İştahınızı Kontrol Etmenin 10 Etkili Yolu

2 dk okuma süresi


1
13 Paylaşım, 1 puan

Diyet yaparken ya da kilo kontrolünüzü sağlamaya çalışırken sık sık açlık sorunu ile baş başa kalıyoruz. Tüm gün sabretsek dahi gece gelen o büyük açlık, bütün emeklerimizi çöpe atıyor. Bu durumla başa çıkmanız için iştahınızı kontrol etmenin 10 etkili yolu listesini sizler için hazırladık.

1. Düzenli Egzersiz Şart

iştahınızı kontrol etmenin etkili yolu

Kendinize uygun, bünyenizi çok yormayın bir egzersiz türü seçin ve düzenli olarak yapın. Egzersiz her şeyden önce, kilo kontrolü konusunda sizi motive edecektir. Üstelik düzenli yapılan egzersizin, açlık hormonu seviyesini azalttığı da bilimsel bir gerçek.

2. Uyku Kaliteniz Yüksek Olsun

iştahınızı kontrol etmenin etkili yolu

Eğer gece iyi ve kaliteli bir uyku uyumadıysanız bir sonraki gün karbonhidrat ağırlıklı bir yiyecek seçimi yapmanız kaçınılmaz bir durum olacak. Vücudu da giren karbonhidrat ise size daha çabuk acıktıracak. Bunu biz söylemiyoruz, bilimsel araştırmalar bunu gösteriyor. Yani özetle, iştahınızı kontrol etmenin en etkili yolu kalite bir uyku uyumak diyebiliriz.

3. Omega-3 Kontrolün Gücü

Düzenli balık ve omega-3 tüketimi vücuttaki leptin hormonu seviyesini oldukça arttırıyor. Böylece gün içinde acıkmıyor ve gereksiz kalorileri vücudunuza almamış oluyorsunuz. Ayrıca belirtmekte fayda var, sadece iştah kontrolü için değil sağlınız için de düzenli omega-3 alımı çok önemli.

4. Temel Kontrol İçin Bol Su

Suyun, vücuda saymakla bitiremeyeceğimiz faydaları var. Bu faydalardan biri de iştah kontrolü. Sabah kahvaltıdan önce, aç karnına içeceğiniz bir bardak su iştahınızı kontrol etmenin en etkili yolu arasında.

5. Bitter Çikolata Masum Bir Kaçış

Uzun süre, çikolatayı kendimize yasaklamaktansa bitter çikolata hem az kalorili hem de masum bir kaçı yolu olacaktır. Ayrıca bir parça bitter çikolata, vücutta stearik asidin sindirimini azaltıp, tokluk hissinin artmasına yol açıyor.

6. Lif İçeren Besin Tok Tutar

Herkesin bildiği bir durum bu. Lif içeren besinler tok tutuyor. Bu kadar kısa ve net aslında. Sağlık bir sindirim ve boşaltım sindiriminin temel anahtarı lifli gıdalar tüketmekten geçiyor.

7. Şekerden Kaçın

Bakın uzak durun demiyoruz, kaçın. Vücuda giren kötü karbonhidratta ve işlenmiş şekerler, kan şekerini hızla yükseltiyor. Birden yükselen kan şekeri daha çabuk acıkmanıza ve tokluk hissinin azalmasına yol açıyor.

8. Sabahlara Protein İle Başlayın

Kahvaltı yaparken en azından bir yumurta yemeye çalışın. Protein, sindirim sisteminizi düzene sokmaya yardımcı olurken aynı zamanda tokluk hissini de uzun süreliğine arttırıyor.

9. Yemeğinize Odaklanın

iştahınızı kontrol etmenin en etkili yolu

Yemek yerken bir şeyler izlemek ya da bir şeylerle meşgul olmak, beyine tokluk sinyalinin geç gitmesine neden oluyor. Geç giden sinyal hem daha fazla yediriyor hem de tokluk hissini azaltıyor. Bu yüzden yemek yerken tamamen yemeğinize odaklanın, başka bir şey ile ilgilenmeyin.

10. Tuz Yerine Baharatı Tercih Edin

iştahınızı kontrol etmenin en etkili yolu

Yemeklerinizde tuz yerine baharat kullanırsanız gereksiz sodyumu vücudunuza sokmamış olursunuz. Artan tokluk hissi ile beraber şişkinlik de yaşamamış olursunuz. Bilindiği üzere ne kadar tuz tüketirsek, vücudumuz o kadar fazla su tutar.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!