İstanbul’da Keşfedilmeyi Bekleyen 10 Sanat Galerisi

2 dk okuma süresi


3
13 Paylaşım, 3 puan

İstanbul’da, kültür sanatın kalbinin attığı yerlerden biri olan çağdaş sanat galerileri, her geçen gün artmaya devam ediyor. Beyoğlu’ndan, Kadıköy’e şehrin dört bir yanına yayılan galeriler, sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapıyor. Galeriler kendilerine has mimarisi ve ağırladıkları eserlerle oldukça dikkat çekiyor. Bizleri usta sanatçıların ve gençlerin eserleriyle buluşturan İstanbul’da keşfedilmeyi bekleyen 10 sanat galerisi listemizi sizler için derledik.

1. Pilot Galeri

İstanbul'da Keşfedilmeyi Bekleyen 10 Sanat Galerisi

Beyoğlu, Sıraselviler’de bulunan Pilot Galeri, galeri tanımının sınırlarını aşmayı amaçlıyor. Disiplinler arası bir platform olmayı hedefleyen galeri genç sanatçılara fırsatlar sunuyor. 1970’li yılların popüler bir gece kulübünden sanat galerisine dönüştürülen Pilot Galeri uzun vakit geçirmeye olanak sağlıyor. 700 m2’lik alana yayılan galeri, sergi alanı, fuaye, ofisler ve sunum alanıyla, farklı amaçlara uygun fırsatlar sunuyor.

2. Pi Artworks

istanbul'da keşfedilmeye bekleyen 10 sanat galerisi

Pi Artworks 1998 yılında Karaköy Beyoğlu’nda kuruldu. 2013 yılında Londra’da şube açan galeri Türk Çağdaş sanatçıları yurtdışında temsil ediyor. Galeride Güler Semercioğlu, Mehmet Ali Uysal gibi isimler yer alıyor.

3. PG Art Gallery

istanbul'da keşfedilmeye bekleyen 10 sanat galerisi

Çukurcuma’da yer alan PG Art Gallery 1993’te kuruldu. Türkiye ve yurt dışından farklı disiplinlerde çalışan çağdaş sanatçıları ile öne çıkan galeri genç sanatçılara da destek oluyor.

4. Art On İstanbul

istanbul'da keşfedilmeye bekleyen 10 sanat galerisi

Disiplinler arası bir sanat platformu olarak 2011’de kurulan galeri Tepebaşı’nda yer alıyor. Yaratıcı, yenilikçi sergilere yer açan Art On İstanbul’un sanatçıları arasında Canan Dağdelen, Burcu Erden gibi isimler yer alıyor.

5. Zilberman Gallery

İstanbul'da Keşfedilmeyi Bekleyen 10 Sanat Galerisi

2008 yılında kurulan Zilberman, Türkiye’den sanatçıları destekleme hem de yabancı sanatçıları Türkiye seyircisine tanıtma amacı taşıyor. 2014’te farklı bir oluşum olan CDA Projects‘i de bünyesine katan galeri, 2016 yılında Berlin‘de yeni bir galeri açtı. Her yıl ilgiyle izlenen Genç Yeni Farklı genç sanatçı yarışma sergisiyle genç sanatçılara olanak sunuluyor.

6. Öktem & Aykut

İstanbul'da Keşfedilmeyi Bekleyen 10 Sanat Galerisi

2014’te Doğa Öktem ve Tankut Aykut’un bir araya gelmesiyle kurulan galeri Galata’da yer alıyor. Genç sanatçı ve sanat severlerin ilgiyle takip ettiği sergilerden oluşan galeri hafta sonunuza renk katabilir.

7. Plato Sanat

Balat’ın incisi Plato Sanat. Plato Meslek Yüksekokulu’nun bünyesinde yer alan sanat galerisi, 2010 yılında birçok sergiye ve etkinliğe ev sahipliği yaptı.

8. Daire Sanat

İstanbul'da Keşfedilmeyi Bekleyen 10 Sanat Galerisi

2008 yılında Tophane’de kurulan Daire Sanat güncel sanat projelerine yer veriyor. Esin Turan, Ceylan Öztürk ve Sibel Horada gibi genç sanatçının ilk kişisel sergilerine ev sahipliği yapan galeri gençlere fırsat vermeye devam ediyor.

9. G-Art

istanbul'da keşfedilmeye bekleyen 10 sanat galerisi

2003 yılında G-Mall Kültür ve Sanat Projesi bünyesinde kapılarını açan galeri Şişhane’de yer alıyor. Galeri bünyesinde Ezgi Doğan, Nesren Jake, Yücel Kale, Elif Karadayı, Can Yeşiloğlu ve Yiğit Yazıcı gibi sanatçıları barındırıyor.

10. Galeri İlayda

İstanbul'da Keşfedilmeyi Bekleyen 10 Sanat Galerisi

Nişantaşı’nda yer alan galeri ilk olarak 1992 yılında Sergül Okay tarafından Ankara’da kuruldu. 10. yılında İstanbul Nişantaşı’na taşınan galeri, dünyaca ünlü sanatçıların dile getirdiği, eserlerine yansıtmaya çalıştığı varoluş sorunlarına dikkat çekiyor. Damla Özdemir, Gazi Sansoy, Barış Cihanoğlu gibi isimlerin yer aldığı galeri, İstanbul’da keşfedilmeyi bekleyen 10 sanat galerisi arasında yer alıyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!