İzleyenlerin Hafızasına Kazınmış 10 Unutulmaz Film

3 dk okuma süresi


9
15 Paylaşım, 9 puan

Film izlemeyi kim sevmez ki? İlginizi çeken bir film bulduktan sonra izleyip, beğenip beğenmediğimize karar veririz… İzlerken çok keyif aldığımız, bitmesini istemediğimiz, tekrar tekrar açıp izlediğimiz, çevremize de izlemesi için baskı yaptığımız -öneride bulunmak diyelim daha çok- oldukça güzel filmler vardır. Biz de sizlere bu akıllarda yer edinen filmlerden bahsetmek istedik. İşte izleyenlerin hafızasına kazınmış 10 unutulmaz film listemiz…

1. Matrix

İzleyenlerin Hafızasına Kazınmış 10 Unutulmaz Film

1999 yılında Lily Wachowski ve Lana Wachowski’nin yönetmenliğini üstlendiği bilim-kurgu ve aksiyon filmidir. Filmin başrolü olan Thomas, bilgisayar programcısı olmasının yanında “Neo” takma adlı usta bir hackerdır. Zeki biri olan Neo’nun peşinde birileri vardır ve bunun sebebini de daha sonra karşılaşacağı Morpheus’dan öğrenecektir. Bakalım ondan neler öğrenecek? Dünyanın ve yaşamın gerçekliğini sorgulatan, hafızalara kazınmış bir filmdir.

2. The Green Mile

Stephen King’in aynı adlı romanından uyarlanmış, senaristliği ve yönetmenliğini Frank Darabont’un üstlendiği 1999 yapımı bir dram filmidir. Film, görevi mahkumları son yolculuklarına çıkarmak olan hapishane görevlisiyle idam cezası almış ama aslında suçsuz olan bir mahkumun ilişkisini anlatıyor. Mahkum ürkütücü bir görünüşe sahip olsa da zamanla ne kadar iyi biri olduğunu hatta ilahi bir güce sahip olduğunu gösterir.

3. The Godfather

İzleyenlerin Hafızasına Kazınmış 10 Unutulmaz Film

Francis Ford Coppola’nın yönettiği 1972 yapımı film, 1940-50 dönemi Amerika’sında geçen İtalyan mafyası bir ailenin etkileyici yaşamını konu alıyor. Başrollerini Marlon Brando ve Al Paçino’nun paylaştığı bu filmin devamı niteliğinde ikinci ve üçüncüsü vardır. Çok saygın bir mafya babası olan Don Corleone bir suikast sonucu artık koltuğunu oğullarına devredecektir. Ailenin en küçük oğlu Michael Corleone bu konuda babasının en güvendiği kişidir.

4. Pulp Fiction

Quentin Tarantino’nun yönetmenliğini yaptığı 1994 yapımı bu film, pek çok ödül almış ve izleyenleri oldukça etkilemiştir. Birbirinden farklı karakterlere sahip bu filmde ayrı ayrı olaylar işlenir ve flashback tekniği kullanılarak filmin etkisi daha da arttırılmıştır. Bu farklı kişiler ve olaylar bakalım nasıl kesişecek? Kült olarak kabul edilen filmlerden birisidir.

5. Big Fish

İzleyenlerin Hafızasına Kazınmış 10 Unutulmaz Film

John August’un yazdığı, Tim Burton’ın yönettiği 2003 yapımı fantastik dram türündeki filmdir. Filmde babası ölüm döşeğinde olan William Bloom’un onun yanına geri dönüşü anlatılır. Babasını daha yakından tanımak istediği için onun hakkında araştırmalar yapar. Elde ettiği sonuçlarla oldukça karışık olan bir bulmacayı çözer gibi babasının hakkındaki gerçeklere ulaşacaktır.

6. Forrest Gump

Robert Zemeckis’in yönetmenliğini yaptığı, 1986 yapımı komedi-drama, romantik türündeki filmdir. Filmde zeka geriliği olan Forrest Gump adındaki adamın yaşamı konu edilmiştir. Tanıştığı Jenny adındaki kıza aşık olur ama kız onun kendisini sevdiği kadar Forrest’ı sevmez. Farkında olmadan bazı olaylara karışır ve bunların nasıl sonuçlanacağı hakkında da fikri yoktur.

7. Titanic

İzleyenlerin Hafızasına Kazınmış 10 Unutulmaz Film

Yönetmenliğini James Cameron’ın üstlendiği 1997 yapımı epik-romantik filmdir. İzleyenlerin hafızasına kazınmış 10 numaralı bu film de öyle bir unutulmaz sahne var ki listemizde yer vermeden geçemezdik! Film RMS Titanic’in batması üzerine kurgulanmış ve pek çok ödül almıştır. Filmde Titanic’te yolculuk eden zengin kız Rose ve kaçak yollarla gemiye sızan fakir oğlan Jack’in aşkı konu edilmiştir.

8. Back to the Future

Robert Zemeckis’in yönetmenliğini üstlendiği, 1985 yapımı bilim-kurgu ve macera filmidir. Filmde bilimsel icatlarla uğraşan Doktor Brown ve onun yanından ayrılmayan lise öğrencisi Marty’nin maceraları anlatılır. Yanlışlıkla zamanda geriye giden Marty, kendi aile yaşamını değiştirir ve bunu düzeltip geleceğe geri dönmesi gerekmektedir. Bu konuda en büyük yardımcısı da Doktor Brown olacaktır. Çok sevilen bu filmin devamı olarak ikincisi ve üçüncüsü de çekilmiştir.

9. The Boy in the Striped Pajamas

Mark Herman’ın yönetmenliğini yaptığı, 2008 yapımı dram filmidir. Filmde II. Dünya Savaşı sırasında Alman bir askerin sekiz yaşındaki oğluyla yahudi bir oğlan çocuğunun arkadaşlığı işlenmektedir. O dönemin ayrımcı zihniyetinin görüldüğü filmde çocukların masumiyeti göze çarparak insanları biraz daha vicdanlı ve hümanist olmaya davet etmektedir.

10. Magnolia

İzleyenlerin Hafızasına Kazınmış 10 Unutulmaz Film

Paul Thomas Anderson’ın yazıp yönettiği, 1999 yapımı dram, epik türündeki filmdir. Filmde birbirinden farklı karakterlerin yaşadığı farklı olaylar yer alıyor. Bu farklılıklara sahip kişilerin yaşamının bir araya getirildiği uzun soluklu ve dikkatle izlenmesi gereken bir filmdir. Tesadüf sözcüğünün anlamını yeniden düşündüren, izleyenleri etkisi altına alan bir filmdir. Çok ödüllü ve çok sevilen bir film olmasına rağmen filmi anlayamayan, pek beğenmeyen bir kesim de söz konusudur.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
9
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!