Kargaşalarla Dolu Olan Dünyada En Tehlikeli 10 Ülke

5 dk okuma süresi


4
11 Paylaşım, 4 puan

Ekonomi ve Barış Enstitüsü, her yıl Küresel Barış Endeksi raporunu yayınlamaktadır. Bu rapor, siyasi terör ve iç çatışmalardan kaynaklanan ölümler ve cinayet oranları gibi 23 farklı göstergeye dayanarak belirlenir. Bu göstergelerle bir ulusun ne kadar tehlikeli veya güvenli olduğunu ölçen raporlar hazırlanır. Bu raporda, dünya nüfusunun %99’undan fazlasını oluşturan 163 ülke değerlendirilir. Raporda incelenen faktörler emniyet ve güvenlik, devam eden çatışma durumları gibi farklı alanlarda gruplanmıştır. Tüm bunlara dayanarak hazırladığımız kargaşalarla dolu olan dünyada en tehlikeli 10 ülke aşağıda bulunmaktadır. Keyifli okumalar!

1. Kongo

Kargaşalarla Dolu Olan Dünyada En Tehlikeli 10 Ülke

Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Batı Avrupa kadar büyük ve doğal kaynakları bakımından zengin bir ülkedir. Aynı zamanda bir pervasızlık, kanunsuzluk ve cezasızlık sistemine hapsolmuş durumdadır. Kongo, ülke çapında sıklıkla şiddete dönüşen çok sayıda protestoya tanık olur. Suç oranı, silahlı ev istilaları, soygun ve saldırı gibi eylemler oldukça yüksektir. Dahası, polis suça etkili bir şekilde yanıt verecek kaynaklardan yoksundur. Aynı zamanda Demokratik Kongo Cumhuriyeti dünyadaki en yüksek yoksulluk vakalarından birine de sahiptir. Yoksulluk oranı, diğer Orta Afrika ülkeleriyle karşılaştırıldığında bile son derece yüksektir.

2. Suriye

Suriye, dünyanın en tehlikeli ikinci ülkesidir. Özellikle Suriye iç savaşı, Mart 2011’den beri ülkeyi rahatsız etmektedir ve 21. yüzyılın ikinci en ölümcül savaşı haline gelmiştir. Suriye çatışmasında 55.000’i çocuk olmak üzere tahmini 470.000 kişi öldürülmüştür. Küçük silahların, tankların, kimyasal silahların, topların ve uçakların kullanımı da dahil olmak üzere, Suriye genelinde yüksek düzeyde şiddet devam etmektedir. Mart 2019 itibarıyla 5,7 milyon insan Suriye’den kaçmıştır. Bunun dışında da 6 milyondan fazla kişi ülke içindeki yerinden edilmiştir. Tüm bunlardan dolayı da Suriye kargaşalarla dolu olan dünyada en tehlikeli 10 ülke arasında yerini almıştır.

3. Brezilya

Kargaşalarla Dolu Olan Dünyada En Tehlikeli 10 Ülke

CIA’ya göre Brezilya dünyadaki ikinci en büyük kokain tüketicisidir. Toplumdaki yüksek eşitsizlik ve vahşet seviyesinin rahatsız edici olduğu söylenir. Ülke siyasi kaos içindedir. Cinayet, silahlı soygun ve araba kaçırma gibi şiddet içeren suçlar kentsel alanlarda gece gündüz yaygındır. Brezilya, 2018’de dünyada en çok kasıtlı cinayetin yaşandığı ülke olarak seçilmiştir. Son zamanlarda da Brezilya’daki cinayet oranı çok yüksek bir seviyededir. Aynı zamanda Brezilya, uluslararası uyuşturucu yollarının bir parçası halindedir. Turistlerin günün herhangi bir saatinde ve özellikle geceleri artan hırsızlık ve saldırı riskinden dolayı halk otobüslerini, belediye otobüslerini kullanmamaları önerilir.

4. Meksika

Kişisel güvenliğin özellikle iş adamları için büyük bir sorun olduğu düşünülür. Özellikle kartellerin artan suçları ve halka yapılan yolsuzluklar oldukça fazladır. Meksika, 2017 yılında kaydedilen 29.158 cinayetle rekor sayıda cinayete tanık olmuştur. Ayrıca Meksika, 2016 Küresel Suçluluk Endeksi’ne göre gazeteciler için Latin Amerika’nın en tehlikeli ülkesi seçilmiştir. Meksika eyaletinde hem şiddet içeren hem de içermeyen suç yaygındır. Küçük suçlar turistik bölgelerde de sık sık meydana gelse de turistlerin uğrak yerlerinin dışındaki alanlarda dikkatli olunması gerekir. Uyuşturucu kaçakçılığı ve organize suç da Meksika’da şiddet içeren suçların başlıca kaynağı olmuştur.

5. Irak

Kargaşalarla Dolu Olan Dünyada En Tehlikeli 10 Ülke

Irak, kargaşalarla dolu olan dünyada en tehlikeli 10 ülke arasında ilk sıralardadır. Olası terör saldırıları da dahil olmak üzere hem iç hem de dış çatışmalar yaşamaya devam etmektedir. IŞİD sivilleri Irak silahlı kuvvetlerini yakalayıp öldürmektedir. Kadın hakları ihlalleri de dahil olmak üzere diğer insan hakları ihlalleri devam etmektedir. Ayrıca Anti-ABD mezhepçi milisler Irak’ta ABD vatandaşlarını ve batılı şirketleri tehdit etmektedirler. Irak’ı ziyaret eden özellikle ABD vatandaşları şiddet ve adam kaçırma açısından yüksek risk altındadır. Irak’ta çok sayıda terörist ve isyancı grup aktif ve düzenli olarak hem Iraklı hem de koalisyon güvenlik güçlerine ve sivillere saldırmaktadır.

6. Libya

Libya’da siyasi şiddetin oluşturduğu tehditler bulunur. Bu yüzden de suç, terörizm, sivil huzursuzluk ve silahlı çatışma nedeniyle Libya’ya seyahat edilmesi pek önerilmez. Aynı zamanda fidye için adam kaçırma tehdidi de dahil olmak üzere Libya’da suç seviyeleri oldukça yüksektir. Libya’daki güvenlik durumu, iç savaş nedeniyle de tehlikeli bir değişim halindedir. Yolda ve arazide kaza riskinin oldukça yüksek olması nedeniyle kırsal alanlarda gece sürüşü önerilmez. Birçok ülke, Kaddafi diktatörlüğünü devirmek için kanlı savaşın ardından yaşanan çatışmalar nedeniyle vatandaşlarına Libya’ya seyahat etmemelerini tavsiye etmektedir.

7. Yemen

Kargaşalarla Dolu Olan Dünyada En Tehlikeli 10 Ülke

Dünyanın en tehlikeli yedinci ülkesi Yemen’dir. 2015 yılında iki grup arasında Yemen İç Savaşı başlamıştır. BM’ye göre bu çatışmalar 4,3 milyon insanın evlerini terk etmesine ve 14 milyon insanın açlık ve ölümcül hastalık salgınları yaşamasına sebep olmuştur. Bu nedenle Yemen, dünyanın en kötü insani krizini yaşamaktadır. Yemen nüfusunun yaklaşık%80’i (24 milyon kişi) umutsuz bir şekilde insani yardıma ihtiyaç duymaktadır. Silahlı çatışma, topçu bombardımanı ve hava saldırılarını da içeren kritik şiddet seviyeleri ülke genelinde devam etmektedir. Yemen’de mayın olduğuna dair haberler de vardır. Yemen’de ABD vatandaşlarının, özellikle de çifte ulusal Yemen-Amerikalıların kaçırılma ve tutuklanma riskinin çok yüksek olduğu söylenir.

8. Afganistan

Afganistan, 2019 Küresel Barış Endeksi’ne göre dünyanın en tehlikeli ülkelerinden biridir. Afganistan’daki BM barışı koruma misyonuna göre, ülkede 927’si çocuk olmak üzere 3.804 sivil çatışmada hayatını kaybetmiştir. Afganistan, ülke genelinde Taliban’dan ölümcül saldırılar yaşamıştır. Dünyadaki diğer ülkelere göre en fazla savaş ve terörizmden ölüme sahip ülkedir. Kritik seviyelerde adam kaçırma, rehin alma, intihar bombalamaları vardır. Ayrıca terörist ve isyancı saldırılar nedeniyle de güvensizdir. Ülke teknik olarak bir savaş bölgesi olduğu için Afganistan’ı ziyaret etmek son derece tehlikeli olabilir. Hükümet, ülkenin büyük bölümlerinde çok az kontrol sahibidir.

9. Güney Sudan

Güney Sudan, kargaşalarla dolu olan dünyada en tehlikeli olan 10 ülke arasında yer alır. Güney Sudan’da soygunlar, saldırılar, araba kaçırma ve adam kaçırma dahil olmak üzere devam eden birçok suç ve çatışmalar vardır. Sivil huzursuzluk ve yaygın şiddet suçları bulunur. Silahlı çatışma çoğunlukla hükümet ve muhalefet grupları arasında olur. Aynı zamanda ülkenin başkenti Juba dışında hukukun üstünlüğü veya düzeni çok az veya hiç yoktur. Güney Sudan’ın, Kenya, Orta Afrika Cumhuriyeti vb. ülkelerin sınırlarına yakın bölgeleri de oldukça tehlikelidir. Ek olarak, Güney Sudan iklim felaketleri açısından yüksek risk altındadır.

10. Somali

Kargaşalarla Dolu Olan Dünyada En Tehlikeli 10 Ülke

Adam kaçırma ve cinayet gibi şiddet içeren suçlar, Puntland ve Somaliland dahil olmak üzere Somali’de yaygındır. Yasadışı barikatlar da yaygındır. Somali’de “kültürel rehabilitasyon” tesisleri olarak hareket eden bir dizi okul, bilinmeyen lisans ve denetimle faaliyet gösteriyor.26 Ekim 2020 polis güçlerinin yokluğu, devam eden kuraklıklar ve gıda kıtlığı, ülkede zaten istikrarsız olan ortamı daha da arttırmıştır. Adam kaçırma riski yüksektir ve terör saldırıları havaalanlarında, hükümet binalarında, otellerde ve restoranlarda yaygındır. Yabancılar, hükümet yetkilileri ve BM çalışanları çoğunlukla militanlar tarafından hedef alınmaktadır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!