Karşı Cinsle Etkili İletişim Kurmanın 10 Yolu

5 dk okuma süresi


14
15 Paylaşım, 14 puan

Bir başkasıyla uzun sohbetlere girmek herkese kolay gelmeyebilir. Kendine en çok güvenen insanlar bile, hoşlandıkları kişinin koridorlarda kendilerine yaklaştığını gördüklerinde donup kalabilirler. Eğer konuşma yapmakta zorlanıyorsanız, karşı cinsle etkili iletişim kurmanın 10 kolay yolu listesi sizin için kurtarıcı olabilir. Bu ipuçları sayesinde kiminle olursanız olun harika bir konuşmanın temelini atacaksınız!

1. Ortak Konular Bulun

Karşı Cinsle Etkili İletişim Kurmanın 10 Yolu

Bir sohbet bir yandan eğlenceli, diğer yandan sürükleyici olabilir. Bu tamamen sohbeti nasıl şekillendireceğinize bağlıdır. Eğer sürekli karşı taraftan konuşmasını beklerseniz, konuşma sıkıcı bir hal alabilir. Karşı taraf eğer size konuşma sırasında kişisel bir detay söylerse bunu sonrası için aklınızda tutmaya çalışın. Konuşmayı sıkıcılaştırmamak adına ikinizi de ilgilendiren konuları gündeme getirmeye çalışın. Çünkü hiçbir şey tek taraflı bir konuşmadan daha sıkıcı olamaz. Sohbetler ortak beğeniler, ilgi alanları ve ortak hobiler işin içine girdiğinde ilginçleşir. Bu ortak bir arkadaşta olabilir, ikinizin de tesadüfen izlemeye başladığı bir dizi de. Ortak noktanız ne olursa olsun, en az bir tane bulmaya çalışın.

2. Göz Teması Kurun

Eğer çok tanımadığınız ya da yeni tanıştığınız insanların yanında utangaç hissediyorsanız, kendinizi göz temasından kaçınırken bulabilirsiniz. Belki de karşı taraftan etkileniyorsunuz ve bu yüzden çekingen davranıyorsunuz. Biriyle sürekli göz göze olmak size korkutucu ve ağır gelebilir. Fakat işin aslı şu ki, birinin gözlerinin içine bakmak kendinizden daha emin görünmenizi sağlar. Aynı zamanda daha samimi bir hava yaratır. Karşı tarafın ne düşündüğünü ve hissettiğini anlamanıza da yardımcı olur. Böylece ortamdaki gergin havayı geri püskürtürsünüz. Karşınızdaki insanla göz göze bakmak, tüm odağınızın onda olduğunu belirtir ve bu da sizin çok daha ilgi çekici görünebileceğiniz anlamına gelebilir.

3. Beden Diline Önem Verin

Karşı Cinsle Etkili İletişim Kurmanın 10 Yolu

Ağzınızdan çıkan kelimeler elbette çok önemlidir. Fakat beden diliniz de sizin hakkınızda çok şey söyleyebilir. Tam olarak bu yüzden beden dilinize dikkat etmelisiniz. Bazen kollarınızı birleştirip arkanıza yaslanmanız, karşı tarafın söylediklerine kapalı olduğunuzu ve bundan ilgi duymadığınızı gösterebilir. Fakat karşınızdaki insana daha da yaklaşırsanız ve gözlerinizi ondan ayırmazsanız, bu konuşmaya ilgili olduğunuzun bir göstergesi olabilir. Ne kadar olumlu ve açık bir beden diline sahip olursanız, başkalarının sizinle bir sohbet içine girmesi o kadar kolaylaşır. Başkalarıyla etkileşime açık olduğunuzu belirtmek için beden dilinizi kullanabilirsiniz.

4. Gözlem Yapın

Yeni insanlarla etkileşime girerken ilk adımı atmak için içinde bulunduğunuz durumla ilgili bir gözlem yapmayı deneyin. Bazen gözlem yapmak, karşınızdaki insan hakkında size çok şey söyleyebilir. Bazen de çevre hakkında gözlem yapmak bir konuşmada olmayı kolaylaştırır. Örneğin bulunduğunuz ortamın kalabalık mı yoksa sessiz mi olduğunu, arkadan gelen müziği, ya da bulunduğunuz yerin güzelliğini söyleyebilirsiniz. Bir şeye dikkat çektiğiniz anda aranızdaki buzları yavaş yavaş kırdığınızı hissedeceksiniz. Aynı şekilde karşınızdaki insanın da gözlemini yapıp giydiği bir şeyden ya da nasıl göründüğünden bahsedebilirsiniz. Meşgul mü yoksa sessiz mi olduğu, hava durumu, müzik, bulunduğunuz yerin güzelliği hakkında yorum yapabilirsiniz.

5. Dikkatli Bir Dinleyici Olun

Karşı Cinsle Etkili İletişim Kurmanın 10 Yolu

Aktif olarak dinlemek yerine genellikle sıramız gelene kadar susmayı tercih ederiz. Bir sonraki soruyu sormak veya söylenenler hakkında görüşümüzü belirtmek amacıyla dinliyormuş gibi görünebiliriz. O kadar derin bir ilgiyle dinlemeye çalışın ki, yalnızca diğer kişinin ne söylediğini duymaktan başka bir amacınız kalmasın. Bu şekilde sizin farkınızı anlayabilirler. Akıllarındakini tamamen bitirene kadar konuşmaya devam etsinler. Harika dinleme becerilerinde ustalaşmak için biraz pratik yapmak gerekebilir. Ancak bir kez harika bir dinleyici olduğunuzda, insanların dinlendiklerini hissetmeyi sevdiğini anlayacaksınız. Bu da sizi başkalarıyla etkileşim kurmak için çok daha donanımlı hale getirecektir.

6. Basit Bir Dil Kullanın

Bazen karşı tarafı etkilemek için şaşalı sözler ve abartılı cümleler söylemeye çalışabilirsiniz. Fakat buna çoğu zaman gerek yoktur. Olmadığınız biri gibi olmaya çalışmak yerine, normalde nasıl konuşuyorsanız öyle konuşmayı denemelisiniz. Karşınızdaki insana hitap ederken onu etkileyici kelime dağarcığınızla şaşırtmaya çalışmayın. Basit kelimeler ve ifadelerle konuşmak, mesajınızı etkili bir şekilde iletme olasılığını artırırken, gösterişli görünme olasılığını azaltır. Bu yüzden kendiniz olun ve normal zamanlarda çoğu kişinin süslü kelimeler kullanmadığını unutmayın. İletişim sadeleştikçe güzelleşir.

7. Varsayım Yapmayın

Karşı Cinsle Etkili İletişim Kurmanın 10 Yolu

Bir şey hakkında kafanızın karışması kolaydır. Belki karşı tarafın yaptığı bir hareket sizi yanlış düşüncelere sürükledi, belki de size dakikalarca cevap vermedikleri için şimdi aranızda bir nefret olduğunu düşünüyorsunuz. Bazen içimizde bu şekilde kurduğumuz senaryolar sizi geceleri uyutmayabilir. Fakat varsayımlar genellikle yanlış anlamalara ve incinmiş duygulara yol açar. Başka kimse sizin zihninizi okuyamayacağı gibi, siz de kimsenin zihnini okuyamazsınız. Bu yüzden karşı tarafın asla ne düşündüğünü bildiğinizi varsaymayın. Bunun yerine o insana ulaşın ve düşüncelerinizi belirtin.

8. İlgili Olun

Karşınızdaki insanın hayatına ilgili olun ve yaşadıklarını merak ettiğinizi ona gösterin. Kolay bir şey gibi duyulsa da çoğu kişi bunu yapmakta güçlük çekiyor. Çünkü herkes kendisi hakkında konuşmayı daha fazla sever. Bencilliği bir kenara bırakarak ilgili olmayı deneyin. Bu, karşı cinsle etkileşim kurmanın 10 yolu arasında en önemlilerden biridir. Beğendiğiniz biriyle konuşma şansınız varsa, bunun boşa gitmesine izin vermeyin. Onun hayatı hakkında birçok soru sorun ve gerçekten ilgilendiğinizi gösterin. Böyle bir konuşmadan sonra, karşınızdaki insan bir sonraki konuşmayı dört gözle bekleyecektir.

9. Atılgan Olun

Bilerek açık vermek korkutucu gözükebilir. Fakat karşı tarafı beğeniyorsanız, bunu ona söylemeden belirtmek durumunda kalabilirsiniz. Örneğin karşınızdaki insana bakarken, onun bu bakışı yakalamasına izin verin. Genellikle birine bakarken yakalandığımızda başınızı hızlıca çevirip diğer tarafa bakmak isteyebilirsiniz. Fakat tüm güveninizi toplayıp yakalanmayı göze alın, hatta göz göze geldiğinizde küçük bir gülücükle işin garipleşmesini engelleyebilirsiniz. Eğer göz temasından çekiniyorsanız başka türlü ilgili olduğunuzu gösterebilirsiniz. Belki de ilginizi sürekli yediği yemeği aklınızda tutarak ya da onu merak ettiğinizi söyleyerek belirtmek daha çok işinize yarar.

10. Onu Arkadaşınızla Tanıştırın

Karşı Cinsle Etkili İletişim Kurmanın 10 Yolu

Eğer iletişim kurmaktan gerçekten korkuyorsanız, karşı tarafı arkadaşınızla tanıştırmayı deneyebilirsiniz. Böylece tek başınıza saatlerce ne söyleyeceğinizi bilmeden oturmaktan kurtulmuş olursunuz. Karşı cinsle etkili iletişim kurmanın 10 etkili yolu arasında en basit ve etkili çözümlerden biri ortama bir başka insanı getirerek havayı yumuşatmaktır. Böylece arkadaşınızda beğendiğiniz kişiyle tanışma şansı elde ederek kendi fikrini ve onu nasıl bulduğunu söyleyebilir. Bir taşla iki kuş vurmak isterseniz bu yöntem paha biçilmez olacaktır. Ekipçe yaptığınız bu buluşma belki de yeni arkadaş grubunuzun ilk anısı olarak tarihe kazınacaktır!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
14
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!