Kafein Bağımlıları Buraya: Dünyaca Ünlü Kahve Çeşitleri

2 dk okuma süresi


15
23 Paylaşım, 15 puan

Kahve, günlük hayattaki vazgeçilmezlerimizden bir tanesidir ve çeşitli yöntemlerle hazırlanıp tüm dünyada yoğun bir şekilde tüketilen içecek çeşididir. Dünyaca ünlü kahve çeşitleri vardır fakat kahvenin ana vatanı Etiyopya’nın Kaffa bölgesidir. Kaffa’da ki ormanlarda yetişen Arabika kahve ağaçları, ilk kahveler olarak bilinir. Türkiye’ye ise ilk kez Yemen’den gelir. Yemen valisi olan Özdemir Paşa, Yemen’de içip çok sevdiği kahveyi İstanbul’a getirir ve kahve burada çok sevilir.

Her gün bir fincan kahve tüketmeden gün geçirmek mümkün değil… Güne başlarken ve günün yorgunluğunu atmaya çalışırken, içimizden yükselen kahve içme sevdası bizi mutlu etmeye yetebiliyor. O zaman şimdi bir kahve eşliğinde kahve çeşitlerini ve yapılışlarını okuyalım!

1. Kahvenin Özü: Espresso

İtalyan kökenli bir kahve çeşididir. Kahvenin özüdür çünkü tüm kahvelerin içeriği espressodur. Her kahvede muhakkak kullanıldığı için dünyaca ünlü kahve çeşitleri arasında yerini almıştır. Su ile hazırlanan pratik bir kahvedir fakat tadını yumuşatmak için süt eklenebilir. Espresso hazırlamak için basınçlı ve sıcak su veren espresso makineleri kullanılır ve bu makine 30 saniye çalıştırılarak yoğun aromalı sert içimli bir kahve elde edilir.

2. Yumuşak İçim Olsun Lütfen: Latte

Latte, Espresso kahvesinin üzerine süt ekleyip ya da sütü köpürtüp ekleyerek hazırlanan kahvedir. İtalyanlar genellikle sabah kahvaltısında içerler. Latte,  ince ve uzun latte bardağı ile servis edilir.

3. Şöyle Bol Köpüklü: Cappuccino

Dünyaca ünlü kahve çeşitlerinden başka bir tanesi ise İtalyanlar tarafından keşfedilmiş ve ismini İtalya’daki Capuchin isimli rahiplerden alarak Cappuccino olmuştur. Yumuşak içimli kahve severler için ideal bir kahve çeşididir. Üzerindeki köpük, dudaklarınıza yapışacak şekilde kalın ve yoğun kıvamlı olmalıdır.

4. Sert Sevenlere: Americano

Dünyanın, Espressodan sonra en çok tüketilen ikinci kahve çeşididir. Kökeni İtalya’ya dayanır. İçimi çok sert olduğundan herkes sevmeyebilir. Americano içindeki espresso miktarı ne kadar fazla olursa, o kadar sert bir içeceğe dönüşebilir.

5. Uyanmak İçin Birebir: Doppio

Yoğun bir kıvama ve sert bir tada sahip kahve çeşididir. Sabah saatlerinde güçlü bir uyandırıcı etkisi vardır. Doppio hazırlarken kullanacağımız fincanı önceden sıcak su içinde bekletip ısıtmamız gerekir. Bu hem İtalyan geleneğidir,  hem de kahvenin kıvamını ve tadını korumak için kullanılan bir metottur.

6. Viski+ Kahve: Irish Coffee

Alkollü kahve çeşididir. İrlanda viskisi ile hazırlanır ve herkesin damak tadına hitap etmeyebilir. Bu kahvenin hayranları başka kahveyi içmekten pek keyif almaz. Bu kahvenin temel iki malzemesi viski ve kahvedir.

7. Çikolata Müptelalarına: Mocha

Mocha, ismini Arabistan’ın kahve ihraç limanı olan Yemen’in güneybatısında yer alan kentten alır. Mocha,  Espresso’nun süt ve çikolata ile buluşmuş halidir. Çikolatanın şurup toz ya da sos hali kullanılır. Beyaz çikolata ve bitter çikolata ile de hazırlanabilir.

8. 40 Yıllık Hatırı Var: Türk Kahvesi

Türk kültürümüzün vazgeçilmez değerlerinin başında geliyor. Osmanlı Döneminden bu yana vazgeçilmez içeceğimiz olmuştur. Kız isteme geleneklerimizin en önemli detayıdır. Aynı zamanda güzel sohbetlerimize eşlik eder, yemeklerimizin üzerine keyifle içilir ve en önemli detayı ise bol köpüklü olmasıdır. Türk kahvesi geleneksel olarak lokum ve su ile ikram edilir. Türk kahvesi pişirilme şekli günümüze kadar hiç değişmemiştir. Hazırlanış ve sunum şekli ile dünyadaki tüm kahvelerden farklıdır. Kahveyi içtikten sonra fal kapatmak ise sadece Türk kahvesine özgü bir gelenektir. Kahve dünyaya, Osmanlı İmparatorluğu sayesinde yayılmıştır ve UNESCO insanlığın somut olmayan kültürel miras listesinde yer almıştır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
24
Beğen
Mutlu Mutlu
15
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
14
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!