İzlemekten Büyük Keyif Alacağınız En İyi Kısa Filmler

4 dk okuma süresi


9
13 Paylaşım, 9 puan

Kısa filmler, filmlerin anlattıklarını kısa bir sürede anlatma amacı güderler. Kimi zaman bir duyguyu kimi zaman ise bir olayı yansıtırlar seyirciye. Bu türün uzun metraj için bir basamak olduğunu düşünen çok izleyici vardır. Ancak bir yandan da kısa metrajlı filmler 7. sanatın tüm özelliklerini içeren özgün yapıtlardır. Son zamanlarda festivallerin de artışıyla kısa filmlerin gördüğü değer artmıştır. Bu alanda birçok yapım var ancak bazıları aldıkları ödüller, puanlar ya da hikayeleriyle diğerlerine fark atıyor. Biz de sizler için izlemekten büyük keyif alacağınız en iyi kısa filmler listesini hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Spielzeugland (2007)

İzlemekten Büyük Keyif Alacağınız En İyi Kısa Filmler

Yönetmen koltuğunda Jochen Alexander Freydank’ın oturduğu kısa filmdir. 1942 Nazi Almanya’sında geçen film bir çocuğun toplama kampını oyuncak dünyası sanmasını konu alıyor. 2009 yılında Oscar’a layık görülen film 14 dakikada duygusal dramayı gözler önüne seriyor. Bunun yanı sıra Spielzeugland alanındaki başarısıyla başka birçok ödüle de layık görülmüştür. Ayrıca filmde esas rollerden birinde Tamay Bulut Özvatan yer alıyor. İzlemek isterseniz filmi İngilizce altyazıyla Youtube’da bulabilirsiniz.

2. Signs (2008)

2008 yapımı kısa filmi Patrick Hughes yazıp yönetmiştir. The Hitman’s Bodyguard, The Expendables 3 gibi filmleri de yöneten Hughes bu kısa filmle de başarısını duyurmuştur. Bu kısa filmde Jason isimli bir çalışanın karşı binada gördüğü bir kadından etkilenmesi anlatılıyor. Jason bu kadınla bazı işaretler aracılığıyla iletişim kuruyor. Bazı izleyenler konusu itibariyle Paperman’in bu kısa filmden esinlendiğini düşünüyor. Film ilk kez Schweppes Kısa Film Festivali’nde seyirciye sunulmuştur. Film Dmitri Golovko’nu yaptığı müziğiyle de dikkat çekmiştir.

3. Paperman (2012)

İzlemekten Büyük Keyif Alacağınız En İyi Kısa Filmler

Paperman, 2012 yılında Walt Disney tarafından üretilmiş bir kısa filmdir. Siyah-beyaz oluşuyla dikkat çeken filmin yönetmenliğini John Kahrs yapmıştır. Bu kısa film bir adamın tren garında gördüğü bir kadını tekrar görüşünü konu alıyor. Bu romantik animasyon “En İyi Kısa Film” Oscar’ına layık görülmüştür. Aslında filmi eşsiz kılan yapımında kullanılan teknolojidir. Disney, bu filmde ilk kez elle çizilmiş animasyon ile 3D bilgisayar tarafından oluşturulan sanatı aynı karakterde birleştirmiştir.

4. Room 8 (2013)

2013 yapımı olan bu kısa film dikkatleri üzerine çekmiş ödüllerle taçlanmıştır. Filmin senaryosu Oscar ödüllü Geoffrey Fletcher’a aittir. Yönetmenliğini ise James Griffiths’in yaptığı film başarısıyla seyircinin hafızasına kazınmıştır. Bu başarıyla da film BAFTA Ödülü’ne layık görülmüştür. Room 8, sırf bu ödülle bile izlemekten büyük keyif alacağınız en iyi kısa filmler arasında yer alabilir. Filmde bir mahkûmun cezaevine geldiğini görüyoruz. Ancak gelmesiyle odadaki diğer mahkûm kırmızı kutuyu açmaması gerektiğini söylüyor. Siz de filmi izleyip bu metaforla ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

5. Stutterer (2015)

İzlemekten Büyük Keyif Alacağınız En İyi Kısa Filmler

Stutterer, Benjamin Cleary’nin yazıp yönettiği 12 dakikalık kısa filmdir. Filmde adından da anlaşılacağı gibi kekeme bir adamın hikayesini işlemektedir. Ana karakterimiz Greenwood’un sosyal medyada Ellie ile kurduğu bir ilişkisi var ancak Greenwood kekemeliğini saklıyor. Aylar sonra Ellie’nin görüşmek istemesiyle Greenwood’un tedirginliği başlıyor. Film kurgusunun yanı sıra konuyu ele alış şekliyle dikkat çekiyor. Bu sayede de Stutterer 2016’da Oscar kazanmıştır.

6. Nefesini Tut (2018)

Emin Murat Kılıç’ın yazıp yönettiği kısa filmdir. Kısa filmle aynı adı taşıyan başka bir film de olduğu için filmi “The Breath Holder” olarak da aratabilirsiniz. Film nefesini tuttuğu zaman insanların gerçek düşüncelerini duyabilen Güray’ı konu alıyor. Filmde bu özelliğin Güray için nasıl bir lanete dönüştüğünü görüyoruz. ABD’den 4 ödül alan filmin başrolünde Güray Özcan yer alıyor. Film yaptığı göndermelerle de gerçeği yüzümüze vuruyor.

7. Brotherhood (2018)

İzlemekten Büyük Keyif Alacağınız En İyi Kısa Filmler

Brotherhood, yönetmenliğini Meryam Joobeur’un yaptığı kısa filmdir. 25 dakikalık kısa film Kanada, Tunus, Katar ve İsveç ortak yapımıdır. Başarılı yapım Oscar’a aday olmuş ve farklı ödül törenlerinden de ödüllerle dönmüştür. Film evden uzaklaşan çocuğun eve eşiyle dönüşünü ve sonrasını konu alıyor. Filmde aile olgusundaki karmaşıklıkların araç olarak kullanıldığı görülmektedir. Bu kavramın tasvirindeki başarısı ve sinematografisiyle Brotherhood kısa filmler arasında adını duyurmuştur.

8. Hors Piste (2018)

4 yönetmen ortaklığında çekilen film alanının önemli örneklerinden biri olmuştur. Fransa’daki bir animasyon okulunun öğrencileri olan yönetmenler bu filmle önemli bir çıkış yakalamışlardır. Eğlenceli animasyon kayak pistinde çalışan iki kişilik bir kurtarma ekibini konu almıştır. Konu itibariyle buddy movie’leri andıran yapım izleyiciye nostaljik bir hava sunuyor. Film, şarkısı ve içerdiği yazı tipiyle de nostaljik havasını destekliyor. Oscar adaylığı olan film, bunun yanı sıra Bafta gibi ödüller de kazanmıştır.

9. Kitbull (2019)

Kitbull, Rosana Sullivan’ın yazıp yönettiği Pixar tarafından üretilen animasyon kısa filmdir. 9 dakikalık film Pixar’ın SparkShorts dahilindeki 3.kısa filmidir. Bir sokak kedisi ile bir köpek arasındaki tatlı dostluğu konu alan film büyük bir ilgi görmüştür. Kitbull’un en önemli özelliklerinden biri ise elle çizilen bir animasyon olmasıdır. Umut dolu film için yönetmen Sullivan film fikrini kedi videosu izlerken bulduğunu ifade etmiştir. El Capitan Tiyatrosu’nda gösterimi yapılan filmi şu an internette bulabilirsiniz.

10. Hair Love (2019)

İzlemekten Büyük Keyif Alacağınız En İyi Kısa Filmler Matthew A. Cherry tarafından yazılan ve yönetilen animasyon kısa filmdir. Film önce Vashti Harrison’ın çizimleriyle çocuk kitabı olarak yayınlanmıştır. Film küçük kızının saçını yapması gereken bir adamı anlatıyor. Basit bir hikâye gibi görünse de film ırkçılıkla ilgili bir noktaya da değiniyor. Film, değindiği bu noktalar ve ele aldığı baba-kız ilişkisi sayesinde seyirciden büyük beğeni toplamıştır. 2019 yapımı başarılı kısa film “En İyi Kısa Animasyon Filmi” dalında Oscar’a layık görülmüştür. Filme Sony Picture Animation’ın Youtube kanalından erişebilirsiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!