği anlamına gelmemektedir. Yenilik yapmak adına devamlı diken üstünde olmak mecburiyetinde hissetmemelisiniz. Ayrıca konfor alanınızı daha verimli hale de getirebilirsiniz. Evde vakit geçirmek için kendinize farklı uğraşlar edinebilir, mesela tüm gün televizyon izlemek yerine bir online eğitime katılabilirsiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
17
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!