Katlanabilir Akıllı Telefonlar Hakkında 10 Bilgi

4 dk okuma süresi


4
12 Paylaşım, 4 puan

Gelişen teknolojiyle beraber her geçen gün ortaya yeni fikirler atılıyor ve öncesinde ortaya atılan fikirler gerçeğe dönüşüyor. Teknoloji öyle bir ilerledi ki artık kuracağımız hayalleri birkaç sene içinde gerçekleşmiş halde görebiliyoruz. Geçtiğimiz senelerin en çok konuşulan hayallerinden birisi olan katlanabilir akıllı telefonların 2019’un son çeyreğinde tanıtımları ve testleri yapıldı. Biz de sizlere katlanabilir akıllı telefonlar hakkında 10 bilgi listesi hazırladık. Keyifli okumalar diliyoruz!

1. Fikrin Ortaya Çıkışı

Katlanabilir Akıllı Telefonlar Hakkında 10 Bilgi

Katlanabilir akıllı telefon fikri akıllı telefonlardan ve dokunmatik ekranlardan önce ortaya çıktı. Bu fikrin demirbaşı e-kağıt teknolojisidir. 2005 yılında HP’nin ürettiği Dünyanın ilk gerçek çözünürlüklü e-kağıdını üretmesiyle beraber fısıltılar başladı. 2007 yılında Sony’nin ürettiği katlanabilir OLED ekranın kalınlığı sadece 0.3 minimetreydi! Bunların hepsinin yanı sıra asıl fikir babası olarak bir dönemin devi olan Nokia’yı göstermek yanlış olmaz. 2008 yılında Nokia Morph isimli konseptini gösterdi. Günümüzün teknolojisinde çalışan üreticiler için bile hayal olan bu konseptin heyecanını hala hissedenler vardır.

2. Üretilen İlk Katlanabilir Telefon Hangisi?

Tahmin edileceği gibi fısıltılar ve alıcıların artan merakı sonucu üretim için bir yarış başladı. Samsung, Huawei, LG gibi firmalar reklamlarını arttırırken ilk hamle sessiz sedasız bir şekilde Çin merkezli Royole isimli şirketten geldi! Bir anda ortaya çıkarttıkları Royole FlexPai, piyasaya sürülen ilk katlanabilir akıllı telefon oldu.

3. Kaç Kez Katlanabiliyorlar?

Katlanabilir Akıllı Telefonlar Hakkında 10 Bilgi

Katlanabilir akıllı telefonlar hakkında önemli bir bilgi, markadan markaya değişiklik göstermekle beraber tek seferde en fazla 3 kez katlanabiliyor. Katlanabilir akıllı telefon üreticileri, akıllı telefonlarının 10.000 üzerinde katlamaya dayanacağını garanti ediyor olsa da 200.000 katlamanın üzerinin de sağlanacağı konuşuluyor.

4. Peki Ya Kamera?

Elbette günümüzde akıllı telefon kullanıcılarının kullandıkları telefonlarda ilk baktıkları şeylerden birinin telefonun fotoğraf çekme kabiliyeti olduğunu biliyoruz. Haliyle katlanabilir akıllı telefon üreticileri olan Samsung, Huawei, Motorola, Xiaomi ve Royole de bunun farkında. Öncelikle katlanabilir akıllı telefonların kameraları diğer akıllı telefonların kameralarına göre sönük kalsa dahi tatmin edici bir fotoğraf sizlere sunabiliyor. Bunun yanı sıra kameraya zarar gelmemesi için özel tasarladıkları kalınlık ve kameranın içeride saklanması gibi özellikleri ile telefonun kamerası korunuyor. Hem katlanmış haliyle hem de katlanmamış haliyle ön kamera ve arka kamerayı aynı anda servis edebiliyor.

5. Bu Fikre Neden İhtiyaç Var?

Katlanabilir Akıllı Telefonlar Hakkında 10 Bilgi

Ceplerimize koca dünyayı sığdıracağız diye uğraşırken biraz abartıp yanımızdan eksik etmediğimiz akıllı telefonlarımızda hep daha büyük ekran, daha net görüntü, daha hızlı hizmet gibi özellikleri istedik. Bunun sonucunda da akıllı telefonların boyutları arttı. En temel düşüncede katlanabilir akıllı telefonlar hem şirketleri hem de kullanıcıları rahatlatacak bir sistem.

6. Katlanabilir Akıllı Telefonlar Sağlam Mı?

Yapılan testlerde plastik katlanabilir ekranının rahatça çizilebilir olması nedeniyle sağlamlık testinden tam puan alamadı. Testlerdeki tek hata katlanabilir ekranı çevreleyen donanım. Ters yöne katlamaya çalışıldığında belli bir güç sınırına kadar kullanıcıya engel oluyor ve kırılmıyor. Bir sınırdan sonra çatlıyor. Çevresinde onu kaplayan donanıma ne olsa da katlanabilir ekranda hata oluşmuyor. 10 üzerinden 6-7 civarı not verilebilecek bu teknolojinin hala yeni ve gelişmeye oldukça hazır olduğunu eklemekte fayda var.

7. Katlanabilir Akıllı Telefonlar Kullanışlı Mı?

Katlanabilir Akıllı Telefonlar Hakkında 10 Bilgi

Cebinizdeki akıllı telefondan daha küçük hale gelebildiği için cebinizde rahatça taşıyabilirsiniz. Günlük kullanımda kullanım amacınıza göre boyut değiştirebileceği için akıllı telefonlardan çok daha kullanışlı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

8. Katlanabilir Telefon Almaya Değer Mi?

Çıkaracak firmaya göre değişkenlik gösterip 2000-2600 dolar civarında fiyatıyla alıcı bulacak olan katlanabilir akıllı telefonlar bu fiyata değer mi? Öncelikle almak için acele etmemeniz tavsiyemizdir. Evet, yepyeni bir teknoloji olması heyecan verici fakat heyecan verici olmasına rağmen hala temkinli yaklaşılması gereken bir teknoloji. Ön sürümlerinde defalarca aldığı hatalarla korkutan Samsung Fold’un gönderildiği testlerden aldığı geri dönüşlerle (plastik film çıkarıldığında ekranın kullanım dışı kalması gibi) duyurduğu satış tarihini erteleyip yeni tarih duyurmamasını hatırlatırız. Tamir maliyetinin fazla olması, OLED ekranların stabil çalışmaması gibi detayları tekrar düşünüp alma kararınızı ona göre vermeniz en doğrusu olacaktır.

9. Nokia’nın Batmasının Sebebi!

Bir dönemin devi olan Nokia’nın batma sebeplerinden birisi katlanabilir akıllı telefon hevesiydi. Katlanabilir akıllı telefonların ortaya çıkış fikrinden bahsederken söylediğimiz Nokia’nın Morph isimli konseptine dönüp bakıldığında Nokia’nın düşüşü gözler önüne seriliyor. Akıllı telefon devrimini atlayan firma nanoteknolojilerle donatılmış katlanabilir cihaz peşindeydi. Akıllı telefon devrimini atlayıp, bir sonraki seviyeye geçmeye çalışan Nokia’nın bu kararı kendisi için yanlış bir karardı. 2007 senesinde Apple’ın Iphone’u tanıtmasıyla akıllı telefon çağı başlamış oldu. Dokunmatik ekranlara geçmemeye inat edip tuş takımı bulunan telefonlar üretmeye devam etmesi, işlemcisini değiştirmemesi gibi sebeplerle marketteki yerini tekrar geri kazanamamak üzere kaybetti. 2011 yılında Nokia yeni bir cihaz gösterdi: Kinetic. Kinetic isimli bu cihaz katlanmaktan ziyade bükülüyordu. Çeşitli işlemleri bükülerek yapabiliyor olan bu cihaz piyasaya asla sürülemedi.

10. Geliştirilmeye Devam Edecek Mi?

Katlanabilir Akıllı Telefonlar Hakkında 10 Bilgi

Katlanabilir akıllı telefonlar, katlanabilir ekranlar tıpkı uçan arabalar gibi bir hayalden ibaretti bir zamanlar. Şimdilerde ise bu hayalin gerçeğe dönüşüp test edildiğini görüyoruz. Geçmişte hayal kuran bizler şimdilerde bu hayallerimizi gerçeğe çevirip üstüne bir de limitlerini görmeye çalışıyoruz! Hayalin gerçeğe yeni yeni dönüştüğü zamanlarında bırakılacağını düşünüyor musunuz? Akıllı telefonlar her geçen gün gelişecek ve ilerleyecek. Elbette şimdilerde hataları olacak, arıza verecek ve maliyetli olacaktır. Bu pazarın gelişmeye açık olduğunu pazara ilk ürün sürenin ismi duyulmayan Royole firması olduğundan anlayabilmemiz gerekiyor. Apple hala hamlesini yapmadı. Huawei, Motorola ve Xiami sadece tanıtım yaptı. Samsung ise sürülme zamanını saklıyor. Bu devler tekrar sahaya çıkıp kendilerini gösterdiklerinde yarış baştan başlayacak. Heyecanla kalın!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!