İzlerken Fark Etmeden Bağımlısı Olacağınız Diziler

6 dk okuma süresi


10
11 Paylaşım, 10 puan

Günümüzde izleyip takip etmekten mutluluk duyduğumuz diziler bizlere farklı dünyaların kapılarını aralıyor. Dizi izlemek kendimizi, çevremizi ve değişik hayatları anlamamıza yardımcı oluyor. İzlerken pek çok duyguyu aynı anda hissettiren hatta bazen seyircisini kendi korkularıyla yüzleştiren dizilerin ruhsal ve fiziksel sağlığımızın üzerinde etkisi bulunuyor. Psikologlar da film ve dizi terapi yöntemiyle insanlara yardımcı oluyor. Özellikle gençler, takip ettikleri popüler birçok fantastik, bilim-kurgu, korku, drama, psikolojik ve aksiyon dizilerinden kendilerini alamıyorlar. İzlerken fark etmeden bağımlısı olacağınız ve konuları merak uyandıran en iyi diziler listesini değerli dizi kolikler için hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Our Planet

İzlerken Fark Etmeden Bağımlısı Olacağınız Diziler

2019 yapımı doğa ekolojisini ele alan belgesel 1 sezon, 8 bölümden oluşuyor. İnsanların sebep olduğu zararları ve muazzam dengede ki dünyamızın hor kullanmasını konu ediniyor. Akıcı bir içeriğe sahip olan çarpıcı belgesel gezegenimizin doğal güzelliğini gözler önüne seriyor. İklim değişikliğinin tüm canlıları nasıl etkilediğini gösteriyor. Canlılar âleminin ne kadar eşsiz, muhteşem bir mucize olduğunu gösteriyor. İnsanların yaşam tarzının biyolojik çeşitliliğin azalmasına nasıl sebep olduğunu anlatıyor.

2. The Last Dance

İzlerken fark etmeden bağımlısı olacağınız dikkat çekici diziler arasında bulunuyor. Dizi, 1 sezon 10 bölümden oluşuyor. Chicago Bulls basketbol takımına odaklanan mini belgesel, Amerikan sporunu konu alıyor. NBA’nın 1997-98 sezonunda Bulls’a tam erişim kartı olan bir görevlinin yaşadığı sıkıntıları, bilinmeyen yönleriyle seyirciye sunuyor. Michael Jordan, inanılmaz performansıyla basketbolu seven hatta sevmeyen kesimin sevgisini kazanarak dünyaya kendini tanıtıyor.

3. Travelers

İzlerken Fark Etmeden Bağımlısı Olacağınız Diziler

İzlerken fark etmeden bağımlısı olacağınız akıcı diziler arasında bulunan Travelers, 3 sezon 34 bölümden oluşuyor. Dizide, gelecekten günümüze zaman makinesiyle ulaşan gruplar bulunuyor. Kendilerini “Gezginler” olarak adlandıran ekiplerin yaşadığı serüvenler anlatılıyor. Zaman yolculuğunu bilinç düzeyinde yani ölmek üzere olan insanların bedenlerine yapıyorlar. Dünyayı kıyamete sürükleyen olayların önüne geçmeye ve geleceği şekillendirmeye çalışıyorlar. Aynı zamanda bu ekip üyelerinin hepsinin farklı birer özelliği bulunuyor.

4. Lie To Me

ABD yapımı, muhteşem içeriğiyle izlerken fark etmeden bağımlısı olacağınız diziler içinde bulunuyor. Polisiye türünden olan dizi, 3 sezon 48 bölümden oluşuyor. Dizide, Dr. Cal Lightman önderliğinde bir grup çalışıyor. Dr. Cal ve meslektaşları, beden dili ve mikro ifadeler yardımıyla yerel ve federal birçok soruşturmada yer alıyorlar. Psikolojik yöntemlerle içinde bulundukları davaları çözümlüyorlar. Aynı zamanda CAI’e danışmanlık yapıyorlar. Her bölümde ayrı bir hikâyeyi konu alan akıcı dizi suç ve gizem temalarını içeriyor.

5. Orphan Black

İzlerken Fark Etmeden Bağımlısı Olacağınız Diziler

Kanada yapımı bilim-kurgu dizisi 5 sezon 50 bölümden oluşuyor. İnsan klonlamanın etik, ahlaki ve kişisel kimlik sorunlarının üzerinde ki etkisini ele alıyor. Dizide kirli işler yapan, dolandırıcı Sarah’ın kendisine fazlaca benzeyen Beth’in intiharına tanık olmasıyla başlıyor. Sarah ölen Beth’in kimliğini ve mesleğini benimseyerek onun yerine geçiyor. Başta Beth’in ikizi olduğunu öğrenen Sarah, ilerleyen zamanlarda kendine benzeyen daha çok kişi olduğunu fark edince klonlandığını anlıyor. İkizine ve kendisine benzeyen bütün klonları bulup yok etmeye kendini adıyor.

6. Legion

3 sezon 26 bölümden oluşan dizide, güçlü bir telepati yeteneğini olan David’in hayatı anlatılıyor. David küçük yaşlardan beri kafasının içinde değişik sesler duyuyor. Tanıdıkları onun hasta olduğunu düşünürken David 30’lu yaşlarında akıl hastanesine kapatılıyor. David’e şizofreni ve kişilik bölünmesi gibi tanılar konuluyor. Syd ile tanıştıktan sonra seslerin gerçeklik ihtimalini düşünerek hastaneden kaçıyor. Hükümet onu yakalayıp tekrar hastaneye götürürken bir grup mutant tarafından kurtarılıyor. Yeteneğinin farkına varan David, kendini tanımaya başlayarak maceralara atılıyor.

7. The OA

İzlerken Fark Etmeden Bağımlısı Olacağınız Diziler

Gizemli Prairie’nin hikâyesi 2 sezon 16 bölümden oluşuyor. Nerede olduğu hakkında bir fikri olamayan genç kız ölmek için intihar girişiminde bulunuyor. Başarısız olup hastanede gözünü açtığında ise yıllardır onu bekleyen ailesiyle karşılaşıyor. Vücudunda anlam verilemeyen bazı yara izleri olan, 7 yıl önceki görme engelli kız şimdi görme yetisine sahip ve adının OA olduğunu söylüyor. Ailesi, ondaki değişimi fark edip kızlarından ürker hale geliyor. Sonunda FBI ve ailesine neler yaşadığını anlatmaya karar veriyor.

8. Vikings

İzlerken fark etmeden bağımlısı olacağınız İrlanda-Kanada yapımı diziler arasında olan dizi 6 sezon 89 bölümden oluşuyor. Korkusuz ve acımasız Vikinglerin kültürünü yansıtarak seyirciyi ekran başına sürüklüyor. İngiltere ve Fransa’ya kadar uzanan saldırılarıyla ünlü, cesur savaşçı Ragnar Lothbrok ve oğlunun yaşadıklarını ele alıyor. Tarihsel drama dizisi, basit bir çiftçi olan Ragnar’ın sınırları zorlayarak nasıl ileri gideceğini gösteriyor. Fantastik ve gerçek ögelerin birleştiği dizide, Ragnar’ın çok sevdiği arkadaşı Rollo ile çıktığı deniz maceralarına yer veriliyor.

9. The Witcher

Amerikan yapımı fantezi-drama türü olan ve ikinci sezonu beklenen dizinin ilk sezonu 8 bölümden oluşuyor. İnsanların yaratıklardan çok daha kötü olduğu bir dünyada kendine yer bulmaya çalışan, Rivyalı Geralt’ın hikâyesi anlatılıyor. Yalnız bir canavar avcısı olan Geralt’in kaderi onu güzel olduğu kadar tehlikeli bir sır saklayan genç bir prensese ve tehlikeli bir büyücüye doğru götürüyor. İzlerken fark etmeden bağımlısı olacağınız tek solukta izleyeceğiniz diziler arasında bulunan bu dizi, olay örgüsüyle seyircisini ekrana kilitliyor.

10. The Flash

İzlerken Fark Etmeden Bağımlısı Olacağınız Diziler

Dizi 7 sezon 53 bölümden oluşan, Central City polis merkezinde suçluların bıraktıkları izleri toplayan adli tıp uzmanı Barry Allen’ın hayatını ele alıyor. S.T.A.R Laboratuvarı’nda parçacık hızlandırıcısının hatayla patlamasıyla hava durumu değişiyor. Sonra Barry şimşek çarpmasıyla aşırı hızlı hücre yenilenmesine sahip oluyor. Kırılan kolu 3 saat içinde düzelirken kalbi makinelerin ölçemediği bir hızda atıyor. Gücünü fark eden ve süpersonik bir hıza ulaşan Barry, süper kahraman olarak küçük yaşta trajik şekilde kaybettiği annesinin katilini bulup intikam alıyor.

11. Fringe

İzlerken fark etmeden bağımlısı olacağınız merak uyandırıcı diziler arasında yer alan bu dizi her yaştan insana hitap ediyor. 5 sezon 100 bölümden oluşan dizide Fringe adında ki FBI departmanı, dünyada açıklanamamış olağanüstü olayları inceliyor. Dizi metafizik konuları araştıran Peter ile babası Walter Bishop ve Özel ajan Olivia Dunham’ın yaşadığı serüvenleri ele alıyor. Bir olay üzerine Olivia, Walter ve Peter’i bularak üçlü bir ekip oluşturuyor. Bu ekip yaşanmış ve yaşanacak sıra dışı olayları çözmek için büyük çaba harcıyor.

12. Locke & Key

İzlerken fark etmeden bağımlısı olacağınız fantastik diziler arasında bulunan bu dizi tek solukta izleniyor. İlk sezonu 10 bölümden oluşan dizinin yeni sezonu bekleniyor. Dizi, babalarının öğrencisi Sam tarafından öldürülmesiyle gizemli Key Evi’ne yerleşen Locke kardeşlerin hayatını anlatıyor. Çocuklar bir süre sonra evin içinde ustaca saklanmış gizemli kapıları açan anahtarları keşfediyorlar. Uzun zamandır saklanan sihirli anahtarların ortaya çıkması şimdi onları kötü niyetleri için isteyen şeytani bir varlığın peşlerine düşmesine sebep oluyor.

13. Westworld

İzlerken Fark Etmeden Bağımlısı Olacağınız Diziler

Bilim-kurgu ve gerilim dizisi, 3 sezon 28 bölümden oluşuyor. Westworld adında ki eğlence parkında zenginler çılgınca vakit geçirerek fantezilerini gerçekleştiriyor. Bu parka gelen misafirler istedikleri bir senaryoyu seçerek bu kurgusal hayata katılıyorlar. Her şeyin serbest olduğu ortamda kötü şeyler yapmak hayat akışının bir parçası olarak gösteriliyor. Ancak yapay zekâ robotları da bir süre sonra kendilerine yapılan kötülükler karşısında değişime uğrayarak varlıklarını sorguluyorlar. Maeve ve Dolores gerçeklerin farkına vararak misafirleri öldürüp isyan başlatıyorlar.

14. Chernobyl

İzlerken fark etmeden bağımlısı olacağınız diziler içerisinde yerini alan Chernobly, 1 sezon 5 bölümden oluşuyor. Mini dizi, Nisan 1986’da Sovyet Ukrayna’da oluşan tarihteki en kötü insan yapımı nükleer santral felaketinin üzücü sonuçlarını konu ediniyor. Patlamanın gerçek hikâyesini dramatize ederek izleyicilerine sunuyor. Bu felaketten Avrupa’yı korumak için mücadele eden cesur yürekli insanların başlarından geçen olaylar seyircisiyle buluşuyor. Çernobil felaketinin nasıl oluştuğunu ele alan dizi, günümüzde akıllarda takılı kalan soruların cevaplarını açıklamaya çalışıyor.

15. What If

İzlerken Fark Etmeden Bağımlısı Olacağınız Diziler

Dizi, 1 sezon ve birbirinden bağımsız olan 10 bölümden oluşuyor. Dizide her bölüm alınan kararların hayata etkisini ele alıyor. Tüm yaşamı değiştiren kararların hayata geçirilmesiyle izleyicisini “böyle olsaydı nasıl olurdu” sorusuna yönlendiriyor. Genç ve başarılı bir girişimci olan Lisa, tıbbi teknoloji startup’ı için biçare yatırımcı arıyor. Zengin ve gizemli kadın Anne ise Lisa’ya yatırım yapmak için teklifte bulunuyor. Anne 80 milyon dolar karşılığında, Lisa’nın kocası Sean’la bir gece geçirmek istemesiyle çarpıcı olaylar başlıyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!