Kitapseverlere Özel Online E-Kitap Okuma Siteleri

4 dk okuma süresi


8
11 Paylaşım, 8 puan

Günümüzde dijitalleşmenin etkisi ile hayatın büyük bir bölümü dijital ortama taşınmıştır. İnsanlar zamanının çoğunu akıllı telefon, tablet, bilgisayar gibi elektronik cihazları kullanarak geçirmektedir. Aynı şekilde, kitap okuma alışkanlıklarının da dijital dönüşüm ile değişiklik göstermesi, karşımıza kolayca taşınabilen ve bütçe dostu e-kitapları çıkarmaktadır. Çeşitli formatlarda, farklı elektronik cihazlar aracılığıyla okunabilen e-kitaplar, birçok site tarafından okuyuculara sunulmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken, bu işlemi yasal olarak yapan siteleri seçmektir. Online olarak okumak isteyen kitapseverlere özel yasal e-kitap okuma siteleri listesini oluşturduk. Keyifli okumalar dileriz!

1. FeedBooks

Kitapseverlere Özel Online E-Kitap Okuma Siteleri

FeedBooks, e-kitaplar indirebileceğiniz bir dijital kütüphanedir. Kitapseverler için güzel bir seçenek olan FeedBooks, farklı dillerdeki çok sayıda kitabı EPUB, PDF, Kindle gibi formatlarda okuyuculara sunmaktadır. Burada ücretli kitapların yanı sıra ücretsiz kitaplar da bulabilirsiniz. Ayrıca kendi içeriklerinizi bu sitede yayımlayabilir, FeedBooks kullanıcıları tarafından içeriklerinizin değerlendirilmesine izin verebilirsiniz. Taşınabilir cihazlarınızda okumak için çeşitli e-kitaplar bulabileceğiniz bu çevrimiçi kütüphanede ayrıca favori RSS beslemelerini mobil cihazlarda görüntülenebilen PDF dosyasına dönüştürmek mümkündür.

2. E-Devlet

Vatandaşlık işlemleriyle ilgili çok sayıda hizmet sunan E-Devlet, bünyesinde ücretsiz e-kitap hizmeti de bulundurmaktadır. E-Devlet, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile bağlantılı olarak halk kütüphanelerinin arşivini elektronik ortamda paylaşmaktadır. İçerikler genellikle PDF formatında indirilebilmektedir. Prosedüre göre, okumak istediğiniz kitap için belli bir süre tanımlanmakta ve bu süre bittiğinde kitaba erişiminiz kapanmaktadır. E-Devlet 17 binden fazla kitaba erişim sağladığından, özellikle araştırma yapanlar için oldukça faydalı bir kaynaktır. Türkiye’deki herhangi bir halk kütüphanesine üyeliğiniz varsa bu online kütüphaneden faydalanabilirsiniz, eğer yoksa E-Devlet üzerinden kolayca üyelik oluşturabilirsiniz.

3. Rakuten Kobo

Kitapseverlere Özel Online E-Kitap Okuma Siteleri

Arşivi daha çok İngilizce ağırlıklı olan Rakuten Kobo, okuyuculara çeşitli türlerde 6 milyondan fazla e-kitap seçeneği sunmaktadır. Türkçe dahil çeşitli dillerde e-kitaplar bulabileceğiniz Rakuten Kobo, kendine özgü kitap arşiviyle bilgisayarlarda ve mobil cihazlarda kullanıma uygundur. Kobo e-kitap okuyucuları ile bu kitapları okuyabilirsiniz. Bu platformun arşivinde hem ücretli hem de ücretsiz kitaplar bulabilirsiniz. Ayrıca geniş bir distribütör ağına sahip olan Rakuten Kobo’da, bir yazar olarak kendi e-kitabınızın satışını da yapabilirsiniz. Bu özellikleriyle Rakuten Kobo, kitap okuma işini online ortama taşıyan kitapseverlere özel olarak önerdiğimiz e-kitap okuma siteleri arasında yerini alıyor.

4. BookBoon

Özellikle profesyonel anlamda, iş ile ilgili konularda faydalı kaynaklar sunan BookBoon, bu alanlarda kendini geliştirmek isteyen kişilerin sık tercih ettiği bir sitedir. Kitaplar, kullanıcılar tarafından değerlendirilebilmektedir. Üniversite öğrencileri için oldukça iyi bir kaynak olan BookBoon’un, 1000’in üzerinde sunduğu e-kitaplar arasında çok sayıda ücretsiz üniversite kitabı da yer almaktadır. Hem ücretli hem de ücretsiz e-kitap seçeneği olmasının yanında, kitapları ücretsiz olarak görüntüleyebilmek için siteye öğrenci olarak kaydolmak gerekmektedir. Eğer normal şekilde kayıt yaparsanız, 1 ay boyunca ücretsiz olarak deneme süresinden yararlanabilirsiniz.

5. Open Library

Kitapseverlere Özel Online E-Kitap Okuma Siteleri

Open Library, kâr amacı gütmeyen Internet Archive’ın “One web page for every book“ yani “Her kitap için bir web sayfası“ mottosu ile yola çıkarak meydana getirdiği bir projedir. Open Library çok geniş bir arşive sahiptir öyle ki e-kitap sayısı 1 milyondan fazladır. Burada Türkçe dahil birçok farklı dilde ücretsiz e-kitap bulunmaktadır. Bu kitaplar PDF, EPUB, MOBI, DJVU gibi formatlarda indirilebilmektedir. Seçilen herhangi bir kitap 2 haftalığına ödünç alınıp okunabilir ve ödünç alınan kitapların yalnızca bir kısmına ulaşılabilmektedir. Ayrıca 5 adet kitabı 14 gün süreyle ödünç alabilirsiniz. Bazı kitapları direkt indirebildiğiniz gibi bazıları için üye olmanız veya ödünç almanız gerekmektedir.

6. Apple Books

Apple Books, Apple kullanıcıları için e-kitap okuma imkânı sunmaktadır. Apple cihazlarda yüklü olarak bulunmaktadır. Okuyucular bu platformu kullanarak EPUB ve PDF gibi yaygın kullanılan formatlarda kitap okuyabilir. Satın alınan kitaplar Aile Paylaşımı özelliği ile 6 kişi ile paylaşılabilir. Kitapların ön izlemeleri ücretsiz olarak indirilebilmektedir. Apple Books’ta öğrenciler için açıklayıcı video ve fotoğraflarla desteklenmiş birçok ders kitabı da bulunmaktadır. İngilizce arşivi Türkçe kitap arşivine göre daha geniştir. Ayrıca Apple Books’ta okuduğunuz kitaplara göre kişiselleştirilmiş öneriler alabilir, kendinize günlük okuma hedefleri koyabilirsiniz.

7. Google Play Books

Kitapseverlere Özel Online E-Kitap Okuma Siteleri

Google Play Books, dünyanın en büyük ücretsiz çevrimiçi kitap okuma platformu olarak geçmektedir. Sitede 5 milyondan fazla e-kitap bulunduğu bilinmektedir. Bunların arasında ücretli olan kitaplar da vardır. Ders kitaplarını ve diğer e-kitapları kiralama seçeneği de sunulmaktadır. Google Play aracılığıyla e-kitap sunanlar, DRM korumasını etkinleştirmediği takdirde indirilen e-kitaplar Kindle, Apple Books gibi diğer platformlara aktarılabilmektedir yani Google Play Books kullanıcı hesabı ile eşleşen kitaplara, farklı platformlardan ulaşma imkânı da vardır. Kullanıcılar, Google Play Books bulut depolama alanına EPUBya da PDF formatında 1000 kitap yükleyebilir ve bunları farklı cihazlar ile senkronize edebilir.

8. D&R

D&R birçok yerde mağazası olan ünlü bir markadır. Kitaplar, kırtasiye malzemeleri, elektronik aletler gibi ürünleri olan D&R’ın Kobo ile yaptığı işbirliği sayesinde, buradan satın aldığınız e-kitapları Kobo’nun e-kitap okuma cihazlarını kullanarak veya Kobo uygulaması üzerinden yeni hesap oluşturmaya gerek kalmadan okuyabilirsiniz. D&R üyelik bilgileriniz ile giriş yaparak Kobo kütüphanenizde e-kitaplarınızı görüntüleyebilirsiniz. Böylelikle kitaplarınızı devamlı elinizin altında tutabilir ve istediğiniz zaman okuyabilirsiniz. Kategori çeşitliliği ve yayınlarının kalitesi ile öne çıkan D&R’ın fiyat politikası da makul seviyededir.

9. Project Gutenberg

Project Gutenberg, e-kitap oluşturmayı ve dağıtmayı teşvik etmek amacıyla oluşturulmuş gönüllü bir projedir. Dünyadaki ilk e-kitap projesi olup, elektronik kitap paylaşımları ile diğer sitelere öncülük etmiştir. Sitede hali hazırda 60 bini aşkın e-kitap bulunmakta ve bunların çoğunluğunu kamu malı kitaplarının tam metinleri oluşturmaktadır. Farklı dillerde kitap seçenekleri mevcuttur. Bu kitapların neredeyse tüm bilgisayarlarda kullanılabilmesine, açık formatlı ve ücretsiz olmasına özen gösterilmektedir. Bu siteden Kindle ve EPUB formatlarında kitaplar edinebilirsiniz. Buradaki e-kitapları okuyabilmek için özel bir uygulama gerekmemektedir.

10. İdefix

Kitapseverlere Özel Online E-Kitap Okuma Siteleri

Online okumanın keyfini çıkarmak isteyen ve e-kitap okuma siteleri arayan kitapseverlere özel bir başka önerimiz ise İdefix. Web sitesi üzerinden kitap, kırtasiye, elektronik eşya gibi kategorilerde satış yapan İdefix, e-kitap hizmeti de sunmaktadır. D&R’da olduğu gibi, İdefix’ten aldığınız e-kitapları Kobo e-kitap okuyucusu veya Kobo uygulaması ile okuyabilirsiniz. Aynı şekilde yeni bir üyelik almanıza gerek yoktur. İdefix üyelik bilgilerinizi kullanarak Kobo’da giriş yapabilir ve kütüphaneye ulaşabilirsiniz. Bu şekilde birçok farklı yazarın kitaplarına online olarak erişip bunları oldukça uygun fiyatlara satın alabilir, aradığınız kitaplara orijinal dillerinde sahip olabilirsiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!