İşinize Yarayacak En İyi Bulut Depolama Araçları

4 dk okuma süresi


13
11 Paylaşım, 13 puan

Bulut depolama, internet üzerinden dosya depolamak ve depolanmış olan bu dosyalara internetin olduğu her yerden erişim sağlamak anlamına gelmektedir. Son dönemlerde işletmeler ve bireysel kullanıcılar, yerel depolama yerine daha çok bulut tabanlı depolama çözümlerine geçmeye başladı. Sizlere işinize oldukça yarayacak verilerinizi güvenli bir şekilde saklamanız için en iyi ücretli-ücretsiz çözümler sunan bulut depolama araçları listesini hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Dropbox

İşinize Yarayacak En İyi Bulut Depolama Araçları

Dropbox, belge, video, resim ve diğer dosyaları saklamanızı sağlayan basit ama etkili bir araçtır. Piyasadaki en güvenilir ve en eski bulut depolama sistemidir. Ayrıca Excel, PowerPoint ve Word dosyaları üzerinde düzenleme olanağı sağlamaktadır. Dropbox, kullanıcılarına ücretsiz olarak 2 GB’a kadar veri depolama imkânı sunuyor. Aylık 9,99 dolar karşılığında ücretli depolamaya geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca yine ücretli olarak 3 TB’lık (3.000 GB) depolamayı ayda 16,58 dolar ücret ödeyerek profesyonel hesaba geçiş yapabilirsiniz. Üstelik iş planlarınıza göre standart, ileri ve kurumsal seçenekleri de sunulmaktadır.

2. Google Drive

İşinize oldukça yarayacak verilerinizi güvenli bir şekilde saklamanız için çözümler sunan en iyi bulut depolama araçları listesinde sırada en çok tercih edilen Google Drive yer alıyor. Google Drive, Google hesabı olan tüm kullanıcıların kullanabildikleri bir bulut depolama sistemidir. Ücretsiz olarak 15 GB’a kadar veri depolamanıza izin vermektedir. Çeşitli bütünleşmiş sunum platformları, belge ve e-tabloları görüntülemenizi ve düzenlemenizi oldukça kolaylaştıran bir sisteme sahiptir. Sadece Google hesabınıza giriş yaparak, uygulamaya erişebilir ve saklanan verilerinizi görüntüleyebilirsiniz. Ücretsiz sürümünün yanı sıra, aylık 29,99 dolar karşılığında 30 TB’a kadar ekstra depolama alanına sahip olabilirsiniz.

3. Microsoft OneDrive

İşinize Yarayacak En İyi Bulut Depolama Araçları

Microsoft OneDrive, Windows 10 ile birlikte otomatik geliyor. Farklı bir indirme işlemi yapmanızı gerektirmemektedir. Android ve iOS üzerinden uygulamasına da erişim sağlayabilirsiniz. OneDrive; Word, Excel ve PowerPoint gibi dosyalara erişebileceğiniz, kaydedebileceğiniz Google Drive benzeri bir uygulamadır. Ayrıca uygulamada üzerindeki otomatik etiketleme özelliği sayesinde, fotoğrafları kolayca bulup sıralayabilirsiniz. Bir diğer iyi özelliği ise, OneDrive’da depolanan dosyalara çevrimdışı iken internetiniz olmadan da erişebiliyor olmanızdır. Microsoft, Office 365 aboneleri için 1 TB’a kadar depolama alanı kullanımına izin vermektedir.

4. Box

İşinize oldukça yarayacak verilerinizi güvenli bir şekilde saklamanız için çözümler sunan en iyi bulut depolama araçları listesinde sırada Box yer almaktır. Box, Android ve iOS’tan indirilebilerek de kullanılan bir başka bulut depolama aracıdır. Kullanıcılarına 10 GB’lık ücretsiz depolama alanı sağlamaktadır. Ayrıca not alma özelliği ile fikirlerinizi anında yazmanızı da kolaylaştırıyor. Dosyalara ve klasörlere internetsiz (çevrimdışı) erişim sağlanabilmektedir. Verilerinizi senkronize ederek, aileniz, arkadaşlarınız ve iş arkadaşlarınız ile paylaşabiliyorsunuz. Daha fazla alan kullanmak isteyenler için ise, yıllık 79,99 dolara 100 GB’lık depolama planı alabiliyorsunuz.

5. Mega

İşinize Yarayacak En İyi Bulut Depolama Araçları

Mega 50 GB’lık ücretsiz veri depolamanıza izin veren bir bulut aracıdır. Sürükle-bırak yöntemi sayesinde kolayca depolama, indirme ve paylaşma özellikleri sunmaktadır. Kolaylıkla dosya, resim ve video yüklemenize yardımcı olmaktadır. Daha büyük depolama alanı isteyenler için ise, nominal fiyatlarda seçenekler bulabilmektedirler. Örnek vermek gerekirse, ayda 5 dolara 200 GB elde ederken, aylık 30 dolara 4 TB’lık veri depolama alanı alabiliyorsunuz. Uygulamayı öne çıkaran özelliği, bulutta depolanan verilerinizi, firmanın sunucuları görmeden önce mobil cihazdan şifrelenebilme olanağı sunmasıdır. Bu sayede bulut aracı dahi yedeklemiş olduğunuz dosyalara erişim sağlayamıyor.

6. IDrive

IDrive, Android ve iOS cihazlarda veri yedekleme için kullanabileceğiniz bir diğer bulut depolama çözümüdür. Mobil, masaüstü ve web üzerinden IDrive’a erişim sağlayabiliyorsunuz. Kişilerinizi, takvimlerinizi, fotoğraflarınızı saklama ve yedekleme işlemleriniz için gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz bir araçtır. Ayrıca silmiş olduğunuz verileriniz geri yükleyebilme özelliği de bulunmaktadır. Daha fazla imkân isterseniz, Instagram ve Facebook yedeklemesini bile desteklemektedir. İstediğiniz kişilerle dosya ve klasörlerinizi paylaşmanıza olanak tanımaktadır. Uygulama, 5 GB’a kadar ücretsiz depolama alanı vermektedir. Kişisel planda size ilk yıl için 52.12 dolar tutarında 1 TB depolama alanı sunuyor.

7. Amazon Cloud Drive

İşinize oldukça yarayacak verilerinizi güvenli bir şekilde saklamanız için çözümler sunan en iyi bulut depolama araçları listesinde sırada Amazon Drive yer almaktadır. Android ve iOS’ta bulunan en popüler bulut depolama araçları arasında bulunuyor. Bulutta depoladığınız belge, resim, video ve müzik gibi tüm dosyalarınızı paylaşabilir. İstediğiniz dosyayı düzenleyebilirsiniz. Cihazınız kaybolsa veya çalınsa dahi, Amazon Drive’da depolanan kişisel ve gizli verilerinize erişebilirsiniz. Amazon Drive, dosyaları kolayca arama, yeniden adlandırma ve silmenize yardımcı olan bir arayüze sahiptir. 5GB’a kadar ücretsiz veri depolanabiliyor. Ayrıca depolama alanları için çok farklı paketler sunmaktadır.

8. SYNC

İşinize Yarayacak En İyi Bulut Depolama Araçları

İngilizce bir kelime olan “synchronization” (senkronizasyon) kısaltması olarak da kullanılan “SYNC” elektronik cihazlardaki eş zamanlama anlamına gelmektedir. Bizim değineceğimiz ise, aynı isim altında büyük bulut depolama firmalarına alternatif olabilecek SYNC aracıdır. Üyeliği tamamen ücretsiz olan bir platformdur. 5 GB’a veri depolama özelliği bulunmaktadır. Ayrıca sadık müşteri ağı oluşturabilmek adına sizin referansınız ile kayıt olan kullanıcılar içinde ekstra 1 GB depolama alanı hediye ediyor. Bu 1 GB ek depolama alanı hem sizin hem de yeni kayıt olan referansınızın kullanımına sunuluyor. Ayrıca en düşük ücretli paketinin fiyatı yıllık 60 dolar ve sunduğu depolama alanı da 200 GB’tır.

9. Pcloud

Bir diğer bulut aracı olan Pcloud’un ücretsiz depolama alanı 10 GB’tır. Ayrıca Pcloud’un verileri İsviçre’de depolanmaktadır. Veriler üzerinde Avrupa Birliği kanunları uygulanır. Bu sayede Pcloud, yaşanabilecek veri güvenliği sıkıntıları noktasında kullanıcılarını sonuna kadar tatmin eden bir yaklaşım izlemektedir. Pcloud’un diğer bulut araçlarından farklı bir avantajı ise, “remote download” adlı bir özelliğidir. Bu özellik sayesinde başka bir sunucuda yer alan dosyayı bilgisayarınıza indirmeden doğrudan kendi bulut hesabınıza link olarak atabiliyorsunuz. Ayrıca Pcloud’u kullanarak dosya transferi ve veri aktarımından da faydalanabilirsiniz. Ancak dosya paylaşımı için sitede aylık 50 GB’lık bir sınır bulunmaktadır. Bu sınırın üzerinde yapacağınız paylaşımlar gerçekleşmemektedir.

10. NextCloud

İşinize oldukça yarayacak verilerinizi güvenli bir şekilde saklamanız için çözümler sunan en iyi bulut depolama araçları listesinde sırada Next Cloud aracı bulunuyor. Değerlerinden farklı bir sistem barındırmaktadır. Daha çok kendi bulut depolama alanını yaratmak isteyenler için popüler bir servistir. Bu araç size, masaüstü, dizüstü, tablet ve telefonunuzun senkronizasyonunu kolayca yapabilme imkânı sunmaktadır. Tipik bulut depolama alanı gibi çalışmaktadır. Bulut depolama fikrini seven ancak dosyalarını başka bir şirketin sunucularında saklamak istemeyen insanlar için mükemmel bir seçenek oluşturuyor. Ayrıca, bilgisayarınızda depoladığınız kadar bulut depolama alanı elde edersiniz. Kişisel kullanmak isteyenler için ücretsiz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
16
Beğen
Mutlu Mutlu
14
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
11
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!