İnsan Karakterini Etkileyen İsimlerin Seçimine Dair Faydalı Öneriler

5 dk okuma süresi


3
13 Paylaşım, 3 puan

Görünüşe göre isimlerimiz kişiliğimiz, karakterimiz, davranış şeklimiz ve psikolojik uyumumuzla ilişkilendirilir. 1948 yılına kadar yapılan araştırmalar, bize verilen isimlerin hayatımızın ilerleyen dönemlerinde nasıl performans sergilediğimizi etkilediğini göstermiştir. Mükemmel ismi seçmek, ebeveynlerin vermesi gereken en zor kararlardan biri olabilir. Genellikle bebeklerine hangi adı vereceklerini çok düşünürler. Bazı ebeveynler çocuklarını ayırt edecek benzersiz isimler isterken, diğerleri özellikle kadınsı veya erkeksi isimler seçerler. İsimlerin bir kalıcılığı vardır ve bu kalıcılık, isim seçme konusunda endişelere neden olabilir. İnsan karakterini etkileyen isimlerin seçimine dair fikir sahibi olmanızı sağlayacak faydalı öneriler hakkında temel bilgilere değindik. Keyifli okumalar!

1. Geçici Trendlerden Kaçının

İnsan Karakterini Etkileyen İsimlerin Seçimine Dair Faydalı Öneriler

Bir bireyin adı zaman testine dayanmalıdır. Kendinize sorun: Bu isim 10 yıl içinde kulağa tamamen saçma gelecek mi? Diğer çocuklar bunu okul bahçesinde alaycı bir tonla söylemeye teşvik edilecek mi? Çocuğun hayatının her günü adını hecelemek veya açıklamak zorunda kalacak mı? Bu sorulardan herhangi birinin cevabı “evet” ise, düşündüğünüz isimden vazgeçin. Çok sayıda araştırma, alışılmadık isimlerin yaşamda daha az olumlu sonuçlarla ilişkili olduğunu göstermiştir. Marquette Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, ortak isimleri olan kişilerin işe alınma olasılığının daha yüksek olduğunu ve New York Üniversitesi’ndeki araştırmacıların, isimleri telaffuz edilmesi daha kolay olan kişilerin daha yüksek mevkilerde bulunduğunu keşfetmiştir.

2. İsmin Anlamına Bakın

İsim seçimlerinde göz ardı etmemeniz gereken oldukça önemli unsurlardan biri isimlerin anlamlarıdır. Bu isim verdiğiniz birey için rahatsız edici etkiler yaratabilir. Örneğin, Giselle ismi kulağa çok hoş gelir, ancak bu isim “rehine” anlamına gelir. Veya Cecilia “kör” ve Cameron “çarpık burun” anlamına gelir. Hangi dilde olursa olsun olumlu veya olumsuz anlamlara gelen onlarca isim vardır. Bu yüzden bebeğinize isim verirken listenizdeki her ismin anlamını detaylı olarak incelemeniz önerilir. Çocuğunuza mutluluk ve pozitif enerji verecek isimleri seçmek doğru bir karar olacaktır. Bu sayede ileride yasabileceği birçok olumsuz etkilerden doğar doğmaz korunmuş olabilir.

3. Eşsiz İsimler Seçin

İnsan Karakterini Etkileyen İsimlerin Seçimine Dair Faydalı Öneriler

İnsan karakterini etkileyen isimlerin seçimine dair faydalı öneriler arasındaki en önemlilerden biri eşsiz isim seçimidir. Eşsiz ve nadir bir isme sahip olmak her zaman ayrıcalıklıdır. Sınıfta çocuğunuzla aynı adı taşıyan on çocuk istemezsiniz. Bu yüzden seçeceğiniz isimde dikkat etmeniz gereken bir unsurdur. Bununla birlikte, benzersiz bir isim bulma arayışındayken fazla abartıp karıştırmayın, eşleştirmeyin ve hiçbir anlamı ve alakası olmayan isimler yaratmayın. Erkek bebek için isim seçtiğinizde erkeğe yakışacak bir isim olsun. Başlangıçta kulağa hoş gelebilecek bir şey uzun vadede tuhaf gelebilir. Aynı kural, kız bebek için bir isim seçtiğinizde de geçerlidir.

4. İsmi Sesli Söyleyin

Bebeğiniz için karar verdiğiniz ismi sesli bir şekilde söylemeniz ve kulağa nasıl geldiğini anlamanız gerekir. Söylemesi kolay mı? Doğru geliyor mu? İstemeden eğlenceli bir şeye sebep veriyor mu? Soyadını dengeleniyor mu? Örneğin, uzun bir soyadı kısa bir ad alabilir ve bunun tersi de geçerlidir. İsmin kulağa geliş şekli ve soy isim ile uyumu önemlidir. Her zaman bebeğinizin adından kaynaklanabilecek olası takma adları ve kısaltılmış versiyonları da düşünün. Takma isimler veya kısaltmalar komik veya çocuğu rahatsız edecek gibiyse bu isimden uzar durun. Size çağrışım yapan tüm versiyonları seviyor musunuz? İşte tüm bunlar isim seçme konusunda size yardımcı olacaktır.

5. Kültürünüzü Onurlandırın

İnsan Karakterini Etkileyen İsimlerin Seçimine Dair Faydalı Öneriler

Geleneklerinizi ve kültürünüzü yansıtan bir isim seçmek de bir seçenektir. Çocuğunuza, sizin üzerinizden veya kültürünüzün önemli bir parçası olan biri veya bir şey doğrultusunda etkisi olan ünlü bir aile figürünün adını da verebilirsiniz. Aile geçmişinizde gerçekten benzersiz ve ilginç isimler bulabilirsiniz. Bu, ismi anlamlı kılar ve popüler bebek isim listelerinin tepesindeki isimlerden kaçınmanıza yardımcı olabilir. İnsan karakterini etkileyen isimlerin seçimine dair faydalı öneriler arasındaki yardımcı etmenlerden birisi de bu yöntemdir. Bu sayede hem aile geleneklerinize uygun hem de diğerlerinden farklı bir isim bulabilirsiniz.

6. Kısa ve Basit Tutun

Ekstra uzun isimler, özellikle çocuğunuz gelecekte tüm formları doldurmaya başladığında hayal kırıklığına neden olabilir. İsmin kolay telaffuz edilmesi ve hecelenmesi gerekir. Bu durum çocuğunuzu insanları gereksiz yere düzeltme zahmetinden kurtaracaktır. Bebek olarak çocuğunuz için kulağa mükemmel gelen bir isim, bebek büyüdüğünde bu şekilde kalmayabilir. Çocuğunuz bebekken olduğu gibi, bir yetişkin kadar girişimci olacak bir isim seçin. Bu gibi etmenler göz önüne alınarak verilen isimler sayesinde çocuğunuzun her yaşta yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermeyen kullanışlı bir ismi olacaktır. Bu durum psikolojik gelişim açısından da oldukça önemli bir yere sahiptir.

7. Sır Olarak Saklayın

İnsan Karakterini Etkileyen İsimlerin Seçimine Dair Faydalı Öneriler

İsim seçimi yaparken elbette, ailenize ve arkadaşlarınıza fikirlerini sorabilirsiniz ancak en iyisi bebek doğana kadar en sevdiğiniz ismi onlara söylememektir. Böylelikle sizi rahatsız edebilecek olumsuz hikayeler duymaktan kaçınacaksınız. Sizin uzun araştırmalardan sonra beğendiğiniz ve karar verdiğiniz isim hakkında bir başkası negatif bir yorum yaparak istemeden canınızı sıkabilir. Bu yüzden bebeğinizin ismi hakkında çevrenizdeki kişilerle istişare yaparken gerçekte karar verdiğiniz ve karar verme ihtimaliniz olan isimleri paylaşmaktan kaçınabilirsiniz. Yeni fikirlere her zaman açık olabilirsiniz. Sadece söz konusu isim başka birisi için hiç sevmediği korkunç birini hatırlatabilir ve bunu size söylemesi olumsuz bir etki yaratabilir.

8. Numerolojiye Göre İsim

Numerolojiye göre, bebeğinizin adının harfleri, onun potansiyeli ve kişisel tatminini nasıl elde edeceği hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olabilir. Ayrıca size gelecekte karşılaşacağı engel veya fırsatlarla karşılaşacağını da söyleyebilir. Numeroloji, alfabenin her harfini 1 ile 9 arasında bir sayı ile ilişkilendirir. Her sayının kendisiyle ilişkili belirli bir dizi özelliği ve niteliği vardır. Bebeğinizin ismindeki tüm harflerin bir tür anlamı olacaktır. Ancak adının ilk harfi, en içsel enerjiye sahip en güçlüsü olacaktır. Bir bebek adı seçmeye çalışıyorsanız, ilk harfin bebeğinizin geleceği için neyi heceleyebileceğini anlamak için bir Numeroloji kılavuzunu inceleyebilirsiniz.

9. Alışılmadık İsimler Sorunu

Bazı insanlar, çocuklarını sınıftaki diğer tüm çocuklardan ayırmak için isim ne kadar sıra dışı olursa o kadar iyi olduğunu düşünür. Ancak, şunu bilmeniz gerekir ki: Bir isim ne kadar ilginç ve etkili olursa, bazı insanlar o isimden hiç hoşlanmayabilir. Hatta çoğu zaman itici gelebilir. Yaratıcı yazım kurallarına sahip yaygın bir isim hala kulağa daha yaygın gelir. İsim seçimlerinde bu gibi durumlar da göz önünde bulundurmalıdır. Çünkü bazı isimler oldukça farklı olması o ismi taşıyan kişiye karşı da olumsuz bakış açıları geliştirebilir. Hatta toplum içinde dışlanabilir. Bu yüzden eğer bebeğinize bir isim arıyorsanız negatif tepkiler çekmeyecek ve çok da absürt olmayacak isimler seçmeye dikkat etmelisiniz. Bu sayede ismi taşıyan kişi için daha pozitif etkiler yaratmış olursunuz.

10. Uygun Harfler Seçin

İnsan Karakterini Etkileyen İsimlerin Seçimine Dair Faydalı Öneriler

İnsan karakterini etkileyen isimlerin seçimine dair faydalı öneriler arasında harflerin büyük bir önemi vardır. Harfler kılavuzundan araştırarak her birinin kişiye yansıttığı pozitif veya negatif etkilerini bulabilirsiniz. Örneğin baş harfi “a” ile başlayan insanların liderlik ruhunun güçlü olduğu ve sorumluluk sahibi olduğu söylenir. Öte yandan İsminde “u” harfi olan kişilerin iş hayatlarında başarılı oldukları ve zengin oldukları söylenir. Harflerle ilgili buna benzer bazı küçük önerileri göze olarak ilginizi çeken isimleri araştırabilirsiniz. Böylece kişilik özellikleri bakımından en uygun gördüğünüz harflerden oluşan isimleri bulup bu isimler arasından seçim yapabilirsiniz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!