İçinizdeki Potansiyeli Ortaya Çıkartacak Başarı Hikayeleri

6 dk okuma süresi


3
12 Paylaşım, 3 puan

Herkesin bir hayat hikayesi vardır. Bu hikâyede kimi insan risk alarak yol kat ederken, kimisi başarıya varamadan yolunu yarıda keser. Burada adını zihinlere kazıyanlar, risk alıp başarıyı yakalayarak öne çıkan kişilerdir. Başarıyı elde etmek adına alınan kararların eyleme geçiş sürecindeki azim oldukça önemlidir. Bazen de birkaç ilham verici hikâye, zihnimizde baskı kuran olumsuz fikirlerin atılmasında işe yaramaktadır. Başarı da başarısızlığın devamında gerçekleşen bir süreçtir. Edison’un ampulü icat ederken kaç kez yeniden denediğini bir düşünün. Öyleyse başarısızlıktan korkmak değil, onun üstüne giderek başarıyı yakalamak önemlidir. Bu içeriğimizde yer alan farklı başarı hikayeleri, içinizdeki potansiyeli ortaya çıkartacak ve kalbinize umut tohumları atacaktır. Sizler için derlediğimiz bu başarı hikayelerini keyifle okumanız dileğiyle!

1. KFC’nin Kurucusu Harland Sanders

İçinizdeki Potansiyeli Ortaya Çıkartacak Başarı Hikayeleri

KFC gibi geniş çaplı markanın kurucusu olan Halen Sanders, ilham verici hikayesiyle herkesi etkilemeyi başarıyor. 5 yaşında babasını kaybeden, bazı sebeplerle 16 yaşında okulunu bırakan Harland Sanders, 17 yaşında da dört farklı işten çıkarılmıştır. Ardından, erken yaşlarda evlenen marka sahibi Sanders, kafelerde aşçı ve bulaşıkçı olarak çalışmıştır. 65 yaşında emekli olan ve yetersiz emekli maaşıyla geçinen Harland Sanders, bunaldığı zamanlarda intihar etme düşüncesine sürüklenmiştir. Vasiyetini yazmaya başlayacağı sırada hayatını kökten değiştirecek farklılıkları kaleme almıştır. Özel soslu tavukları hazırlamaya çalışan bu muazzam aşçı, komşularını dolaşarak tavuklarını satmaya başlamıştır. Özel tarifini restoranlara satmak için neredeyse tüm Amerika’yı dolaşan usta aşçı, 1009. denemede başarıya ulaşmıştır. Bu da onun kariyerinde büyük bir yenilik sağlamıştır.

2. Hayatı Filme Konu Olan Chris Gardner

Trajik bir hayat süren ve buna inat, güçlü inancıyla başarıyı yakalayan bir isimden bahsedeceğiz şimdi. Herkes onun yürek burkan hikayesini, başrolde Will Smith’in yer aldığı ‘Umudunu Kaybetme’ filminden biliyor. Çocukken, annesiyle ve alkolik bir üvey babayla yaşayan Chris Gardner, büyük zorluklar yaşamıştır. Annesi, sürekli şiddet uygulayan babasını öldürmeye çalışırken hapse girmiş ardından, kendisi de bir koruma yurduna getirilmiştir. Borsaya büyük ilgi duyan Chris Gardner, 27 yaşında ise hayatının dönüm noktasını yaşamıştır. Staj döneminde karşılaştığı zorluk, onun tutuklanmasına neden oldu. Eşinin de onu terk etmesiyle bir aylık bebeğiyle sokakta yaşam süren Chris Gardner, karşılaştığı zorluklara rağmen pes etmemiştir. Onun hapishanede kaleme aldığı hayatının filme çevrilmesi, yaşamında büyük çaplı bir dönüşüm yaratmıştır.

3. Ünlü Boksör Muhammed Ali

İçinizdeki Potansiyeli Ortaya Çıkartacak Başarı Hikayeleri

Muhammed Ali, başarı hikayeleri arasında yer alan ve içinizdeki potansiyeli ortaya çıkartacak bir diğer isim. Afro-Amerikan ve İrlanda kökenli ünlü boksör, henüz 12 yaşında boks ile tanışmıştır. Kısa sürede amatör kayıtlara girmeye başlayan Muhammed Ali, ilk altın madalyayı 18 yaşında almıştır. 22 yaşında Dünya Şampiyonu olan bu özel isim, o zamanlarda İslam’ı benimseyip Müslüman olmuştur. Vietnam Savaşı’na gitmediği gerekçesiyle tutuklanan Muhammed Ali, büyük sorunlarla da karşılaşmıştır. Yaşadığı zorluklar nedeniyle iki yıl boksla ilgilenememiş ve hapisten sonraki karşılaşma maçında yenilmiştir. Çevresindekiler onun bu yenilgisini kabullenmesine ve kariyerinin bittiğini düşünmesine rağmen Muhammed Ali, azim göstererek dilediği skoru elde etmiştir. 36 yaşına kadar şampiyonlarda tek isim olan ünlü boksör, daha sonra Parkinson’a yakalanmıştır.

4. IKEA’nın Kurucusu Ingvar Kamprad

Dünyaca ünlü marka olan IKEA’yı bu zamana taşıyan Ingvar Kamprad, ilham verici hikayesiyle dikkat çekmektedir. Para kazanmaya çok küçük yaşlarda başlayan Ingvar Kamprad, kibrit, süs eşyaları gibi birçok ürün satmıştır. Okul yıllarında Disleksi hastalığına yakalanmasına rağmen okulunu başarıyla tamamlayan ünlü girişimci, babasından para almış. 17 yaşına geldiğinde, babasının ona verdiği parayla beraber diğer birikimlerini birleştirip IKEA’yı kurmaya karar vermiştir. Birçok ürün satan Kamprad, daha sonrasında kendisini mobilya işine atmıştır. Parça mobilya satışı sayesinde şirketinde büyük bir devrim yaşanmıştır. İsveç’in vergi politikası nedeniyle şirketi Danimarka’ya taşıyan girişimci, bunu protesto etmiştir. Oldukça tutumlu olan ve gösterişli yaşamdan uzak duran Ingvar Kamprad, IKEA’yı dünya çapında büyük bir marka haline getirmiştir.

5. İnsan Bilgisayar Katherine Johnson

İçinizdeki Potansiyeli Ortaya Çıkartacak Başarı Hikayeleri

Başarı hikayeleri arasında yer alan ve içinizdeki potansiyeli ortaya çıkartacak diğer bir isim, Katherine Johnson’dır. Onun zorlu mücadele sonucundaki kazancı büyük ses getirmiş ve tabuları az da olsa yıkmıştır. Eğitimini tamamlayıp üniversiteden mezun olan Katherine Johnson, matematik alanında ilerlemek istemiştir. Ancak siyahi olduğu için ırkçılık söylemlerinden kurtulamamıştır. Ailesini geçindirmek için çalışsa bile hayalinden asla vazgeçmemiştir. Daha sonraları NACA, kadrosuna Afrika kökenli Amerikalıları almaya başlayınca, onun için büyük bir şans doğmuştur. Sayılarla ve hesaplamayla oldukça haşır neşir olan ve bundan mutluluk duyan Johnson, 1953’te NASA’ya girmiştir. Olağanüstü matematik becerilerini konuşturan kadın, burada göreve başlamıştır. Cinsiyete dayalı ayrımcılık gibi olumsuz durumlar onun hayalini asla yarıda bırakmamıştır.

6. Down Sendromlu Moda Tasarımcı Isabella Springmuhl

Önümüze çıkan engeller, aslında bizim ona karşı bakış açımızla da ilişkilidir. Burada karşımıza, hayalini gerçekleştirmek isteyen ve güçlü motivasyonuyla engel tanımayan bir hayat hikayesi çıkıyor. Down sendromlu Isabella’nın en büyük hayali bir moda tasarımcı olmaktır. Bunun için birçok eğitime başvuran ancak hastalığı sebebiyle reddedilen ve yılmayan güçlü bir kadın karşılıyor bizleri. Okullardan geri çevrilmesine rağmen dikiş kurslarına yazılmış ve burada dikiş dikmeyi öğrenmiştir. İlk başlarda oyuncak bebekler için kıyafet dikmeye başlasa da daha sonraları insan boyutunda bebekler tasarlamıştır. İnsanlar için de kıyafet dikmeyi öğrenen Isabella Springmuhl, özellikle bundan Down sendromlu kişilerin faydalanmasını istemiştir. Farklı renkte birçok elbise tasarlayan moda tasarımcı, Londra Moda Haftası’nda ilk Down sendromlu tasarımcı olmuştur.

7. Garsonluktan CEO’luğa Yükselen Kat Cole

İçinizdeki Potansiyeli Ortaya Çıkartacak Başarı Hikayeleri

Mühendislik eğitimi alan Kat Cole, o sırada okul ihtiyaçlarını karşılamak için Hooters’ta garsonluğa başlamıştır. Kısa zamanda çalıştığı yerin en gözdesi olan Kat Cole, Avustralya’ya yeni bayilik için gönderilmiştir. Bu işi yapmasını engellediği için okul hayatını yarıda bırakan Cole, büyük risk alarak elindeki bu fırsatı değerlendirmeye çalışmıştır. O sıralarda üniversiteden mezun olamamasına rağmen MBA’ya başvurusu kabul edilmiştir. Bu da onun kariyer basamaklarına tırmanmasında büyük fayda sağlamıştır. 2010 yılında Hooters’tan ayrılan Cole daha sonra Cinnabon’da işe başlamıştır. Bir yılın ardından yeni girdiği yerde, henüz 32 yaşındayken CEO olmuştur. İşine özveriyle yaklaşan ve garsonluk yaptığı zamanlarda iyi gözlem yapan genç CEO, başarının anahtarı bunlara bağlamaktadır. Eline geçen fırsatı değerlendirmesi, onu bir adım öne çekmiştir.

8. Udemy’nin Kurucusu Eren Bali

Malatya’da dünyaya gelen Eren Bali’nin başarısının en büyük kaynağı ailesidir. Uluslararası katıldığı matematik olimpiyatında birinci olarak büyük ilgi toplamıştır. ODTÜ’de bilgisayar mühendisliğini kazanan Eren Bali, ablasının eve bilgisayar almasıyla daha çok ilgi göstermiştir. Arkadaşıyla beraber bilgisayarda farklı projeler geliştirmeye başladıkları ilk projeleri ilgi görmemiştir. Üniversitedeyken arkadaşıyla birlikte, yurtdışından gelen eğitimcilere online eğitim programlarını projesini sunmuş ve ardından bu projeleri kabul edilmiştir. Silikon Vadisine giden ikili daha sonra gittiği bu yerde büyük zorlukla karşılaşmışlar. Hayalini gerçekleştirecekleri proje için bir yatırımcıya ihtiyaç duyan iki arkadaş, 57 talebin hepsinden ret cevabı almışlardır. Ardından Dave McClure bu projeyi kabul ederek onlara dev bir yatırım sağlamıştır. Bunun sayesinde Udemy adlı büyük bir platform oluşmuştur.

9. Eroin Bağımlılığından Milyonerliğe Giden Khalil Rafati

Khalil Rafati zor bir çocukluk geçirmiştir. Küçük yaşlarda cinsel tacize uğrayan Rafati, Los Angeles kentine taşınmaya karar vermiş ve oto kuaförü açmıştır. Kendine çeki düzen verdiği sıralarda esrar işine başlamıştır. Bu işe giriştiği zaman uyuşturucu bağımlısı olan Khalil Rafati, ölümün eşiğinden dönecek boyutlara gelmiştir. Uyuşturucu nedeniyle tutuklandığı sıralarda çok fazla kilo vermiş ve sağlık problemleriyle karşılaşmıştır. Hapishaneden çıktıktan sonra sağlıklı yaşamaya karar vermiş ve egzersiz yapmıştır. Sıvı takviyesinin metabolizmaya karşı etkisini öğrendikten sonra arkadaşlarıyla bu işe girişmeye karar vermiştir. Bir süre sonra kendi karışımlarını yapmaya başlayan girişimci, wolverine içeceğiyle ün salmıştır. Sunlife Organics Sağlıklı Yaşam Merkezi’ni kurup burada smoothi çeşitlerini yaptıktan sonra büyük ses getirmiş ve milyoner olmuştur.

10. Zara’nın Kurucusu Amancio Ortega

İçinizdeki Potansiyeli Ortaya Çıkartacak Başarı Hikayeleri

Yoksul bir ailede doğan Amancio Ortega, 14 yaşında okulunu bırakıp ailesine katkı sağlamaya karar vermiştir. Bir tekstil şirketinde çalışmaya başladıktan sonra Gala’nın varisi olan José Martínez’in yanında çırak olarak çalışmaya devam etmiş. Daha sonra La Maja mağazasında işe başlayıp kendisini dikim ustalığının inceliklerini öğrenmeye adamıştır. Burada çalıştığında müşterinin modayı belirlediği düşüncesi üzerine durmuş ve müşteri odaklı bir sistem kurmaya karar vermiştir. O zamanlar bankada 40 dolar çekip gecelik işlerine başlamıştır. Eşinin ölümü ardından ilk markasını oluşturmuş ve isim değişikliğinin sonucunda ismini Zara yapmıştır. Hızla gelişmeye ve genişlemeye başlayan Zara’nın diğerlerinden ayıran yönü, modaya ayak uydurmasıdır. Adeta zamanla yarışan ve müşteri odaklı hareket eden ünlü girişimci, Zara ile iyi bir statüye yerleşmiştir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!