İstanbul’da Keşfedilmeyi Bekleyen 10 Sanat Galerisi

4 dk okuma süresi


5
13 Paylaşım, 5 puan

İçlerinde görsel şov barındıran sanat galerileri, gerek ilgilisini gerekse meraklısını kendisine çeken mekanlardır. Başta görsel sanatlar olmak üzere içerisinde pek çok sanat eserinin bulunduğu galerileri yakından tanımak isterseniz, sizler için İstanbul’da bulunan ve keşfedilmeyi bekleyen 10 muazzam sanat galerisi hakkında bilgileri derledik. İlgilendiğiniz her türlü sanat dalından bir parça bulacağınız bu galerileri mutlaka keşfetmelisiniz. Keyifli okumalar…

1. İstanbul Modern

İstanbul’da Keşfedilmeyi Bekleyen 10 Sanat Galerisi

İstanbul’da kaybolmak büyüleyicidir ama özellikle keşfedilmeyi bekleyen birbirinden güzel 10 sanat galerisi içinde kaybolmak daha da etkileyicidir. Listemizin ilk sırasında İstanbul Modern Sanat Galerisi gelmekte. Bu muazzam yer, boğaz manzarasına sahip ve eski bir depodan bozma olarak oluşturulan bir galeridir. Bu galeri içerisinde, Türk kültür tarihinin pek çok kanıtını ve Türk sanatının pek çok mecrasının gözlemlenebileceği alanlar barındırmaktadır. Hem kültürel hem sanatsal yanıyla birlikte muhteşem manzarasıyla misafirlerini beklemekte olan İstanbul Modern Sanat Galerisi, uluslararası mecralarda oldukça ilgi görmekte olan sinema filmlerini gösterime sunmaktadır.

2. Galerist

Günümüzde İstanbul’da iki şubesi bulunmakta olan Galerist, 2001 yılında kurulan muazzam bir sanat galerisidir. Bu iki şubeden birisi Hasköy’de diğer şube ise Tepebaşı’nda konumlanmaktadır. Bu muhteşem galeri hem yeni yetenekler keşfedip çağdaş sanata kazandırmayı hem de hali hazırdaki sanatçıları kendilerini tam anlamıyla ifade edebilecekleri ve öne sürebilecekleri bir alan sunmayı ve konumlandırmayı hedeflemektedir. Galerist’in bünyesinde Hüseyin Çağlayan, Gavin Tur, Serkan Özkaya ve Nil Yalter gibi alanında dünya çapında üne kavuşmuş, başarılı ve yetenekli sanatçılar yer almaktadır. Gidip görmeniz şiddetle tavsiye edilir.

3. Arter

İstanbul’da Keşfedilmeyi Bekleyen 10 Sanat Galerisi

İstanbul başlı başlına kocaman bir şehirdir. İçinde aradığınız her şeyden biraz biraz bulabileceğiniz bu şehirde görmeniz gereken bir diğer sanat galerisi ise Arter. Burası, İstanbul içindeki en hareketli noktalardan olan İstiklal Caddesi’nde bulunmaktadır. Konumu gereği oldukça zarif bir şekle bürünmüş olan Arter, içinde çeşit çeşit antika eşyaları barındırmakta ve bunları sergilemektedir. Bir benzer mekân olarak tanımlayabileceğimiz Tanas ismiyle bilinen galeri Berlin’de, Arter yerine geçebilecek bir mekandır. Öyle ki İstanbul’un göz kamaştırıcı atmosferinde, Berlin esintisi arayan sanat severlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden birisidir.

4. Pera

Sanatseverlere 8 Haziran 2005 tarihinde kapılarını açan Pera Müzesi Suna-İnan Kıraç Vakfı tarafından kurulan özel bir müzedir. 1893 yılında fiziki olarak son görünümüne kavuşmuş, Bristol Oteli vakıf tarafından 2005 yılında restore edilmiş ve müze de bu yapı içerisinde hizmet vermeye başlamıştır. Bu eşsiz müzede “Kütahya Çini ve Seramikleri”, “Oryantalist Resim”, “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri” gibi farklı tema ve konulara sahip bölümler bulundurulmakta. Bu bölümlerde Suna-İnan Kıraç Vakfı’na ait koleksiyonlar sergilenmektedir. Bunun yanı sıra Pera Müzesi’nde Pera Film öncülüğünde dönemsel olarak her türden sinema filminin gösterimleri yapılmakta ve takipçilerinin yoğun ilgisini görmektedir.

5. Garaj

İstanbul’da Keşfedilmeyi Bekleyen 10 Sanat Galerisi

Beyoğlu’nun arka sokaklarında adeta gizli bir mükemmellik hazinesi olan Garaj, beton ve yapay ışığın soğukluğundan tamamen sıyrılmış, kâr amacı gütmekten uzakta harika bir modern sanat alanı. Sağlam bir duruşa ve manifestoya sahip olması Garaj’ı değerli kılan etmenlerin başında gelmektedir. Bar ve kulüplerin yoğunlukta olduğu bir semt olan Beyoğlu’nda bulunması Garaj’ı kimi zaman bir sanat galerisi olmaktan çok ileriye ve öteye taşıyor. Galeride zaman zaman yarışma, konser vb. gibi etkinliklere rastlamak mümkündür. Yapılan etkinlikler çoğunlukla meraklılarını tatmin edecek şekilde düzenlenmekte ve gerçekleşmektedir.

6. Galeri Mana

İstanbul’da pek çok sanat galerisi vardır ancak bu yazımızda sizler için derlediğimiz, keşfedilmeyi bekleyen 10 galeri içerisinde mutlaka görmeniz gereken bir diğer lokasyonumuz ise Galeri Mana’dır. Konum olarak Tophane içerisinde bulunan sanat galerisi, on dokuzuncu yüzyıldan kalan buğday değirmeninin tekrar yenilenmesi ile oluşmuştur. Kurucuları ise Suzanne Egeran ve Mehveş Arıburnu’dur. Osmanlı döneminin geride bıraktığı mistik zevk, restorasyon süresince korunmaya çalışılmış; değirmene has olan kırmızı tuğlalı duvarlar ve Osmanlı’ya ait tavan döşemelerine hiç dokunulmamıştır. Salı ve cumartesi günleri Galeri Mana’yı ziyaret edebilirsiniz.

7. Santral İstanbul

İstanbul’da Keşfedilmeyi Bekleyen 10 Sanat Galerisi

Aklınıza konser ve sergi denilince gelen tüm eserleri tek çatı altında görebileceğiniz bir sanat galerisi olan Santral İstanbul, kapılarını hafta içi saat on ve altı arasında, hafta sonları ise on ve sekiz arasında açık tutmaktadır. Ziyaret edenleri, galeri dışından başlayarak yüz on sekiz dönümlük yemyeşil bir arazi karşılamaktadır. Konum olarak bulunduğu Haliç kıyıları nedeniyle hem tarih hem de manzara ziyafeti sunan Santral İstanbul, Bilgi Üniversitesi Kampüsü bünyesinde bulunmaktadır. Bu nedenle olacak ki konser ve sergi anlamında oldukça fazla sayıda etkinliğe ev sahipliği yapmıştır. Sizlerde bu eşsiz mekânı görmek isterseniz biletlerini Kayıkhane iskelesinden edinebilirsiniz.

8. Galeri Nev

Belki de ismi bir şekilde daha önce kulağınıza çalınmış olan Galeri Nev’in kendine has bir geçmişi vardır. Bu geçmiş Ankara’dan başlayarak İstanbul’a kadar uzanmaktadır. Saygın bir modern sanat mekânı olan Galeri Nev, 1984 yılında Ankara’da kurulmuştur. Aradan geçen birkaç yıl sonrasında İstanbul’da kendine yer edinmiş ve sanat alanında oluşmuş olan büyük boşluğu kapatmayı hedeflemiştir. Günümüze kadar üç yüzden fazla sergiye ev sahipliği yapmış olan galeri içerisinde; Nermin Er, Ali Kazma, Nejad Devrim gibi sanatçıların eserlerini barındırmaktadır. Sizlerde sanat severler olarak İstanbul’a yolunuz düştüğünde, bu güzelim yeri mutlaka keşfetmelisiniz.

9. Galeri Elipsis

Özellikle fotoğraf çekmeyi ve çektirmeyi sevenleri büyüleyecek bir mekân olan Galeri Elipsis, Akçe Han içerisinde bulunmaktadır ve Türkiye’de ilk kez kurulan özel fotoğraf galerisi olarak bilinmektedir. Fotoğraf sanatının tüm getirilerini kucaklayan ve bu zanaat altında gerekli olan tüm değerleri korumayı hedefleyen kuruluş; fotoğraf sanatının en güzide örneklerini koleksiyonerlere ulaştırarak, koleksiyonerleri çoğaltmak ve sanatı daha da geniş kitlelere yaymayı amaç edinmiştir. İstanbul’da bulunan ve keşfedilmeyi bekleyen 10 güzide sanat galerisi içerisinde, Türk fotoğrafçılık sanatının dünya çapında bilinmesi için oldukça özverili şekilde çalışmalarına devam etmektedir.

10. C.A.M

İstanbul’da Keşfedilmeyi Bekleyen 10 Sanat Galerisi

Sanat galerileri tek başlarına zaten yeterince büyüleyicidir. Ancak içlerinde örnek olarak verebileceğimiz C.A.M Sanat Galerisi, bilinen en köklü galerilerden birisidir. Bu eşsiz mimari 1922 yılında ortaya çıkmıştır. Konum itibari ile Beşiktaş içerisinde bulunan galeri, ziyaretçilerinin çok da zorlanmadan mekânı ziyaret etme fırsatını sunmaktadır. Günümüz itibariyle hem eski dönemlerden kalmış olan eserleri ve sanatçılara verdiği değerle bilinmekte, hem de genç ve yep yeni tarzdaki sanatçıları da desteklemektedir. Sizlerde iki yüz elliden fazla etkinliğe ev sahipliği yapan bu muazzam yeri görmek isterseniz, rotanızı Şair Nedim Caddesi’ne doğru çevirebilirsiniz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!