Karşı Cinsle Etkili İletişim Kurmanın 10 Yolu

2 dk okuma süresi


11
14 Paylaşım, 11 puan

Bazı zamanlar söyleyeceklerimiz kısa ve öz olmasına rağmen ifade şeklimizden dolayı anlaşılmayabiliriz. Karşıda ki insan özellikle bizi heyecanlandıran biri ise sözcüklerimizin birbirine girmesi en çok korktuğumuz durumlar arasında yer alabiliyor. Biraz olsun sakinleşmek, kendinden emin ve anlaşılabilir konuşmak için karşı cinsle etkili iletişim kurmanın 10 yolu listemizi okumaya ne dersiniz?

1. Söyleyeceklerinizi Prova Etmek

Karşı Cinsle Etkili İletişim Kurmanın 10 Yolu

Bu başlığı gördüğünüzde aklınıza dizi ve filmlerde ki sahneler geliyor mu? Mutlaka görmüşsünüzdür aynada prova yapanlar veya görüşmeye gitmeden kendi kendine tekrar eden kişileri. Bunu yapmak söyleyeceklerinizin aklınızdan uçup gitmesine engel olacak ve kendinizden emin bir şekilde konuşmanızı sağlayacak.

2. Göz Teması Kurmaktan Çekinmeyin

Karşımızda hoşlandığımız veya çekindiğimiz biri varsa bunu yapmaktan çoğu zaman kaçınırız. Peki kim karşısında konuşurken sağa sola bakınan insan ile sohbet etmekten hoşlanır? “Hiç kimse.” Sohbet ettiğiniz insanla göz teması kurun ki odak noktanızın o olduğunu hissettirin.

3. Ses Tonunuz Çok Önemli

Heyecandan bağıra bağıra konuşmaya başlamak karşınızdaki insanı rahatsız edebileceği gibi yanlış anlaşılmanıza da sebep olabilir. Siz anlatacaklarınızın heyecanı ile ses tonunu yükseltirken karşınızda ki insana kızgınlık, kavga izlenimi verebilirsiniz. Sesinizi yükseltmekten kaçınırken sessiz bir şekilde konuşmaktan da çekinin. Karşınızda ki insan sizi duymaya çalışırken yorulmasını istemezsiniz. Normal bir ses tonunda gerektiği yerde vurgulamak her zaman daha etkili bir yöntem olmuştur.

4. Cümlelerinizin Sonunu Getirin

Anlatmak istediğinizi kısa ve öz anlatın. Cümlelerinizi uzatmayın böylelikle konudan sapmamış olur neyi ifade ettiğinizi net bir şekilde göstermiş olursunuz.

5. Siz Yeterince Konuştunuz

Karşı Cinsle Etkili İletişim Kurmanın 10 Yolu

Karşınızda ki insanı dinlemek oldukça önemli bir etkileşim şeklidir. Saygı duyduğunuzu gösterir, düşüncelerini önemsediğinizi hissettirirsiniz. Ayrıca sürekli sizin konuşmanız sizi sevimsizleştireceği gibi farklı anlamlar çıkarmaya neden olacaktır. Hiç kimse sürekli konuşan, dinlemeyi bilmeyen insanlardan hoşlanmaz. Ancak karşı cinsin sizden hoşlandığını anlamak isterseniz önceki yazımızı inceleyebilirsiniz.

6. Ön Yargılarınızı Çöpe Atın

Karşı Cinsle Etkili İletişim Kurmanın 10 Yolu

Yeni tanışacağınız biri, daha önce geçmişiniz olan biri veya hayatınızda hali hazırda var olan biriyle kafanızda kurduklarınız ile etkileşim kurmaktan çekinin. Hayatın ve zamanın insanın karşısına neler çıkardığını bilemezsiniz aklınızdakilerden çok daha farklı bir senaryo ile karşılaşabilme olasılığınız oldukça yüksek.

7. Elinize Kolunuza Sahip Çıkın

Karşı Cinsle Etkili İletişim Kurmanın 10 Yolu

Başlık biraz ağır oldu sanırım fakat beden dilinin ne kadar önemli olduğunu vurgulamak istedik. Hiç bir şey konuşmadan sadece hareketlerimizle kendimizi anlatabiliriz hatta yanlış anlatabiliriz.  Beden dilinizin sizi yanlış ifade etmesine izin vermeyin.

8. Yalanlar Elbet Gün Yüzüne Çıkacaktır

Dürüst olmak her türlü iletişimin en önemli maddesi bizce, karşınızda ki insana saygınız yoksa bile kendinize olan saygınızı yitirmemeniz açısından konu ne olursa olsun dürüst olmaktan çekinmeyin. Unutmayın hiçbir yalan sonsuza kadar saklı kalamaz.

9. Nereden Nereye Geldik

Karşı Cinsle Etkili İletişim Kurmanın 10 Yolu

Ne konuştuğunuzun bilincinde olun. Konuşmanın heyecanı ile konudan uzaklaşmayın karşınızda ki insanın ve kendinizin beynini karıştırmayın. Konuşmanın sonuna geldiğiniz de “biz ne konuşuyorduk” demek etkili bir iletişim olmaz.

10. Bütün Gözler Üzerinizde

Karşı Cinsle Etkili İletişim Kurmanın 10 Yolu

Karşı cinsle iletişim kurmanın 10 etkili yolu listemizin son maddesi dikkat çekmek. Evet, dikkatleri üzerinize toplayın, bakımlı olun, kendinizden emin hareket edin, gülümseyin, pozitif olun ve tabi ki kendiniz olun.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak