İkinci Dünya Savaşı’nı Anlatan En Önemli Edebi Eserler

5 dk okuma süresi


2
19 Paylaşım, 2 puan

İkinci Dünya Savaşı 1939-1945 yıllarında süren ikinci küresel savaş olarak tarihte yerini almıştır. Dünya ülkelerinin birçoğunun oluşturduğu müttefik ve mihver devletler hiç bitmeyecekmiş gibi yaşanan bir savaşın içine girmiştir. Harekâtların perde arkası, gizli bilgiler, oluşturulan stratejiler, kullanılan silahlarla tarihin en yıkıcı savaşı hakkında birçok edebi eser yazılmıştır. Bazı eserler diğerlerinden ayrılarak temel kaynaklar arasında yer almıştır. Bu kanlı mücadele hakkında detaylı bilgiye sahip olmak isteyenler için İkinci Dünya Savaşı’nı anlatan en önemli edebi eserler listemizi hazırladık.

1. Bir Askerin Anıları

İkinci Dünya Savaşı’nı Anlatan En Önemli Edebi Eserler

Henry Guderian İkinci Dünya Savaşı’nda görev almış Alman generaldir. En iyi generaller arasında yer almasına rağmen Hitler ile anlaşmazlığa düşünce görevden alınmıştır. Nazi Partisi üyesi olmadığı ve adil bir düşman olarak değerlendirildiği için savaş sonrası yargılanmamıştır. Anılarını yazdığı eserinde okuyuculara bir Alman’ın gözünden İkinci Dünya Savaşı’nı anlatmaktadır. Kazandığı zaferler, savaş taktikleri, zırhlı birlikleriyle anılarını aktarmaktadır. Guderian kendi öyküsüyle beraber, Nazi Almanyası yöneticilerini de inceleyen bölümler yazmıştır. 1941 yılında Rusya’nın derinliklerine yapılan ileri harekât hakkındaki yazıları da harekâtın en ayrıntılı açıklamalarıdır. Nazi Almanyası’nı Nazi Almanyası generalinden okumak isteyenler için önemli bir kitaptır.

2. Ölüm Denizaltıları U-Boat’lar

David Mason, tarih üzerine eserler yazmış bir yazardır. Hitler’e zaferler veren Alman denizaltılarını ifade eden U-Boat’lar kitapta detaylı bir şekilde anlatılmaktadır. İkinci Dünya Savaşı’nda geliştirilen U-Boat’lar kurt kapanı taktiğiyle ağır kayıplar verdirmiştir. Almanlar düşmanların ulaştırma yollarını denizaltılarla kesilerek stratejiler izlenmiştir. Müttefik gemilerine ağır kayıplar vermiştir. Özellikle gece yarısı harekâtlarıyla İngiliz gemileri hedef alınmıştır. Birleşen konvoylara karşı birleşen denizaltılar gizlice ilerleyerek konvoylara saldırmıştır. Zamanla bu denizaltı hükümranlığı sonarın bulunmasıyla son bulmuştur. İhtişamlı denizaltı imparatoru olan U-Boat’ların belgelere dayalı gerçek hikâyelerini okumak isteyenler için ender bir eserdir.

3. İkinci Dünya Savaşı Tarihi

İkinci Dünya Savaşı’nı Anlatan En Önemli Edebi Eserler

Kitabın yazarı Sir Basil Henry Liddell Hart, İngiliz asker, askerî teorisyen ve tarihçidir. Yazdığı askerî tarih eserleriyle bilinir. Aralarında en önemlisi de “İkinci Dünya Savaşı Tarihi” eseridir. Birinci Dünya Savaşı’ndan 20 yıl sonra gerçekleşen İkinci Dünya Savaşı’nın sarsıcı yıkımı üzerine yazılmıştır. Siyasi taraftan ziyade askerî bakış açısıyla dönemin içinde bulunduğu durumu anlatmaktadır. Kronolojik olarak değil cephe cephe okuyucuya detaylı ve ayrıntılı bir şekilde aktarılmıştır. Askerî güç, asker sayısı kıyaslamalarıyla cephelerin durumu karşılaştırılmıştır. İkinci Dünya Savaşı’nı anlatan en önemli edebi eserler arasında akıcı stiliyle değerli bir kaynaktır.

4. Kardeşler Takımı

Eserin yazarı Stephen Edward Ambrose, Amerikalı tarihçi ve biyografi yazarıdır. Kardeşler Takımı eserinde Amerikan 101’inci Hava İndirme Tümeninin 506’ıncı paraşüt 2’inci taburu olan Easy Bölüğü’nün İkinci Dünya Savaşı hikâyesi anlatılmaktadır. Bölüğün gazileri ile görüşmeler, röportajlar, günlük ve mektuplar kaynak alınmıştır. 101’inci Hava İndirme Tümeni sahile çıkacak birliklerin güzergâhını emniyete almak, Almanların ikmal yollarını kesmek gibi görevlerle Normandiya’ya paraşüt açmıştır. Easy Bölüğü Market-Garden Harekâtı, Ardenler Harekâtı ve Hitler’in Kartal Yuvası’na giren ilk birlik olmaları şöhret kazandırmıştır. Birincil kaynaklardan oluşturulan bu eser, askerlerin yanındaymışçasına samimi bir dille çetin ve uzun bir mücadeleyi anlatmaktadır.

5. Savaş Günlükleri 1939-1943

İkinci Dünya Savaşı’nı Anlatan En Önemli Edebi Eserler

Kont Galeazzo Ciano, İtalya Krallığı Dışişleri Bakanı ve Benito Mussolini’nin damatıdır. 1944’te Yüksek Faşist Konsey’de Mussolini’nin görevden alınması için oy kullanarak diğer kişilerle beraber kurşuna dizilmiştir. İkinci Dünya Savaşı’nda yer almış önemli kişilerle yaptığı görüşmeleri ve kendi düşüncelerini içeren günlüğü karısı Edda tarafından müttefiklere ulaştırılmıştır. Almanya ve diğer ülkelerle ilişkiler, İtalya’nın Dünya Savaşı’ndaki duruşu, Mussolini’nin icraatleri, parti içi çekişmeler Ciano’nun gözünden anlatılmıştır. İkinci Dünya Savaşı’nı gün gün okumak isteyenler için başyapıttır. Döneme ayna niteliğindedir. Savaşın seyri, İtalya’nın kaybetmesindeki nedenler ve dış ilişkiler yer almaktadır. Stratejileri ve birçok gizli bilgiyi açığa çıkaran eser, dönemi anlatan en önemli kitaplardandır.

6. İkinci Dünya Savaşı’nda Askeri Hatalar

İkinci Dünya Savaşı’nı askeri hatalarıyla anlatan en önemli edebi eserler arasında yer almaktadır. Kenneth John Macksey, İkinci Dünya Savaşı üzerine uzman, İngiliz yazar ve tarihçidir. Bizzat asker olarak katıldığı İkinci Dünya Savaşı’nın askerî analizlerini yapmış, hataları işlemiştir. Eserde, sağduyudan yoksun kararlar, aşırı özgüvenden, kibir ya da kayıtsızlık ya da yeteneksizliklerden kaynaklı başarısızlıklar anlatılmaktadır. Komutanlar ve siyasi liderlerin on altı ölümcül hatası konu alınarak yazılmıştır. Britanya’nın içinde bulunduğu askerî ve siyasi ortam hakkında bilgiler içermektedir. Tarih, geleceğe ders niteliğindedir. Geçmiş hatalardan ders almak ve kişisel kararların oluşturduğu yıkımlara şahitlik etmek isteyenler için önemli bir eserdir.

7. Normandiya Çıkarmasının Perde Arkası

İkinci Dünya Savaşı’nı Anlatan En Önemli Edebi Eserler

Hans Speidel, İkinci Dünya Savaşı Alman generalidir. İkinci Dünya Savaşı’na son veren Normandiya Çıkarması’nın arka planı anlatılmaktadır. Çıkartmanın hedefi olan Almanya’nın bakış açısı yansıtılmaktadır. Korku ve vahşet imparatorluğunu sona erdiren çıkarmanın arkasında yaşanılanlar, kurulan entrikalar, stratejiler detaylarıyla yer verilmiştir. Nazi Almanyası’nın tepkisi ve son çırpınışları bizzat Speidel tarafından yazılara dökülmüştür. Normandiya Çıkarması öncesinde yaşanılanlar da savaşa dair bilgiler vermektedir. Kaybedenlerin gözünden görmek isteyenler için okunabilecek en iyi kitaplardan birisidir. İkinci Dünya Savaşı’nı anlatan en önemli edebi eserler arasında yer almaktadır.

8. İkinci Dünya Savaşı Resimli Harp Tarihi

Donald Sommerville, askeri tarih alanında uzmanlaşmış yazar ve editördür. Kitapta İkinci Dünya Savaşı’nın tüm faktörleri ve bütünü yer almaktadır. Çatışmaya sebep olan faktörler, kullanılan teknolojiler, savaşın dönüm noktaları, uzman yorumlarıyla aktarılmıştır. Askerî stratejilerin başarıları ve başarısızlıkları analiz edilerek tüm muharebeler renkli haritalarla sunulmuştur. Savaşın gidişatını belirleyen komutanlar ve siyasi liderler analiz edilmiştir. Savaşın yıkıcı silahlarıyla ilgili teknik detaylar verilmiştir. Kolay okunur akıcı bir üsluba sahiptir. Verilen tüm bilgiler savaşın her alanına hâkimiyeti kolaylaştırmaktadır. Beş yüzü aşkın fotoğraf, savaş planları ve haritalarıyla kütüphanenizde bulundurmanız gereken eserlerden biridir.

9. Stalingrad 1942

Peter Antill, Uluslararası Siyaset ve Savunma Araştırmaları üzerine eğitim görmüştür. İngiltere Cranfield’de Savunma İdaresi ve Güvenlik Analiz Dairesi’nde çalıştıktan sonra hayatına yazar olarak devam etmiştir. Stalingrad Muharebesi, İkinci Dünya Savaşı’nda mihver kuvvetleri ve Kızıl Ordu’nun arasında gerçekleşen savaştır. Eserde de İkinci Dünya Savaşı’nın dönüm noktası olarak muharebenin detayları anlatılmaktadır. Peter Antill’in perspektifiyle her iki tarafın artıları ve eksileri gözler önüne serilmektedir. Asıl hedef Stalingrad değilken Nazilerin hedeflerinden sapıp buraya saldırmasıyla kaderleri de değişmiştir. Eserde yer alan kuş bakışı haritalar ve resimlerle detaylı bir inceleme sunulmuştur. Beş ay süren savaşın değişen taktikleri, Hitler’in sonunun başlangıcı bu eserde yer almaktadır.

10. Berlin’in Düşüşü

İkinci Dünya Savaşı’nı Anlatan En Önemli Edebi Eserler

İngiliz askerî tarihçisi Sir Antony James Beevor eseridir. Kitapta Eski Sovyet, İngiltere, Amerika, Fransa ve İsveç arşivlerinden faydalanılmıştır. Kızıl Ordu ile kuşatılmış Nazi güçlerinin çarpışması anlatılmaktadır. Milyonlarca insan yaşadığı vahşet ve kuşatmayla umutsuzluk içerisindedir. Yaşanan sarsıcı olayların insanlar üzerindeki etkisi sahici bir şekilde sunulmuştur. Aynı umutsuzluğun içerisinde yeşeren kahramanlık olayları da yer almaktadır. Askerî savaşın gerçekliğinde, insanların en ince duyguları da savaşına devam etmektedir. Eserde faşizmin sadece Hitler’e ait olmadığı, Stalin’in de aynı yönetime sahip olduğu gösterilmektedir. Okurken yaşayabileceğiniz, dönemin sosyal, askerî ve siyasi detaylarını içeren sürükleyici bir eserdir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!