İzleyenlerin Hafızasına Kazınmış 10 Unutulmaz Film

5 dk okuma süresi


14
16 Paylaşım, 14 puan

Bazı sinema filmleri yıllar geçmesine rağmen unutulmaz. Anlam yüklü, güzel ve farklı olan filmler akıllardan uzun süre içerisinde çıkmaz. Tekrar tekrar izlenen, bitmesi hiç istenmeyen ve izlerken keyif veren oldukça güzel filmler vardır. Sizler için bu akıllarda yer edinen filmlerden bir liste hazırladık. İzleyenlerin hafızasına kazınmış ve efsaneleşmiş olan 10 unutulmaz film listemizde The Green Mile’den The Godfather’a birçok etkileyici film bulunmaktadır. İşte akıllardan çıkmayan, replikleri ve kalitesiyle kendisine hayran bırakan 10 mükemmel film…

1. Devil’s Advocate

İzleyenlerin Hafızasına Kazınmış 10 Unutulmaz Film

Muhteşem oyunculukları ve mükemmel senaryosu ile Devil’s Advocate yani Şeytan’ın Avukatı filmi kaliteli mesajlar vermektedir. Gerilim ve gizem dolu hikayesi ile her an filmin içinde tutan harika bir atmosfere sahiptir. Filmde şeytanı canlandıran karakter Al Pacino ise film boyunca yeteneğini konuşturmaktadır. Filmin içerisinde insan kılığında Amerika’nın belki de en büyük avukatlık şirketinin yöneticisi olan Şeytan ve hiçbir davayı kaybetmeyen başarılı bir savcı vardır. Şeytan, savcıya reddedemeyeceği bir teklifte bulunur ve kendi şirketinde avukat olarak çalışması için işe alır. Böylece hayal bile edemeyecekleri karmaşık ve karanlık günler başlar.

2. 10 Things I Hate About You

Heath Ledger’in yer aldığı gençlik filmi 10 Things I Hate About You filmi, Shakespeare’in Hırçın Kız eserinden kurgulanmıştır. Shakespeare’den esintilerin bulunduğu filmde, birçok güzel replik de bulunmaktadır. Bianca, okuduğu üniversitede herkesi hayran bırakan güzel bir kızdır fakat ablası ise hayatı boyunca erkeklere hiç ilgi duymamıştır. Bianca’nın hayatı da ablasının bu tercihleri ile şekillenmiştir. Ailevi kurallarına göre iki kardeşin aynı anda sevgilisi olmadığı sürece kimsenin sevgilisi olamamaktadır. Bu romantik komedi filminde Bianca’ya aşık olan Joey Donner ile olaylar gelişmektedir.

3. Good Will Hunting

İzleyenlerin Hafızasına Kazınmış 10 Unutulmaz Film

İnsana kendisini sorgulatan, hayatın amacını, mutluluğunu ve daha birçok şeyi gözden geçirmeyi sağlayan oldukça başarılı bir filmdir. En İyi Senaryo ödülleri almış bir filmdir. Filmde parlak bir zekaya sahip fakat agresif davranışları olan genç bir adam anlatılmaktadır. Massachuset Üniversitesi’nde hademelik yapan Will, sınıfların birinde tahtada yazılı olan oldukça zor bir problemi çözer. Matematik profesörü Prof. Gerald Lembau sorunun çözüldüğünü görünce çok şaşırır ve profesör bu yetenekli genç ile ilgilenir. Diğer bir yandan da bu genç adamın terapiye de gitmesi gerekmektedir. Film, Will’in şiddet içeren davranışına neden olan faktörleri yavaş yavaş ortaya koymaktadır.

4. Breakfast At Tiffany’s

Breakfast At Tiffany’s filmi klasikler arasında yer almaktadır. İzleyenlerin hafızasına kazınmış olan bu 10 unutulmaz film arasından Breakfast At Tiffany’s filmi yönetmeni Blake Edwards’dır. Baş karakter Holly umursamaz ve deli dolu tavırları ile izleyicileri kendisine çekmektedir. Holly, binaya yeni taşınan genç bir adama ilgi duymaya başlar ve bu genç Paul Varjak ile hayatı değişir. Hatta zamanla platonik bir aşka dönüşür. Paul ise, Holly ile daha ilk günden acayip bir ilişkinin içerisine girmiştir. Yazar Capote’nin romanından uyarlanmış olan bu filmde yazar başkarakter için Marilyn Monroe’yi düşünmüştür.

5. The Good, The Bad And The Ugly

İzleyenlerin Hafızasına Kazınmış 10 Unutulmaz Film

Yönetmeni Sergio Leona’nin olduğu bu filmde vahşi batının tarihi, bütün şiddeti ve para hırsı ile anlatılmaktadır. Amerikan İç Savaşı sırasında birbirleriyle alakası olmayan üç farklı adam bir servet bulmak için ucun ve maceralı bir yola çıkar. Bunlardan İyi olan altının gömülü olduğu mezarlığın ismini bilmektedir. Çabuk öfkelenen ve açgözlü bir mizaca sahip olan Çirkin ise mezarın üzerindeki adı bilmektedir. Aralarından acımasız ve soğuk kanlı bir katil olan Kötü ise bu servete dair hiçbir ipucu bilmemektedir. İyi ve Çirkin’in Kötü ile yollarının kesişmesi, çölde yaşadıkları bir olay sayesinde gerçekleşir. Fakat İyi ve Çirkin’in Kötü lakaplı adamdan kurtulmak için yeniden ortak olmaları gerekmektedir.

6. The Godfather

Hafızalara kazınmış olan bu film izleyenlerin aklından çıkmayan en iyi 10 unutulmaz filmlerdendir. Film, ikinci dünya savaşının bittiği yıllarda Amerika’da mafyaların kuvvetlendiği bir dönemde geçmektedir. Sicilyalı olan Corleone ailesi kalabalık ve güçlü bir ailedir. Amerika’ya yerleştikten kısa bir süre sonra saygınlıklarını kazanan Carleone’ler, birçok dost edinir. Bir gün Don Corleone’nin kapısına Solozza gelir ve uyuşturucu işi teklif eder. Corleone bu teklifi reddeder ve Solozzo ile Corleone Ailesi arasında büyük bir savaş başlar. Her geçen yıl değerine değer katmaya devam eden bu film Mario Puza’nun yazdığı aynı isimli romandan uyarlanmıştır.

7. The Green Mile

İzleyenlerin Hafızasına Kazınmış 10 Unutulmaz Film

Hikayesi ve muhteşem oyunculuklarıyla tarihin en iyi unutulmaz filmlerindendir. Suç ve dram temalarının yanı sıra duygusal bir konuyu işlemektedir. Stephen King’in aynı isimli romanından uyarlanmıştır. Bir hapishane görevlisi ile bir mahkumun arasında geçen öyküyü anlatmaktadır. Paul’un görevi, idama mahkum edilen mahkumları son yolculuklarına uğurlamaktır. Bir gün John isimli korkutucu görünen bir adamla tanışır ancak John iki küçük kız çocuğunun katili olmakla suçlanmaktadır. John’un kişiliği, gün geçtikçe ortaya çıkmaktadır. Ürkütücü görünümünün aksine ince ve karmaşık bir iç dünyasına sahiptir.

8. Big Fish

Daniel Wallace’ın ‘Big Fish: A Novel of Mythic Proportions’ isimli romanından uyarlanmıştır. Masalsı bir dili olan filmin müzikleri ve görsel şöleni mükemmeldir. Tim Burton’un en iyi filmleri arasında görülmektedir ve her sahnesiyle unutulmaz bir filmdir. Will Bloom, kanser hastası babasının ziyaretine gelir ve babasının kendi yaşamına dair anlattıklarını dinler. Fantastik bir dille anlattığı hayat hikayesi, Will için inandırıcı değildir. Will bütün bu olayların gerçek olduğunu öğrendiğinde ise babası artık hayatta değildir. Babası, eşi Sandra’yı ilk gördüğü anda aşık olmuştur. Bu aşkını kanıtlamak için büyük uğraşlar vererek evliliğe taşımak için elinden geleni yapar.

9. Forrest Gump

1986 yılında Winston Groom tarafından kaleme alınmıştır ve 1994 yılında yönetmen Robert Zemeckis beyazperdeye aktarmıştır. Forrest Gump, oldukça dokunaklı senaryosu ve yetenekli oyuncuları ile harika bir filmdir. Yıllar geçmesine rağmen sinemaseverlerin hafızalarından silinmeyen bir yapıttır. Hikaye, düşük zeka seviyesine sahip olan Gump’ın çocukluğuyla başlamaktadır. Forrest’ın devlet okuluna kabul edilmemesinden dolayı annesinin çabalarıyla özel bir okula başlar. Tesadüflerle dolu olan hayatı, Forrest’ı her ne olursa olsun Jenny’den ayırmamaktadır. Filmde genel olarak başına gelen olayların sonunda her defasında Jenny’ dönüşü çok güzel işlenmiştir.

10. Back To The Future

İzleyenlerin Hafızasına Kazınmış 10 Unutulmaz Film

Serinin ilk filmi 1985 yılında çıkmıştır ve dönemin şartlarına göre zamanda yolculuk gibi bir fikir büyük bir cesarettir. Akıllardan çıkmayan 10 unutulmaz film listesinde, izleyenlerin hafızasına kazınmış bir filmdir. Çılgın bir bilim insanı olan Dr. Brown, uzun süren çalışmaları sonucunda zaman yolculuğu yapmaya yarayan bir araba geliştirir. Bu makineyi ise ilk kez Marty McFly kullanır. Ufak bir hata ile kendisini 30 yıl öncesinde bulan Marty, yanlışlıkla anne ve babasının tanışmasını engeller. Sonuç olarak geçmişte yapılan hatalar geleceği büyük oranda etkilemektedir. Dünya sinema tarihinde önemli bir yere sahip olan bu seri efsanevi filmlerden oluşmaktadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
17
Beğen
Mutlu Mutlu
10
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
10
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!