Hızla Değişen Dünyada Geleceğin İdeal Meslekleri

3 dk okuma süresi


8
16 Paylaşım, 8 puan

Hatırlayacağınız üzere, bir önceki yazımızda en çok tercih edilen 10 bölümden bahsetmiştik. En çok tercih edilmesinin yanında insanlar üzerinde gelecek kaygısı da günden güne artmaktadır. Bizlerde sizler için gelecek kaygınızı birazcık olsun azaltması için araştırma yaptık! Gelecekte ön planda olan meslekleri tanıttık. İşte yakın geleceğin en ideal top 10 meslekleri!

1. Biyoteknolog

Geleceğin ideal meslekleri

Artan gıda sorunlarına cevap ve çözüm olabilecek mesleklerden biri biyoteknologdur. Biyoteknolog, tarımsal ve çevresel anlamdaki ilerlemelere yardımcı olur ve insan yaşamının kalitesini arttırmak için biyolojik organizmaları inceler. Organizmaların genetik, fiziksel ve kimyasal özelliklerini araştırır. Laboratuvar ortamında daha çok bulunur. Hastalık ve zararlılara karşı dayanıklı genotipler geliştirir ve çeşitliliği arttırmayı amaçlar. Bu meslek için biyoteknoloji bölümlerini tercih etmelisiniz. Öreğin: Ziraat Fakültesi, Tarımsal Biyoteknoloji bölümünü okursanız, ziraat mühendisinin yanında biyoteknolog da olursunuz. Biyoteknologluk, gelecek için ideal bir meslek seçimdir.

2. Ekolojist

Geleceğin ideal meslekleri

Küresel ısınma sebebiyle neredeyse birçok bitki çeşidi ve hayvan yok oldu veya yok olma tehlikesi içinde!  Değişen hava koşulları nedeniyle göller ve sulak alanlar kurumaya başladı. Tam da bu noktada ekolojinin büyük bir öneme sahip olduğunu söylemek isteriz. Ekolojist, ekosistemleri, organizmaları, canlıların dağılımı ve bolluğu  hakkında araştırmalar yapar, çevre ilişkilerini inceler ve bir rapor hazırlar. Çevreyi ve araştırmayı sevenler için ideal bir meslek.

3. Aktüerya Uzmanlığı

Risk ölçme ve yönetme uzmanlığı da diyebiliriz. Doğum, ölüm, hastalık, beklenmedik kazalar, hırsızlık, doğal afetler sonucunda oluşan finansal etkileri hafifletmeyi hedefler.

4. Geriatri ve Gerontoloji Uzmanlığı

Doğduk, büyüyoruz ve yaşlanacağız! İşte tam bu noktada yaşlılığın daha sağlıklı ve bilinçli geçmesini sağlayan gerontologlar bize merhaba diyor. Yaşlı bilimi olarak da geçen bu meslek özellikle yurt dışında popüler! Seçim yaparken bu özelliği göz önünde bulundurun.

5. Veri Güvenliği Uzmanı

Her insan yaşadığı yerin veya sahip olduğu varlıkların korunmasını, veya sahip olduğu çeşitli verilerin zarar görmemesini, güvende olmasını ister. Veri güvenliği uzmanı, sektörü ne olursa olsun, bir organizasyonun süreç ve veri güvenliğinden sorumludur.

6. Yapay Zeka Mühendisliği

Geleceğin ideal meslekleri

Yapay zeka son dönemde hem ülkemizde hem dünya da popüler bir konu! Yapay zeka üzerinde çalışmalar yaparak yazılımlar üzerinde çalışırlar. Şu anki açılan bölümlerde dersler, ilk yıl bilgisayar mühendisliği ders müfredatıyla başlanıp sonraki yıllar yapay zekanın ayrıntılarıyla devam edilmekte. Gelecekte, hastane, fabrika ve diğer hizmet sektörlerinde çalışan şirketler yapay zeka mühendislerine ihtiyaç duyacaklardır. Gelecek kaygısı yaşayan adayların dikkatine!

7. Matematik ve Bilgisayar Alanları

Bir önceki madde de belirttiğimiz gibi bilgisayar programcılığı, yazılım geliştirme gibi meslekler büyük öneme sahip olacak. Bu sebeple matematik ve bilgisayar alanları daha çok popülerlik kazanacak.

8. Meteoroloji Mühendisliği

İklim değişikliğini hissettiğimiz bu dönemlerde, ihtiyacımız olan meslekler arasındadır. Atmosferi inceleyerek, hava durumu hakkında tahminlerde bulunur. Küresel ısınma gibi konuları inceler. Bilimsel araştırmalar yapar ve matematiksel modeller kullanır.

9. Uzman Satış Temsilcisi

Teknoloji hızla gelişmeye devam ederken, şirketler pazarlama ve sundukları ürünleri müşterilere tanıtmak için uzman satış temsilcilerine ihtiyaç duyacaklardır. Uzman satış temsilcisi, şirketin satış alanında verimlilik kazanmasını ve kâr elde etmesini hedefler.

10. Diyetisyen

Geleceğin ideal meslekleri

Geleceğin mesleklerinden bir diğeri de diyetisyenlik. İnsanlar için zamanın bu kadar hızlı ilerlediği ve önemli olduğu bu dönemde çoğu insan, hazır gıda, fastfood ve bolca baharatlı yiyecekler tüketmekte! Sonuç olarak da obezitenin ve sağlıksız yaşamın arttığı bu dönemde insanlar diyetisyene başvuracaktır.

Yakın geleceğin ideal meslekleri konulu bu yazımızda, size yardımcı olduysak ne mutlu bize! İlgi alanınıza giren ve sevdiğiniz bir meslekle, faydalı ve mutlu bir hayat geçirmeniz dileğiyle!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
14
Beğen
Mutlu Mutlu
10
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak