İç Mekanlarda Renk Seçimi ve Tasarımı Nasıl Yapılmalı?

3 dk okuma süresi


6
12 Paylaşım, 6 puan

İçinde bulunduğumuz ortamı güzelleştirerek hayattan keyif almayı hepimiz isteriz. Ofisimizde çalışmamızı motive edici, uyumaya çalışırken bizleri sakinleştirecek eşyalara; kokulara ihtiyaç duyarız. Benzer şekilde renklerin de psikolojimizde etkisi vardır. Profesyonel anlamda mekan tasarımı yapan iç mimarların da faydalandığı en önemli özelliklerden biri renklerin etkisidir. Bir uzmandan yardım almadan odamızı nasıl dekore edebiliriz? Mimarlar renk seçimi yaparken nelere dikkat ediyorlar? İşte uzmanların renk tasarımı yaparken dikkat ettikleri noktalar…

İç mekanlarda renk tasarımı, renk psikolojisine bağlı olarak seçilir. Ofis, restoranlarda, okullarda ve hastanelerde, ticari mağazalarda bazı renklerin kullanılmasının olumlu yanları olacağı gibi bazı renklerin de olumsuz etkileri vardır. Soğuk renkler genelde sakinleştirici, rahatlatıcı etki gösterirken, sıcak renkler insan üzerinde daha çok harekete ve sohbete yönlendiren renklerdir. Kırmızı rengin bu yüzden yatak odasında kullanılması tercih edilmezken, çalışma ortamlarında mavi renk seçilmemelidir. Açık renkler mekanı olduğundan geniş gösterirken, koyu renkler daha dar hissi verir.

1. Ofislerde İç Mekanın Renklendirilmesi

Renk Tasarımı

Çalışma performansı, çalışma ortamının tatmini ve huzuru ile orantılıdır. Renk seçimi yaparken mavi ve yeşil, sakinlik vermesine rağmen ofislerde tercih edilmemelidir. Çalışma ortamında huzura olan ihtiyacımızdan çok belirli bir tempoda çalışarak işimizi yapmamız gerekir. Koyu yeşil, mor gibi daha doygun renkler noktasal olarak vurgu amaçlı kullanılabilirken, çalışma yüzeyinde gri veya renksiz olarak adlandırılan soluk renkler tercih edilmelidir. Parlak/kroma renkler ilgiyi dağıtarak çalışan kişiyi başka yere yönlendirir. Toprak renkler çalışma ortamını rahatlatır ve sarı tonlar toprak tonlara uyumlu olarak ortama neşe katar.

2. Eğitim Kurumlarında İç Mekanın Renklendirilmesi

Renk Seçimi

Yapılan bilimsel çalışmalar, her yaş grubuna farklı renklerin etki ettiğini göstermiştir. Bu sebeple küçük yaş grupları için ana renk tasarımı tercih edilir. Temel eğitimde çocuğun karakterinin dışa dönük oluşabilmesi için sıcak ve canlı renkler tercih edilerek harekete ve konuşmaya teşvik edilir. İlkokul ve lise seviyesinde ise bej, açık yeşil ve mavi renkler kullanılır. Konsantrasyonu artıran bu renkler, öğrencilerin aşırı hareketli davranışlarını kısıtlamak için tercih edilir. Sınıflarda tahta ile onun asılı olduğu duvarın rengi kontrast oluşturacak şekilde seçilir. Canlı renkler, oyun alanı veya kantinlerde kullanılarak teneffüslerde öğrencinin enerjisini harcaması desteklenir.

3. Sağlık Kurumlarında İç Mekanın Renklendirilmesi

Renk Seçimi

Bekleme alanlarında hastalığın olumsuz düşüncelerinin uzaklaştırılmasını desteklemek için sıcak renkler, diğer alanlarda nötr, açık yeşil ve mavi renk seçimi yapılır. Mavi duvarlar sakinleştirici bir etki gösterirken, ortamın daha geniş olduğu hissini verir. Ameliyathanelerde dikkat edilmesi gereken nokta kan rengi olan kırmızı olduğu için onun tamamlayıcı rengi olan yeşil veya mavi kırmızı rengin daha çabuk fark edilebilmesi için tercih edilmektedir.

4. Restoranlarda İç Mekanın Renklendirilmesi

Renk Seçimi

Fast Food dükkanlarında parlak ve sıcak renkler hızlı yemeyi teşvik eder. Firmanın renkleri dikkate alınarak mobilyalar, tepsiler, bardaklar, marka kimliğine uyumlu olarak belirlenir. Restoranlarda renk seçimi için en önemli etken yiyeceğin tazeliğinin vurgulanmasıdır. Yeşil salatalar, soluk pembe bir alt zemin ile daha canlı bir yeşil tonunda görünür. Kırmızı ve turuncu renkler iştah artıcı renkler olduğu için kullanılır. Mavi-yeşil, turkuaz ve su yeşili renkleri rahat bir yeme ortamı oluşturmak için arka planda kullanılması tercih edilir.

5. Evde İç Mekanın Renklendirilmesi

Renk Tasarımı

Çalışan kişilerin işten eve geldiklerinde mutfakta hızla yapılacak yemek, ardından sohbet edilecek bir oda, güzelce dinlenip ertesi güne başlamamızı sağlayacak olan yatak odamız. Dinlenebilmemiz için yatak odasında sıcak renk kullanımı tavsiye edilmiyor. Renklerin uyumlu olması ve göz yormaması hedeflenir. Mavi odayı daha geniş gösterirken, yeşil doğanın bir parçasıymış hissi vererek sakinleştirir. Soğuk renklerden morun açık tonları da tercih edilebilir. Koyu renkli yatak odaları uykuya dalmada kolaylık sağlarken, açık renk yatak odaları sabah uyanma da kolaylık sağlar. Çalışma odası olarak kullanılan odalar, odaklanmayı kolaylaştıran ve rahat hissettiren mor, açık tonları ile veya kahverengi, lacivert tonları ile renklendirilebilir. Oturma odası, salon gibi sohbet, film izleme aktivitelerinin yapıldığı odalarda ise; beyazın tonları ve açık tonlu soğuk renkler kullanılabilir. Konuşmaya ve muhabbet etmeye yönlendirici olan sıcak renkler ise aydınlatma ve aksesuarlarda tercih edilir. Mutfakta sarı ve tonları, sıcak renkler tercih edilir. Giriş alanlarında ve koridorlarda gül ve şeftali renkleri, mor ve açık tonları tercih edilebilir.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç