Kolayca Hazırlayabileceğiniz Siyah Nokta Karşıtı Maskeler

5 dk okuma süresi


5
13 Paylaşım, 5 puan

Siyah noktalar, ciltte aşırı yağ ve sebum salgısının birikmesiyle oluşur ve esasen gözeneklerimizi tıkarlar. Sonunda, birikim gözenekleri doldurur ve siyah noktalar daha görünür ve belirgin hale gelir. Birçok kişinin şikayetçi olduğu siyah noktalardan kurtulmak istiyorsanız, yardım elinizin altında! Kolayca hazırlayabileceğiniz siyah nokta karşıtı pratik maskeler ile siz de evde maskelerinizi hazırlayabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz.

1. Süt ve Bal Maskesi

Kolayca Hazırlayabileceğiniz Siyah Nokta Karşıtı Maskeler

¼ fincan süt ve 2 yemek kaşığı bal, kolayca ve hızla hazırlayabileceğiniz siyah nokta karşıtı maskeler arasında süt ve bal maskesi için yeterlidir. Pamuklu çubuklara da ihtiyacınız olacaktır. Süt ve balı bir kapta karıştırın. Bir pamuğu veya çubuğu karışıma batırın ve yüzünüzü bununla kaplayın. Dilerseniz ince pamuklu şeritler kullanabilir ve yüzünüze uygulamadan önce pamuğu karışımın içinde bekletebilirsiniz. Maskeyi 10-15 dakika bekletin, ardından ılık suyla durulayın. Bunu haftada 1-2 kez yapın. Süt, doğal, hafif bir eksfoliye edici olan laktik asit içerir. Ölü hücreleri çıkardığı ve gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olduğu cilt tarafından kolayca emilir. Bal, cildinizin parlak ve ışıltılı görünmesine yardımcı olur.

2. Yumurta ve Limon Maskesi

1 yumurta akı 1 yemek kaşığı limon suyunu içeren tarif ile ile siyah noktalardan kolayca kurtulabileceğiniz bir maskeyi hazırlayarak uygulamaya başlayabilirsiniz. Yumurta akı ve limon suyunu karıştırın ve karışımı bir yüz fırçasıyla gözlerden ve kaşlardan kaçınarak yüzünüze uygulayın. Yaklaşık 10-15 dakika dinlenmesi için bekletin. Maske kururken cildinizin gerildiğini fazlasıyla hissedeceksiniz. Soğuk suyla yıkayın ve bir nemlendirici ile bakımınızı tamamlayın. Bunu haftada bir kez yapın. Yumurta akı doğal bir toner olarak iyi çalışır. Gözenekleri küçültür ve cildinizin temiz ve lekesiz görünmesini sağlar. Limon suyu doğal bir ağartma maddesidir ve cildinizin parlamasına yardımcı olur.

3. Tarçın ve Bal Maskesi

Kolayca Hazırlayabileceğiniz Siyah Nokta Karşıtı Maskeler

Tarçın tozu ve balı kalın bir macun kıvamı oluşana kadar bir kabın içerisinde karıştırın. Macun karışımını yüzünüze uygulayın ve uygulamayı yaparken siyah noktalarınızın olduğu belirli sorunlu alanlara özellikle odaklanın. 20 dakika bekletin, ardından uyguladığınız bölgeyi ılık suyla yıkayın. Bunu iki hafta boyunca gün aşırı yaparsanız cildinizde iyiye doğru bir değişiklik gözünüzden kaçmayacak ve iyi hissetmeye başlayacaksınız. Tarçın ve bal, akne ve siyah noktaya eğilimli ciltlerin tedavisinde faydalı olan antibakteriyel özelliklere bolca sahiptir. Bu yüzden maskenizin olmazsa olmazlarıdır. Tarçının doğası, gözeneklerinizin küçülmesine yardımcı olur. Bu da cildinizin temiz ve pürüzsüz görünmesini sağlar.

4. Nane Limon ve Jelatin Maskesi

Bu maske için bir avuç nane yaprağı 1 yemek kaşığı jelatin tozu 1 yemek kaşığı limon suyuna ihtiyacınız var. Nane yapraklarını az suda haşlayın veya bir karıştırıcıda sertçe vurun. Yaprakları soğumaya bırakın. Bir bardak suyun üçte birini bir cam kâsede 15 saniye mikrodalgaya koyun ve ılık suya jelatin tozunu ekleyin. Tüm tozlar kaybolana kadar karıştırın. Limon suyu ve nane sıvısını karıştırın veya jelatine yapıştırın. Maskeyi yüzünüze uygulayın ve tamamen kuruyana kadar bekletin. Dikkatlice soyun ve yüzünüzü soğuk suyla durulayın. Bunu haftada bir kez yapın. Limon, cildinizi aydınlatır. Nanenin antibakteriyel özellikleri cildi yatıştırmaya ve ölü cilt hücrelerini temizlemeye yardımcı olur. Jelatin, kolajen ve maskeyi bir arada tutmaya yardımcı olan bir polimer içerir.

5. Yeşil Çay, Salatalık ve Jelatin Maskesi

Kolayca Hazırlayabileceğiniz Siyah Nokta Karşıtı Maskeler

Bu maske için 1 yemek kaşığı jelatin tozu, 2 yemek kaşığı yeşil çay ve 2 yemek kaşığı salatalık suyuna ihtiyacınız var. Jelatini içine karıştırmadan önce üçte bir bardak suyu bir cam kâsenin içerisinde 15 saniye kadar mikrodalga fırında ısıtın. Jelatine yeşil çay ve salatalık suyunu ekleyin, ardından karıştırın ve yüzünüze nazikçe uygulayın. Soyulmadan önce 20 dakika bekletin ve soyduktan sonra soğuk suyla yıkayın. Süreci hafta bir kez uygulamanızı tavsiye ederiz. Jelatin cildin elastikiyetini artırır ve evde etkili bir soyulabilir maske elde etmenizi sağlar. Salatalık, cildinizi gençleştiren ve nemlendirmeye yardımcı olan faydalı bir doğal soğutucudur. Yeşil çay, kızarıklığı ve iltihabı azaltan antioksidan etkilere sahiptir.

6. Kabartma Tozu ve Bal Maskesi

2 yemek kaşığı kabartma tozu 2 yemek kaşığı bal ile bu maskeyi siz de yapabilirsiniz. Kabartma tozu ve balı bir cam kâsede karıştırın ve karışımı bir yüz fırçasıyla yüzünüze uygulayın. En fazla 15 dakika bekletin. Kabartma tozu cildinize zarar verebilir, bu yüzden bundan daha uzun süre bırakmayın. Soğuk suyla yıkayın ve bu maskeyi haftada en az bir kez kullanın. Kabartma tozu, cildinizin pH’ını nötralize ederken ölü cilt hücrelerini temizleyen bir eksfoliye edicidir. Bal, cildinizin taze görünmesine yardımcı olan bir parlatıcı görevi görür. Bu maskeyi yağlı/karma cildiniz varsa sadece T bölgesi bölgelerinize veya yüzünüzün tamamına uygulayabilirsiniz. Kabartma tozu oldukça sert bir madde olduğundan hassas bir cildiniz varsa bu maskeyi kullanmayın.

7. Bentonit Maskesi

Kolayca Hazırlayabileceğiniz Siyah Nokta Karşıtı Maskeler

3 yemek kaşığı bentonit kil su ve lavanta yağı (isteğe bağlı) ile bentonit maskesi kolayla hazırlayabileceğiniz siyah nokta karşıtı etkili maskeler arasındadır. Tüm malzemeleri bir kapta çok kalın veya akıcı olmayan bir macun oluşana kadar karıştırın. Maskeyi yüzünüze uygulayın ve 20 dakika veya maske yüzünüzde etkili bir biçimde kuruyana kadar bekletin. Pamuklu bir bezi suyla ıslatın ve maskeyi nazikçe çıkarın, ardından yüzünüzü soğuk suyla durulayın. Uygulamayı hafta bir kez uygulamanızı tavsiye ederiz. Bentonit kil gözeneklerinizi açar ve siyah noktaları gidermenize yardımcı olur. Ayrıca akne izlerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir ve kızarıklık ve iltihapla mücadelenizde etkin rol oynayabilir.

8. Yulaf Ezmesi, Yoğurt ve Limon Maskesi

2 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 1 yemek kaşığı yoğurt ve 1 yemek kaşığı limon suyu ile bu maskeyi rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. Yulaf ezmesini yumuşatmak için yoğurdun içinde birkaç dakika bekletin, ardından bu karışımın içine limon suyunu karıştırın. Maskeyi yüzünüze nazikçe uygulayın ve kuruması için 20 dakika bekletin. Soğuk suyla durulayın. Bu uygulamayı haftada 2 kez uygulamanız sürecin işleyişi için fazlasıyla önemlidir. Yulaf ezmesi cildinizi pul pul dökmeye yardımcı olur ve siyah noktalarda hafif ve etkili bir aşındırıcı gibi davranır. Yoğurt cildi temizleyen laktik asit içerirken limon suyu cildi tonlandırır. Bu sebeple limon bileşenini bu tarife benzer başka birçok maske tarifinin gereksinimleri arasında görmek mümkündür.

9. Yeşil Çay ve Aloe Vera Yüz Maskesi

Kolayca hazırlayabileceğiniz siyah nokta karşıtı olan maskeler arıyorsanız yeşil çay ve aloe vera maskesine bir şans vermelisiniz. Hazırlaması ve uygulaması epey kolaydır ve siyah noktalardan kurtulmanıza gözle görülür biçimde yardımcı olur. 1 yemek kaşığı aloe vera jeli ve ¼ fincan yeşil çay ile bu maskeyi rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. Yeşil çayı demleyin ve soğumaya bırakın, ardından aloe vera jeli ile karıştırarak akıcı bir macun kıvamına gelene dek karıştırın. Bu kıvamın yeterince iyi ve hacimli olduğuna karar verdiğiniz zaman yüze pamuklu bir ped ile nazikçe uygulayın ve soğuk suyla durulamadan önce maskenin kuruması için 20 dakika bekletin. Bu maskenin etkisini görmek için haftada 1-2 kez kullanın.

10. Portakal Suyu ve Jelatinin Maskesi

Kolayca Hazırlayabileceğiniz Siyah Nokta Karşıtı Maskeler

1/3 su bardağı taze portakal suyu veya posası ve 1 yemek kaşığı jelatin tozu ile bu maskeyi hazırlayabilirsiniz. Üçte bir bardak suyu 15 saniye süreyle mikrodalga fırında ısıtın ve üzerine jelatin tozu, ardından portakal suyu ekleyin. Harmanlanana kadar karıştırın, ardından kaşlarınıza veya gözlerinize dokunmadan yüzünüze nazikçe sürün. Maskenin yaklaşık 15 dakika süreyle tamamen kurumasını bekleyin, ardından nazikçe soyun. Durulamayı mutlaka soğuk su ile yapın. Uygulamayı haftada 1-2 defa yapmanızı tavsiye ediyoruz. Portakal suyu, cilt dostu C vitamini ve diğer faydalı antioksidanlarla doludur. Portakal suyundaki sitrik asit aynı zamanda cildinizin üst tabakasındaki ölü deri hücrelerini de temizleyerek hücre yenilenmesini hızlandırır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!