İyileştirici Gücüyle Tanınan Aromaterapi Hakkında Merak Edilenler

4 dk okuma süresi


1
13 Paylaşım, 1 puan

Hepimizin bildiği, sıklıkla kullandığımız, çoğumuzun aklına masaj ve rahatlamayı getiren aromaterapi. Geleneksel Tedavi yöntemlerinden sayılan aromaterapi, yani koku terapisi faydaları ile her gün daha fazla insanı kendisine çekmektedir. Bitkilerin faydaları alternatif tıptan modern tedavilere kadar kendini kanıtlamış durumdadır. Bitkilerden elde edilen uçucu yağlar ile uygulanan aromaterapi hem güzellik hem de tıp alanında büyük bir yer edinmiştir. İyileştirici ve rahatlatıcı gücüyle tanınan aromaterapi hakkında bilinmeyen ve merak edilenler yazımızın devamında. Keyifli okumalar!

1. Tarihi Eskiye Dayanmakta

İyileştirici Gücüyle Tanınan Aromaterapi Hakkında Merak Edilenler

Aromaterapi uygulaması 6000 yıldan fazladır devam etmektedir. Onu ilk kullananların muhtemelen çeşitli rahatsızlıklar için reçete eden eski Çinli’ler olduğu düşünülmektedir. Eski Yunanlılar ve Mısırlılar tarafından da kullanımı olduğu kayıtlardan görülebilir. Mısırlılar bitkilerden yağ elde etmek için ilk damıtma makinelerini üretmişlerdir. Orta Doğu ve Çin bize uçucu yağ kullanımının en iyi kayıtlarını bıraktı. Çin’in hayatta kalan en eski tıp kitabı olan “Sarı İmparatorun Klasik İç Hastalıkları” 300’den fazla farklı bitkiyi ve bunların tıbbi kullanımlarını içeriyor.

2. Laboratuvar Kazası Tarihe Geçti

İlk aromaterapi terimi ilk defa 1937’de Fransız kimyager Rene-Maurice Gattefosse’nin uçucu yağların iyileştirici gücü hakkındaki merakını bir yanık olayından sonra bu kelimeyi icat etmesiyle ortaya çıktı. 25 Temmuz 1910’da bir patlama meydana geldiğinde Rene-Maurice laboratuvarında çalışıyordu ve ellerini yaktı. Yakınında su olamayan Rene içgüdüsel olarak elini bir lavanta kabına daldırdı. Yarasının hızla iyileştiğini görünce şaşırdı ve Viktorya döneminde aromaterapinin yeniden keşfini ateşledi. Kısaca Aromaterapinin Bu dönemde yeniden keşfedilip popüler olmasını sağladığı söylenebilir.

3. Araştırmaları Devam Etmekte

İyileştirici Gücüyle Tanınan Aromaterapi Hakkında Merak Edilenler

Amerika Birleşik Devletleri’nde aromaterapistler için sertifika bulunmamaktadır. Bununla birlikte akne, mantar, astım, alerji ve kabızlık dahil her türlü hastalık için aromaterapi reçete eden 2.000’den fazla klinik aromaterapist var. Fransa’da yapılan bir araştırma, hoş kokuların (araştırmada vanilya kullanıldı) solunum bozukluğu apnesi olan prematüre bebeklere yardımcı olduğu gözlendi. Chicago’daki tat ve koku Araştırma Vakfı’ndan Dr. Alan Hirsch, lavanta ve balkabağı turtasının birleşik kokusunun “Doğal Viagra” olduğunu ve penise %40 kan akışını arttırdığını buldu.

4. Fazlaca Benzer Tanımı Bulunmakta

Koku güçlü bir beyin tetikleyicisidir. Biyolojik terimlerle koku alma duyumuzun sinir ağları düşünen beynimizi geçer. Duygu ve hafıza merkezlerimize doğru yol izler. Ulusal Bütünsel Aromaterpi Derneği tanımana göre aromaterapi; vücut, zihin ve ruh sağlığını dengelemek ve geliştirmek için bitkilerden elde edilen aromatik özleri kullanma sanatı ve bilimi olarak tanımlanabilir. Bireyin aromatik özlere tepkisinin fizyolojik, psikolojik ve ruhsal alemini keşfetmenin yanı sıra, bireyin doğuştan gelen iyileşme sürecini gözlemlemek ve geliştirmek isteyen bir sanat bilimidir. Halk arasında ise kısaca Koku terapisi olarak bilinmektedir.

5. İş Verimliliğini Arttırmakta

İyileştirici Gücüyle Tanınan Aromaterapi Hakkında Merak Edilenler

Günümüze Japon firmaları, çalışanlarının ruh halini ve üretkenliğini artırmak için aromaterapi kullanıyor. Özellikle, klima sistemlerinde biberiye ve limon esanslı yağlarının kokuları tercih ediliyor. Biberiye esanslı yağı, bilişsel destek ve beyin sağlığını iyileştirmek için kullanılırken, limon esanslı yağları vücudu arındırmak ve ruhları yükseltmek için kullanılır. Sonuç olarak, ilginç bir kombinasyon ancak Birleşik Krallık şirketlerinin aynı şeyi yapmayı planlayıp planlamadıkları hakkında bir bilgi yok. Yine de ülkemizde bazı firmaların satışları artırmak ve müşterilere tanıdık gelmesi için sürekli aynı kokuyu mağazalarda kullanılıyor.

6. Salgın Hastalık Tedavisinde Kullanıldı

Veba zamanlarında, yazılar, ölümcül hastalıkla savaşmak için aromatik bitkilerin kullanımını anlatıyor. Kasaba ve köylerdeki stratejik bölgelerde ve havayı “temizlemek” için ateşe atılan ardıç veya selvi gibi aromatik bitkilerde büyük yangınlar başladı. Vebaya yenik düşmeyen kişilerin, büyük olasılıkla uçucu yağların yüksek derecede antiseptik özelliklerinden dolayı parfümeri ve aromatiklerle uğraşan işçiler olduğu bildirildi. Böylece iyileştirici ve arındırıcı gücüyle tanınan ya da bugünlerden sonra daha da tanınmaya başlayan aromaterapi hakkında merak edilenler araştırılmaya başlandı.

7. Kilise Tarafından Yasaklandı

İyileştirici Gücüyle Tanınan Aromaterapi Hakkında Merak Edilenler

Karanlık çağlarda aromaterapi Katolik Kilisesi tarafından yasaklandı ve yeraltına girmeye zorlandı. O dönemlerde din tek elde bulunmak ve din dışında herhangi bir şeye inanmayı kesinlikle yasaklıyordu. Kilise kararları dışında bir inanış kabul edilmiyordu. Katolik Kilisesi, hastalığı iyileştirmenin tek yolunun doğal ilaçlar yoluyla değil, dua etmek ve kan akıtmak olduğuna inanıyordu. İyileştirici gücüyle tanınan aromaterapi yani koku tedavisi kilise yüzünden uzun süre yasaklandı. Yasak yüzyıllarca sürdü.

8. Sağlık Alanında Sıklıkla Kullanıldı

Aromaterapinin bilinen sık kullanılan sağlık faydaları; stresi azaltması, antidepresan görevi görmesi, psikiyatri bozuklukların yönetimi, enerji seviyesini yükseltme, iyileştirmeyi hızlandırma, baş ağrısını azaltır, uykuyu düzenler, bağışıklık sistemini güçlendirir, ağrıyı hafifletir ve sindirimi iyileştirir. Durumunuz ne olursa olsun ve hangi uçucu yağları kullanmayı seçerseniz seçin, yeni bir tedavi planına başlamadan önce daima doktorunuza danışın. Ayrıca, yalnızca onaylanmış kaynaklardan uçucu yağlar aldığınızdan emin olun ve profesyonel bir aromaterapist olarak eğitilmediğiniz sürece yağları karıştırmaya ve kullanmaya çalışmayın.

9. İnsanların İyi Hissetmesini Sağladı

Aromaterapi, uçucu yağların kullanılmasını içerir. Bunlar çeşitli bitkilerin köklerinin, yapraklarının, tohumlarının ve çiçeklerinin yoğunlaştırılmış ekstreleridir. Genellikle ısıtılır veya havaya püskürtülür. Pek çok insan onları kokladıktan veya teneffüs ettikten sonra daha iyi hissettiğini iddia ediyor. Yağlar ile ayrıca cilde masaj yapılabilir. Burnunuzdaki reseptörler, uçucu yağların kokularına tepki verebilir. Ardından burnunuz, beyninizin duyguları ve anıları kontrol eden bölümlerine sinyaller gönderebilir. Bu, zihinsel, duygusal ve hatta fiziksel sağlığınıza yardımcı olabilir.

10. Farklı Alanlarda Kullanıldı

İyileştirici Gücüyle Tanınan Aromaterapi Hakkında Merak Edilenler

Uçucu yağları satın alırken küçük miktarlarda satın alın uzun süre dayanır. Oksitleyerek. Gerçek bir biyokimyasal tepkiyi uyandırmak için,% 100 saf bir botanik özüt kullanmanız gerekir. Kokuların kullanım alanları farklıdır. Uyku için; lavanta, roma papatyası, güve otu, sandal ağacı, sedir ağacı ve mercanköşk. Kaygı ve stres için; lavanta, ylang-ylang, buhur, yetiver, bergamot, portakal. Baş ağrısı ve odaklanma için; nane, biberiye, yetiver, sedir ağacı, fesleğen, çam. Solunum için; kekik, okaliptüs, sardunya, nane, biberiye. Yorgunluk ve bitkinlik için; biberiye, kutsal fesleğen, adaçayı.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!