Hızla Değişen Dünyada Geleceğin İdeal Meslekleri

5 dk okuma süresi


11
16 Paylaşım, 11 puan

Hayatınız boyunca geleceğinizi düşünmeniz gerektiği söylenir. Üniversiteye nereye gitmek istediğinizi, ne okumak istediğinizi ve hangi kariyere sahip olmak istediğinizi düşünmeniz için çevrenizden baskı hissedebilirsiniz. Gerçek şu ki, sadece kariyerinizi düşünmek muhtemelen yeterli değildir. Aktif olarak biraz araştırma ve plan yapmalısınız. Hızla değişen ve ilerleyen dünyada geleceğin ideal meslekleri sayesinde, siz de karar verirken dikkate alınması gereken şeylere göz atabilirsiniz. İşte gelecek için en iyi kariyerlerden bazıları…

1. Doktor

Hızla Değişen Dünyada Geleceğin İdeal Meslekleri

Geleceğe dönük bir kariyer planlarken kendinize sormanız gereken önemli bir soru, insanların her zaman hangi hizmetlere ihtiyaç duyacağıdır. Tıp uzmanları kesinlikle listenin başında. İnsanların her zaman tıbbi bakıma ihtiyacı olacak. Bu bakımın bir kısmını sağlamak için kullandığımız teknoloji değişirken, hemşirelere, doktorlara ve tıp uzmanlarına olan ihtiyaç her zaman orada olacak. Alanınıza ve hangi tıp mesleğine devam etmek istediğinize bağlı olarak, öğrenciler için çeşitli seçenekler vardır. Pratisyen hekim olmakla ilgileniyorsanız, dört yıllık eğitiminizin yanı sıra seçtiğiniz alanda bir tıp diplomasına ihtiyacınız olacak.

2. Veri Analisti

Son on yılda son hızda yükselen bir alan varsa, o da veri analitiği alanıdır. “Büyük veri” şaşalı bir kelimeden daha fazlasıdır, üniversite mezunları için kazançlı fırsatlarla büyüyen bir alandır. Veri bilimi, geleneksel olarak erkek egemen bir endüstride duvarları yıkmak ve cam tavanları kırmak isteyen insanlar için de umut verici bir alandır. Forbes’tan bir makale, ABD’deki veri bilimindeki işlerin yalnızca yüzde 26’sının kadınlar tarafından yapıldığını ayrıntılı olarak açıkladı. Tabii ki, sektöre girmek istiyorsanız bilgisayar bilimi veya başka bir ilgili alanda yüksek lisans derecesine sahip olmanız da önerilir.

3. Yazılım Geliştiricisi

Hızla Değişen Dünyada Geleceğin İdeal Meslekleri

Son 20 yıldır bir kayanın altında yaşamıyorsanız, yazılımın günlük hayatımızda ne kadar büyük bir rol oynadığını zaten biliyorsunuzdur. İster favori sosyal medya platformunuz ister doyamadığınız yeni uygulama olsun, bunun için teşekkür etmeniz gereken bir yazılım geliştiriciniz var. Telefonunuzda veya bilgisayarınızda gördüğünüz hemen hemen her şey bir yazılım geliştiricisi tarafından yapılmıştır. Rapor yazmanıza izin veren yardımcı uygulamalardan en sevdiğiniz video oyununa kadar hepsi, yazılım geliştiricilerin sıkı çalışması sayesindedir. Geliştiriciler, programları kendileri oluşturmaktan çok daha fazlasını yaparlar, ayrıca favori uygulamalarınızın sorunsuz çalışmasını sağlayan güncelleme ve düzeltmelerden de sorumludurlar.

4. Siber Güvenlik Uzmanı

Dünya giderek daha da dijital hale geldikçe, siber güvenlik ihtiyacı da arttı. Bu şekilde devam ederse de güvenlik ihtiyacına hep ihtiyaç duyulacak. Veri ihlalleri çok önemlidir ve hem müşterilerin hem de şirketlerin özel bilgilerini ifşa eder. IBM’e göre, bir veri ihlalinin ortalama toplam maliyeti 3,92 milyon dolardır. Kaybedecekleri bu kadar çok şey varken, şirketlerin verilerini korumak için birisine cömertçe ödeme yapmaya istekli olmaları şaşırtıcı değil. Siber güvenlikte yolunuza başlamanın en iyi yolu, tahmin ettiğiniz gibi, bilgisayar bilimi, bilgi teknolojisi, mühendislik veya başka bir ilgili alanda lisans derecesidir.

5. Yapay Zekâ Uzmanı

Hızla Değişen Dünyada Geleceğin İdeal Meslekleri

Bir gün bir robotun işinizi elinden alacağı konusunda endişelenmek yerine, robotu tasarlayan kişi siz olsaydınız nasıl olurdu? Yapay zekâ, robotik mühendislerinden doğal dil işlemeye ve yapay zekâ araştırmacılarına kadar çok çeşitli mesleklere sahip dinamik ve büyüyen bir alandır. Çok yeni ve heyecan verici bir alan olduğu için yapay zekâ endüstrisinde büyüme için çok yer var. Dahası, çok kazançlı bir kariyer olabilir. Yapay zekaya girmek, yapmak istediğiniz bir şeye benziyorsa, en az bir lisans derecesine ihtiyacınız olacak. Ancak daha büyük rollerden birine yerleştirilmek istiyorsanız bilgisayar bilimi alanında yüksek lisans derecesi önerilir.

6. Yönetim Analisti

Yönetim danışmanları olarak da bilinen yönetim analistleri, işletmelerin daha verimli çalışmanın yollarını bulmalarına yardımcı olur. Bir şirkete gelirler ve prosedürlerini gözlemlerler, personelle görüşürler ve finansal verileri analiz ederler. Ardından, yöneticilere maliyetleri nasıl azaltacakları (örneğin, aynı işi daha az işçiyle yaparak) veya gelirleri nasıl artıracakları (örneğin, bir şirketin bir günde üretebileceği ürün miktarını artırarak) konusunda tavsiyelerde bulunurlar. Yönetim danışmanları genellikle yıl boyunca birçok farklı şirket için çalışır. Zamanlarını kendi ofisleri ve müşterilerinin çalışma alanları arasında bölüştürürler.

7. Endüstri Mühendisi

Hızla Değişen Dünyada Geleceğin İdeal Meslekleri

Mühendis, her türlü sistemi tasarlayan, inşa eden veya bakımını yapan kişidir. Bir endüstri mühendisi, endüstrilerin mal yapmak ve hizmet sağlamak için güvendiği sistemleri özel olarak tasarlar, kurar ve bakımını yapar. Endüstri mühendisleri becerilerini bir fabrikada ağır parçaların taşınmasından işçilerin zamanında ödenmesini sağlamaya kadar her şeye uygulayabilirler. Endüstri mühendisleri çeşitli ortamlarda çalışır. Örneğin, bir fabrikada işçileri parçaları bir araya getirirken izleyerek bir gün geçirebilirler. Ertesi gün, topladıkları verileri analiz etmek ve bu çalışanların verimliliğini nasıl artıracaklarını bulmak için bir bilgisayar kullanarak bir ofiste masa başında olabilirler.

8. Web Geliştiricisi

Bir işletmenin veya başka bir kuruluşun web sitesini her ziyaret ettiğinizde, bir Web geliştiricisinin çalışmasını görürsünüz. Bu uzmanlar, bir web sitesinin nasıl göründüğünden ve ne kadar iyi çalıştığından, örneğin ne kadar hızlı yüklendiğinden ve ne kadar trafiği kaldırabileceğinden sorumludur. Site için kod oluştururlar, grafik ve ses gibi öğeler eklerler, siteyi test ederler ve trafiğini izlerler. Birkaç çeşit Web geliştiricisi vardır. Ön uç geliştiriciler, sitenin görünümünden ve kullanıcıların siteyle nasıl etkileşime girdiğinden sorumludur. Arka uç geliştiriciler, sitenin sorunsuz çalışmasını sağlayan ve gerektiğinde değişikliklere izin veren çerçevesinden sorumludur.

9. İstatistikçi

Hızla değişen dünyada geleceğin ideal meslekleri arasında istatistikçiler vardır. İstatistik, sayısal verileri analiz etmeye odaklanan bir matematik dalıdır. İstatistikçiler, ekonomi, işletme, biyoloji, tıp, tarım, hükümet ve eğitim dahil olmak üzere her türlü alanda çalışır. Örneğin bir istatistikçi, bir şirketin hangi ürünlerini satın aldığını ve satışları artırma şansının en yüksek olduğu yerleri belirlemek için satış verilerini analiz etmesine yardımcı olabilir. Birçok istatistikçi ve diğer matematikçi, devlet veya özel araştırma şirketleri için çalışır. Genellikle bilim adamları ve mühendisler gibi diğer profesyonellerle ekipler halinde çalışırlar.

10. Terapist

Hızla Değişen Dünyada Geleceğin İdeal Meslekleri

Bir terapist, günlük görevleri yerine getirmelerini zorlaştıran yaralanmaları, hastalıkları veya engelleri olan hastalara yardımcı olur. Görevleri kısmen hastaların günlük yaşam için ihtiyaç duydukları becerileri geliştirmelerine veya iyileştirmelerine yardımcı olmak ve kısmen de hayatlarını kolaylaştırmak için geçici çözümler bulmalarına yardımcı olmaktır. Araştırmalara göre terapistlerin yaklaşık yarısı hastanelerde veya terapi ofislerinde çalışmaktadır. Diğer yarısı ise huzurevlerinde, okullarda ve hasta evlerinde çalışıyor. Hızla değişen Dünyada geleceğin ideal meslekleri arasında yer alan terapistler, hastalara yardım etmek için ayakları üzerinde çok zaman harcıyorlar.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
20
Beğen
Mutlu Mutlu
14
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
11
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!