Kadın Senaristlerin Elinden Çıkmış 10 Yerli Film

3 dk okuma süresi


3
13 Paylaşım, 3 puan

Sanatın başlangıcını insanın var olduğu ilk ana dek götürebiliriz. Mağara resimleriyle başlayan, kamışların flüt benzeri bir alet olarak kullanıldığı zamanlardan bahsediyoruz. Günümüzdeyse tiyatrolar, resim sergileri, kitaplar ve bizim konumuz olan sinema ile devam ediyor. Fakat farkındaysanız sanatın başlangıcını anlatırken herhangi bir cinsiyetten bahsetmedik. Ancak yakın bir zamana kadar sanatın birçok alanında erkek üstünlüğü vardı. Biz de sizlere özel sadece kadın senaristlerin elinden çıkmış en iyi 10 yerli film listesi oluşturduk. İyi seyirler!

1. Türk Komedisi: Aile Arasında

Kadın Senaristlerin Elinden Çıkmış 10 Yerli Film

Avrupa Yakası’nın da senaristliğini yapmış Gülse Birsel’in kaleminden izliyoruz yaşananları. Eşiyle boşanma eşiğinde olan Fikret, gazinolarda solistlik yapan Solmaz ile garip bir tesadüf sonucu bir araya gelir. Solmaz’ın kızının görüştüğü erkek, Adanalı zengin bir ağanın oğludur. Fakat ağa oğlunu iyi bir aileye vermek istemektedir, Solmaz ise eşiyle problemleri olan bir kadındır. Ağanın dikkatini çekmemesi için Fikret baba rolünü oynamak zorunda kalır. Bu karışıklıklar silsilesi içinde evlilik gerçekleşecek midir? Severek ve gülerek izleyeceğinizden eminiz.

2. Absürt ve Komik Karakter: Deliha

Senaryosu karakteri de oynayan Gupse Özay’a aittir. Saf ve temiz kalpli bir kadının yaşantısına tanık oluyoruz filmi izlerken. Saflığı onu bizim güldüğümüz hareketlerine iter, fal baktırırken film bir anda hızlanır. Deliha hayatının aşkını bulacağını öğrenir, kısa bir süre sonra mahalleye fotoğrafçı açılır. Deliha ise bu olaya sessiz kalamaz, dükkanın içine dalar ve filmde işler komik bir şekilde karışmaya başlar.

3. Felsefik Yolculuk: İşe Yarar Bir Şey

Kadın Senaristlerin Elinden Çıkmış 10 Yerli Film

Şair olan Leyla’nın yolculuğuyla başlıyor film. Canan’la tanışıyor, Yavuz’la farklılaşıyor hayatı. Yolculuğun sadece bir imge olduğunu, asıl anlatılmak istenenin bir kadının var olma ve hayat mücadelesi olduğunu hatırlatalım. Sartre’dan Camus’a kadar izler barındırdığını, felsefeye ilgi duyan herkesin filmden zevk alacağını düşünüyoruz. Senaristliğini Pelin Esmer ve yazar Barış Bıçakçı üstlenmiştir.

4. Aşkın Tehlikelerine Dair: Gölge

Kadın Senaristlerin Elinden Çıkmış 10 Yerli Film

Senaristliğini Nilgün Öneş’in, yönetmenliğini müzisyen Mehmet Güreli’nin yaptığı bir filmdir. Peyami Safa’nın Selma ve Gölgesi adlı romanından uyarlanmıştır. İki yakın arkadaşın arasının bir kadının davranışları sonucunda bozulması anlatılır. Bu kadın Selma’dır ve garip davranışları filmin akışı içinde bize anlatılır. Her dakika Selma’nın karanlık yanlarını keşfederiz. Polisiyeye dair birçok iz de barındıran filmin sizi ekranda tutacağına eminiz.

5. Bir Aile Draması: Çınar Ağacı

Yönetmenliğini ve senaristliğini Handan İpekçi’nin yaptığı bir drama filmidir. Adviye Hanım her yaz ailesini bir çınar ağacı altında toplayıp vakit geçirmektedir. Kalabalık bir ailesi vardır ve yaşananlara küçük bir çocuk olan Barış’ın gözünden tanık oluruz. Bu yönüyle film naifliği yakalamış ve tatlı bir film olmuştur. İçinizi ısıtacağından eminiz.

6. Tesadüfi Tanışma: Medcezir Manzaraları

Senaristliğini Mahinur Ergun’un üstlendiği film, Amerika’da okuyan Zeynep’in evlilik amacıyla ülkeye dönmesini konu alıyor. Bir tesadüf eseri bankacı Erol’la tanışması hayatını bir anda değiştirir. Arkadaş olurlar ve zamanla yakınlıkları aşka dönüşür. Fakat ikisinin tabiatında zıtlıklar bu aşkı zor kılacaktır.

7. Güzel Bir Polisiye Örneği: Cingöz Recai

Kadın Senaristlerin Elinden Çıkmış 10 Yerli Film

Peyami Safa’nın aynı isimli romanından uyarlanmıştır. Yönetmenliğini Onur Ünlü, senaristliğini Pınar Bulut ve Kerem Deren üstlenmiştir. Bir hırsızın yaşadığı maceralar konu edilir. Seneler sonra ekibiyle soygun işine girişen Recai, bir dehanın evine yaklaşmaya çalışır. Ama onu engellemek için Komiser Mehmet Rıza da var gücüyle çalışmaktadır.

8. Seneler Geçse de: Aşk Tesadüfleri Sever

Doğumlarından itibaren hayatları çeşitli yerlerde kesişen iki insanın hikayesi anlatılmaktadır. Bu anlatı sırasında 70’lerin, 80’lerin ve 90’ların hayatına da tanık oluruz. Aşk kavramını nostaljiyle birlikte en iyi harmanlayan filmlerden biri olduğunu düşünüyoruz. Film sıcacık havasıyla sizi kuşatacak, uzun vakitler sonra bile hatırlayacağınız bir sonla bitecektir. Senaryosun Nuran Evren Şit, yönetmenliğini ise Ömer Faruk Sorak üstlenmiştir.

9. Bozkırın Ezgileri: Yılanı Öldürseler

Yaşar Kemal’i aynı isimli romanından uyarlanmıştır. Senaryo Yaşar Kemal’in danışmanlığında çalışan Türkan Şoray, Işıl Özgentürk ve Arif Keskin’e aittir. Filmin yönetmeni ve başrolü de Türkan Şoray’dır. Esme isimli bir kadının köy içinde sebep olduğu karışıklıkları izliyoruz. Hatta bu kadının güzelliği köy içinde cinayetlere kadar varan olaylara neden olmuştur. Köy halkı artık çözüm bulamayacağını fark eder, Esme’nin oğlu Hasan’dan annesini öldürmesini ister. Hasan annesini öldürecek midir?

10. Bir Koğuştan Fazlası: 72. Koğuş

Kadın Senaristlerin Elinden Çıkmış 10 Yerli Film

Kadın senaristlerin elinden çıkmış 10 yerli film listemizin sonunda 72. koğuş var. Film Orhan Kemal’in aynı isimli uzun hikayesinden uyarlanmıştır. Senaristlik koltuğunda yazar Ayfer Tunç, yönetmenlik koltuğundaysa Murat Saraçoğlu oturuyor. Oldukça kötü koşullara sahip bir hapishanede kalan Ahmet Kaptan’ın hikayesini izleriz. Aşkın, özlemin ve yokluğun karışımını derinlerde hissederiz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!