Hollywood Yıldızlarının Gözdesi Teff Tohumuna Ait Her Şey

5 dk okuma süresi


1
12 Paylaşım, 1 puan

Teff, beyaz ve kırmızıdan koyu kahverengiye kadar çeşitli renklerde gelen, yaklaşık bir haşhaş tohumu büyüklüğünde olan ince bir tanedir. Etiyopya’dan gelen eski bir tahıldır ve mutfaklarının temel tahılını oluşturur. Teff tohumu Hollywood yıldızlarının ve ünlülerin gözdesi olup, tohumuna ait olan her şey içinde ağırlıklı olarak zayıflatma özelliği ile öne çıkmaktadır. Bu muazzam tahıl küçük olabilir ama eski kültürlerin ve rakipsiz sporcuların temel gıdasıdır. Fildişi ve kahverengi teff tohumu, tatlı tanelerdir. Kahverengi teff fındık ve çikolata tadına benzer (ancak daha egzotik) nemli bir dokuya sahiptir. Daha fazlası için sizleri içeriğimizle baş başa bırakıyoruz.

1. Yüksek Protein

Hollywood Yıldızlarının Gözdesi Teff Tohumuna Ait Her Şey

Teff yüksek protein içerdiği için metabolizmanızın hızlı çalışmasını, enerjinizin yükselmesini, kan şekeri seviyenizin sabit kalmasını sağlamaktadır. Ayrıca kas kütlenizi iyileştirir, hormonlarınızı dengeler, iştahınızı ve ruh halinizi kontrol altında tutar. Teff içeriğinde 8 adet temel amino asidin hepsini içerir ve oranı arpadan veya buğdaydan çok daha yüksektir. Anavatanı olan Etiyopya, başarısını teff’e borçlu koşucularıyla ünlüdür. Hayvansal proteinlere de harika bir alternatiftir. Ayrıca vücudumuzun bitkisel proteinleri amino asitlerine ayırmasını daha kolaylaştırır. Bu nedenle teff sadece veganlar için değil herkes için hayvansal proteinlere harika bir alternatiftir.

2. Artan Dolaşım

Demir eksikliğinden şikâyetçi hastalara, demir açısından fazlasıyla zengin olmasından dolayı birçok doktor teff önermektedir. Yüksek demir içeriği ile kanınızdaki oksijenlenmeyi vücudunuzun önemli bölgelerine yayarak dolaşımınızın artmasına yardımcı olur. Demir eksikliği anemisi etkisi ile vücut dokularınıza ve hücrelerinize yeterli oksijen alamadığınızda kendinizi yorgun hissedersiniz. İyi haber şu ki, doğal olarak teff tohumu ile tedavi edilebilir. C vitaminli içeriği ile de aynı zamanda yeni hücreler, organlar, kan damarları ve hatta kas dokusu oluşturmak için gerekli olan kolajen için önemli bir bileşen kaynağıdır.

3. Glütensiz

Hollywood Yıldızlarının Gözdesi Teff Tohumuna Ait Her Şey

Teff, glütensiz eski bir tahıldır ve yalnızca çölyak hastalığı olanların etkilenebileceği düşünülmesine rağmen, birçok insan glütene karşı ciddi şekilde toleranssızdır. Karın şişkinliği veya ağrı, eklem veya kemik ağrısı, sindirim sorunları ve hatta ruh halinizdeki rahatsızlıklar hastalığın habercisi olabilir. Teff, glütensiz olan en iyi seçeneklerden biridir çünkü besleyici maddelerle doludur. Sindirimi kolaydır, lezzetlidir ve çok çeşitli tariflerde kullanılabilmektedir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize, sindiriminizi kolaylaştırmanıza ve vücudunuzun yiyeceklerden daha fazla besin almasına yardımcı olan B vitamini, çinko ve temel mineral kaynağıdır teff tohumu.

4. Kilo Vermeye Teşvik

Teff bakır ve protein bakımından zengindir, yağ oranı azdır, sodyum oranı düşüktür ve diyet lifi bakımından zengindir. Bu özellikleri ile bile kilo vermeye yardımcı olabilir. Teff’teki bakır, egzersiz sırasında enerji seviyenizi artırarak daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olmaktadır. Teff ayrıca kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar ve diğer tahıllara kıyasla karbonhidrat bakımından düşüktür. Bu da aç hissetmekle mücadele eden ve sıkı bir diyet uygulayan herkes için harikadır. Teff yavaş sindirimi nedeniyle, sizi daha uzun süre tok tutar ve sağlıklı kilonuzu korumaya yardımcı olur.

5. Sağlıklı Kemikler ve Dişler

Hollywood Yıldızlarının Gözdesi Teff Tohumuna Ait Her Şey

Söz konusu kalsiyum olduğunda tahılların kralı olan teff, buğdaydan 5 kat daha fazlasına sahiptir. Bir fincan teff’in yarım fincan pişmiş ıspanak ve hatta bir bardak süt ile aynı miktarda kalsiyum içerdiğini söyleyebiliriz. Teff tohumu, laktoz toleransı olanlar, veganlar ve kemiklerini büyütmeye, geliştirmeye ve korumaya yardımcı olmak isteyenler için mükemmel bir kalsiyum alternatifidir. Ayrıca, sadece kemik büyümesine ve gelişimine değil, aynı zamanda hormonları düzenlemeye ve enzimleri artırmaya yardımcı olan bir manganez ve nikotinamid ribozid kaynağıdır. Hollywood yıldızlarının gözdesi olan teff tohumuna ait her şey içerisinde en az bilinen özelliklerinden biridir.

6. Enerji Üretimi

Teff, bakır ve amino asitler bakımından yüksek olan bir tahıldır. Bu tohum, kafein çarpması olmadan sizin için kahveden daha uzun süre ayıltabilen bir enerji artışı sağlamaya yardımcı olabilir. Bakır, sadece enerji üretiminde değil, aynı zamanda büyüme ve gelişme, sinir sistemi işlevi ve kırmızı kan hücresi oluşumunda da önemli bir rol oynar. Bunlar, kahvaltınıza teff eklemenin birçok nedeninden sadece birkaçı olabilir. Teff’in yüksek fosfor ve bakır içeriği, daha iyi hissetmenize yardımcı olmak için hormonları doğal olarak dengelemeye ve enerji seviyelerini artırmaya yardımcı olur.

7. Sürdürülebilirlik

Teff’in çeşitli sağlık yararlarının yanı sıra, çevre için de harikadır. Bu tohum, hızlı filizlenen ve yüksek rakımlarda yetişme koşullarında birçok ürüne göre çeşitli iklimlerde hayatta kalabilen bir tahıldır. Yarım kilo teff tohumu, bir dönümlük ürün hasılat verebilmektedir. Güney Amerika’da talebin ve fiyatların yerel halkın artık kendi temel tahıllarını karşılayamayacak kadar yükseldiği kinoa ile yaşananlardan farklı olarak; Etiyopya hükümeti, Etiyopyalılar için sürdürülebilirlik ve satın alınabilirlik sağlamak için teff pazarını sürekli olarak izliyor ve harekete geçme konusunda hızlı davranıyor.

8. Kan Şekeri Kontrolü

Hollywood Yıldızlarının Gözdesi Teff Tohumuna Ait Her Şey

Teff, şeker hastalarının en sevdiği tahıldır. Bu tohum, insülinin kan dolaşımında salınmasını yavaşlatarak şeker hastalarının tehlikeli ani dalgalanmalarını önlemekte yardımcı olabilir. Teff’in lif, manganez, yavaş sindirilen karbonhidratlar, dirençli nişastalar açısından zengin olması ve nispeten düşük glisemik indekse sahip olması; kan şekeri kontrolü için en iyi tahıllardan biri olarak kabul edilmesinin nedenidir. Hollywood yıldızlarının ve ünlülerin gözdesi teff tohumuna ait her şey yazımızda kan şekeri tedavisini doğal yollarla tedavi etme yöntemini öğrenmekte ayrıca bu hastalıktan muzdarip kişiler için oldukça sevindiricidir.

9. Sindirim Sağlığı

Teff’in yüksek diyet lifi içeriği, sindirim sisteminizi doğal olarak kabızlığı, şişkinliği, krampları ve diğer gastrointestinal sorunları gidermeye yardımcı olabilir. Tohumun lifi, kalp ve kolon sağlığınızı iyileştirmeye, kan şekerini, sindirimi, detoksu yönetmeye ve kilo kaybına yardımcı olarak daha tok hissetmenize yardımcı olurken, yağ, atık, toksinler ve hatta kolesterol olarak sindirim sisteminden geçer. Teff, iltihaplanmayı, şişkinliği, krampları ve kas ağrılarını önlemeye ve azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca yüzyıllardır doğal bir anti-enflamatuar ve menstrüel yatıştırıcı olarak kullanıldığını bilmeniz gerekiyor.

10. Sağlıklı Kalp

Hollywood Yıldızlarının Gözdesi Teff Tohumuna Ait Her Şey

Teff’in çeşitli araştırma çalışmalarında kan basıncını etkili bir şekilde düşürdüğü gösterilmiştir, bu da kalp krizi ve felç geçirme şansınızı azaltır. bu tohumun sodyum içeriği düşüktür, bu da arterlerinizin tıkanmasını önlemeye yardımcı olur ve sağlıklı kan damarlarını korumaya yardımcı olan ve kalp hastalığı riskinizi azaltan B6 vitamini açısından zengindir. Bu nedenle çoğu kişi teff’i günlük diyetlerine dâhil eder. Ayrıca lizin ve protein de dâhil olmak üzere sekiz farklı amino asit ile yeni hücreler oluşturmak, eskileri onarmak ve hayatımız boyunca sağlıklı gelişim için gerekli takviyeyi vücudumuzda toplamamıza yardımcı olmaktadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!